Dziwne umundurowanie -> wodniackie spocznij

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
druh-radek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: druh-radek » 13 mar 2010, 09:33

Witam,

Natchnąłem się na allegro na taki oto mundur:

http://img16.allegroimg.pl/photos/orygi ... /952063061

Czy to jest regulaminowy mundur Zhp czy jakaś podróbka ??
Ostatnio zmieniony 13 mar 2010, 09:34 przez druh-radek, łącznie zmieniany 1 raz.
Funkcyjny Drużyny
16 WrWDH "GERONIMO" - HOW "RANCHO" Wrocław

Yanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Yanek » 13 mar 2010, 09:49

Szefie, to jest po prostu zła jakość zdjęcia :)
43 Drużyna Starszoharcerska "Matecznik" Im. Klimka Bachledy
VI Szczep im. Zdobywców Wału Pomorskiego
Hufiec Piła

---------------------
Samotny pasażer, samotna pasażerka...

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 mar 2010, 10:18

To jest nowy wzór umundurowania HSP :P
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

PapaSmurf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: PapaSmurf » 13 mar 2010, 10:59

Dla mnie to wygląda jak żeńska bluza tylko jakość zdjęcia niziutka :)
Ale tak dla pewności mógłbyś wrzucić stronę z całą aukcją ?

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 13 mar 2010, 11:04

phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 13 mar 2010, 11:09

Jest to pewnie kolejna fantazja g00rka która trafiła do rąk testerów i nie została oddana do muzeum rzeczy dziwnych....
phm. Michał Michalski HR

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 mar 2010, 12:17

Michał, ale po co tak złośliwie?

Żadna fantazja jednej osoby - tylko decyzja zespołu mundurowego.

I chyba dobrze, że testowali - niż by mieli wprowadzać bez testów.

Ten model nie przepadł w muzeum rzeczy dziwnych, bo środowiskom się podoba (bez względu na to jaka jest Twoja opinia Michale) i mam nadzieję, ze będzie noszony:

http://szanty.harc.net.pl/modules/xcgal ... hp?album=8

http://szanty.harc.net.pl/modules/xcgal ... um=8&pos=3

http://szanty.harc.net.pl/modules/xcgal ... um=8&pos=5

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 14 mar 2010, 14:22

Żadnej złośliwości nie było.....
phm. Michał Michalski HR

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 14 mar 2010, 16:22

Sądząc po kroju kieszeni i długości rękawów, to jeden z prototypów bluzy... żeńskiej?, instruktorskiej??, wodnej??? sprzed kilku lat, uszytej przez 4Ż. No chyba, że ktoś gdzieś tworzył własne wersje nic nikomu nie mówiąc.
W Łodzi mieliśmy jeden egzemplarz testowy z krótkim rękawem. Spostrzeżenia zostały wykorzystane przy opracowaniu ostatecznej wersji koszuli letniej instruktorów wodnych, której kilkanaście sztuk jest już w 4Ż i czeka na wprowadzenie opisu do regulaminu mundurowego. Wyglądają... prawie tak, jak partia testowa ze zdjęć wskazanych przez Rafala - różnice są na pierwszy rzut oka niezauważalne
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Oguras
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Oguras » 14 mar 2010, 17:21

Czuwka Druhny i Druhowie!
Chciałbym się zapytać harcerzy wodnych - czy znacie historię i tradycję żeglarskiej bluzy mundurowej? Czy wiecie skąd się wzieły trzy paski i dlaczego ktoś się pofatygował zrobić kołnierz? I wreszcie dlaczego mundur jest zakładany przez głowę a nie jak wszystkie zapinane na guziki? Jeżeli nie znacie jeszcze odpowiedzi na te pytania to poszukajcie w paru książkach, uważam że każdy harcerz - żeglarz o tym wiedzieć powinien ;) .
Apeluję do zespołu mundurowego żeby też przyswoili sobie te ogólne wiadomości.
Jeżeli chcemy zerwać z tradycją i pawić się w sailing rodem z pucharu ameryki to proszę bardzo zaakceptujmu popularne koszulki polówki i basebalówki...
Druga sprawa.
Podobno ktoś zbierał w środowiskach wodnych opinie na ten temat i podobo projekt pasuje. Jasno i świadomie mówię - nikt się mnie i moich braci żeglarzy z Wrocławia o to nie pytał. Nie wypowiadałem się wcześniej na ten temat i mówię stanowczo NIE.
Jak narazie jest to moje osobiste zdanie ale będę w niedługim czasie pytał o zdanie innnych żeglarzy. Uważam, że skoro przez lata nic się z tymi mundurami nie robiło, to jet w tym jakiś cel. Rozumiem że każda ekipa bedąca u władzy chce się pokazać i zostawić coś po sobie ale na Boga najpierw 1.Przemyślcie, potem 2.zapytajcie, a potem 3.jeszcze raz przemyślcie. Jeżeli na wszystkie te trzy punkty odpowiedź bedzie OK to realizujcie.
Nie chcę już dłużej truć klimatu moją wypowiedzią i z góry przepraszam jeśli kogoś urażę,
bo nie mam takiego zamiaru.
Podchodzę do tej sprawy tak energicznie tylko dlatego że niechcę aby potem była mowa "już za późno".
HO Michał Mitkowski aka Ogór ż.j. / s.m.
Hufiec Wrocław
Harcerski Ośrodek Wodny "RANCHO"
16 Wrocławska Wodna Drużyna Harcerska "GERONIMO"
"Ludzie myślcie, to nie boli..."

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 14 mar 2010, 18:12

Oguras pisze:Podobno ktoś zbierał w środowiskach wodnych opinie na ten temat i podobo projekt pasuje. Jasno i świadomie mówię - nikt się mnie i moich braci żeglarzy z Wrocławia o to nie pytał. Nie wypowiadałem się wcześniej na ten temat i mówię stanowczo NIE. [...] Uważam, że skoro przez lata nic się z tymi mundurami nie robiło, to jet w tym jakiś cel. Rozumiem że każda ekipa bedąca u władzy chce się pokazać i zostawić coś po sobie [ciach]
Ekhmm,
Michale, mam kilka pytań:

1. Od kiedy jesteś w drużynie wodnej i śledzisz, co się dzieje w wodniackim świecie ZHP?
2. Znasz regulaminy mundurowe ZHP? Wiesz, jakie były kolejne wersje mundurów wodnych w ZHP?
3. Na jakiej podstawie wysnuwasz wniosek, że nic z mundurami się nie robiło?
4. Co mają ludzie wchodzący w skład władz ZHP do mundurów wodnych (poza kwestią złożenia podpisu od stosownym dokumentem).
5. Na koniec, masz jakąś wiedzę o ustaleniach nt. mundurów wodnych (tych pod kątem zapisania w obecnym regulaminie mundurowym)?
Ostatnio zmieniony 14 mar 2010, 18:15 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 14 mar 2010, 19:58

Oguras pisze:Czuwka Druhny i Druhowie!
Chciałbym się zapytać harcerzy wodnych - czy znacie historię i tradycję żeglarskiej bluzy mundurowej? Czy wiecie skąd się wzieły trzy paski i dlaczego ktoś się pofatygował zrobić kołnierz? I wreszcie dlaczego mundur jest zakładany przez głowę a nie jak wszystkie zapinane na guziki? Jeżeli nie znacie jeszcze odpowiedzi na te pytania to poszukajcie w paru książkach, uważam że każdy harcerz - żeglarz o tym wiedzieć powinien ;) .
Jeżeli chcemy zerwać z tradycją i pawić się w sailing rodem z pucharu ameryki to proszę bardzo zaakceptujmu popularne koszulki polówki i basebalówki...
Co jest złego w koszulce polo i bejzobolówce? Ja w nich pływam...

Zwróć uwagę, że ta koszula ze zdjęć, to propozycja dla instruktorów. We flocie - taki odpowiednik oficera. Widziałeś kiedyś oficera z kołnierzem w 3 paski?

Rafał

PS. Wiem skąd się wzięły 3 paski w Europie i 4 paski we flocie chińskiej, wiem dlaczego zakłada się przez głowę, czemu oznaczenia oficerskie są na rękawach itp. Ale pozwól, że zapytam - Ty sie wszystkiego trzymasz? Nosisz buty z obcasem i spodnie bez rozporka?
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 mar 2010, 20:09

Oj Oguras, Oguras...
Czy znasz entymologię i historię pochodzenia zwrotu "Czuwaj" ? To dlaczego zmieniasz je na jakieś Czuwka ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 15 mar 2010, 08:02

Łooo, rewelacja.. powiedzcie mi tylko że takie mundury będą mogli nosić nie tylko wodniacy to będą najszczęśliwszym posiadaczem takiego munduru. :D
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 15 mar 2010, 10:28

Oguras pisze:Czuwka Druhny i Druhowie!
Druga sprawa.
Podobno ktoś zbierał w środowiskach wodnych opinie na ten temat i podobo projekt pasuje. Jasno i świadomie mówię - nikt się mnie i moich braci żeglarzy z Wrocławia o to nie pytał. Nie wypowiadałem się wcześniej na ten temat i mówię stanowczo NIE.
Jak narazie jest to moje osobiste zdanie ale będę w niedługim czasie pytał o zdanie innnych żeglarzy. Uważam, że skoro przez lata nic się z tymi mundurami nie robiło, to jet w tym jakiś cel. Rozumiem że każda ekipa bedąca u władzy chce się pokazać i zostawić coś po sobie ale na Boga najpierw 1.Przemyślcie, potem 2.zapytajcie, a potem 3.jeszcze raz przemyślcie. Jeżeli na wszystkie te trzy punkty odpowiedź bedzie OK to realizujcie.
Nie chcę już dłużej truć klimatu moją wypowiedzią i z góry przepraszam jeśli kogoś urażę,
bo nie mam takiego zamiaru.
Podchodzę do tej sprawy tak energicznie tylko dlatego że niechcę aby potem była mowa "już za późno".
Oguras'ie rzeczy o jakie pytasz dla nas wodniaków są oczywistością z którą wszyscy się liczymy, trochę nawet niestosowne jest zarzucanie takiej niewiedzy instruktorom którzy nad tymi koszulami pracowali - tylko chyba jednak dokonujesz pewnego nieuprawnionego uproszczenia - bluza marynarska to bluza marynarska i nie można jej tradycji przenosić na mundur oficera - czy wyobrażasz sobie dowódcę okrętu w bluzie marynarskiej? to tak jakby zarzucić wszystkim oficerom i podoficerom MW że nie znają tradycji - koszule jakie zaprezentowano są przeznaczone dla instruktorów - którzy co do zasady NIE noszą wedle aktualnego regulaminu bluzy mundurowej. Nikt nie mówił/nie mówi/i nie będzie mówił że koszula taka ma byc dla ogółu - bo w naszych środowiskach nie ma takiejpotrzeby/propozycji. (Dla przykładu dodam tylko że np. czescy skauci mają mundury niejednolite i są środowiska gdzie dzieciaki noszą koszule a nie bluzy - i skauting ma sie tam całkiem dobrze i moglibyśmy się dużo od nich uczyć)

co do opinii - kiedy serwis wodnaicy zhp pl funkcjonował tam prowdzona była dyskusja - później była prowadzona przy oakzji spotkań kadry drużyn wodnych - dla przykładu ostatnio w Łodzi w grudniu - czy byłeś na tym spotkaniu? zapraszano wszystkich zainteresowanych - nie tylko Pilotów czy Retmanów. Czy ktoś z Twoich reprezentantów tam był -np. Twój Pilot? jeśli nie to nie możesz mieć pretensji do tej części wodniackiej kadry która odczuwa potrzebę współpracy międzychorągwianej i spotyka się/kontaktuje sie ze sobą i stara się popychać możliwie każdy temat do przodu. Tak też jest z mundurami - prace nad uaktualnieniem mundurów wodniackich spoczywają w praktyce na "dole" i chwała Łodzi za to że bez rozkazu, bez proszenia sie ich, bez dawania na to specjalnej kasy poświęcają swój czas i energię aby coś dla nas wszystkich uczynić. Ja zakupiłem "kilka" modeli do testów i nasi instruktorzy bardzo sobie chwalą koszulę instruktorską "łódzką" jako bardziej praktyczną od białej, nawet w wersji z krótkim rękawem.
Piszesz że nie wypowiadałeś sie wcześniej - no cóż - takie było Twoje prawo - teraz kiedy prace są bardzo zaawansowane mówisz, jak sam piszesz stanowcze NIE - ok taka zasada demokracji - każdy na forum może się wypowiedzieć i szanujemy to - ale i tak zdecyduje większość :) a obawiam się że zdecydowana większość będzie za dodaniem do obecnego zestawu mundurowego nowej granatowej koszuli (bo o tym de facto mowa)

jeśli chcesz tą większość spróbować do czegoś przekonać to masz okazję za ponad trzy tygodnie w Funce będzie ku temu doskonała okazja - przedzwoń czy napisz do Michała Sadowskiego kóry organizuje spotkanie wodniackiego świata w Funce i przyjedź - może przedstawisz argumenty które nas przekonają że masz rację i że taka koszula jest bez sensu...

Dalej podajesz argument że skoro od lat nic się z mudnurami nie działo to znaczy że jest w tym jakiś cel - wiesz to taki torchę mało przekonujący argument - rzekł bym że argument z lenistwa - ja osobiście nie lubię kiedy ktoś jako jedyny argument podaje tradycję albo to że coś od lat funckjonuje i że nie ma żadengo innego argumentu żeby sie rozwijać czy poszukiwać czegoś nowego - otóż równie dobrze możemy powiedzieć że w CWMie też niewiele się dzieje i że nie powinniśmy tego zmieniać bo jest w tym jakiś cel... no jak widzisz argument słaby

argument z Boga sugerowałbym pominąć i nie mieszać Go do tego bo ma na pewno wazniejsze sprawy niż mundury wodniackie

co do proponowanej przez Ciebie triady - pomyśl - zapytaj i ponownie pomyśl - bardzo słuszna triada, w ogóle lubię tirady - omne trinum perfectum jak mawiał "znaczy kapitan" - tylko wiesz ktoś poważnie pomyślał nad tym projektem - potem pytał (o tak pytał i to wszędzie gdzie mógł, pytał tu na forum w dziale wodniackim, pytał na stronie wodanicy.zhp.pl, pytał wreszcie na różnych spotkaniach w Łodzi i nie tylko) potem znów pomyślał, zebrał uwagi do (wybacz kolokwializm) kupy i własnymi siłami bez kasy z GKi wykonał prototypy do testów, potem w czasie testów myślał i pytał innych testujących i... tu nagle kiedy już wszystko jest obmyślanem przetestowane, dopracowane.... ktoś chce zacząć dyskusję od nowa - no sam rozumiesz że to nie łatwe

co do "bycia za późno" - tak Ogurasie - jest za późno na to żeby po raz kolejny Piotr czy Wiktor znów tłumaczyli od początku to co już wielokrotnie było omawiane - zachęcam do obszernej lektury tego forum bo na temat mudnurów wypowiedziano sie wielokrotnie - omówiono wiele koncepcji i propozycji - może tamte wypowiedzi pozwolą Ci zweryfikować Twoje zdanie - a może Cie upewnią że masz racje i że musisz koniecnzie pojawić się w Funce by nas do tego przekonać - zachęcam i zapraszam

aha co do "Czuwka" - ja staram się być nowatorski i lubię nowości, lubię iśćz z trendami młodzieży bo dla nich działamy - ale nie każde pozdrowienie można tak unowocześnić... przypomina się stary dowcip o księdzu który chciał być "młodzieżowcem" i wchodząc do klasy na lekcję religii nie witał się pozdrowieniem "Niechę będzie pochwalony" tylko skrótowo.... jednosłownie
Ostatnio zmieniony 15 mar 2010, 10:36 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”