Współzawodnictwo ŚRODOWISK wodnych

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 17 gru 2009, 22:07

P.Tom pisze:ale skoro mamy teraz aktualizować ewidencję CO MIESIĄC
Dlaczego CO MIESIĄC ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 17 gru 2009, 22:16

tak się dowiedziałem, z szkolenia hufcowego... ale to chyba temat na inne forum ;)
zbliżają się święta, a wtedy każdy student w końcu ma czas na coś eksta - wykorzystam to i zorientuje się w tych nowinkach ewidencyjnych, jak to już bywa... póki co uważam ten spis za nie do końca przemyślaną rzecz... strasznie czasochłonny i ogólnie strasznie obszerny ten system e-druzyny (chyba ze mieszam pojęcia?) ... nagle ważna staje sie ewidencja bieżąca, i wszystko z formy papierowej zatwierdzonej musze wklepywać do systemu... podobno na bieżąco ma do tego dostęp np. komendant hufca więc kolejny raz zmniejsza się autonomię drużyny, bo zwiększa się kontrolę...

wracając w dalszym ciągu do tematu - interesuje mnie rozwiniecie pytania gosienki... do jakiej liczby mam przyrownywac ilosc zdobytych stopni itp.", bo przecież drużyna jest bardzo płynnym zbiorowiskiem osob? raz jest tych osób 16 (poniżej nie schodzę, bo rozmawiamy o tej drużynie która spełnia wymogi), a raz przecież będzie tych osób więcej...

Z tym problemem związane też jest kolejna sprawa z założeń:

"- wielkość reprezentacji to min. 50% składu drużyny – ale szczegóły zostaną ustalone po zbadaniu możliwości logistyczno organizacyjnych z komendą wodnego punktu programowego"

nie chcę się czepiać, ale myślę, że warto stosunek liczbowy jakoś bardziej określić.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2009, 22:29 przez P.Tom, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Niewolin
drużynowy 32 Harcerskiej Drużyny Wodnej "Baszta" im. TOW "Gryf Pomorski"
Komenda Hufca ZHP Lębork

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 17 gru 2009, 22:30

ocena procentowa...

Jaki procent Twoich harcerzy np. zdobył uprawnienia żeglarskie?

Drużynowy zgłaszając drużynę do rywalizacji deklaruje ilu ma harcerzy.
Nie mniej niż 16, żeby to spełnić wspomniany wcześniej warunek.
Żeby zweryfikować te dane, harcerze powinni być w ewidencji.
Jeżeli z drużyny wycofa się taka ilość osób, że drużyna nie spełni tego warunku, automatycznie powinna być wykluczona z rywalizacji. natomiast jeśli przyjmie nowych członków w swoje szeregi to trzeba się zastanowić.
Może zasadne będzie określenie ostatecznego terminu w jakim drużynowi będą zobligowani zaaktualizować w zgłoszeniu ilość swoich harcerzy.

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 17 gru 2009, 22:48

ja mogę zadeklarować 16 osób - mam tyle i spoko. Te osoby są i będą w ewidencji. Ale co jeśli nagle, po moim zadeklarowaniu przyjdzie harcerz i po miesiącu zdobędzie np. żeglarza... jak się do tego ustosunkować? W jaki sposób policzyć teraz te stosunki procentowe... ? zmienić deklarację i co dalej?

JEDEN ASPEKT staram sie juz wykluczyc - nie mowimy to o tej magicznej 16stce... jak walczę o miano najlepszej drużyny, to poprostu spełniam wszystkie wymogi, które nakłada na mnie GK i juz... zostawmy to w spokoju ;)
Tomasz Niewolin
Komenda Hufca ZHP Lębork

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 17 gru 2009, 22:57

Może zostawmy GK z boku...
GK to GK
a sprawami wodnymi z ramienia GK zajmuje się kierownictwo drużyn wodnych z druhem kierownikiem na czele.

Pamiętaj, że drużyna będzie oceniana za całokształt, za pracę w okresie od zgłoszenia do zamknięcia I etapu.
Jeżeli pozyskasz w tym czasie nowych harcerzy, zdobędziecie więcej uprawnień to będzie działać tylko na waszą korzyść. Natomiast jeśli harcerze będą od Ciebie odchodzić, to może (ale podkreślam nie musi) znaczyć, że coś jest nie tak.
Nie ma jeszcze ustalonych szczegółowych zasad oceniania. Jeśli środowiska mają jakieś sugestie to bardzo dobrze.
Ale nie przesądzajmy niczego dopóki nie będzie gotowy regulamin.

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 17 gru 2009, 23:16

ale chyba dyskutujemy tutaj o tym, żeby ten regulamin mógł być lepszy, nieprawdaż?

co do GK - chodziło mi tylko, że to normalne, że trzeba spełniać instrukcję, aby być drużyną i już... i żeby przestać dyskutować o liczbach poniżej 16... chcemy zdobyć miano najlepszej drużyny to i pracujemy dobrze, więc rozumiem również, że ocenie będzie podlegać praca od zgłoszenia do zamknięcia pierwszego etapu...

Wszystkie punkty w I etapie, które wypisał wroobel są sprecyzowane, oprócz tego ostatniego i to on powinien być jedynie dopracowany. Taka moja opinia i już. Trudno się kłócić z punktami jak "drużyna posiada zatwierdzony plan pracy na rok 2009/10", bo to normalne.

Tak naprawdę przecież współzawodnictwo, w tej edycji rozstrzygnie się w Krakowie, w ramach II etapu. Poza tym miłoby było, aby sprecyzować, czy punkty z pierwszego etapu, będą się liczyć w etapie drugim...
Ostatnio zmieniony 17 gru 2009, 23:17 przez P.Tom, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Niewolin
Komenda Hufca ZHP Lębork

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 17 gru 2009, 23:29

Ostatni punkty o którym mówisz, pozostawia drużynowym wiele swobody w sposobie pracy z drużynami. Oceniane będą efekty... Skuteczność danej metody. Szeroko pojęta skuteczność - nie tylko ilość pozyskanych patentów ale także skuteczna realizacja misji ZHP jaką jest wychowanie młodego człowieka przez działanie w drużynie specjalnościowej.

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 17 gru 2009, 23:40

ale to o czym mówisz - to olbrzymia swoboda.
Nie da się moim zdaniem wtedy przyrównać skuteczności metod.
Bo jako drużynowy, mogę wpisać ten sam dany czynnik na 100 sposobów, dowodząc w różny sposób skuteczność danej metody. Dla jednego będzie ważny np. wzrost liczebności drużyny, a dla innego zdobycie x prob przez harcerzy, a dla jeszcze innego ważna po prostu będzie organizacja imprezy promującej wodniactwo... i dany czynnik ten drużynowy będzie promował, nie do końca poświęcając uwagę innym czynnikom.

Rodzi się tradycyjne pytanie: "czym jest ten oceniany efekt?" - co to w ogole "efekt pracy"?

Wybaczcie mi taką chęć doprecyzowania kilku pojęć, ale chyba w jakiś sposób chory jestem w tych klimatach po przez wybranie studiów medycznych, gdzie wszystko jest niezwykle dokładne i jednoznaczne. ;)

Mam jeszcze pytanie odnoście promocji tego współzawodnictwa... wiadomo czy uda się zrealizować pomysł "wyskakującego okienka" w edruzynie? Czy w jakiś inny sposób spróbujemy wypromować idee rywalizacji? np. poprzez chociażby wysłanie maila z taką informację do środowisk wodniackich znanych poszczególnym działającym pilotom chorągwi? ja jestem z nikłego środowiska wodnego i naprawdę, gdyby nie przyjazd do Łodzi, to miałbym nikłą szansę dowiedzenia się o tym.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2009, 23:44 przez P.Tom, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Niewolin
Komenda Hufca ZHP Lębork

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 17 gru 2009, 23:50

Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji w naszej pracy.
Ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu liczebnego drużyny, ważne jest zdobywanie nowych sprawności, rozwijanie się, zdobywanie wyższych stopni, patentów, propagowanie idei wodnych, czy to przez organizację festiwalu, czy pogadanki w szkole czy może poprostu poprzez udział wodniaków w uroczystościach państwowych w swoim hufcu. To wszystko jest ważne.
Nie będzie dobrym drużynowym ktoś, kto skupi się tylko na jednym aspekcie np. tak jak wspomniałeś aspekcie liczebnym. Nie chodzi o to, żeby pokazywać swoją siłę poprzez ilość harcerz w drużynie ale przez to na jakich ludzi ich wychowamy.
Odsyłam Ciebie w tym momencie do skryptu wroobla i panwaca, tam są wypisane pewne kryteria które powinna spełniać drużyna aby uzyskać miano drużyny specjalnościowej wodnej bądź żeglarskiej. M.in. te kryteria powinny być brane pod uwagę przy ocenianiu drużyny. Jeśli nie masz tego skryptu znajdziesz go na stronie mojego zespołu, link jest poniżej.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2009, 23:52 przez michalsadowski, łącznie zmieniany 1 raz.

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 18 gru 2009, 00:19

ale ja znam to wszystko - muszę znać ;)

jak można być drużynowym drużyny specjalnościowej, który nie zna instrukcji działania drużyny specjalnościowej i w ogole instrukcji działania drużyny. Skrypt PanWaca i Wroobla również doskonale jest mi znany...

Będąc drużyną specjalnościową trzeba spełniać wszystkie te wymogi zawarte w instrukcjach. Po co to powielać te same wymagania w tym naszym współzawodnictwie? Wszystkie regulaminy zamknijmy w jednym punkcie - taki jest mój pomysł.

Wróćmy do m.in. określenia obliczana tych procentów, czyli jak to Wroobel napisał: "samooceny". Dowolność powoduje tylko i wyłącznie to, że nie może to być czynnik porównujący środowiska, czyli tak naprawdę nie może to być element współzawodnictwa. Muszą być jakieś zasady.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2009, 00:26 przez P.Tom, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Niewolin
Komenda Hufca ZHP Lębork

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 18 gru 2009, 00:28

Moim zdaniem warto brać pod uwagę wszystkie te kryteria jakie są w regulaminach choćby dlatego, że działa jeszcze wiele środowisk wodnych które teoretycznie nie powinny być drużynami specjalnościowymi bo z różnych względów nie spełniają bądź nie mogą spełniać tych kryteriów. Rywalizacja może być dla nich taką zachętą, żeby jednak coś ruszyć, żeby zrealizować jakiś zaniedbany punkt.
W drugim etapie dojdzie już taka bardziej bezpośrednia rywalizacja, np,. regaty jako jedna z konkurencji, albo Mistrzostwa Pływackie.
A może w ogóle warto pomyśleć nad jakąś klasyfikacją generalną? np. drużyna weźmie udział w festiwalu - organizator podbije im za to ileś punktów, wezmą udział w zawodach pływackich to znów zdobędą punkty. Ilość punktów zależna od zajętego miejsca w zawodach bądź konkursach.

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 18 gru 2009, 00:31

ale jak można być najlepszą drużyną wodną w kraju, nie spełniając wymogów stawianych drużynie wodnej (specjalnościowej)? Nie spełniam kryteriów - nie jestem najlepszy. Tyle.

Etap I poprostu trzeba spełnić, żeby brać w etapie II...
Etap II - właściwe współzawodnictwo...
Ostatnio zmieniony 18 gru 2009, 00:33 przez P.Tom, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Niewolin
Komenda Hufca ZHP Lębork

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 18 gru 2009, 00:40

Posłuchaj, jest bardzo dużo środowisk które teoretycznie nie powinny być drużynami specjalnościowymi bo nie spełniają któregoś z punktów regulaminu.
Wiele środowisk zostało pozostawionych samych sobie, nie mają żadnego wsparcia ze strony Hufca czy Chorągwi. Może być tak, że chwilowo nie mają przy drużynie instruktora żeglarstwa. Powinniśmy zmobilizować te drużyny propozycją takiej rywalizacji, żeby czym prędzej naprawiły to co jest nie tak i były równe innym drużynom wodnym.
Takich idealnych drużyn spełniających w tej chwili wszystkie kryteria jest niewiele.
Zachęćmy pozostałych, żeby przede wszystkim zrobili wszystko aby ich drużyny spełniały kryteria. Bo tylko spełniając te kryteria mogą myśleć o współzawodnictwie w drugim etapie.
Nie zmienia to jednak faktu, że każde środowisko powinno być oceniane niezależnie. Lepsze środowiska powinny być wyżej punktowane. O zwycięstwie mogłaby decydować ostateczna ilożć zdobytych punktów w I i II etapie.

A może my się źle rozumiemy? To proszę wyjaśnij mi co masz na myśli jakimś prostszym językiem. Może jako nawigator inaczej pojmuje pewne kwestie niż Ty - lekarz- i trudniej mi zrozumieć pewne sprawy.

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 18 gru 2009, 00:45

Tak żeby wejść do drugiego etapu trzeba spełniać kryteria drużyny specjalnościowej.

Może na pierwszy raz to by wystarczyło?
Ale na pewno z kolejnym rokiem poprzeczka powinna być podniesiona.
A może mamy w Polsce tak dużo środowisk, że mimo wszystko trzeba będzie je jakoś przesiać? I wybrać najlepszych.

Napisz proszę, jak ty byś oceniał te drużyny?
Za co byś dawał punkty? Jakie elementy przeliczałbyś na procenty?

P.Tom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.Tom » 18 gru 2009, 00:53

nie zamierzałem bądź co bądź Ciebie urazić ;) Więć wybacz, bo to ja może zbyt skomplikowanie piszę... pozwolisz że na Twoje pytania odpowiem już jutro, bo teraz jest jednak już dość późno (zedytuje poprostu tego posta)...

Staram się być konsekwentny - co innego jednak zachęcać do współzawodnictwa, a co innego współzawodniczyć... ;) W jednym i drugim są dwa różne cele.
Tomasz Niewolin
Komenda Hufca ZHP Lębork

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”