umundurownie drużyny "wodnej"

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
zieluchraf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zieluchraf » 20 sty 2010, 22:45

Czuwaj.

Szukałem takiego wątku, aczkolwiek nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Mam pytanie, a mianowicie:
Czy drużyna, która w nazwie nosi miano WODNA, lecz nie posiada specjalności, jest zobowiązana do noszenia granatowych mundurów? Czy jej członkowie mogą mieć normalny mundur ZHP (khaki)?

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 20 sty 2010, 23:00

Zmieńcie nazwę i nie będzie problemu. Albo jesteście drużyną wodną (specjalnościową) albo nie. Chyba, że jesteście Próbną DW.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 sty 2010, 08:38

yyy jak można mieć miano drużyny WODNEJ nie pracując z tą specjalnością?
tak jak Leon napisał - trzeba usunąć z nazwy drużyny wyraz WODNA

jeśli zaś jesteście drużyną wodną próbną to nosicie mundury wodne tak jak normalna drużyna - tylko że nie sądzę żeby o to chodziło w waszym przypadku
Per Concordia Ad Victoria

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 21 sty 2010, 20:47

Alku, to może być efekt zamieszania wprowadzonego tą złą uchwałą z 2004 roku. mam na myśli "produkt" z 2004 roku, którego nie da się póki co stosować (na całe szczęście).

Uchwałodawca przyjął tam, że miano zdobywa się na rok, że w kolejnych latach można pracować na jego utrzymanie, ale też że drużyna może zdobywać różne miana specjalnościowe pod warunkiem, że w danym roku tylko jedno. W sumie to nie jest złe w odniesieniu do drużyn niespecjalnościowych chcących zasmakować pracy specjalnościowej, jednak z uwagi na konstrukcję całego dokumentu jest on dość... trudny do zaakceptowania przez drużyny mono-specjalnościowe, szczególnie wodne.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

zieluchraf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zieluchraf » 21 sty 2010, 21:32

Chodzi o drużynę zajmującą się wodniactwem (przede wszystkim), ale wywodzącą się ze zwykłej "lądowej" drużyny - przywiązanej do zielonych mundurów.
Stąd pytanie: czy drużyna wodna może mieć umundurowanie "zielone" ??

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 sty 2010, 08:29

ja pasuje - nie jestem w stanie racjonalnie odpowiedzieć
nie potrafię sobie wyobrazić drużyny wodnej która chciałaby nosić mundury zielone

i tutaj mówienie o wywodzeniu się z jakiejś drużyny też mi nie pomaga bo drużyna z której ja się wywodzę zakładana było początkowo jako snaitarna - potem była drużyną tzw. czerwony beretów a dopiero potem została wodną... i nikt nie sugerował nawet aby nosić zielone mundury od tego czasu - jedyne co po zielonej drużynie pozostało to .... mało wodniacki bohater - gen. Sosabowski (gdy inne druży dokoła mają Zaruskich, Stankiewiczów, Krawczyków etc)
Per Concordia Ad Victoria

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 22 sty 2010, 09:38

Zgadzam się z Alkiem. Powiem więcej my w tym roku zdobywamy specjalność wodną. A przez niemal 30 lat byliśmy drużyną zieloną ze skłonnościami do specjalności turystycznej.

Nie rozumiem do końca tego przywiązania. Kiedyś na kursie powiedziano nam, że tradycje zwłaszcza te złe trzeba zmieniać.
Drużyna która nie potrafi się zmienić (czyt. iść do przodu) to stojąc w miejscu się cofa, później umiera.

Maciek nie przejmuj się my mamy K. K. Baczyńskiego.

pozdrawiam
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

zieluchraf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zieluchraf » 22 sty 2010, 21:07

Do STARY WEDROWIEC:
Dlaczego druh zakłada, że nie chcemy się rozwijać (iść do przodu - jak zwał tak zwał)?
Na jakiej podstawie taki osąd?
Także wyrażenie "tradycje zwłaszcza te złe trzeba zmieniać" nie ma odzwierciedlenia w tej sytuacji - widzi druh tutaj ZŁĄ tradycję? Zielony mundur jest zły/gorszy??

Czy moje pytanie jest na prawdę tak trudne i nikt nie zna odpowiedzi?
Ponownie proszę osoby, które się na tym znają:

Czy drużyna, spędzająca większość czasu na nauce wodniactwa może mieć zielone mundury czy jest to zakazane jakimś regulaminem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi NA TEMAT.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 22 sty 2010, 21:09

zieluchraf pisze:Chodzi o drużynę zajmującą się wodniactwem (przede wszystkim), ale wywodzącą się ze zwykłej "lądowej" drużyny - przywiązanej do zielonych mundurów.
Stąd pytanie: czy drużyna wodna może mieć umundurowanie "zielone" ??
Słuchaj, to zależy jak traktujecie specjalność wodną. Jeśli jako jednoroczną przygodę, to zdobywacie miano (będąc rzetelnym na dziś staracie się pracować metodyką wodną przez rok) i już. Żadnych zmian.
Jeśli uważacie się za drużynę specjalności wodnej (!), to w tej specjalności są przewidziane mundury odbiegające wyglądem od sortów dla drużyn spoza tej specjalności.

Przed wojną i w okresie do 1965 roku (jeśli się nie mylę) w ZHP była wersja munduru szarego lub zielonego z kołnierzem granatowym jak w mundurze wodnym - dla zastępów specjalności wodnej z drużyn niespecjalnościowych. Później to zniesiono.
W latach 80-tych próbowano... poprawić mundury wodne, wprowadzając krój jak w szarych/zielonych, a pozostawiając kołnierz marynarski i kolor granatowy - poza nielicznymi środowiskami wodnymi zdecydowana większość drużyn zbojkotowała te zmiany (przez sporo lat, od wyczerpania się zapasów w składnicach harcerze przekazywali sobie mundur z pokolenia na pokolenie, byle tylko nie kupować tego brzydactwa ;) ).
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

zieluchraf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zieluchraf » 22 sty 2010, 21:15

Dziękuję PANWAC za satysfakcjonującą mnie odpowiedź.
Tego tu właśnie szukałem:)
Pozdrawiam

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 22 sty 2010, 21:22

zieluchraf pisze:[...]Czy drużyna, spędzająca większość czasu na nauce wodniactwa może mieć zielone mundury czy jest to zakazane jakimś regulaminem?[ciach]
Uzupełnię: praca drużyny specjalności wodnej nie polega na nauce wodniactwa - nie to jest wyznacznikiem.
Drużyna należy do specjalności wodnej, jeśli pracuje systemem wychowawczym (oczywiście harcerską metodą wychowawczą), której wszystkie sfery czerpią z kultury wodnej i marynistycznej. Mówiąc prostym językiem, każda sfera oddziaływania wychowawczego jest "przesiąknięta wodą", a wszystkie tworzą spójną całość.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

zieluchraf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zieluchraf » 22 sty 2010, 21:34

Woda ma być raczej tylko elementem naszej pracy, narazie nie myślimy nawet o specjalności wodnej.

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 22 sty 2010, 21:59

ale z drugiej strony:
czemu w nazwie "wodna", skoro nie jesteście (z tego co rozumiem) specjalności wodnej?

oczywiście ktoś niżej zaraz zacznie pisać o instrukcji drużyny specjalnościowej - ale w tym momencie zostawmy tą kwestię.

dla mnie "wodna" w nazwie - to powinna być wodna specjalność...
tak jak "warszawska" w nazwie - stale jest w warszawie.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2010, 22:00 przez P.Tom, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Niewolin
drużynowy 32 Harcerskiej Drużyny Wodnej "Baszta" im. TOW "Gryf Pomorski"
Komenda Hufca ZHP Lębork

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 22 sty 2010, 22:52

Spokojnie. Zacznijmy od początku napisałeś, że jesteście drużyną wodną, która nie chce nosić mundurów kroju marynarskiego bo nie. Zajmujecie się przede wszystkim wodniactwem. Czyli chcecie pracować tą specjalnością nie jednorazowo a w ogóle. Tu postawcie czy chcecie być wodniakami czy bawić się w wodniactwo jednorazowo. Bo wodniactwo wiąże się ze zmianą munduru.

Jakbyś zapytał się mnie co bym zrobił jakby ktoś uparł się, że nie chce koniecznie nosić munduru żeglarskiego, a zielony to powiedziałbym mu, że jak chce przekazać ceremoniał morki bez tak ważnego elementu? Oczywiście mógłby wybrać mundur zielony z plakietką specjalności wodnej.

Ta hipoteza oczywiście ma miejsce wtedy jak ma powstać nowa drużyna a nie jeden harcerz chce tylko nosić inny mundur.

pozdrawiam
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 23 sty 2010, 13:55

zieluchraf pisze:Czy drużyna, spędzająca większość czasu na nauce wodniactwa może mieć zielone mundury czy jest to zakazane jakimś regulaminem?
Teoretycznie, zgodnie z OBECNYM regulaminem mundurowym, ciągle "MUNDUR ORGANIZACYJNY CZŁONKÓW (i instruktorów) DRUŻYN WODNYCH I ŻEGLARSKICH" jest określony w STARYM regulaminie mundurowym.
(Wprowadzony Rozkazem Naczelnika ZHP L. 8/97 (W. U. 7-8/97) ze zmianami (Uchwała Rady Naczelnej nr 10 z 23 maja 1998 r. w sprawie zmian w “Regulaminie mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów ZHP” – W. U. nr 5/98). )

Więc jeśli jesteście drużyną "wodną" lub "żeglarską" to nosicie "granatowe" mundury opisane w pkt. 4 i 5 w/w "starego" regulaminu. I już.

Ale jeśli będziecie drużyną turystyczną - "turystyki wodnej" (z naciskiem na "turystyki"), to zielone/szare mogą pozostać.

P.S.
Ale wtedy trzeba zmienić nazwę.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2010, 13:57 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”