Patent Flagowy (HDŻ)

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
Czternastak
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Czternastak » 08 lut 2010, 21:54

Poprzedni wątek zostal zamkniety i jest sprzed paru lat. Prosze was druhowie o informacje jak obecnie wyglada sprawa z patentami flagowymi (kto je przyznaje i czy sa stworzone wymagania) z gory dziekuje
CZUWAJ!!
Komandor HKW w Przemyślu, XIV Przemyska Harcerska Drużyna Wodna im.hm. Edwarda Heila

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 09 lut 2010, 09:13

Czternastak pisze:Poprzedni wątek został zamknięty i jest sprzed paru lat. Proszę was druhowie o informacje jak obecnie wygląda sprawa z patentami flagowymi (kto je przyznaje i czy są stworzone wymagania)
Rozumiem, że chodzi o ten wątek. Stare wątki zostały zamknięte z automatu przez administratorów forum, niezależnie od ich merytorycznej aktualności. Więc jeśli w naszym archiwum znajdzie taki wątek, który jest wart kontynuacji piszcie proszę na mejla wodniacy[małpa]zhp.pl z prośba o odblokowanie.

Ad rem na stronie Wydziału Specjalności w zakładce publikacje znajdziesz broszurę z najbardziej podstawowymi z podstawowych informacjami o drużynach wodnych. Tam też znajduje się najbardziej aktualne opracowanie wymogów jakościowych.

Korzystając z okazji, że mamy na forum wodniaka z Podkarpacia - mam prośbę zajrzyj do wątku i o spisie drużyn wodnych i napisz co się u Was jeszcze ostało.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 09 lut 2010, 11:38

a ja przy okazji wrzucam pytanie - w ostatnim komunikacie GKa zbiera info o różnych liczbach - w tym o specjalnościach w hufcach i chorągwiach - co wazne jest tam zaznaczenie że za drużyne specjalnościową rozumie się te które otrzymały coroczne ptowierdzenie specjalności w rozkazie komendanta - czy w waszych środowiskach corocznie składa sie raport komendantowi hufca i corocznie w rozkazie specjalność jest "utrzymywana"??
Per Concordia Ad Victoria

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 09 lut 2010, 20:07

Alek pisze:a ja przy okazji wrzucam pytanie - w ostatnim komunikacie GKa zbiera info o różnych liczbach - w tym o specjalnościach w hufcach i chorągwiach - co wazne jest tam zaznaczenie że za drużyne specjalnościową rozumie się te które otrzymały coroczne ptowierdzenie specjalności w rozkazie komendanta - czy w waszych środowiskach corocznie składa sie raport komendantowi hufca i corocznie w rozkazie specjalność jest "utrzymywana"??
Pismo od dh. hm. Emilii Kulczyk-Pion zawierające m.in. polecenie przesłania do GK wykazu drużyn POSIADAJĄCYCH MIANO WODNE, potwierdzone rozkazem właściwego komendanta hufca w określonym w piśmie terminem, odwołujące się do uchwały GK z 2004 roku dotarło także do naszej chorągwi. Z tej racji, także z powodu wcześniejszych prac nad kryteriami dla drużyn wodnych (zapoczątkowanych dawno temu przez wroobla) oraz z uwagi na bieżące prace nad zasadami programowo-organizacyjnymi wychowania wodnego w Chorągwi Łódzkiej pozwoliłem sobie wykonać kilka telefonów.

W rozmowie z Emilią przekazałem jej, że o ile w chorągwi jest prowadzona ewidencja drużyn specjalności wodnej (w rozumieniu PROFILU WODNEGO), o tyle z racji braku dokumentów wykonawczych do uchwały GK z 2004 roku miana wodne nie są nadawane rozkazami komendantów hufców (nie ma podstaw, by to robić). Co nie oznacza braku corocznej weryfikacji poziomu prac drużyn, sprawdzania planów pracy itd., czyli stosowania lokalnych metod wspierająco-kontrolnych.

W rozmowach z nowym szefem Wydziału Specjalności przekazałem mu, jak wygląda sytuacja systemu kryteriów dla drużyn specjalnościowych oraz przedstawiłem moją prywatną ocenę uchwały GK (nigdy nie ukrywałem, że wedle mnie nie jest ona doskonała). W specjalności wodnej wstępnie umawiamy się (grupą instruktorów, którzy od lat zajmują się zagadnieniami kryteriów, standaryzacji itd.) na spotkanie w początku kwietnia na inwentaryzację wszelkich dostępnych opracowań i regulacji związanych z wodniactwem w ZHP. W oparciu o jej efekty oraz uwagi drużynowych, które zbierane są systematycznie będziemy pracować dalej. Póki co mam jego akceptację!

Na koniec, mam i aktualizuję ewidencję drużyn profilu wodnego w mojej chorągwi (na dziś brakuje mi potwierdzenia z chyba dwóch hufców), którą traktuję jako wyznacznik potrzeb przy pisaniu planu pracy i przygotowywaniu oferty ZP dla moich kadr wodnych. To chyba działa, skoro względem 2007 roku (ostatnie dane statystyczne, przedstawione m.in. przez wroobla) kilka drużyn znikło, ale ogólnie (włącznie z próbnymi) liczba jest taka sama lub o 1 większa, a stany liczebne drużyn nie wydają się być gorszymi.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”