Co z CWM i ZAWISZĄ CZARNYM? [Zarządzanie i Ekonomia]

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 16 mar 2010, 12:15

Wiemy tylko tyle że Komisja przekazała rekomendację Głównej Kwaterze, ale póki co to Głowna Kwatera jest jedynym podmiotem jaki może ujawnić co się znajduje w rekomendacji

poza tym rekomendacja rekomendacją - ale czy GKa podejmie decyzję taką sama jak oceniła projekty Komisja? no nie jest do tego zobowiązana - Komisja miała tylko przedłożyć swoją opinię - reszta (od samego początku) leży w rękach Gki
Per Concordia Ad Victoria

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 16 mar 2010, 12:23

Liczę na to, że GK zdążyła poznać nasze zdanie w tej kwestii.

Cyryl
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Cyryl » 18 mar 2010, 12:55

[w żołnierskich słowach...]
Witam,
chociaż nie zbyt wiele mam czasu na fora obecnie postanowiłem tu napisać kilka słów.
Wskazano mi abym zainteresował się tym forum, z powodu bardzo krytycznych wypowiedzi na temat konkursu w sprawie koncepcji funkcjonowania i zarządzania CWM, za który jestem odpowiedzialny.
Po sczytaniu postów, które pojawiły się w trakcie kadencji obecnej GK ZHP chciałbym uczynić kilka uwag:
1. nie jest możliwością "spadkobrania z dobrodziejstwem inwentarza" kiedy przejmuje się funkcje, dlatego proszę o ocenę moich działań w uwarunkowaniach jakie zastałem,
2. nie jest prawdą, że ZHP musi stosować PZP
3. NIKT z szanownego grona tu piszących nie skontaktował się ze mną, aby o sprawie porozmawiać, przedstawić rację środowiska wodniackiego - chociaż kontakt ze mną jest prosty - wszystkie namiary działają
4. nie zapoznawałem się z tym forum wcześniej, nie sugerowałem się żadną wypowiedzią żadnej osoby w sprawie rozstrzygnięcia konkursu (prócz zdania komisji oceny ofert)
5. dziękuję Pilotowi Śląskiej Chorągwi ZHP za pismo w sprawie (wpłynęło do mnie 15 marca, zapoznałem się z nim 17 marca) - odpowiem wkrótce na szybko zaś napiszę cześć uwag cennych (chciałbym mieć możliwość porozmawiania o tych kwestiach)
6. w dniu 16 marca otrzymałem wniosek z CKR, aby odnieść się do pisma wyżej przytoczonego oraz pisma Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP, jestem bardzo zniesmaczony faktem, że pismo Pilota Chorągwi Łódzkiej nie zostało przekazane chociażby do mojej wiadomości - odniosę się do postawionych tam tez w całej rozciągłości i ze wszelkimi możliwościami jakie daje mi fakt bycia instruktorem ZHP
7. poniżej prezentuje informację jaka została/zostanie zamieszczona na stronie ZHP:
„Dnia 16 marca 2010 roku Główna Kwatera ZHP w oparciu o Uchwałę Głównej Kwatery ZHP nr 3/2010 z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie zamknięcia konkursu na projekt koncepcji funkcjonowania
i zarządzania Centrum Wychowania Morskiego ZHP – Zespołu Armatorskiego „Zawisza Czarny”, podjęła decyzję w przedmiocie rozstrzygnięcia w/w konkursu w ten sposób, że postanowiła zamknąć konkurs bez dokonania wyboru oferty.
W ocenie Głównej Kwatery ZHP żadna z przedłożonych ofert nie spełniła wyspecyfikowanych w konkursie oczekiwań.
Główna Kwatera ZHP rozważa decyzję ponowienia konkursu w najbliższym czasie.
Stosowana Uchwała GK ZHP w przytoczonej sprawie znajduje się na stronie www.dokumenty.zhp.pl
hm. Lucjan Brudzyński HR
skarbnik ZHP”

Pozdrawiam oczkując nieco więcej konstruktywności (proszę też pamiętajcie, że jestem skarbnikiem niewodniakiem) .

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 18 mar 2010, 13:01

Druhu Skarbiku, wysłałem do druha na adres GK zaproszenie na wiosenną naradę kierownictwa drużyn wodnych w Funce.
Jeszce raz serdecznie zapraszam. Będzie to świetna okazja do bezpośredniej wymiany opinii nt. CWM ze środowiskami wodnymi ZHP.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 18 mar 2010, 15:10

Druhu Skarbniku,
Jest mi niezmiernie miło, że nareszcie mamy możliwości kontaktu innego, niż oficjalne pisma. :)
A teraz w marynarskich słowach:
Cyryl pisze:1. nie jest możliwością "spadkobrania z dobrodziejstwem inwentarza" kiedy przejmuje się funkcje, dlatego proszę o ocenę moich działań w uwarunkowaniach jakie zastałem,
Druha zdanie.
W przypadku, którego dotyka ten wątek nie rozmawiamy o kontaktach między harcerzami i ocenie tych relacji, tylko o procedurze towarzyszącej kontaktom z instytucją pod nazwą Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego. Poszczególne osoby jedynie reprezentują tę instytucję, a decydując się na taką rolę biorą na siebie współodpowiedzialność za ewentualne niedopatrzenia, naruszenia itd. i robią to świadomie.
Cyryl pisze:2. nie jest prawdą, że ZHP musi stosować PZP
Jak to miałem okazję powiedzieć w ostatnią sobotę w siedzibie GK w obecności instruktorki Głównej Kwatery, to kwestia do rozważenia przez prawników. Jeżeli jednak przyjąć, że PzP nie obowiązuje, to skąd w wydawanych przez GK instrukcjach jest odwołanie do tej ustawy?
Czy instrukcje, w których jest odwołanie do PzP mają obowiązywać tylko w wybranych jednostkach, tych niższego szczebla? Czy stanowiąc prawo można to robić tylko dla wybranych? W tym miejscu pozwolę sobie jeszcze zwrócić uwagę, iż w naszych wystąpieniach (Zespół Pilota Chorągwi Łódzkiej i Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej) podnieśliśmy także naruszenie norm współżycia społecznego, nie wspominając o szczytnych hasłach np. braterstwo
Cyryl pisze:3. NIKT z szanownego grona tu piszących nie skontaktował się ze mną, aby o sprawie porozmawiać, przedstawić rację środowiska wodniackiego - chociaż kontakt ze mną jest prosty - wszystkie namiary działają
To prawda, druhu Skarbniku. Kiedy jeszcze starałem się z druhem bezpośrednio skontaktować (przebieg wydarzeń wskazywał na taką formę kontaktu), poległem.

To było w grudniu - w sekretariacie GK poinformowano mnie, że kontakt z druhem będzie możliwy najwcześniej po 15 stycznia, numerów kontaktowych nie udostępniono. Na pismo, które wówczas wysłałem już nie do druha, a do dh. Naczelniczki do dziś nie uzyskałem odpowiedzi. Na tym zakończyłem próby kontaktu z Główną Kwaterą, ograniczając się od odpowiedzi na pisma, jakie były do mnie przez druha wysyłane.
Cyryl pisze:6. w dniu 16 marca otrzymałem wniosek z CKR, aby odnieść się do pisma wyżej przytoczonego oraz pisma Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP, jestem bardzo zniesmaczony faktem, że pismo Pilota Chorągwi Łódzkiej nie zostało przekazane chociażby do mojej wiadomości - odniosę się do postawionych tam tez w całej rozciągłości i ze wszelkimi możliwościami jakie daje mi fakt bycia instruktorem ZHP
W rzeczonej sprawie wysłałem dwa pisma, oddzielnie do CKR oraz do Rady Naczelnej ZHP. Wcześniej w piśmie do druha, druhu Skarbniku, przedstawiłem zdanie zespołu instruktorów wodnych środowiska łódzkiego - autorów projektu konkursowego, w którym wyrażone zostały wątpliwości związane z Uchwałą GK nr 1/2010.

Jak już wyżej pisałem, zaprzestałem prób nawiązania kontaktu z Główną Kwaterą po tym, jak moje korespondencja pozostała bez jakiejkolwiek odpowiedzi, a jednocześnie członkowie komisji powołanej przez GK do kontaktu z podmiotami uczestniczącymi w konkursie twierdzili, że gdybym taką korespondencję wysyłał, to mogłaby ona mieć wpływ na przebieg procedury. Trudno się zatem dziwić, iż skoro zawiodły „normalne” drogi komunikacji skorzystałem z tych innych, niekoniecznie przez wszystkich akceptowanych.

Jestem świadomy, że GK może uważać, iż nie podlega nadrzędnym regulacjom związanym z obiegiem i sposobem prowadzenia korespondencji, w tym terminom odpowiadania na pisma. Jeśli tak jest, to ta zasada (także brak zasad) dotyczy również korespondencji wysyłanej do Głównej Kwatery.

Podsumowując, mimo różnic w widzeniu niektórych problemów jestem bardzo rad, że przedstawiciele władz naczelnych ZHP (zarówno druh, jak i druhna hm. Monika Jurecka) w ostatnim czasie żywo interesują się problematyką specjalności wodnej i starają włączyć do prowadzonej (już od wielu miesięcy) przez kadry wodne ZHP konstruktywnej debaty w sprawie programu wychowania wodnego i właściwego wykorzystania istniejącego zaplecza szkoleniowego i sprzętowego do tych celów. Pozostaję w przekonaniu, że efektem tej dyskusji będzie poprawa warunków realizacji programu, zarówno ściśle wodniackiego, jak i popularyzującego działania wodniackie poza naszą specjalnością.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2010, 15:15 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 18 mar 2010, 16:10

Cyryl pisze:2. nie jest prawdą, że ZHP musi stosować PZP
To, że nie musi, nie oznacza, że nie może.

Szkoda, że GK ZHP nie przyjęła chociaż podstawowych zasad wynikających z PZP. Przez to, że nie stosowano zasad PZP to przetarg był mało transparenty, mętny, postępowanie mogło rodzić podejrzenia ustawienia przetargu i w dodatku był chaotyczny.

PZP jednak trochę porządkuje postępowanie.

Nie wiem czy GK zdaje sobie sprawę z tego, że uciekają kolejne terminy. Okrągła rocznica Zawiszy, sezon 2010... to wszystko stracone. I co tu dużo gadać. Nie stracone dlatego, że nie ma ludzi, którzy chcieliby zarządzać jachtem - a stracone z powodu nieudolnego - w mojej ocenie - przeprowadzenia konkursu.

Rafał

PS. Wiem, że to może nie jest bezpośrednio do Cyryla. Bo rzeczywiście objął funkcję w grudniu - a konkurs trwa od sierpnia. Ale kolejne zmiany w konkursie, dziwne uchwały, zatwierdzała GK, której skład na Zjeździe grudniowym niewiele się zmienił. Jak dla mnie odpowiedzialność za stan rzeczy ponosi nie skarbnik, a właśnie GK...
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 22 mar 2010, 15:13

Dostałem dzisiaj oficjalne potwierdzenie od Druha Skarbnika, przyjedzie do Funki na wiosenną naradę KHDWiŻ i przedstawi nam aktualną sytuację CWM.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 22 mar 2010, 15:51

michalsadowski pisze:Dostałem dzisiaj oficjalne potwierdzenie od Druha Skarbnika, przyjedzie do Funki na wiosenną naradę KHDWiŻ i przedstawi nam aktualną sytuację CWM.
Michale,
"Ale co?"
Aktualna sytuacja CWM jest doskonale znana - informacje są dostępne na bieżąco u źródła. Liczyliśmy natomiast, że pojawi się możliwość poznania stanowiska władz centralnych w kwestiach:

- oceny przydatności CWM przez GK ZHP dla ZHP,
- widzenia programu i działań specjalnościowych o wymiarze centralnym przez GK ZHP - czy nadal będzie tak, jak w przypadku:

-- spotkania nt. CWM z lipca 2009 (przeprowadzonego z pominięciem kadry specjalnościowej),
-- projektu Szkoły pod Żaglami - przygotowanego bez choćby jednego słowa konsultacji z ludźmi, od których teraz wymaga się opieki nad projektem,
-- innych, jak szczęśliwie niedoszła konferencja specjalnościowa z minionego sierpnia - gdzie kadry specjalnościowe z szefem WS i szefami inspektoratów na czele dostają informację o przełożeniu terminu (i w ten sposób dowiadują się, że cokolwiek jest szykowane) na 3 dni przed pierwotną datą.

...czy może władze naszego stowarzyszenia uznają przydatność i kompetencje resztek kadr specjalnościowych (tych niedobitków, którzy póki co nie przeszli do prywatnych firm, by oferować konkurencyjną dla ZHP ofertę dla dzieci i młodzieży i dobrze na niej zarabiać) i przede wszystkich zechcą zauważyć, że niektóre chorągwie systematycznie, rok w rok korzystają z zaplecza CWM (także HOM Puck, który posiada uzupełniająca dla CWM ofertę), organizują rejsy harcerskich jachtów (w tym Zawiszy) i prowadzą program wychowania wodnego w ZHP.

P.S. Z Łodzi na pewno ktoś się pojawi.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 22 mar 2010, 18:25

Pytania w których osobą odpowiednią do udzielenia odpowiedzi jest Druh Skarbnik, powinieneś zadać właśnie jemu. Okazję będziesz miał w Funce. Wcześniej prześlę te uwagi Druhowi Skarbnikowi, żeby miał czas na przygotowanie odpowiedzi.
Natomiast kwestia Szkoły pod Żaglami czy funkcjonowania wydziału specjalności - mogłeś ten temat poruszyć w Warszawie, obecna była członkini GK, obawiam się jednak, że ona jest w tej chwili osobą świeżą w GK i nie musi być jeszcze zorientowana w tych kwestiach.
Być może przyjedzie ktoś jeszcze z GK, nie mam w tej chwili informacji, zaproszenie wysłałem.
W tej chwili otrzymałem pismo od Druha Skarbnika.
Wykorzystajmy szansę bezpośredniego spotkania przedstawicieli wodniaków z Druhem Skarbnikiem. Nie nawalmy i spotkajmy się w jak najszerszym gronie.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 22 mar 2010, 22:30

Michale, ;)
Do tej pory się rozumieliśmy, dlatego proszę, czytaj ze zrozumieniem, co napisałem...

1. Odpisałem Tobie, bo na Twój wpis.
2. Wyraziłem rozczarowanie informacją, jaką Ty otrzymałeś od Skarbnika (czyli nie kwestionuję Twojej wypowiedzi, ale smuci mnie jej zawartość).

Zdanie przedstawicieli GK na temat CWM znam - rozmawiałem ze skarbnikiem w Małeczu, gdy w bezpośredniej, kilkugodzinnej rozmowie mi je zaprezentował. Także oczekiwania wobec CWM (później zostały skorygowane na spotkaniach komisji ds. CWM). Skład Głównej Kwatery, a już na pewno jej "prezydium" się nie zmieniło, więc nie spodziewam się zmiany stanowiska. A to niestety jest oparte na obiegowych, stereotypowych opiniach - czyli w części nieprawdziwych przesłankach - stąd wnioski i decyzje mają prawo być nietrafione.

Co jest prawdą? To, że od kilku lat w CWM zanikła planowa działalność szkoleniowo-metodyczna - Wydział Programowy, Wydział Specjalności i podległe im inspektoraty przestały ją tam lokować. Także to, że (wedle mojej wiedzy) dopiero w ostatnim czasie CWM postanowił na własną rękę podjąć szerszą inicjatywę szkoleniową (w konsekwencji stagnacji, o której wyżej).

Nie jest prawdą, że program szkoleniowy nie był prowadzony z wykorzystaniem CWM w ogóle - prowadziły go na własną rękę chorągwie. Moja robi to systematycznie: w 2006 roku wynajęliśmy Zawiszę na oba rejsy z okazji 45-lecia - pełne komplety, później s/y POLSKI LEN, w kolejnym roku znów popłynęliśmy Zawiszą, w tym roku bierzemy statek na 2 tygodnie w dłuższy rejs. W mniejszym stopniu, ale także korzystamy z bazy hotelowej...

Co do spotkania w Warszawie, pytań o CWM zadawać nie mogłem, bo trwał konkurs, ja reprezentowałem jeden z zespołów, a na sali był szef komisji - niezręczna sytuacja poza procedurą debatować nad tematem.

Z kolei w sprawie Szkoły pod Żaglami i oczekiwań dotyczących rozmowy z kpt. Baranowskim zabierałem głos, kilkukrotnie - najpewniej wtedy musiałeś na chwilę wyjść z sali, skoro tego nie pamiętasz. ;)

P.S. Druhna Monika została na spotkanie oddelegowana przez GK, więc nie mam obaw co do jej kompetencji. Po spotkaniu odbyliśmy niezobowiązującą dłuższą rozmowę - nie uważam jej za czas stracony. :)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2010, 22:50 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 22 mar 2010, 22:54

Którą informację masz na myśli?
Chyba nie tą, że Druh Skarbnik przyjedzie spotkać się ze środowiskiem i przedstawić sytuację w szerszym gronie. Do tej pory jak mniemam Ty jesteś najlepiej poinformowany, w końcu miałeś okazję rozmawiać już na ten temat z Druhem Skarbnikiem.
Ale zwróć uwagę, jak wiele osób, jak wielu Pilotów jest poza tematem, nie wiedzieli nawet o spotkaniu które odbyło się w Warszawie.
Sam zauważyłeś, że komunikacja szwankuje.
Spotkanie w Funce, pozwoli zabrać głos w bezpośredniej rozmowie z Druhem Skarbnikiem większej ilości osób, może to pozwoli też spojrzeć Druhowi Skarbikowi na ten problem z innej perspektywy, pozna opinie środowisk a nie tylko jednego środowiska.
Sprawa Szkoły pod Żaglami, mam wiele uwag do tego projektu, przede wszystkim to zbyt późną informację uniemożliwiającą profesjonalne przygotowanie się do niej w Chorągwi.
CWM. Teraz jest już po konkursie. Możesz swobodnie zadawać wszelkie pytania.
Uważam, że podstawą działalności CWM powinna być jego własna oferta programowa skierowana do harcerzy a nie jedynie program realizowany przez Chorągiew dla harcerzy z danej Chorągwi. Nie każda ma możliwości zorganizowania własnego programu szkolenia morskiego.

Nie neguję kompetencji Druhny Moniki, miałem raczej na myśli fakt, że Druhna Monika jest członkiem GK od tej kadencji i dlatego uznałem, że może nie być do końca w temacie.
Zadajesz pytania dotyczące lata 2009 r. a więc czasu kiedy Druhny Moniki nie było w GK.
Było by mi miło jakby Druhna Monika przyjechała również tym razem do Funki. Wysłałem jej maila z prośbą o dopisanie Mistrzostw Pływackich do kalendarza imprez - zbiórek na Zawiszę (czekam jeszcze na odpowiedź w sprawie szczegółów zbiórki).
Piotrze z sali nie wychodziłem... wiem że zadawałeś pytania odnośnie szkoły pod żaglami, mój błąd że napisałem mojego posta zbyt ogólnikowo. Przepraszam. Uważam jednak, że odpowiedzi nie były wyczerpujące.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 23 mar 2010, 16:04

Hej,
Czyli jednak się rozumiemy. ;)
Miałem na myśli ten fragment:
[...]przyjedzie do Funki na wiosenną naradę KHDWiŻ i przedstawi nam aktualną sytuację CWM.[...]
Jak pisałem wyżej, choćby z racji przedłużającego się konkursu CWM stał się ostatnio tematem medialnym i chyba najbardziej znanym ośrodkiem w... Europie? ;)
Mnie by interesowała spójna, kompleksowa i szeroka koncepcja realizacji programu wychowania wodnego ZHP i rozwoju specjalności wodnej i żeglarskiej, m.in. w oparciu o CWM i jego zaplecze, a nie widzenie sytuacji CWM przez GK. Tym bardziej, że środowisko wodne mojej chorągwi sytuację CWM poznało z każdej strony, swoją wizję wyartykułowało i... parafrazując jedną z wcześniejszych wypowiedzi, "w ocenie Głównej Kwatery ZHP nie spełniła (ona) wyspecyfikowanych [...] oczekiwań." :)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Stanley46
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Stanley46 » 09 kwie 2010, 08:44

Dawno nie "gościłem"na tych stronach.Do napisania tej notatki skłoniła mnie wczorajsza "narada" kadry szkolenia "mojego" OZŻ.Był na niej między innymi Pilot jednej z zaprzyjaźnionych chorągwi( w chorągwi dolnośląskiej już od dawna nie ma pilota.Na moje pytanie "czy będzie na naradzte w Funce" stwierdził : Jest to cytat nie do końca zgodny z oryginałem "Po co mam tam jechać.O naradzie oczywiście wiedział. Miałem też rozmowe z jednym z instruktorów z Wrocławia. Na moje pytanie "Czy nie byłody warto włączyć się do akcji w sprawie pozostawienia CWM w rękach harcerzy i przywrócenia temu ośrodkowi rangi Centralnego Ośrodka ZHP zdiwił się bardzo stwierdzając "CWM już chyba jest sprywatyzowany"
I to by było na tyle.
Stanisław z Głogowa
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2010, 08:45 przez Stanley46, łącznie zmieniany 1 raz.

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 09 kwie 2010, 10:12

Niestety, co niektórzy Piloci mają takie właśnie podejście do swoich obowiązków.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 09 kwie 2010, 10:50

no coment... no jak tu się nie dziwić potem GCe że nie traktuje nas poważnie jako partnerów skoro niektórzy mają taką wiedzę i podejście...
Per Concordia Ad Victoria

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”