[Mundur] wodniacy a zastęp innej specjalnosci

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
yogi6661
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: yogi6661 » 07 lis 2008, 22:44

mam pytanie czy w druzynie tzw wodniackiej moze byc wyodrebniony zastep ktory bedzie np 6 osob mial i w nromalnych mundurach i mial specjalnosc np pp

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 11 lis 2008, 22:34

A po co. Albo jesteś wodniakiemm albo tylko go udajesz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 12 lis 2008, 09:56

Albo jesteś z Katowic albo udajesz :-)

Można taki zastęp wyodrębnić, nosi wtedy zielone mundury i plakietke specjalnosci wodnej na prawym rękawie.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2008, 09:58 przez hubcio, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 lis 2008, 10:10

yogi6661 pisze:mam pytanie czy w druzynie tzw wodniackiej moze byc wyodrebniony zastep ktory bedzie np 6 osob mial i w nromalnych mundurach i mial specjalnosc np pp
hubcio pisze:Można taki zastęp wyodrębnić, nosi wtedy zielone munduryi plakietke specjalnosci wodnej na prawym rękawie.
Skoro będzie miał specjalność "pp" (pierwsza pomoc?) to chyba plakietka będzie "pp" a nie "wodna" ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 12 lis 2008, 15:35

Hubcio ;) Albo jestes specjalista od regulaminów albo udajesz :)

Teraz poważniej ;)

Jedna z podstawowych zasad regulaminu mundurowego jest jednolitość umundurowania w drużynie/gromadzie. Więc skoro drużyna ma mieć jednolite umundurowanie to cieżko zeby jeden zastęp miał bluzy granatowe, a drugi zielone - bo to taka dość jarmarczna jednolitość :)
phm. Wiktor Jędrzejewski

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 12 lis 2008, 16:15

yogi6661 pisze:mam pytanie czy w druzynie tzw wodniackiej moze byc wyodrebniony zastep ktory bedzie np 6 osob mial i w nromalnych mundurach i mial specjalnosc np pp
A po co? Nie może być zastępu ratowniczego w drużynie wodnej?
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 13 lis 2008, 18:29

1.Nie jestem z Katowic
2. W związku z sugestiami jakie tutaj raczyliśmy zamieścić proponuję następujące wyjście:
-Na rękawie zielonej bluzy naszywki DW i PP
-Na głowie pilotka gdyby przypadkiem chcieli jeszcze zostać lotnikami
-Antenka na pilotce bo może jeszcze łączność
-Zapaska Opoczyńska bo jeszcze zrobią teatrzyk i będą KiS
-Bryczesy i oficerki gdyby przypadkiem chcieli pojeździć na koniu
Można by tak jeszcze długo,ale po co??

Najważnniejszy jest wcześniej cytowany zapis "jednolicie dla całej drużyny"
Ostatnio zmieniony 13 lis 2008, 18:44 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 lis 2008, 19:19

leon01 pisze:Na głowie pilotka gdyby przypadkiem chcieli jeszcze zostać lotnikami
Trochę mi się ta pilotka gryzie z tym, ze mogą chcieć byc też hucułami. I co wtedy ubrać? Kapelusz huculski czy pilotke?

A poważnie... YOGI6661 nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie. To jest kwestia chyba nieuregulowana.

Zwolennicy RUCHU powiedzą Ci - rób co chcesz, wazne jest żywy duch harcerstwa w Waszych szeregach.
Zwolennicy ORGANIZACJI powiedzą Ci - rób jak w regulaminie.

Kłopot w tym, że sytuacji którą opisałeś chyba nie ma okreslonej w regulaminach. Więc pozostaje wyczucie.

I zaczyna każdy mówic o sobie. Według leona, jedna druzyna - jedna specjalność. Według Macka - w druzynie wodnej zastęp ratowniczy. I tak dalej. Ja tez mam jakieś zdanie i każdy czytajacy może miec swoje...

Więc pozostaje Wam samemu zdecydować.

Pozdrawiam i zycze powodzenia!

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Bianka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Bianka » 14 lis 2008, 22:28

Może nie jestem zbyt kompetentna by się na ten temat wypowiadać, ale nie powinno dzielić się danego środowiska (drużyny, zastępów), umundurowanie powinno być jednolite. Tymbardziej, że wodniakiem albo się jest, albo i nie.
A nie możnaby wykombinować czegoś zastępczego zamiast zielonych koszul? Cokolwiek, co miałoby związek z wodniactwem jednak. Ciężko w tej chwili wymyśleć mi, co to takiego mogłoby być, ale na pewno coś się da.
Pozdrawiam :)
Harcerski Klub Żeglarski Hufiec Radom-miasto
"Woda nie stawia oporu. Woda płynie. Gdy zanurzasz w niej dłoń, jedynie czujesz pieszczotę. Woda to nie mur, nikogo nie zatrzyma. Lecz woda zawsze podąża tam, dokąd chce, i na koniec nic jej się nie oprze. Woda jest cierpliwa. Kropla wody drąży skałę." (Najada do swojej córki Penelopy)

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 22 lis 2008, 00:57

Po pierwsze ustalmy co rozumiesz pod pojęciem „normalny mundur”? Ponieważ w granatowa bluza żeglarska to normalny mundur członków drużyn wodnych! Tak jest i basta.

Po drugie chłopaki już zwrócili uwagę, że prymarną zasadą jest, że podstawową jednostką w harcerstwie jest drużyna i drużna powinna być JEDNOLICIE umundurowana.

Jeśli Twój przykład niektórym wydaje się nazbyt abstrakcyjny to go odwróćmy. Działa zastęp specjalności wodnej (żeglarskiej) w drużynie lądowej. Naturalnym jest, że jego członkowie noszą mundury szare i zielone i odpowiednią plakietkę specjalności. Bo drużyna jest umundurowana jednolicie. Bo prawo (przywilej) noszenia granatowych mundurów przysługuje TYLKO członkom DRUŻYN wodnych – i to jest dla wszystkich oczywiste, zrozumiałe i konsekwentne.

Zastęp żeglarski w lądowej drużynie to częste i znane zjawisko. Mam nawet ciekawostkę dla miłośników historii. Otóż w latach 30, gdy dość restrykcyjnie było powiedziane, że drużyna wodna to przynajmniej 4 zastępy i ani jednego mniej, to w sytuacji gdy nie było możliwości utworzenia drużny, tworzono zastęp żeglarski. I dla takiego zastępu regulamin przewidywał ciekawy mundur. Ponieważ już przed wojna granatowe bluzy przysługiwały TYLKO członkom DRUŻYN wodnych.
Umundurowanie zastępów żeglarskich przy drużynach lądowych. [rok 1930] – Zastępy te noszą na podstawie pozwolenia K.Ch. berety oraz oznaki takie, jak drużyny żeglarskie, oraz granatowe marynarskie kołnierze z trzema białemi taśmami na zwykłej harcerskiej koszuli, jednakowego koloru z drużyną „lądową” da której dany zastęp ma przydział.
Więcej i rysunki w archiwum serwisu wodniacy. Zwyczaj ten nie przetrwał do naszych czasów, pewnie dlatego, że to średnie estetycznie połączenie zielonego z granatowym. Więc dziś w zastępach wodnych jest zielona bluza, chusta jak reszta drużyny i plakietka.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”