[Mundur] Mundury wodniackie - gdzie kupić?

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 sie 2009, 18:29

;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 25 sie 2009, 21:44

Piotrze a czy nie można by naszej ciekawości jednak trochę zaspokoić ;>
w końcu przez ostatnie kilka lat nie było wiadomo jak idą pracę i kto nimi tak naserio kieruje

a te dwa tygodnie chyba nikogo nie zbawią
Ostatnio zmieniony 25 sie 2009, 21:48 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 26 sie 2009, 12:03

Alek pisze:Piotrze a czy nie można by naszej ciekawości jednak trochę zaspokoić ;>
w końcu przez ostatnie kilka lat nie było wiadomo jak idą pracę i kto nimi tak naserio kieruje [...]
Hmm, no fakt, informacja była jawna, tylko nierozpowszechniana. ;)

W skrócie to, co można było usłyszeć na konferencji specjalnościowej jesienią ubiegłego roku:
1. Ruszyła reforma mundurowa, w WS nie mogła się zebrać grupa ds. mundurów wodnych, więc... zawiązała się taka w Zespole Pilota Chorągwi Łódzkiej kierowanym wtedy przez Wiktora Wróblewskiego... i dostała błogosławieństwo od Tomka i Goorka. W zespole było 10 osób z... pięciu hufców, jak pamiętam.
2. Jesienią 2005 roku do Tomka Nowaka trafił dokument przedstawiający ustalenia, poszedł pod obrady instruktorów GK, jego efektem było... utrzymanie dla wodniaków starego regulaminu do czasu, aż wykona się prototypy tych elementów (nielicznych) które miały być nowe albo różnić się krojem od wcześniejszych.
3. Potem była dłuuuuuuuuuuuuuuga cisza. W tym czasie szły konsultacje środowiskowe (w serwisie "wodniacy", na forach i dwóch konferencjach).
4. W 2007 roku 4Ż przygotowały na Zlot ok. 50 prototypowych koszul instruktorskich, z tego 2 (o tylu wiem) granatowe. Jedna trafiła w ręce Wiktora i zaczęła być intensywnie testowana. Druga... chyba do lata tego roku leżała sobie spokojnie gdzieś w W-wie. ;)
5. Wszystkie uwagi z testów trafiły do W-wy, pytaliśmy tez o prototypy spódnic i poprawioną serię bluz wodniackich... no i tak pytaliśmy do jesieni zeszłego roku.
6. I nagle na konferencji specjalnościowej dowiedzieliśmy się, że w biurze GK nie ma śladu po naszym dokumencie i późniejszych uwagach z testów, ot, pozamiatało... więc jeśli opracujemy to raz jeszcze, to O.K., a jak nie, to...

Akurat ten dysk, na którym u nas były kopie materiałów nieco wcześniej uległ zniszczeniu. Odnalezienie ich m.in. w korespondencji udało się, ale trwało dość długo. Wiosną zebraliśmy w Łodzi grupę zainteresowaną zakupem koszul instruktorskich i gotową na własny koszt je przetestować, byle tylko mieć. Złożyliśmy zamówienie w 4 Żywiołach, ale pomimo starań Pawła Chempińskiego nie udało się tej partii wykonać.

No i co? Przyszło lato... do Warszawy ponownie przesłaliśmy odzyskany dokument + komplet wszystkich uwag... później był Zlot w Małeczu...

...a za chwilę BęDZIE JESIEń!!! :lol: Znów będzie szkoła i wrony przylecą... :D
Alek pisze:a te dwa tygodnie chyba nikogo nie zbawią
O, kochany! Przez dwa tygodnie, to można na Smutną trafić, wyroku odsłuchać i na szafocie stanąć - szmat czasu Panie Szanowny, szmat czasu. ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 12 wrz 2009, 19:40

Alek pisze:Piotrze a czy nie można by naszej ciekawości jednak trochę zaspokoić [...]
O.K. - mamy wrzesień. I zgodnie z przewidywaniami coś już widać...
Na razie bardzo mała próbka "męczenia materiału" (dzięki wrooblowi, który pomęczył aparat): TU JEST TEN WAŻNY LINK :). Kolejne zdjęcia w drodze.

Niebawem powinno być wiadomo nieco więcej... ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 18 lis 2009, 20:24

czy już wiadomo coś więcej ??
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 18 lis 2009, 23:50

Tak, wiadomo... wysłałem na priv.
W weekend po powrocie z wyjazdów tu też spróbuję coś napisać.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

KIERO
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KIERO » 01 gru 2009, 16:03

Bardzo ładne te koszule pokazane w linu TYLKO gdzie można takie zdobyć bo znudziła i trochę spłowiała moja olimpijka
Urzędnicy są jak książki na półkach biblioteki : im wyżej postawieni , tym rzadziej do czegoś służą.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 01 gru 2009, 16:24

Wersja ostateczna koszuli (po poprawkach) właśnie "się szyje" i powinna być do zobaczenia na jesiennej naradzie KDWiŻ GK ZHP w Łodzi, 12.12.2009 roku. Takie mniej więcej były ustalenia z zespołem mundurowym:

- po 12.12 wzór koszuli powinien być ostatecznie zatwierdzony i opisany - jest więc szansa, że koszule będą dostępne w sprzedaży jeszcze w grudniu.
- jest opracowywany wzór spódnicy harcerek wodnych / instruktorek - prototyp jest szykowany, chętna dzielna harcerka do testów już się naszykowała :)
- po 12 grudnia miały być rozpoczęte prace nad poprawieniem "olimpijki". Poprawieniem, bo krój jest znany od lat - po prostu w Łodzi na naradzie miały się "pokazać" wszystkie 4 "wzory" wykorzystywane w ZHP w ostatnich latach (ostatecznie jest szansa na spotkanie 2 lub 3), więc istniała szansa porównania i połączenia dobrych patentów z każdego z nich
- w styczniu mają wystartować prace nad prototypem poprawionego munduru wodnego harcerzy - tu z kolei kwestia dotyczy samego kroju, który w ostatnich latach nieco sie "rozjechał"

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 01 gru 2009, 16:50

ja postaram się dac komuś z naszych co będą jechali 12 moją olimpijkę - ostatnio coraz częściej kupowanom na Śląśku - bez widocznych guzików od przodu i bez zapinania kieszeni ale mającą jeden plus - dostępna w jednolitej wersji większa partia
Per Concordia Ad Victoria

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 01 gru 2009, 17:36

Świetnie - to jest szansa na wszystkie 4 wersje. :D
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 08 gru 2009, 09:59

Wznawiam temat.

Jaka jest obecnie jakość mundurów w poszczególnych składnicach?

Interesują mnie:
Dziupla - Gdańsk
Skaut - Wawa
4ż - Wawa
Wgl - Poznań
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 09 gru 2009, 10:11

Witaj

Nic się nie zmieniło od momentu kiedy pisałem tu (stronę wcześniej) w odpowiedzi na czyjeś pytanie wykazik dotyczący dostępności i jakości mundurów wodnych. No prawie nic - bo zmieniła się oferta 4zywiołów. Mają w tej chwili mundury wodne, ale wyraźnie brane z tego samego miejsca co składnica Skaut, bo jakosci mizernej i z takiego samego materiału. Pojawiły się też (tu zaskoczenie) spódnice do munduru wodnego. Żeby śmiesznie było nie ma tego asortymentu (chyba) na stronie internetowej - ale na półkach jest.

Odnosząc się do wcześniejszej dyskusji o mundurach w ogóle napiszę to co już kilka razy wcześniej wygłaszałem. Jestem czy raczej jesteśmy za likwidacją jakichkolwiek form munduru instruktorskiego, bo uważamy ze mundur w formie bluzy z kołnierzem (nie wspominam tu o koniecznych poprawach kroju i jakości) może być równie dobrze używany przez instruktorów. Argument o elegancji w podczas okazji oficjalnych uważam za nie trafiony. Może się tyczyć od biedy marynarki dwurzędowej (elegancka faktycznie jest, ale ja sądziłem że mundur ma nieco inne funkcje), ale nie tyczy się na pewno rozpiętej pod szyją białej koszuli czy olimpijki, bo tu ta elegancja jest już naprawdę dyskusyjna. Poza tym wolałbym, aby harcerz wodniak wyglądał jednak inaczej niż agent ochrony z przyblokowego parkingu - nie mam nic do tej grupy zawodowej, ale w naszym interesie jest raczej to aby mundur nas wyróżniał, a nie upodabniał do grup nie mających z nami wiele wspólnego.

Na koniec o regulaminach. Wciąż postuluję wpisanie do regulaminu mundurowego białych sznurków jako alternatywnych dla czarnych - bo używa białych i tak pół Polski i może warto regulamin pogodzić z tym faktem, a także do rozszerzenia katalogu nakryć głowy. Czułbym się lepiej jakby umundurowanie mojego środowiska mogłoby zgodne z regulaminem.
phm. Wiktor Jędrzejewski

StacH
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StacH » 09 gru 2009, 11:13

Możliwe że WGL bierze z tego samego miejsca co 4ż, bo mundury zalatują trochę tandetą jak się im bliżej przyjrzeć, sprawiają wrażenie prześcieradła przesiąkniętego barwnikiem. Braliśmy ok. 8 dla drużyny, żaden jeszcze nie zaliczył prania, ale mają już prawie rok i trzeba przyznać że się trzymają.
Zapraszam do mojej galerii, począwszy od: http://picasaweb.google.com/12hdwBryg/I ... 1250297554
WGL'owskie mundury to te ciemniejsze z granatowymi sznurkami.

Straż, czy Policja, a nawet wojsko mają dwa rodzaje mundurów, jeden na co dzień, drugi wyjściowy. Tak jak uważam że mundur to nie choinka i moją bluzę mam okrojoną do patek i krzyża, tak uważam że coś eleganckiego, co można by obwiesić i wyglądało by na tyle dobrze co generałowie z amerykańskich filmów, jest potrzebne. Instruktor też jest człowiekiem i na samym działaniu nie kończy, miło się czasem pokazać.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2009, 11:21 przez StacH, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Mateusz Stachowiak
12 HDW "Bryg"
www.bryg.dbv.pl

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 09 gru 2009, 16:04

Ta miła druhna jest ubrana w mundur identyczny jak z Gdańska. Ich jakość oceniam jako dobrą - bez rewelacji, ale da sie znieść ;) Twoja ocena jest nieco inna ale może wynikać z tego że nie miałeś kontaktu z innymi na rynku. 4Zywioły proponują kolor wchodzący w fiolet i lekko błyszczący, bardzo cienki materiał. Można nie być fanem mundurów Gdańskich (a na oko to to samo co pokazałeś na zdjęciu), ale naprawdę 4Ż i Skaut z Warszawy to liga niżej.

Dla gdańskich mundurów (i wynika ze zdjęcia że i poznańskich), charakterystyczne są szersze białe paski i prostokątne, a nie trójkątne przeszycie pod kołnierzem - to różni je na oko od 4Ż i Skauta).

Mamy więc małą tezę w śledztwie - Gdańsk i WGL biorą z jednego źródła, zaś Skaut i 4Ż z drugiego ;). Gdańsk ma jednak za to samo lepszą cenę - 48 zł :)

Przykłady:
http://mewa.ezhp.pl/images/rsgallery/di ... 12.JPG.jpg
panowie na 1szym planie mają mundur z Gdańska

A tez zuchy mają z 4Z/Skauta
http://mewa.ezhp.pl/images/rsgallery/di ... -1.JPG.jpg
http://mewa.ezhp.pl/images/rsgallery/di ... -1.JPG.jpg

Co do mundurów instruktorskich. Ja uważam, że są niepotrzebne, ale jeśli ktoś ma silną potrzebę bycia pięknym w eleganckiej marynarce - chwała mu :) Tylko nie opowiadajmy sobie historii o eleganckich olimpijkach na oficjalne okazje :). Ja generalnie bym wolał aby skupienie nad problemem dostępności umundurowania wodnego koncentrowało się na początek na tym co jest realnie potrzebne - czyli poprawą jakości dostępnych mundurów dla harcerzy. Myślę, że dla każdego drużynowego to powinien być priorytet, a nie to aby on sam mógł :"eleganckim być na oficjalnych rautach" :)
phm. Wiktor Jędrzejewski

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 09 gru 2009, 16:23

Witku-Wiktorze :),
Mam nadzieję, masz świadomość, że w tej chwili niektóre Twoje konkluzje (mam dla nich wiele szacunku) mogą pozostać w sferze... przekonań albo życzeń.

Pozwolę sobie przypomnieć: w 2005 roku niedługo przed zjazdem przedstawiono GK propozycję koncepcji mundurów wodnych do nowego regulaminu. Była ona opracowywana przez wcześniejsze... 1,5 roku? - jakoś tak. W tym czasie była poddana konsultacjom środowiskowym (półrocznym) w których z trudem, ale udało się uzyskać kompromis - harcerze i instruktorzy z chyba 5 chorągwi zgodzili się na tamto rozwiązanie.

Jak ostatnio z kolei zgodziliśmy się z Zespołem Mundurowym, jest niezrozumiałe, że przez kolejne 4 lata nie zatwierdzono tamtego rozwiązania w regulaminie - bo poza letnią koszulą instruktorską i kwestią galówki reszta składowych nie wymagała okresów przejściowych itp., a jedynie poprawienia jakości wykonania i kroju.

Cóż, zgadzam się, że 4-letnia zwłoka decyzyjna może w naszej świadomości budzić przekonanie, że uzasadnionym jest rozpoczęcie dyskusji od nowa. Tyle, że wątki na forum ożyły po wykonaniu przez nas konkretnych ruchów: zaczęliśmy w porozumieniu i za zgodą 4 Żywiołów tworzyć prototypy i partie startowe składowych umundurowania w oparciu o ustalenia 2005. Tym razem to już się dzieje - to może spróbujmy ponosić efekty tego dziania się przez jakieś 2-5 lat i wtedy ocenimy, co zmienić, poprawić, dodać lub usunąć? Bo inaczej, to przegadamy całe życie, jak to fajnie można by lub nie można by wyglądać.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”