Nowy CMS

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
mirekgrodzki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mirekgrodzki » 24 sie 2004, 09:46

Pomyśl za zastosowanie „swojego” CMS’ a przypomina mi to trochę sytuację, w której rezygnujemy z używania MS WORD i piszemy własny edytor tekstów. Za MS WORD' em stoi korporacja (ze wszystkimi tego plusami i minusami), a kto będzie stał za naszym edytorem po odejściu z ZI ZHP jego twórców?

Poza tym: ZHP ma sporo wrogów, którzy zawezmą się na naszego nowego CMS' a.
Czy wtedy w razie problemów będziemy mieli takie samo wsparcie jak jest teraz w przypadku systemów OpenSource? Porównując zasoby - obawiam się, że nie... Jeżeli będzie go pisała jedna osoba (lub kilka), to późniejszy kontakt z administratorami stron działających na tym systemie będzie musiał być dość pasywny a kolejka rzeczy do dodania będzie tak długa, że na rozszerzenia funkcjonalne systemu będzie się czekało bardzo długo.

Poza tym administracja stronami jest dla części naszych wędrowników i instruktorów miejscem zdobywania nowej wiedzy potrzebnej później w pracy. Pewnie niejeden z nas nauczył się przy okazji tworzenia stron programowania w PHP i wielu innych pożytecznych w pozaharcerskim życiu rzeczy.
Zabierając im taką możliwość (bo tylko wąskie grono ZI ZHP będzie pracowało nad rozwojem) musimy się liczyć z tym, że Ci ludzie stracą taką możliwość. I być może harcerski internet straci ich (bo administracja polegającą na przeklejaniu tekstów z WORD’a to nie jest ten poziom satysfakcji, który ich zadawala).

Być może tego postu by nie było, gdybym wiedział coś więcej o tym SMS’ ie: autor(zy), technologia, funkcjonalność, dopuszczalny stopień modyfikacji grafiki, referencje.
Mogę się tylko domyślać, że będzie to jakieś rozwinięcie systemu(ów) oferowanych przez exe.com, ale wolę się nie domyślać, tylko wiedzieć.

MG

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 24 sie 2004, 10:46

mirekgrodzki napisał:
Pomyśl za zastosowanie „swojego” CMS’ a przypomina mi to trochę sytuację, w której rezygnujemy z używania MS WORD i piszemy własny edytor tekstów. Za MS WORD' em stoi korporacja (ze wszystkimi tego plusami i minusami), a kto będzie stał za naszym edytorem po odejściu z ZI ZHP jego twórców?
porownanie jest tak egzotyczne ze nie bardzo wiem jak sie do niego odniesc, albo wogole masz nikle pojecie o sieci, albo sam nie wiem co. Kazde rozwiazanie niestandardowe jest bezpieczniejsze dlatego wlasnie ze niestandardowe. Nawet jezeli nasz CMS bylby marny to sam fakt, ze jego mechanizmy bedzie znalo waskie grono osob czyni go bardzo konkurencyjnym. A nasz CMS nie bedzie marny - zapewniam.

Kto bedzie stal za naszym CMS jak tworcy sie rozstana z Organizacja? Pojecia nie mam, ale poniewaz zabrali sie za te robote zawodowcy to zostanie po nich chocby dokumentacja poprojektowa, ze o zrodlach programu nie wspomne. Standard.
mirekgrodzki napisał:
Poza tym: ZHP ma sporo wrogów, którzy zawezmą się na naszego nowego CMS' a.
Czy wtedy w razie problemów będziemy mieli takie samo wsparcie jak jest teraz w przypadku systemów OpenSource? Porównując zasoby - obawiam się, że nie... Jeżeli będzie go pisała jedna osoba (lub kilka), to późniejszy kontakt z administratorami stron działających na tym systemie będzie musiał być dość pasywny a kolejka rzeczy do dodania będzie tak długa, że na rozszerzenia funkcjonalne systemu będzie się czekało bardzo długo.
a jakie masz wsparcie przy open source? jak cchesz miec blok do nuka zmieniony zeby byl w kwiatki to co? ktos Ci to zrobi? Musisz znalesc programiste i go o to poprosic, tu jest identycznie tyle ze ktos modyfikujacy naszego CMSa oprocz kodow dostanie dokumentacje. NIe bardzo rozumiem te zarzuty - do czego zmierzasz?
mirekgrodzki napisał:
Poza tym administracja stronami jest dla części naszych wędrowników i instruktorów miejscem zdobywania nowej wiedzy potrzebnej później w pracy. Pewnie niejeden z nas nauczył się przy okazji tworzenia stron programowania w PHP i wielu innych pożytecznych w pozaharcerskim życiu rzeczy.
Zgadza sie, tyle ze instalacja nuka nie ma nic wspolnego z programowaniem
mirekgrodzki napisał:
Zabierając im taką możliwość (bo tylko wąskie grono ZI ZHP będzie pracowało nad rozwojem) musimy się liczyć z tym, że Ci ludzie stracą taką możliwość. I być może harcerski internet straci ich (bo administracja polegającą na przeklejaniu tekstów z WORD’a to nie jest ten poziom satysfakcji, który ich zadawala).
Alez serdecznie zapraszamy! Juz o tym pisalem i powtarzam - dla kazdego programisty bedzie huk roboty, Ci ktorym zalezalo juz sie skontaktowali i albo juz pracuja nad rozwiazaniami dla nas, albo zaraz zaczna (wakacje).
mirekgrodzki napisał:
Być może tego postu by nie było, gdybym wiedział coś więcej o tym SMS’ ie: autor(zy), technologia, funkcjonalność, dopuszczalny stopień modyfikacji grafiki, referencje.
Mogę się tylko domyślać, że będzie to jakieś rozwinięcie systemu(ów) oferowanych przez exe.com, ale wolę się nie domyślać, tylko wiedzieć.
po pierwsze primo wystarczylo zapytac, po drugie primo nie masz pojecia na temat systemow oferowanych przez moja firme, po trzecie primo Krzysztof, ktory jest bogiem nowego CMSa nie jest (a szkoda) moim pracownikiem, po czwarte primo nie rozumiem o co Ci chodzi.

Chetnie odpowiem na pytania, prosze je zadac
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

mirekgrodzki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mirekgrodzki » 24 sie 2004, 12:25

[Chetnie odpowiem na pytania, prosze je zadac
Martwię się o dostępność admina nowego CMS'a przy wprowadzaniu zmian
specyficznych dla niektóych tylko Wydzialow.
Jak bedzie wygladala obsluga takich zgloszen? Koncepcyjnie, organizacyjnie i czasowo.
I tylko o to mi w zasadzie - merytorycznie - chodzi.
MG

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 24 sie 2004, 12:57

nie rozumiem chyba pytania

bedzie tak, ze kazdy wydzial (a konkretnie jakas osoba rzecz jasna) otrzyma login i haslo i zostanie administratorem serwisu np. Wydzialu Trosk i Zmartwien

administrator bedzie mogl edytowac dane. uruchamiac dodatkowe moduly itd, docelowo otrzyma tez uprawneinia nadawania uprawnien osobom, ktore maja edytowac tylko jakis fragment serwisu

jezeli Wydzial Trosk i Zmartwien nie ma jeszcze serwisu to zostanie on aktywowany przez ZI, i dalej procedura jak wyzje, dodatkwo mozna bedzie wgrac swoja wlasna winiete zrobiona specjalnie dla Wydzialu w JPG albo FLASH

Trzeba cos smienic, edytor wchodzi na strone, loguje sie, zminia, koniec. A czas? kiedy sobie zamarzysz, dostep on-line 24h/dobe

Generalnie nie martw sie na zapas, jak juz bedzie o czym to powiadomimy i poinformujemy precyzyjnie co i jak.
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

adrian
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adrian » 25 sie 2004, 11:41

Czy nowy CMS będzie oznaczał tylko to co dokładnie znaczy (Content Management System), czy też będzie posiadał również inne funkcje?

Prawie dwa lata temu ówczesny Zespół Internetu opracował założenia i wstępny harmonogram prac do przygotowania wspólnego Systemu Profilowania - systemu w którym harcerz rejestrując się raz, uzyskuje dostęp do wszystkich serwisów ZHP on-line, pod jednym loginem. Podobnie jak w yahoo. System miał też udostępniać wybrane dane innym harcerskim serwisom spoza ZHP on-line, poprzez odpowiedni protokół. System miałby też zawierać takie usługi jak profilowaną subskrypcję informacji wydziałów GK i chorągwi, i wiele innych. Pracę na systemem rozpoczął Krzysiek Kujawski, i wiem, że sporo zrobił. Czy coś tego, co zostało wypracowane trafi do nowego CMS?

Zaletą nowego CMS, której być może nie dostrzega Mirek, może być to, że będzie zawierał moduły i funkcje dostosowane do charaktetu i potrzeb harcerskich serwisów. Jak wiemy Nuke i inne systemy takich funkcji nie mają.

Przykładem (choć w bardzo małej skali) jest lista posiadaczy Odznaki Kadry Kształcącej na stronach CSI, którą wmontowałem w prosty CMS mojego autorstwa.

Przykładem w bardzo dużej skali, jest Galeria foto.zhp.pl, której funkcjonowanie w oparciu o jakąś galerię Open Source wyobrażam sobie z wielkim trudem, jeśli nie wcale.

Więc na pewno własny, ale czy ciasny?
Cezarze, Kojcie - możecie coś powiedzieć o planach?
hm. Adrian Łaskarzewski
Poczta Harcerska Szczecin II
KSI Hufca Szczecin Pogodno

kojot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kojot » 25 sie 2004, 12:47

Powiem coś o planach, owszem, ale jak wrócę z pierwszego w tym roku tygodniowego urlopu.
Mogę zapewnić, że CMS będzie dostosowany do potrzeb jednotek, które będą z niego korzystały.
Co do systemu profilowania - projekt został tymczasowo zatrzymany. Myślę o tym aby po uruchomieniu CMSa rozpocząć prace nad profilowaniem (niewtajemniczeni nie wiedzą o co chodzi i niech tak na razie pozostanie).
Profilowanie jako takie będzie potrzebne, ale w tej chwili priorytetową sprawą jest CMS.
hm. Krzysztof Kujawski

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 25 sie 2004, 13:31

adrian napisał:
Cezarze, Kojcie - możecie coś powiedzieć o planach?
Jasne, to zadna tajemnica, po prostu najpierw chcielismy spokojnie sie przeprowadzic, a dopiero potem debatowac nad strategiami na przyszlosc.

Wolalbym jednak oddac glos kojotowi ktory jest glownym wykonawca systemu. A czego on nie powie jak wroci - ja dopowiem po nim. System jest opracowny w szczegolach, harmonogram przewiduje kilka etapow.

Generalnie systemowi przydalaby sie jakas nazwa bo bedzie umial duzo, ale poczekajmy na kojota.

O systemie profilowania i zaawansowaniu prac w tej materii nie wiem nic, pewnie jeszcze kilka spraw mnie zaskoczy ...

hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 25 sie 2004, 13:35

DRUHU ADMINISTRATORZE - PROSZE O ZMIANE TYTULU TEGO WATKU, NIE CHCIALBYM, ZEBY W SWIADOMOSCI SPOLECZNEJ UTRWALILY SIE NEGATYWNE SKOJARZENIA Z SYSTEMEM PRZED JAKAKOLWIEK PRAPREMIERA

mam nadzieje, ze druh mirekgrodzki nie ma nic przeciwko temu, jezlei po zapoznaniu sie z systemem bedzie mial nadal do niego krytyczny stosunek bedzie mogl o tym pisac szeroko, ale poki co prosze o zmiane
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 sie 2004, 20:16

kojot napisał:
Powiem coś o planach, owszem, ale jak wrócę z pierwszego w tym roku tygodniowego urlopu.
Mogę zapewnić, że CMS będzie dostosowany do potrzeb jednotek, które będą z niego korzystały. [...] ...w tej chwili priorytetową sprawą jest CMS.
Interesuje mnie planowany termin uruchomienia CMS dla hufców. Problem jest poważny - w ostatnich 6 miesiącach w moim hufcu trwały przygotowania do uruchomienia serwisu opartego na jednej z wersji Nuke. Testy w sieci zostały co prawda przerwane z uwagi na wakacje i nie zakończoną organizację Zespołu Informacji hufca, jednak prace techniczne, prowadzone na sprzęcie lokalnym, a dotyczące pełnej polonizacji CMS oraz dostosowaniu istniejących modułów i bloków do potrzeb jednostki trwają nadal.
Zasadnym wydaje się pytanie, czy w istniejącej sytuacji ich kontynuacja ma jakikolwiek sens.
adrian napisał:
Zaletą nowego CMS, której być może nie dostrzega Mirek, może być to, że będzie zawierał moduły i funkcje dostosowane do charaktetu i potrzeb harcerskich serwisów. Jak wiemy Nuke i inne systemy takich funkcji nie mają. [...]
Moduły do Nuke, dostępne powszechnie mają charakter dość ogólny - spełniają podstawowe potrzeby serwisu, zarządzającego informacją. Nie oznacza to jednak braku występowania wersji dostosowanych do potrzeb konkretnego webmastera (często wykonywanych przez samych zainteresowanych). Poza tym struktura niektórych modułów pozwala na ich stosowanie niezależnie od nazwy i zawartości tabel bazy danych, jaką posiada pierwowzór. Niekiedy wystarczy jedynie korekta nazw tabel i pól - w ten sposób z jednego pierwowzoru powstawały bardziej wyspecjalizowane narzędzia.

Nie wiem, czy jest sens podkreślania zalet nowego CMS ZHP na drodze dyskredytowania możliwości systemów Open Source. Została podjęta decyzja o opracowaniu od podstaw własnego systemu - O.K. - nie powinna jednak być ona świadectwem ułomności istniejących CMS.
adrian napisał:
Przykładem w bardzo dużej skali, jest Galeria foto.zhp.pl, której funkcjonowanie w oparciu o jakąś galerię Open Source wyobrażam sobie z wielkim trudem, jeśli nie wcale.
Być może nie śledzisz rozwoju modułów galerii dedykowanych CMS Open Source. Sporo się zmienia - nie ujmując niczego Twojemu projektowi, aktualnie istniejący zakres jego funkcji jest już osiągalny w sieci.

Pozdrawiam

Piotr

hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 sie 2004, 20:34

No tak - temat rozwija się w kilku wątkach...:( Właśnie znalazłem wpis:
caesar napisał:
Centralny CMS dotyczy strony glowej ZHP i stron GKowskich, moze wiec niepotrzebnie sie martwisz? Jezeli Twoje pytanie mialo brzmiec czy centralne serwisy GK beda mialy obowiazek uzywac centralnego CMSa - tak, takie sa plany, po co? dlaczego? Zapraszam do lektury dokumentow
A czy CMSem zostana objete Choragwie? nie wiem, na razie nie rozwazalismy tego, czy hufce? watpie. [...]
Zmieniam pytanie: jeśli jest w ogóle brane pod uwagę objęcie chorągwi i hufców nowym CMS, jaki może być orientacyjny termin wprowadzenia tych planów w życie. Od tego może zależeć, czy praca włożona w ten, czy inny CMS Open Source będzie miała szansę być wykorzystaną.

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 26 sie 2004, 08:17

panwac napisał:
Interesuje mnie planowany termin uruchomienia CMS dla hufców.
nie ma na razie ZADNYCH planowwprowadzniea jakiegokolwiek CMSa dl Hufcow
prywatnie uwaza, ze byloby to bardzo dobre rozwiazanie, ale sluzbowo oficjalnie informuje, ze nikt nigdy nie wspominal ze centralny CMS ma dotyczyc kogokolwiek poza GK (poza serwisami 'centralnymi' )

[bpanwac napisał[/b]:
Nie wiem, czy jest sens podkreślania zalet nowego CMS ZHP na drodze dyskredytowania możliwości systemów Open Source. Została podjęta decyzja o opracowaniu od podstaw własnego systemu - O.K. - nie powinna jednak być ona świadectwem ułomności istniejących CMS.
nie dyskutujemy o ulomnosci open source, padly konkretne zarzuty (pozbawione sensu moim zdaniem bo nie poprate znajomoscia faktow) i rozne osoby sie do nich odniosly, takze Adrian, ktory akurat nie pracuje obecnie nad nowym CMSem, genralnie chodzilo o bezpieczenstwo - co sie mam wrazenie rozmylo nieco w dalszej czesci dyskusji i jest poza wszelka dyskusja, ze open source jest bardziej narazony na ataki domoroslych hackerow niz system wlasny i tylko o to chodzilo

Powtarzam - wogole dyskusja o zaletach i wadach systemu ktorego nikt nigdy nie widzial, nie testowal itd wydaje mi sie pozbawiona jakiegokolwiek sensu

hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 26 sie 2004, 08:19

panwac napisał:
Zmieniam pytanie: jeśli jest w ogóle brane pod uwagę objęcie chorągwi i hufców nowym CMS, jaki może być orientacyjny termin wprowadzenia tych planów w życie. Od tego może zależeć, czy praca włożona w ten, czy inny CMS Open Source będzie miała szansę być wykorzystaną.
Odpowiedzialem wyzej, nie ma zadnych planow wprowadznei CMSa do Hufcow a nawet jesli beda to jest to perspektywa na tyle odlegla, ze Twoja strona zdazy sie zestarzec do czasu ewentualnych zmian
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 26 sie 2004, 09:30

caesar napisał:
...nie ma zadnych planow wprowadznei CMSa do Hufcow a nawet jesli beda to jest to perspektywa na tyle odlegla, ze Twoja strona zdazy sie zestarzec do czasu ewentualnych zmian
"Strona naszego hufca", a nie moja :)
Dziękuję za rozwianie wątpliwości.

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

mirekgrodzki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mirekgrodzki » 26 sie 2004, 09:35

Po pierwsze primo: podpisuje sie pod ideą, żeby docelowo na ZHP.Pl byl jeden CMS.
Po drugie primo: moze to byc nawet nasz wlasny, autorski system, ale pod tymi
warunkami, ktore sa w "po trzecie primo".

Po trzecie primo:
Dyskusja o nowym CMS' ie zaczęla sie od tego, ze musi byc to nasze wlasne narzedzie (czy tez jakby to kojot nazwal - rozwiazanie) ze wzgledu na bezpeczenstwo centralnych stron ZHP.

Zdaniem caesar'a i kojot'a jest to bezpieczniejsze niz korzystanie z gotowych - OpenSource' owych rozwiazan. Jest to moim zdaniem mocno dyskusyjna sprawa. Ale rozumiem, ze maszyna poszla w ruch i trudno bedzie ja zatrzymac.

Dla mnie najwieksza zaleta OpenSource jest wlasnie to, co dla caesar'a i kojot'a jest jego wada - ze zna i rozwija go tyle ludzi. Idzie za tym bardzo szybka reakcja na bledy srodowiska jego "rozwijaczy". Zgoda, liczba atakow tez jest wieksza. Ale przeciez to, co powstanie nie bedzie odbiegalo znaczaco od standardow, jakie spotykane sa w roznych CMS' ach.
Jezeli chodzi o bezpieczenstwo, to zastosowane beda te rozwiazania, ktore oferuja produkty skladajace sie na nasze rozwiazanie. Nie jest to wiedza tajemna i te mechanizmy sa przeciez znane w srodowisku.
W zwiazku z tym nie rozumiem unikalnosci tego systemu jezeli chodzi o bezpieczenstwo.

Jezeli chodzi o jego funkcjonalnosc, to rzeczywiscie moze to byc jego duzy plus.
Jezeli bedzie oferowal taka, ktora bedzie napisana specjalnie pod nasze potrzeby.

Zasobozernosc tego systemu tez bedzie mniejsza, bo bedzie mial mniej modulow, niż PostNuke czy Mambo (najczęściej u nas wykorzystywane). Z pktu widzenia administracji ZHP.PL to też niewątpliwie plus.

Jezeli ja bym bral sie za pisanie systemu CMS dla ZHP, to moja ambicja by bylo to,
zeby korzystalo z niego jak najwiecej jednostek.
Zeby taki efekt uzyskac, powinno sie zrobic tak:
1. Napisac CMS'a profilowanego dla nas.
2. Pozwolic na duze modyfikacje GRAFIKI STRONY (oczywiście w ramach jakiś wytycznych opracowanych przez WPI).
2. Pokazac Wydzialom GK jego zalety w stosunku do tych systemow, ktore sa teraz uzywane.
3. Przekonac ich do zmiany.
4. Na przykladzie Wydzialow GK przetestowac system w boju.
5. UPUBLICZNIC *) kod tego systemu.
6. Namowic inne jednostki (choragwie, hufce, strony imprez) do skorzystania z niego.

*) Dlaczego upublicznic?
A.
Dlatego, ze dopiero wtedy mozemy poznac jego mozliwosci.
Widac jak zostal napisany, jakie zawiera mechanizmy ochrony.
Bezpieczenstwo systemu powinno polegac na zastosowaniu bezpiecznych
rozwiazan, a nie na tym, ze bedzie to system o zawilej logice.
W takim przypadku udostepnienie kodu nie jest grozne i przynosi korzysci.

B.
Dlatego, ze "sprzedajac" ten system innym jednostkom musimy
pozwolic im wzbogacac go o specyficzne moduly, majace zastosowanie
tylko w konkretnych środowiskach.
Nie da sie tego zrobic bez udostepnienia kodu zrodlowego.
Wyksztalcic sie moze w ten sposob srodowisko ludzi, ktorzy beda pracowali
nad jego rozwojem. Kuznia kadr ZI.

Wtedy jest szansa na to, ze w ZHP bedziemy mieli wzgledny porzadek (czyli jeden CMS)
i ze nie zrazimy ludzi to slusznych rozwiaza, ale w niesluszny (moim zdaniem) sposob wprowadzanych.
MG

caesar
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: caesar » 26 sie 2004, 12:10

panwac napisał:
caesar napisał:
...nie ma zadnych planow wprowadznei CMSa do Hufcow a nawet jesli beda to jest to perspektywa na tyle odlegla, ze Twoja strona zdazy sie zestarzec do czasu ewentualnych zmian
"Strona naszego hufca", a nie moja :)
Dziękuję za rozwianie wątpliwości.
przepraszam, piszac Twoja strona mialem na mysli oczywiscie strone Twojego Hufca
hm Marcin Wysmułek HR
www.wysmulek.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”