Przesiadka ;-)

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 10 maja 2005, 11:22

Witam ;-)
Niedawno w jednym z tematów została porszona sprawa oddelegowania domen zhp na inne komercyjne serwery pisało tez ze GK już się zgodziła oczekujemy na dokument i w związku z tym

1. kiedy taki dokument bedzie gotowy [na oko],
1.1. kiedy beda mozliwosci techniczne,

2. jakie paramatry musi spełniać takowy serwer bo uważam że jeśli trzymać standard jakiś jakościowy to taki serwer nawet kometrcyjny nie może być jakaś kiszka,
przy tym punkcie odnosze się do ciekawej i jakże prawdziwej publikacji
http://www.di.com.pl/n/?lp=9306 na stronach Dziennika Internautów

3. czy firma hostingowa "przyjmujaca" hufiec bądź chorągiew będzie musiała jakąś umowe podpisać z zhp ?

4. jak będzie wyglądać OGÓLNIE procedura oddelegowania takiej domeny

5. rozumiem ze strona nawet jesli bedzie na innym serwerze ale w domenie zhp.pl nadal bedzie podlegać pod Zespół Internetu GK ?

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 10 maja 2005, 15:24

1. nie wiem
1.1 juz sa
2. nie przypuszczam, zebsmy byli w stanie w jakikolwiek sposob to monitorowa, nie mozemy okreslic listy sprawdzonych czy zaufanych serwerow bo to nie ma sensu i jest srenio mozliwe technicznie
3. nie sadze, to jest sprawa miedzy firma a jednoska ZHP - ale nie wiem, to pytanie raczej nie do nas, sprawa nie rozni sie niczym od wynajecia np. budynku na stanice
4. prawdopodobnie starczy autoryzowane zlecenie w stylu prosze skierowac domene xyz.zhp.pl na serwer xyz
5. nie, zadna strona (poza wlasna zi.zhp.pl) nie podlega Zespolowi ds. Internetu

hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 10 maja 2005, 17:31

caesar napisał:
1. nie wiem

a tak na jedno zamknięte oko ? tydzień, miesiac, dwa rok ?
caesar napisał:
2. nie przypuszczam, zebsmy byli w stanie w jakikolwiek sposob to monitorowa, nie mozemy okreslic listy sprawdzonych czy zaufanych serwerow bo to nie ma sensu i jest srenio mozliwe technicznie
osobiście uważam że to powinno być "jakoś" kontrolowane w sensie takim że przed przeniesieniem domeny, hufiec lub chorągiew zgłasza się do osoby odpowiedzialenej aby sprawdziła czy usługi świadczone przez potencjalnego hostingodawce są na dobrym poziomie.
Tak jak pisałem w poście wyżej chodzi mi o aspekt aby ktoś nie wykukał hufców, i nie zakładali kont na serwerach po 10 zł za 5 gb powierzni i tego typu herezje oczywiście rocznie, a Wasza fachowa portada pt.że spełnia lub nie spełnia w wielu przypadkach uchroniło by jednostki, oczywiście drugim pomysłem jest opracowanie takiej "instrukcji" jak wybierac hosting i na co zwracać uwage.
Wiem że odezwą się głosy że to sprawa jednostki co sobie kupi, otórz tak i nie bo działają w domenie zhp.pl a tu już jest sprawa związkowa tego wizerunku.
caesar napisał:
5. nie, zadna strona (poza wlasna zi.zhp.pl) nie podlega Zespolowi ds. Internetu
Może źle się wyraziłem ;-) chodziło mi bardziej o np. sprawa jaka kiedyś była poruszona reklam, darmowych komponentów itd. o ile dobrze pamiętam rozchodziło się o to że ci co są na serwerze zhp.pl musza o zamieszczenie np reklamy "czegos" pytać się WPI ale tyczy się to tylko uzytkowników tych kont. czy to nadal aktualne i czy bedzie sie tyczyc tez jesli ktos ma gdzieś tam serwer a kożysta jedynie z domeny zhp.pl ?

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 10 maja 2005, 21:40

bobik_izhp napisał:
caesar napisał:
1. nie wiem

a tak na jedno zamknięte oko ? tydzień, miesiac, dwa rok ?
na prawde nie wiem, nawet mniej wiecej
bobik_izhp napisał:
caesar napisał:
osobiście uważam że to powinno być "jakoś" kontrolowane w sensie takim że przed przeniesieniem domeny, hufiec lub chorągiew zgłasza się do osoby odpowiedzialenej aby sprawdziła czy usługi świadczone przez potencjalnego hostingodawce są na dobrym poziomie.
Tak jak pisałem w poście wyżej chodzi mi o aspekt aby ktoś nie wykukał hufców, i nie zakładali kont na serwerach po 10 zł za 5 gb powierzni i tego typu herezje oczywiście rocznie, a Wasza fachowa portada pt.że spełnia lub nie spełnia w wielu przypadkach uchroniło by jednostki, oczywiście drugim pomysłem jest opracowanie takiej "instrukcji" jak wybierac hosting i na co zwracać uwage.
Wiem że odezwą się głosy że to sprawa jednostki co sobie kupi, otórz tak i nie bo działają w domenie zhp.pl a tu już jest sprawa związkowa tego wizerunku.
nadal nie wyobrazam sobie jakby to moglo byc mozliwe
jakie sa kryteria "dobrego poziomu uslug"?
co to znaczy?
jezeli hufiec ma miejsce na serwerze firmy produkujacej buty bo tam szefem jest syn czy ojciec komendanta to czy to jest pewny hosting czy nie?
tego typu pytan jest wiele, oczywiscie opracowania typu "nie daj sie zrobic w balona" bylyby pozyteczna, ale ja nie podejmuje sie weryfikowac "powaznosci oferty"
nie kazdy tani hosting jest oszustwem i nie kazdy drogi jest powazny

chyba jednak nadal uwazam, ze to, ze ktos wynajmie domek na harcowke od oszusta nie wplywa jakos znaczaco na wizerunek zwiazku
bobik_izhp napisał:
caesar napisał:
Może źle się wyraziłem ;-) chodziło mi bardziej o np. sprawa jaka kiedyś była poruszona reklam, darmowych komponentów itd. o ile dobrze pamiętam rozchodziło się o to że ci co są na serwerze zhp.pl musza o zamieszczenie np reklamy "czegos" pytać się WPI ale tyczy się to tylko uzytkowników tych kont. czy to nadal aktualne i czy bedzie sie tyczyc tez jesli ktos ma gdzieś tam serwer a kożysta jedynie z domeny zhp.pl ?
w mojej opinii regulamin o ktorym piszesz dotyczy kazdej jednostki ZHP bez wzgledu na to czy ma strone na serwerze ZHP czy na freecostam. Ale interpretacja GK jest taka, ze regulamin jest obligatoryjny dla kont na sewerze ZHP

w regulaminie nie ma zapisow o delegacji domen, ale jest zapis, ze w sprawach nieuregulowanych interpretacji dokonuje ZI

zatem odpowiedz brzmi:
tak, dla serwisow utrzymywanych na obcych serwerach, ale wystepujacych w oficjalnych domenach ZHP regulamin jest obligatoryjny ze wszystkimi tego konsekwencjami

hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 10 maja 2005, 22:50

nie bede juz cytował bo sie zrobi sieczka ale...

w kwesti terminu szkoda ze nie ma takiego mneij wiecej bo szczerze powiem ze dla mnei np jest to dość ważne bo od zawsza uwazalem ze Chorągiew Ślaska której mam przyjemnosc być adminem powinna byc pod domena zhp niestety serweer nie spełniał wymogłów a przedewszystkim spokoju ale niwazne to na inny wontek chciałem tylko nadmienić dlatego tak sie dopytuje o termin ;-)

----
W sprawie określania wymogów serwera, sądzę nadal że coś takiego powinno być lecz jednak przy druha objacnisneiu sprawy sądzę że trzeba by się wycować z pomysłu że to wasza działka, ale nadal upieram sie o opracowanie instrukcji majacej na celu uchronienie jednostek od ew wpadek, przykład z domkiem niebarzo mnie przekonuje bo kiedy wejde do domqu to widze ze ma driurawy dach niestety nie wejde do serwera i tego nie sprawdze do puki nie skorzystam i sie sparze jesli faktycznie ta dziura była
---

Co do regulaminów i tej interpretacji to jak najbardziej się zgadzam i dziękuje za potwierdzenie ;-)

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 11 maja 2005, 21:23

Skoro są możliwości techniczne to czy jak napisze na jeden z adresów ZI (jaki to adres?) z konta hufca prośbe o przekierowanie domen na inny serwer to czy to zrobicie czy trzeba cierpliwie czekać aż machina administracyjna wyprodujuje stosowne dokumenty?

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 11 maja 2005, 23:01

...takie rzeczy może chyba sam użytkownik robić poprzez DA....
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 maja 2005, 23:09

sprawa własnie sie tyczy machiny administracyjnio - biurokratycznej ;-)

młody tu nie chodzi o przekierowanie domeny tylko oddelegowanie a to troszke inne pojecia

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 12 maja 2005, 09:01

yyy... a czym się różnią? bo z tego co zrozumiałem, rozmawiamy na temat umieszczania stron jednostek na serwerach innych niż zhp.pl . Przy okazji owa strona miałaby być dostępna pod adresem hufiec.zhp.pl ... czy nie wystarczy przekierować użytkownika pod owy adres?

Jeśli nie zrozumiałem wątku, wyprowadźcie mnie z błędu :)
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 12 maja 2005, 09:54

tak, mozna przekierowac, ale wowczas adresem strony bedzie hufiec.najakimsserwerze.pl
a pewnie chcielibysmy, zeby adresem bylo hufiec.zhp.pl (z poczta wlacznie)

co do terminu - dalej nie wiem, co do przekierowan bez dokumentow - nie moge
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 12 maja 2005, 10:46

Młody - jeśli zrobisz przekierowanie to np. masz www.hufiec.zhp.pl przekierowane na www.hufiec.innyserwer.pl i wtedy głównym adresem bedzie www.hufiec.innyserwer.pl i meile tez musisc miec w domenie innyserwer.pl

a oddelegowanie domeny poprzes DNS pozwala na to ze twój serwer staje sie tym www.hufiec.zhp.pl ten adres wiec adres strony masz taki jak trzeba i meile w domenie cos@hufiec.zhp.pl ;-)

CZEKAMY CZEKAMY ;-)

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 12 maja 2005, 20:20

caesar napisał:
co do przekierowan bez dokumentow - nie moge
Ok - rozumiem że mimo iż jesteś szefem komórki zajmującej się ogólnie pojętymi kwestiami technicznymi związanymi z istnieniem zhp w sieci w Twojej kompetencji nie leży decyzja co do zmiany delegacji domeny mojego hufca na inny serwer.

Więc w związku z powyższym pytanie... komenda mojego hufca podjęła już decyzję o przeprowadzce na inny srerwer, zamówiliśmy usługe w firmie hostingowej, niebawem pójdzie przelew... do kogo mamy się zwrócić o udzielenie takiej zgody? Jakie dokumenty mamy wysłać tej osobie?

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 12 maja 2005, 20:27

kociou - to juz zostało podjęte ino nie ma jeszcze formalnycbnh regulacji, ale mimo wszystko przychylam sie do twojego postulatu ;-) w imieniu chorągwi śląskiej i dwóch hufców ;-) które wiem ze z checia przenisa na swoje aktulane serwery adres w domenie zhp.pl

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 13 maja 2005, 10:17

kociou napisał:
Ok - rozumiem że mimo iż jesteś szefem komórki zajmującej się ogólnie pojętymi kwestiami technicznymi związanymi z istnieniem zhp w sieci w Twojej kompetencji nie leży decyzja co do zmiany delegacji domeny mojego hufca na inny serwer.
zmiany regulaminow nie leza a kompetencji kierownika Zespolu ds. Internetu GK, regulaminy zmienia Glowna Kwatera, dopoki nie ma dokumentow informujacych o zmianie, zmiana de facto nie zaistniala
kociou napisał:
Więc w związku z powyższym pytanie... komenda mojego hufca podjęła już decyzję o przeprowadzce na inny srerwer, zamówiliśmy usługe w firmie hostingowej, niebawem pójdzie przelew... do kogo mamy się zwrócić o udzielenie takiej zgody? Jakie dokumenty mamy wysłać tej osobie?
nie musisz nikogo prosic, bedziesz musial zlecic zmiane ZI, ale musisz poczekac na regulacje formalno-prawne, przykro mi, mam nadzieje, ze to juz nie potrwa dlugo
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 13 maja 2005, 12:07

biurokracja nas zabije!!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”