Zbiórka o tematyce morskiej [pomysły]

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
_nymph
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 10 lut 2008, 17:56

Witam.

Na kurs drużynowych mamy przygotować zbiórkę z wykorzystaniem tematyki morskiej dla pionu harcerskiego. Czy ktoś mógłby mi pomóc?
Nie mam pojęcia o czym mogłaby być taka zbiórka bo nigdy nie miałam do czynienia z drużynami wodnymi. Prosiła bym tylko o jakiś ewentualny zakres materiału, który mogłabym wykorzystać.

Dziękuję i pozdrawiam.
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 11 lut 2008, 01:25

1. Szanty! ("Hiszpańskie dziewcznyny" i "Morskie opowieści" chyba każdy zna?)
a) Pieśni pracy "Emma", "Negroszanta",
b) Ballady "Ballada o Botany Bay", "Amsterdam"
www.szanty.art.pl
2. Oprawa: tawerna. Np. skołuj beczkę (albo kilka), przyozdób harcówkę żaglami, wiosłami, czymkolwiek z tematyki co będziesz w stanie zdobyć, postaw kilka świec nabitych na puste butelki, postaw szynk z podłym grogiem (nie wnikam co wymyslisz ;))
3. Lektura obowiązkowa "Znaczy kapitan" Karola Olgierda Borhardta!
4. Poszukaj kogoś kto miał styczność z morzem i będzie w stanie opowiedzieć kilka morskich opowieści
5. Możesz zrobić coś na kształt turnieju z grami typu: kości, pokera, siłowanie na rękę, wiązanie węzłów na czas...

Możesz z tematyką iśc w kilku kierunkach:
- skorzystać z popularności "Piratów z karaibów" i iść w kierunku piratów
- coś o liniowcach, wiecznych bitwach między Anglikami, Hiszpanami i Francuzami, o Nelsonie, Niezwyciężonej Armadzie. Polecam twórczość (książki i filmy oparte na nich) "Pan i władca" albo "Hornblower"
- polska flota, bitwa pod Oliwą, admirał Dickman
- wielorybnicy, Moby Dick, Grenlandia, Nantuket
- oceanografia
- Jacques-Yves Cousteau
- marynarka wojenna
- życie dawnych marynarzy (ad liniowce): "dziwki i gin", pressgang, przesądy

To tak tycityci troszkę. Mam nadzieję, że przynajmniej to Cię nakieruje.
Powodzenia :)
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 12 lut 2008, 16:43

_nymph pisze:[..]mamy przygotować zbiórkę z wykorzystaniem tematyki morskiej[..]Prosiła bym tylko o jakiś ewentualny zakres materiału, który mogłabym wykorzystać.
Rety... tematyka morska przecież to „temat rzeka” :D

Czy statki mają duszę?
Dlaczego statki mają imiona tak jak ludzie i są chrzczone?
Dlaczego Anglicy o statkach mówią she (ona)?
Co powiedział delfin Amfitrze (gdy ta skryła się u Atlasa), że ta zgodziła się poślubić Posejdona? I jak małżeństwo wpłynęło na usposobienie posejdnona?
Dlaczego początkowo Neptun był tylko bożkiem deszczu a dopiero później Rzymianie „awansowali” go do rangi równej Posejdonowi?
Dlaczego Njordhr przez 9 dni mieszkał s górach a 3 na plaży i jaki to ma związek z pogodą na Islandii?
Jak Ran – żona Aaegira – zaspakajała swoją chciwość ofiar złota i klejnotów?
Czy Thór pokonał węża Midhgardhu?
Dlaczego mały fiński chłopiec dostał złoty i srebrny nóż od boga Ahto?
Kiedy i w jakiej kolejności chińscy marynarze mogą spalić talizmany z podobiznami Lin? A kiedy zapala się przed obrazem Lin kadzidło?
O co grają w kości towarzysze wiecznego rejsu Reginalda, skazanego na tułaczkę za zabójstwo brata Waltrama i bratowej Alix? I co spotyka mijające ich statki gdy w grze prowadzi biała postać, a co jeśli czarna?
Czym się różni szanta fałowa od szanty kabestanowej?
Gdzie jest Fieddler’s Green?
Jak wyglądała i którego dnia rejsu odbywala się Ceremonia spłacania zdechłego konia?
Dlaczego na statku tosty, nawet za królową wolno wznosić na siedząco?
Dlaczego na pokładzie nie wolno gwizdać?
Co to jest bandera? Kiedy się ja podnosi? Jak się nią salutuje? Jak wygląda bandera harcerska?
Dlaczego granatowy strój z białymi wyłogami i złotymi dodatkami to tradycyjna kolorystyka ubioru ludzi morza?
Skąd wziął się kołnierz marynarski?
Co symbolizują 3 paski na kołnierzu marynarskim?
Dlaczego ZAWISZA ukradł piosenka GRAŻYNIE? Pod żaglami Grażyny / życie płynie jak w baśni
Dlaczego GRAŻYNA nazywała się GRAŻYNA?
Czy drugi ZAWISZA był kiedyś „ptaszkiem”? I dlaczego seria „ptaszków” była pechowa?
Co to jest eutrofizacja wód? I jaki wpływ na rozwój glonów ma moje pranie?
Dlaczego budowa Gazociągu Północnego grozi zatruciem plaż Bornholmu?
Czy Szwecja ma szerokie piaszczyste plaże tak jak Polska?
Jakie jest stężenie soli w oceanie, w Północnym, w Bałtyku a jakie w zatoce Gdańskiej?
Kim był Eugeniusz Kwiatkowski i dlaczego zbudowano Gdynie, skoro port w Gdański jest tuż obok?
Co to jest Pierścień Hallera?
Na czym polegał sukces WODNIKA pod Oliwą?
Co łączy Kopenhagę, Abukir i Trafalgar?
Co to jest i skąd wzięła się nazwa „krew Nelsona”?
Kiedy, do kogo i dlaczego Zaruski powiedział: „panie majorze, kiedy oficerowie nie robią tego co trzeba, muszą wykonać to generałowie”?
Co to jest „choroba morska” i czy można się wyleczyć i czy grożą jej nawroty?
Co to jest hipotermia i jak się przed nią w wodzie uchronić?
Co to jest SAR?
Jak wygląda podejmowanie rozbitków przez helikopter?
Co to jest przybój? I jak bezpiecznie zejść na ląd z jachtu wysztrandowanego na rewie?

...mogę tak jeszcze długo, lawina skojarzeń, jedne uruchamiają następne ;) Więc kończę na dziś pytaniem:
Dlaczego angielski idiom tell that to the marines w wolnym tłumaczeniu po polsku brzmi „bujać to my, a nie nas”? ;)

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 27 lis 2009, 12:35

My się własnie staramy o specjalność wodną. I nie powiem druhowie bardzo mi pomogli, w szczególności że to uruchomiło dalszą lawinę skojarzeń;p
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”