Junga&Kadet a my?

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
jędruś
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jędruś » 28 cze 2006, 06:26

Ruszył program junga & kadet, można przeczytać na stronie PZŻ. Wygląda na to, że ma on zagospodarować dopuszczony do żeglowania bez patentów obszar jachtów do 5m długości. Bo co z tego, że można skoro jak ktoś nie umie to się i tak raczej nie garnie? A to są już całkiem spore jachty. Znacznie większe niż dotychczasowe do 10m2 żagla. Ustawowa wolność w tym zakresie nasuwa pomysł by ZHP wprowadziło podobny program. Mogły by to zrobić nawet poszczególne Hufce czy Chorągwie. Na rynku funkcjonowały by patenty z podpisem komendanta chorągwi obok tych z podpisem prezesa OZŻ. Konkurencja na pewno wpłynęła by pozytywnie na poziom opłat planowany przez PZŻ. Na poziom szkolenia zapewne też. Ponadto, po co namawiać naszych harcerzy do wspierania finansowego innej organizacji skoro to samo można by zrobić we własnym zakresie?
Andrzej

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 30 cze 2006, 00:45

jędruś pisze:Ruszył program junga & kadet, można przeczytać na stronie PZŻ. [..] nasuwa pomysł by ZHP wprowadziło podobny program. Mogły by to zrobić nawet poszczególne Hufce czy Chorągwie. Na rynku funkcjonowały by patenty z podpisem komendanta chorągwi obok tych z podpisem prezesa OZŻ.
Andrzej - no problem - tylko czy napiszesz i oprzyrządujesz taki program?

Jestem realistą. Wiedzę jak nasi wodni instruktorzy utopili sprawności wodne.

JUNGA&KADET to jest klon naszego WIOŚLARZA!!!

Dlatego specjalnie w tej sprawie osobiście byłem w Warszawie u kierowników wydziałów specjalności i metodycznego. Prezentowałem swoją opinię. Uzyskałem przychylność do dalszych działań.

Program miał być gotowy do wdrożenia w połowie maja. Niestety grupa działaczy w PZŻ próbowała Program J&K zbagatelizować lub wręcz "ukręcić mu łeb". W ogóle nie rozumiejąc problemu. Uważając, że jest dobrze, jak było - "prawo jazdy" żeglarza od 12 roku życia.

Idea Programu J&K jest słuszna. Jak widać obroniła się. Program ma półtora miesiąca opóźnienia. Nie wiem czy zdążymy coś z tym zrobić? Ale uważam, że powinniśmy w niego wejść.
22 marca 2006 napisałem:
Od dłuższego czasu śledzę rozwój Programu JUNGA&KADET. Program jest pisany przez mojego kolegę 40-letniego instruktora żeglarskiego. Głównie na podstawie jego doświadczeń z obozów harcerskich hufca i chorągwi Bydgoskiej oraz pracy w HOW i CWW w Funce - jak jeszcze istniało. Mariusz do połowy lat 90 był instruktorem harcerskim. Dziś jest pedagogiem-dydaktykiem (praca magisterska z animacji kultury marynistycznej); członkiem Głównej Komisji Szkolenia PZŻ. Uważam, że Program JUNGA&KADET jest lepiej dostosowany do potrzeb i etapu rozwoju harcerzy i harcerzy starszych, niż program na patent Żeglarza Jachtowego! Z tego powodu sugerowałem, aby ZHP poparło w Ministerstwie Sportu wniosek o podniesienie minimalnego wieku na patent żeglarski z 12 do 16 roku życia.

Dlaczego ZHP warto wejść w Program J&K:

A. Szansa na odświeżenie i unifikacje programu w grupach 10-13 i 13-16
- jak pokazują ciągnące się już lata dyskusji - nie jesteśmy wstanie opracować własnego spójnego, jednolitego programu WIŚLARZA/JUNGI ani systemu sprawności wodnych, ze względu na zbyt duże różnice i zacietrzewienie poszczególnych środowisk wodniackich.

B. Darmowe lub tanie wsparcie dla programu
- w tej chwili nie stać nas na własne wydawnictwa i opracowania, J&K jako priorytet będzie wspierany przez PZŻ, który planuje pozyskanie środków na pakiety startowe i materiały edukacyjne z MENu.

C. Brak rozporządzenia MS o żeglarstwie [przyp aut. od 2 tyg. nie aktualne]
- bark programów szkoleniowych u progu sezonu 2006
- J&K może okazać się jedynym sukcesem ratującym wizerunek zarządu PZŻ

Co powinniśmy włożyć ze swojej strony:

1. Reklamę i promocje programu J&K - mamy bezpośredni kontakt do 200 drużynowych wodnych i sporą liczbę ośrodków i stanic żeglarskich
2. Animatorów programu J&K - pełnoletnich drużynowych i instruktorów którzy będą wdrażać, testować i zgłaszać wnioski do programu.
3. Środowiska testowe na sezon 2006 - jeśli przyjąć ze mamy 200 drużyn wodnych z tego połowa ma harcerzy i harcerzy starszych to zakładając 10% skuteczność należy pozyskać około 10 środowisk chętnych do przeprowadzenia pilotażowego wdrożenia Programu J&K w tym sezonie.
4. Oprzyrządowanie Programu J&K zgodnie z metodyką H i HS - opracować i opublikować standardowe konspekty zbiórek, przykładowe plany obozów, wzorce projektów i zadań zespołowych realizujących Program J&K w wodnej drużynie H i HS.

Czego możemy oczekiwać w zamian od PZŻ:
1. Darmowych pakietów startowych dla animatorów, darmowych druków książeczek sprawności dla harcerzy i innych pomocy i materiałów.
2. Sfinansowania/współfinansowania narady animatorów Programu J&K prezentującej program w maju/czerwcu i ewaluacyjnej w październiku/listopadzie.
3. Pomocy/ wizytacji metodyka (autora programy) na obozach pilotażowo realizujących program J&K w sezonie 2006.
4. Renegocjonowania i odświeżenia porozumienia generalnego między ZHP a PZŻ. W tej chwili prócz "zaszczytnego" statusu członka wspierającego nic więcej ze starych porozumień nie wynika. Sławek Dębicki proponuje - aby wrócić do koncepcji, w której ZHP miałoby status samodzielnego Harcerskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Czekam na Wasze opinie, uwagi, propozycje, pomysły... etc.
Wiem, że jest późno plany obozów dawno napisane i zatwierdzone. Ale może jeszcze jest ktoś chętny? Może jakaś drużyna jedzie w drugiej połowie lipca? Może zdąży? Ze względu na gardłowy termin chętnych proszę o bezpośredni kontakt z autorem - Mariusz Zawiszewski mariusz.z1[małpa]wp.pl

jędruś
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jędruś » 30 cze 2006, 09:22

Co mnie się w tym programie nie podoba, co należałoby poruszyć w porozumieniu ZHP - PZŻ: Opłaty! O ile można jeszcze zaakceptować opłaty za pakiet startowy jako za podręcznik, wiedzę itp. to bardzo dyskusyjne są opłaty za patenty. Tak jak żadnemu harcerzowi nie polecam kupowania książeczki żeglarskiej (za takie pieniądze można kupić dużo pożyteczniejszą książkę) tak nie wyobrażam sobie by zachęcać harcerzy do płacenia za patenty J&K. Takie nieobowiązkowe patenty są tyle warte ile znaczy ten kto je wystawił. Tylko prestiż organizacji nadaje rangę tym dokumentom. Więc równie dobrze może to być ZHP. Jeśli nadanie ZHP rangi samodzielnego OZŻ spowodowałoby, że pakiety startowe miałby "po kosztach", że mógłby on bezpłatnie nadawać patenty swoim członkom to byłoby tak jak trzeba. Przecież nie płacimy za krzyże czy stopnie instruktorskie.
Andrzej

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 02 lip 2006, 04:32

jędruś pisze:Co mnie się w tym programie nie podoba, co należałoby poruszyć w porozumieniu ZHP - PZŻ: Opłaty! O ile można jeszcze zaakceptować opłaty za pakiet startowy jako za podręcznik, wiedzę itp. to bardzo dyskusyjne są opłaty za patenty.
Wczoraj byłem na chwile w Bydgoszczy. Specjalnie widziałem się Autorem Programu J&K. I tak pakiety stratowe - wydawnictwo, segraegator CD - są przeznaczone raczej dla animatorów programu niż dzieciaków - i są (a raczej będą za tydzień) rozsyałane do zamawiających nieodpłatnie (przynajmniej w tym sezonie).

Patent - to raczej index kursanta, karta zaliczeń, wykaz sprawności czy karta próby na stopień - druk obustronny na tekturze 320g/m2 lakierowany, z pozostawiniem niepolakierowanych miejsc na wpisy.
Proponowana odpłatność od uczestnika 5zł za patent. Przy czym Ty jako Animator kupisz ten patent w OZŻ lub PZŻ za 3zł. Teraz nikt Ciebie nie zmusi byś te 2 zł różnicy policzył dzieciakom. W założeniu z tego masz sobie pokryć koszt telefonu/znaczka pocztowego i opłaty przy przesyłce za pobraniem. Ale jak masz taki kaprys możesz to dzieciaka zasponsorować w całości i dać mu patent za free.

Ponieważ nie jest to druk ścisłego zarachowania myślałem by drukować samemu. Patent jest tej wielkości że 2szt wchodzą na A3[!] Koszt kolorowego druku cyfrowego na papierze 260g/m2 to około 5zł od strony dwustronnie to 10 mamy dwa patenty po 5zł - a gdzie lakierowanie, łamanie... no się nie opłaca.
OZŻ kupuje w PZŻ Patent J&K za 2zł - i dalej odsprzedaje animatorom teoretycznie też po 3zł. Gdyśmy my jako ZHP mielili takie prawo to jesteśmy jeszcze 1 zł do przodu. Lub gdyby było więcej czasu poszedłbym do naszego OZŻ i postawił wniosek na zarządzie by sprowadzali to dla nas harcerzy no powiedzmy po 2,20 koszty księgowe jakieś muszą być.
jędruś pisze:Takie nieobowiązkowe patenty są tyle warte ile znaczy ten kto je wystawił. Tylko prestiż organizacji nadaje rangę tym dokumentom. Więc równie dobrze może to być ZHP.
Tak jak napisałeś masz 100% racji. Dlatego każda sprawność jest podpisywana imiennie w patencie przez instruktora/sternika zaliczającego. I jest warta tyle ile jest warte słowo sternika.

Co do samodzielnego drukowania. To druk małonakładowy się nie kalkuluje. A na wielkonakładowy nas w tej chwili nie stać - głównie czasowo
jędruś pisze:Jeśli nadanie ZHP rangi samodzielnego OZŻ spowodowałoby, [..] że mógłby on bezpłatnie nadawać patenty swoim członkom to byłoby tak jak trzeba. Przecież nie płacimy za krzyże czy stopnie instruktorskie.
Yyyy - no chwila.
Krzyż jest przyznawany nieodpłatnie harcerzowi przez drużynę! Ale to nie znaczy że drużyna za niego nie płaci! Drużyna sama kupuje krzyż za składki członkowskie, z akcji zarobkowej albo z odpłatność obozowej (bo krzyże idą w koszt obozu). Czyli nie bezpośrednio - ale zawsze to harcerz płaci za swój krzyż.
Tu może być podobnie. Patenty można kupić z obozowych na fakturę w PZŻ. No i rozdać na obozie już nie odpłatnie. Co nie znaczy, że harcerz za niego nie zapłacił!

To jest jak ze służbą zdrowia, która darmowa jest tylko z nazwy ;)

Zaiteresowanych instruktorów/drużyny proszę o zamawianie patencików bezpośrednio o autora Programu J&K FORMULARZ ZAMÓWIENIA.
Pytania, wątpliości, porady mariusz.z1[małpa]wp.pl lub 607.561.273
Ostatnio zmieniony 02 lip 2006, 04:44 przez wroobel, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”