[Jacht] Poszukiwania z łezką w oku - Szaman Morski itp.

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
euro
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: euro » 20 wrz 2008, 22:37

Witam jestem nowy na forum i nie ukrywam że liczę na waszą pomoc

1. Poszukuje jachtu ze zdjęcia...

Od ładnych paru tygodni poszukuje w internecie śladu binarnego słowa o tych okrętach....

Wiem że dawno temu, paru pijanych ruskich przyjechało z trzema prawie identycznymi jachtami do Polski i chcieli je szybko sprzedać bo były prawdopodobnie ukradzione, podobno zakupił je CWM Gdynia. Miałem przyjemność pływac jednym z nich w latach 94-97. Ich nazwy w tamtych latach to "znaczy kapitan" "dziadzia" i "szaman morski". historia szamana jest znana, został zakupiony przez bodajze studenta i wyremontowany, pytanie brzmi co z kolejnymi dwoma... Domyślam sie że CWM musial odsprzedac szamana do rak prywatnych i nie wiem czy tylko szamana... Najłatwiej było by zapytać CWM ale ze uchwała z roku bodaj 2005 połaczyła cwm z "zarzadem zawiszy??" to niema o CWMie żadnych informacji, jest zawisza i.... nic wiecej CWM przepadł...

Pytam bo są to okręty bardzo charakterystyczne. Jeden stal w węgorzewie, drugi w giżycku a trzeci??? teraz niema ani jednego... A historii o tych wyprawach nie ma końca...

ps. swego czasu piecze nad nimi sprawował sz.P Jan Biłat z Węgorzewa Pozdrawiam

2. poszukuje skorupy 8 - 10 m stalowa ewentualnie laminat i drewno, najlepiej podobna do tej ze zdjęcia, może szpicgat?? Wiem że nieraz w marinach stoją dnem do góry skorupy które niczemu i nikomu nie służą... dajcie znać może jakieś foto.

Pozdrawiam

Maciej Stański

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 21 wrz 2008, 13:42

euro pisze:Poszukuje jachtu [..] "znaczy kapitan" "dziadzia" i "szaman morski". [..] swego czasu piecze nad nimi sprawował sz.P Jan Biłat z Węgorzewa [..]
Macieju

Wspomniany przez Ciebie hm. Jan Biłat będąc komendantem CWM ZHP w Gdyni w latach 1989-1993 pozyskał do swojej macierzystej Chorągwi Warmińsko Mazurskiej ZHP serię trzech drewnianych keczy z Kaliningradu (chyba?). Były to dość spore około 10m kadłuby z poszyciem na zakładkę. Do spania i mieszkania nie bardzo, bo podobno tylko 4 koje miały, za to na pokładzie do dziennego żeglowania spokojnie 10 osób się mieściło. Wyposażone w stacjonarne silniki od Bielarusa (może pamiętasz takie traktoro-spychorko-koparki?). Ożaglowane jako kecz z gaflowym grotem, bermudzkim bezanem i dwoma sztakslami z przodu.

Tak się złożyło, że po tym jak druh Janek zakończył służbę w CWM w Gdyni był komendantem Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP w Olsztynie (do 2005 roku chyba?). I to jemu dalej podlegały wspomniane jachty. Z tego co ja wiem to wszystkie trzy jacht zostały sprzedane przez chorągiew.

Informacji o jachtach ZNACZY KAPITAN, DZIADZIA i SZAMAN MORSKI najlepiej szukać u źródła czyli w komendzie chorągwi. Albo jeszcze lepiej bezpośrednio u druha Janka, który wciąż jest aktywnym instruktorem ZHP – obecnie pełni funkcję komendanta Hufca ZHP Węgorzewo. -> kontakt do hufca znajdziesz na stronie.

A w CWMie nie ma co pytać. Ponieważ, po pierwsze CWM nie był stroną tych transakcji-sprzedaży. A po drugie, osoby dziś tam pracujące to zupełnie inna ekipa nie pamiętająca tamtych „rewolucyjnych czasów”, gdy łódki sprowadzano. Co nie znaczy, że (jak napisałeś) CWM przepadł – to że zmieniono adres z Alei Zjednoczenia 7 na Aleję Jana Pawła II 5 – wcale nie oznacza, że była jakaś przeprowadzka ;-) taki historyczny psikus ;).
euro pisze:poszukuje skorupy 8 - 10 m stalowa ewentualnie laminat i drewno[..]
Swoją drogą jeśli pytasz o kadłub to CWM chce sprzedać MASA i ALDISA. Ten drugi to drewniana Vega – długość Lc=11,65m, pojemność Vb=9.59RT, zanurzenie Tk=1.87 na 9 osób – może mieści się w Twoich marzeniach? Jeśli tak, to polecam kontakt do CWM ZHP Gdynia.

A swoją drogą jeśli ktoś jeszcze pamięta tamte (i inne jachty) to napiszcie parę zdań wspomnień.

A Maćku małe PS – na naszym forum nie da się wklejać zdjęć, więc proszę podaj link do tych fotografii, które natchnęły Cię na napisania tego listu.

euro
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: euro » 21 wrz 2008, 15:00

zdjęcia znalazłem tu...

www.kormoran.aplus.pl/rejs/ROK_2/Stycze ... szaman.htm

wytnij spacje :P

Szkoda ze ja sprzedali. Interesowałem się troszkę tymi dwoma jachtami o których wspomniałeś, ale nie ma zdjęć tych jachtów... A według mnie cwm przepadł bo nie ma strony internetowej itd... dedukuje ze został podpięty pod Zawisze.. ale na stronie Zawiszy nie ma o tym ani słowa..

Natomiast poszukuje tych jachtów bo kiedyś interesowałem się nimi i wiem że można nimi bez problemu pływać po morzu jak i po mazurach :P A ze jestem szkutnikiem klasycznym to jak dla mnie na długie zimowe dni.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 26 gru 2008, 01:49

Dla szkutnika ze szkutnią nie ma przeszkód, ale... jak ktoś chce, to słyszałem o kilku kredensach, które są na sprzedaż, tyle, że... sam bym kupił, ale nie jestem milionerem!

W lipcu pływałem starym Szafirem - w jednym z portów spotkałem kobietę, która żeglowała nim 60 lat wcześniej - jacht jak marzenie, ale na dziobie brał wodę czym się dało (podobno w przyszłym roku będzie dobrze, bo armator dokończy remont kadłuba). Prowadziłem go i się uśmiechałem... ale gdybym miał dziś skromne oszczędności na jacht, na pewno bym go nie kupił.
We wrześniu w porcie spotkałem chyba "Poloneza" (sprawdzę na zdjęciach). Jest po remoncie - znalazł się pasjonat kapitan, i armator też, więc jacht nie przepadł. Wygląda jak marzenie, tyle, że remont kosztował okrągły milion.

Brutalna prawda: dobrze utrzymany kredens będzie służył, jeśli co roku będzie skrobany, "robiony" i uszczelniany. Do tego naprawy, wymiana wyeksploatowanych części i takielunku. W porównaniu z laminatami i stalą przegrywa - dziś to luksus, dla zamożnych albo koneserów.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”