Proporzec drużyny wodnej [a proporzec harcerski-żeglarski]

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
ziouo
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ziouo » 17 lip 2007, 14:28

Czuwaj!jestem świeżo upieczona drużynowa drużyny która stara sie o przyznanie specjalności wodnej. Nadal mam niedobory wiedzy na temat drużyn wodnych, dlatego też zwracam sę z pytaniem o proporzec drużyny wodnej.
Rozumiem, ze w odniesieniu do proporców lądowych, jedna strona przeznaczona jest na nazwę i logo drużyny, druga zaś poświęcona jest biało-czerwonemu proporcowi drużyn harcerskich wodnych. Tak przynajmniej wywnioskowałam z regulaminów i wypowiedzi na forach ZHP.
Jeżeli jestem w błędzie prosiłabym o sprostowanie.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
pwd. Marta Zielińska
281 WWDH-ek Światło Faros

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 18 lip 2007, 13:26

Moja opinia:

Proporca druzyn wodnych opisanego w regulaminach - trojkatnego z czerwona lilijka i bialymi pasami na czerwonym tle - nie traktowalbym jako obowizakowego elementu proporca druzyny wodnej.

Proporzec druzyny jest scisle zwiazany z jej obrzedowoscia, podobnie jak proporce zastepow. I do zwyczajow i tradycji druzyny powinien sie odwolywac taki proporzec - tym samym nie rozni sie niczym od proporcow druzyn nie posiadajacych wodnej specjalnosci. Proporzec "reglaminowy" mozna zakupic w sklepie "Dziupla" w Gdansku.

Czesto proporce znanych mi druzyn wodnych stanowia po czesci jakas wariacje projektowana z inspiracji tym proporcem, jednak nie jest to regula.

Znajduje zastosowanie np. na harcerskich jachtach gdzie jest podnoszony pod salingiem lub w innym miejscu na ktore wskazuja zwyczaje dotyczace podnoszenia proporcow klubowych. Pełni wiec role wystandaryzowanego dla ZHP proporca klubowego i mowi na wodzie innym: "to jest jacht harcerski, plywaja na nim harcerze" (niekoniecznie z druzyny specjalnosci wodnej zreszta).

W niektorych druzynach - na obozach czy biwakach - podnoszenie proporca na wszystkich jachtach uczestniczacych w wyjezdzie jest elementem apelu porannego, podobnie zreszta jak opuszczanie wieczorem - moze byc takze elementem wieczornego apelu, czy tez jakies formy zakonczenia dnia.

Pozdrawiam
phm. Wiktor Jędrzejewski

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 18 lip 2007, 20:51

Mam linki do takich trzech zdjęć proporców drużyn wodnych. Drużyna chłopaków na zdjęciach to 25 Wrocławska Żeglarska Drużyna Harcerzy im. Batalionu Parasol. Teraz w ZHR, ale kiedy jeszcze miałem mleczaki (a nawet jak mnie na świecie nie było) byli jedną z najprężniejszych drużyn mojego ośrodka. Dziewczyny to 3WrWDH "Kosodrzewina" (daawno temu turystyczna, ale jedna druhna z "naszej" trójki przeszła do "ich" trójki i pociągnęła w kierunku wody ;))
1, 2, 3.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

ziouo
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ziouo » 19 lip 2007, 07:30

Dziękuję bardzo za informacje :) Rozwialiście moje wątpliwości.
Pozdrawiam
pwd. Marta Zielińska
281 WWDH-ek Światło Faros

really93
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: really93 » 28 lut 2008, 13:25

witekj pisze:W niektorych druzynach - na obozach czy biwakach - podnoszenie proporca na wszystkich jachtach uczestniczacych w wyjezdzie jest elementem apelu porannego, podobnie zreszta jak opuszczanie wieczorem - moze byc takze elementem wieczornego apelu, czy tez jakies formy zakonczenia dnia.

Pozdrawiam
w moim zastępie wodnym (bo działąmy w Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej) podczas jakiegokolwiek wyjazdu, czy rejsu jest z nami harcerski proporzec. Codziennie rano o godz. 8.00 jest apel i podniesienie proporca, później, razem z zachodem słońca, opuszczenie go. :)

Z harcerskim pozdrowieniem!
Czuwaj!

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”