Co z CWM i ZAWISZĄ CZARNYM? [Zarządzanie i Ekonomia]

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
olo
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: olo » 17 lut 2010, 13:13

Chyba to mój debiut na tej liście, ale od czegoś trzeba zacząć :)
GK-a zasypuje nas stosami przepisów, ustaw etc np. Instrukcja finansowa HAL/HAZ, gdzie zakup przysłowiowej "pietruszki" trzeba przeprowadzić zgodnie z zapisami ustawy Prawa zamówień publicznych (Pzp). Raczej z nudów, niż zaangażowania przeleciałem dokumenty.zhp.pl i znalazłem tam kilkanaście innych uchwał i instrukcji powołujących się na obowiązek stosowania Pzp.
Zacząłem się zatem zastanawiać, czy przypadkiem ... przedmiotowa "pietruszka" warta przynajmniej kilka milionów złotych (pomijając oczywiście inne wartości) nie powinna podlegać również tym przepisom. Zasięgając języka tu i ówdzie... powinna! Czyli konkurs powinien zostać ogłoszony i przeprowadzony zgodnie z cyt. Pzp.
Miałem (nie)przyjemność być jednym z autorów projektu, o którym pisał Wiktor i niestety nijak procedowanie w tej sprawie prowadzone przez GK nie pasuje mi do obowiązujących w Polsce przepisów. Ani sposób i treść ogłoszenia, ani zmiany tegoż, ani działania komisji, ani niedotrzymane terminy, ani zmiany "regulaminu" po otwarciu ofert, ani brak odpowiedzi na oficjalne (czyt. złożone na dziennik) pytania i wnioski, ani wysyłanie niekompletnych danych niezbędnych do przygotowania projektu, o ile w ogóle zostały wysłane...
Idąc od drugiej strony, jeżeli konkurs na zarządzanie majątkiem został ogłoszony z pominięciem Pzp to... chyba tym samym naruszono przy okazji cały pakiet innych ustaw ). Skoro nasza władza stoi ponad prawem, to dlaczego organizacja ma takie problemy... również finansowe?
Tak czy siak, dla naszej władzy obce są szeroko rozumiane "normy życia społecznego" czy "standardy życia publicznego". Ich nie można ubrać w ramki ustaw, ale takie podejście świadczy jedynie o klasie naszych "głównodowodzących".
Robiąc założenia do projektu postanowiłem porozmawiać sobie prywatnie z Biznesem przez duże "B" (przez małe "b" też) na temat postrzegania ZHP jako Partnera. Usłyszałem wiele ironicznych uwag i zdawkowych odpowiedzi, jakieś dziwne uśmiechy, prośby o jakieś poważne pytania...
To przykre, bo prawdziwe.

PS Odczuwalna w tekście ironia jest celowa. Z racji braku doświadczenia na tym forum nie znam zasad moderacji, ale ten post poszedł już drogą mailową do kilku zainteresowanych jednostek ZHP i na inne fora- dlatego szkoda czasu na jego kasowanie- to tak a propos norm społecznych :)
phm. Maciek Olejnik
Retman Hufca ZHP Łódź-Polesie

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 18 lut 2010, 15:09

a moim zdaniem konkurs należy zwyczajnie i jak najszybciej odwołać - póki można to zrobić bez kosztów czysto finansowych dla Związku

powszechnie mówi sie o możliwości naruszenia przepisów prawa zamówień publicznych których Związek musi w określony sposób przestrzegać, naruszono też liczne zasady ogólno społeczne - nie podjęto najprostszej rzeczy jaką byłaby rozmowa ze środowiskiem wodnym, nie próbowano podjąć żadnego dialogu mimo silnych starań z różnych stron (starań oczywiście ze strony środowisk wodnych)

w samej komisji oceniającej również nie dano reprezentacji środowiska - bez żadnego wyjaśnienia dlaczego te a nie inne osoby w niej zasiadają i kogo reprezentują...

nie wiem jak reszty - ale śląskich drużyn nie reprezentuje w komisji nikt
Per Concordia Ad Victoria

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 18 lut 2010, 15:12

Trudno wymagać żeby w komisji zasiadali przedstawiciele każdej chorągwi a co dopiero każdego środowiska wodnego. Nie zgadzam się zarzutem, że nikt nas nie reprezentuje. W komisji zasiada kierownik HDWiŻ druh Sławek Dębicki.

Zgadzam się natomiast z pozostałą częścią postu. Na tyle na ile moja wiedza pozwala to ocenić, to masz rację i również myślę, że najrozsądniej było by unieważnić ten konkurs.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 18 lut 2010, 15:21

no cóż Michale - może każdą chorągiew to trudno byłoby reprezentować - ale przy całym szacunku są chorągwie gdzie jest około 20 czy 40 wodniaków - i są takie gdzie jest ich 400-500 więc pewna proporcja jest

co do reprezentowania nas... przy całym szacunku dla Sławka Dębickiego - nie odnoszę wrażenia aby reprezentował stanowisko jakie widzi kadra wodniacka na Śląsku, ale oczywiście każda chorągiew może mieć inne zdanie w tej sprawie

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 18 lut 2010, 15:27

Uważam, że nasz Kierownik powinien reprezentować nasze wspólnie wypracowane stanowisko, nasze jako środowiska wodnego. Nie było okazji żeby przeprowadzić taką wewnętrzną dyskusję. Ten temat na pewno będzie poruszony na spotkaniu w Funce na którym prawdopodobnie będzie również dyrektor CWM - obiecał przyjechać o ile nic nagłego się nie stanie co uniemożliwi przyjazd. Zaproszony będzie również Skarbnik ZHP z prośbą o przedstawienie swoich zamierzeń odnośnie CWM.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 19 lut 2010, 08:28

Michale - primo z tego jak być powinno nie wynika jak jest - to klasyczny błąd z logiki :) też chciałbym aby tak było jednak równie dobrze można powiedzieć że Sławek Dębicki jest zsefem HOM PUck i z tej racji znalazł sie w komisji....

co do wypracowywania wspólnego stanowiska.... proponowałem to w swoich uwagach jakie do GKi wysłałem w sierpniu zeszłego roku - pisałem że jest szanasa aby środowisko wodne wzięło czynny udział w reformowaniu i wystarczy dać nam powołać ekiipę która sie tym zajmie - powołano Komisję ale bez udziału środowisk

co do spotkania w Funce - jeśli Dyrektor Teichert przyjedzie.... to chyba żeby się pożegnać (przepraszam za cynizm :) ale jakoś nie umiałem się powstrzymać) - dlaczego? a no dlatego że do 15 marca GKa chce mieć ostateczną dcyzję w sprawie CWMu na biurku więc miesiąc później będzie już wszystko poukładane i tylko bedziemy czekać na planowane przez GKę na IV Q przekazanie majątku w zarząd

zatem Michale nie zrozum mnie źle - chodzi mi tylo o to że do 15 marca będzie się jeszcze "COŚ" dziać i do tego czasu można "COŚ" zrobić - po tym terminie wszystko już będzie posprzątane :)

czy można do tego czasu coś zrobić? oj można....

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 19 lut 2010, 10:11

hmmm... trudno odmówić Alkowi racji. Młody pilot, z krótkim stażem a wyczucie i rozumienie delikatnej materii polityki, jak u starego wilka ;)
Uzupełniając myśl Alka - trzeba Wam wiedzieć jeszcze czym jest honor i godność oficera marynarki wojennej - przy obecnym sposobie załatwiania spraw mam obawę, że druh Staszek wyjdzie z organizacji "po angielsku"! Więc jeśli kierunek się utrzyma, liczenie na jego obecność w Funce nazwałbym naiwnością.

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 19 lut 2010, 14:24

Alek, jakie masz zatem pomysły, co możemy zrobić jeszcze teraz?
Uważam, że zamiast prosić GK o zgodę na sformowanie ekipy reformującej o której wspomniałeś, należy ją po prostu powołać i gotowe stanowisko przestawić GK.
Chcemy, żeby GK traktowała nas poważnie, ale tak naprawdę sami nie potrafimy połączyć swoich sił. Chciałbym, żeby spotkanie w Funce było okazją do spotkania się jak największej ilości przedstawicieli środowisk wodnych, osobiście będę dzwonił po Pilotach i zabiegał o ich przyjazd.
Po tym spotkaniu możemy wystosować odpowiednie pismo do GK, podpisane przez wszystkich obecnych na zebraniu Pilotów. Przedstawić nasze wspólne stanowisko w kwestii wychowania wodnego ZHP. Łatwo jest zignorować jedną osobę, ale jeśli odezwiemy się większą ilością osób, to poważnym błędem będzie jeśli GK również nas zignoruje.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 lut 2010, 09:00

Co możemy Michale? ano w pierwszej kolejności wysłać pisemną prośbę/żądanie do GKi o zamknięcie konkursu bez rostrzygnięcia

śląska chorągiew na pewno takie wyślę - w środę będę ostateczną treść chciał ustalić z Komendantem

wiem że nie tylko ja nad tym myślę - jeśli zatem chcesz to w imieniu swojej chorągwi rónież możesz wysłać takie pismo

im więcej chorągwi się wypowie tym większe szanse że GKa weźmie to pod uwagę

w piśmie podnosimy co w czasie konkrusu było nie najlepsze - i że z tego względu koniecznym jest wstrzymanie konkursu

to że na forum to napiszemy to nic nie da - bo to nie jest oficjalna droga kontaktu z GKą - ale przesłanie z kilku chorągwi pism do GKi jest już konkretnym działaniem - jednocześnie pokazuje jednomyślność środowiska

Twoja propozycja aby na spotkani w kwietniu podjać działania była by idealna - właśnie gdyby nie termin 15 marca kiedy komisja ma podjąć decyzję - z tego właśnie względu musimyMichale tu na forum wymienić sie myślami i podjąć działania - nawet jeśli mają to być tylko pisma - ale to zawsze coś

jeśli te pisma odniosą jakiś skutek - a to zależy od tego ilu pilotów i ile chorągwi sie na to odważy - to wówczas w Funce będzie czas miejsce i szansa się tym zająć - jeśli będziemy do kwietnia czekać... to obawiam się że w Funce będzie można więcej czasu poświęcić na inne tamety

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 01 mar 2010, 02:39

Chorągiew Kujawsko-Pomorska również złoży protest!

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 14 mar 2010, 22:44

GK dostała zgodę na prowadzenie zbiórki publicznej na remont Zawiszy.

Na Targach Wiatr i Woda miały być sprzedawane cegiełki w ramach tej zbiórki.

Ktoś z Was był? Jak Wam się to podobało?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 14 mar 2010, 22:46

Byłem, niestety w godzinach w jakich byłem było bardzo tłoczno. Dyrektor CWM siedział przy stoliku firmy SMART i chyba sprzedawał cegiełki. Nie sprawdzałem.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 15 mar 2010, 01:13

Rafal pisze:GK dostała zgodę na prowadzenie zbiórki publicznej na remont Zawiszy.
Na Targach Wiatr i Woda miały być sprzedawane cegiełki w ramach tej zbiórki.
Ktoś z Was był? Jak Wam się to podobało?
Rafał
michalsadowski pisze:Byłem, niestety w godzinach w jakich byłem było bardzo tłoczno. Dyrektor CWM siedział przy stoliku firmy SMART i chyba sprzedawał cegiełki. Nie sprawdzałem.
Nic dziwnego, Michale - ruch byl duży, bo zainteresowanie ofertą CWM, a także zakupem cegiełek było spore.

Rafale - a co się miało podobać lub nie? Było jak zawsze - Ci sami ludzie starający się utrzymać CWM i flotę przy życiu... czyli hm. Stanisław Teichert, kpt. Rysiu Wabik (związany z CWM emocjonalnie, więc jak zawsze starający się pomóc), grupa instruktorów ZHP z Łodzi tradycyjnie od lat organizujących rejsy na s/y ZAWISZA CZARNY i innych jachtach ZHP. Spędziliśmy na stoisku ponad godzinę. Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji i remoncie Zawiasa, dogrywaliśmy plany najbliższych rejsów - tegorocznych i tych na następne lata, zastanawialiśmy się nad możliwością przeprowadzenia w CWM pewnych szkoleń.

Kogo nie było? Nie widziałem nikogo z instruktorów centralnych zespołów ZHP wcześniej wyrażających troskę o stan ośrodka i floty, ani także tych, którzy wiedzą lepiej i a priori twierdzą, że ośrodek i flota CWM nie są potrzebne, bo się przeżyły... bo czasy inne, bo dla harcerzy lepiej wynajmować sprzęt gdzie indziej. Pierwsi nie wykorzystali jednej z dwóch okazji zaprezentowania programu wychowania wodnego i naszej oferty żeglarskiemu światu na taką skalę (kolejna szansa dopiero jesienią, w Poznaniu), drudzy... nic nie muszą sprawdzać, bo i tak wiedzą swoje: że nikt z harcerzy nie organizuje harcerskich działań na TYM harcerskim sprzęcie i w TYM ośrodku.

Z rzeczy pozytywnych: bieżący remont klasowy Zawiszy po raz kolejny pokazał, że nasz rycerz ma pancerz z prawdziwej, nitowanej stali, a nie z "szajse-metalu". A testy są prowadzone bardzo rzetelnie - po ostatniej przygodzie Pogorii statek jest badany centymetr po centymetrze, od topu każdego masztu aż po zęzę.
Po wypiaskowaniu kadłub pokazał się jakby nowy, z minimalnymi nadżerkami rdzy w najbardziej narażonych miejscach. To znakomite świadectwo jakości dawnych kadłubów, także wskazówka, że farby wybrane podczas ostatniego malowania doskonale zdały egzamin.
Zdecydowanie gorzej wypadło późniejsze uzbrojenie - orurowanie statku wymaga gruntownej naprawy (to jest robione), tak samo, jak materiał konstrukcji urządzenia sterowego. Mimo to rokowania są niezłe - przy braku innych "niespodziewajek" obecny remont klasowy (i tak kosztowny - cegiełki służą słusznej sprawie) powinien kosztować drobną część tego sprzed 10 lat, który wciągnął nas w tarapaty.

Inna rzecz, że... no właśnie. Że patrzenie na ten temat tylko przez prymat doraźnych korzyści, to porażka - statek może będzie pływał na obecnych zasadach, ale żeby mógł zarabiać "duże pieniądze" na sentymencie do starych żaglowców, wymaga doinwestowania (zarówno od strony udogodnień, jak i "wyglądu" - czyli zmiany estetyki z typowo stalowego statku na... bardziej "klasyczny" i "oldskulowy".

Z negatywów - w różnych miejscach targów dało się odczuć rezerwę w temacie CWM, konkurs i Zawisza, także różne ploteczki. Np. taką, że planowane jest wyprzedanie tej części sprzętu, którą da się sprzedać bez konkursu, przede wszystkim legendarnego, ostatniego pracującego jeszcze "U-boota", czyli silnik z Zawiasa.
Trudno mi dać wiarę, aby to była prawda - dzięki tej maszynie Zawisza jeszcze pływa. Śledzę temat od dawna z racji mojego hobby i nie znalazłem dotąd zamiennika, który byłby tak ekonomiczny (w pełni - gdyby zadbać o jego uzbrojenie), cichy, mało-awaryjny i prosty, a więc stosunkowo łatwy podczas napraw (nie wymagający skomputeryzowanego serwisu za grube pieniądze. Ale... w każdej plotce jest 50% prawdy. :(

Tyle wiem - resztę czasu poświęciłem na odwiedziny innych, zaprzyjaźnionych firm i rozmowy o rejsowych planach, także przyszłych możliwościach zorganizowania takowych dla harcerzy z mojej chorągwi.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 15 mar 2010, 09:55

a propos CWMu i konkursu - dzisiaj w imieniu Śląska przesłałem skan(za którym pójdzie pocztą oryginał) pisma do GKi z żądaniem unieważnienia uchwały i wstrzymania konkursu - pismo przekazane będzie do wiadomości RN i CKRu

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 16 mar 2010, 11:48

minął 15 marca, czy ktoś się orientuje jaką podjęto decyzję?

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”