Rejs drużyny wodnej ->kadra i noclegi? [Prawo]

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 06 mar 2006, 05:33

Odpowiedź znajdziesz w instrukcji dot. Zasad organizacji w ZHP rejsów śródlądowych. Jest dostępna w serwisie wodniaków - za dwa lub trzy dni podamy nowy link do zapisów.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Daniel
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Daniel » 06 mar 2006, 20:24

3) W zależności od czasu trwania harcerskie rejsy śródlądowe dzielimy na:
a) rejsy – obozy wędrowne (placówki wypoczynku) w okresie wakacji szkolnych powyżej 5 dni,
b) rejsy – biwaki żeglarskie, gdy czas trwania nie przekracza 5 dni wraz z przejazdami.

oraz

3. Kadra rejsu
3.1. Instruktorska - wychowawcza:
1) Komendant
a) rejsu zarejestrowanego, jako placówka HAL, powinien posiadać minimum stopień podharcmistrza oraz ukończony kurs kierownika placówki kolonijnych,
b) rejsu - biwaku żeglarskiego może być każdy pełnoletni instruktor harcerski.

Wobec czego jesli chcesz zobic rejs powyzej 5 dni musisz miec phma bo to juz podpada pod oboz, przynajmniej ja tak to rozumiem, no chyba, ze Twoj komendant zezwoli Ci na biwak 8 dniowy, wowaczas pwd juz wystarczy.

pwd. Daniel Laskowski HO
59 Białostocka Wodna Drużyna Wędrownicza
"Czemu By Nie" im. Władysława Wagnera
Hufiec Białystok

Quality is important, not quantity.

były
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: były » 09 mar 2006, 22:31

witam. W temacie obozów: można spróbować innej metody zorganizowania obozu/rejsu. Można "znaleźć" osobę w stopniu phm-a, która poprowadzi obóz a obsługą merytoryczną / czytaj: wodniacką / może zająć się żeglarz. Przecież nigdzie nie jest zawarte, że rejs może prowadzić tylko wodniak a obóz stały w lesie harcerz "zielony" :) . Ja sam spróbowałem jako szczepowy "zielony" poprowadzić rejs na Mazurach i nie było żadnych przeciwskazań organizacyjnych. Tj. oczywiście spełniałem też inne "normy" - phm i Kiero- .Ewentualnie więcej to myślę że można wyjaśnić bardziej bezpośrednio np. na GG ;)

były
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: były » 09 mar 2006, 23:37

Może na bieżąco spróbujmy na GG ( moje 7058644 )

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 13 mar 2006, 21:19

były pisze:witam. W temacie obozów: można spróbować innej metody [...] Można "znaleźć" osobę w stopniu phm-a, która poprowadzi obóz a obsługą merytoryczną / czytaj: wodniacką / może zająć się żeglarz. Przecież nigdzie nie jest zawarte, że rejs może prowadzić tylko wodniak a obóz stały w lesie harcerz "zielony" :) [ciach]
Jest napisane... że jest możliwy podział kompetencji.
W dokumencie "Zasady organizacji w ZHP rejsów śródlądowych" można znaleźć:

" [...] W zależności od czasu trwania harcerskie rejsy śródlądowe dzielimy na:
a) rejsy – obozy wędrowne (placówki wypoczynku) w okresie wakacji szkolnych powyżej 5 dni,
b) rejsy – biwaki żeglarskie, gdy czas trwania nie przekracza 5 dni wraz z przejazdami.
[...]
Organizatorzy harcerskich rejsów śródlądowych zobowiązani są przestrzegać przepisów niniejszych zasad a także obowiązujących przepisów prawa, w tym:

- Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 43),
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 1997 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa (Dz. U. z 1997 r. nr 112, poz. 729),
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. (Dz. U. z 1997 r. nr 12, poz. 67),
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r. nr 57, poz. 358),
- Instrukcji finansowej obozu (W.U. nr 4/2005),
- Instrukcji organizacyjnej HALiZ (W.U. nr 3/2004),
- Instrukcji szkoleniowych PZŻ (pya.org.pl).
[...]
Kadra rejsu
Instruktorska - wychowawcza:
Komendant:
- rejsu zarejestrowanego, jako placówka HAL, powinien posiadać minimum stopień podharcmistrza oraz ukończony kurs kierownika placówki kolonijnych,
- rejsu - biwaku żeglarskiego może być każdy pełnoletni instruktor harcerski.

Na każdych 10 uczestników powinien przypadać jeden pełnoletni instruktor harcerski lub pełnoletni wędrownik z ukończonym kursem wychowawców kolonijnych.

Specjalistyczna:
Komodor
- rejsu turystycznego, który powinien posiadać minimum stopień żeglarza jachtowego PZŻ,
- rejsu szkoleniowego kończącego się egzaminem żeglarskim, który powinien posiadać minimum uprawnienia Instruktora Żeglarstwa PZŻ.

Sternicy
- jachtu żaglowego o powierzchni pomiarowej ożaglowania powyżej 10m2, który powinien posiadać minimum stopień żeglarza jachtowego PZŻ,
- łodzi lub szalupy wiosłowej, który powinien posiadać minimum stopień wioślarza (jungi),
- łodzi lub jachtu o głównym napędzie mechanicznym o mocy silnika powyżej 6,67KM, który powinien posiadać minimum stopień sternika motorowodnego PZMWiNW,

Jeżeli sternicy łodzi są niepełnoletni lub łodzie nie wymagają posiadania patentów (poniżej 10m2 ożaglowania i poniżej 6,67KM) żeglugę należy organizować zgodnie z zasadami „pływań pod nadzorem” – gdzie nadzór prowadzony jest z jednostki komodorskiej i/lub pomocniczej łodzi motorowej.

W przypadku rejsów szkoleniowych kończących się egzaminem żeglarskim sternicy powinni posiadać stopień minimum sternika jachtowego oraz uprawniania młodszego instruktora żeglarstwa PZŻ. [...]"

Kształt powyższych zapisów wynika z akceptacji przez GK sytuacji, w której np. drużynowym wodniackim jest dobrze wyszkolony żeglarz (z odpowiednimi kwitami) nie posiadający jeszcze stopnia phm., który „zabiera” ze sobą na rejs podharmistrza, często niewodniaka. Rozdzielono zatem funkcję komendanta i komodora, choć oczywiście wygodniej jest, gdy jest to jedna osoba.
GK odrzuciła proponowane przez środowiska wodniackie (prawnie dopuszczalne - Dz. U. z 1997 r. nr 12, poz. 67) rozwiązanie uproszczenia procedur i wymogów stawianych rejsom niedużym ilościowo 10-15-osobowym, których uczestnikami są dorośli lub prawie dorośli (rejsy wędrownicze i kadrowe), według którego rejs mógłby prowadzić pwd. z 3-letnim stażem i ukończonym kursem kierowników placówki. To, czy przewodnik - drużynowy albo instruktor szczepu będzie mógł zabrać wędrowników/kadrę szczepu na rejs oficjalnie jako komendant będzie zależało decyzji w hufcu - czy w drodze wyjątku (zgodnego z prawem) będzie mu wolno.

Z uwagi na inne zapisy prawne (dokumenty wymienione wyżej) jest wskazane, aby komodorzy rejsów uzyskali dodatkowe uprawnienia wykraczające poza zapisy naszej harcerskiej instrukcji. Oczywiście, może to być kwit AWF-owego instruktora dyscypliny sportu, czy rekreacji ruchowej, choć pewnie dla większości będzie on zbyt kosztowny. Tańsze rozwiązania, to uprawnienia Przodownika Turystyki Żeglarskiej PTTK lub kurs kierowników obozów wędrownych.

Całość "Zasad organizacji w ZHP rejsów śródlądowych" wraz z komentarzem phm. Wiktora Wróblewskiego jest dostępna pod adresem: http://wodniacy.zhp.pl/modules.php?op=m ... =0&thold=0

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 mar 2006, 21:25 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 13 mar 2006, 22:24

były pisze:witam. W temacie obozów: można spróbować innej metody zorganizowania obozu/rejsu. Można "znaleźć" osobę w stopniu phm-a, która poprowadzi obóz a obsługą merytoryczną / czytaj: wodniacką / może zająć się żeglarz. Przecież nigdzie nie jest zawarte, że rejs może prowadzić tylko wodniak a obóz stały w lesie harcerz "zielony"
Cześć cieszę się, że rozdział na kadre wychowawczą-harcerską i fachową-żeglarska jest dla Was czytelny :-)

Było to nasze główne założenie przy pisaniu tej instrukcji - tzn. jednocześnie wypełnić wszystkie wymogi jakie nakłada Państwo w ustawach i rozporządzeniach na organizatorów imprez na wodzie...
...tak żeby nie zablokować wszystkich inicjatyw harcerskich - barkiem kadry omnibusów harcersko-żeglarskich.

Dyskutując o rejach harcerskich zakładaliśmy dwa skrajne przypadki:
a/ silne środowisko żeglarskie mające sterników z patentami żeglarskimi zabierasz sobie z hufca albo ze szczepu zaprzyjaźnionego phm. jako komendanta
b/ drużyna "lądowa" posiadająca własnych instruktorów harcerskich znajduje sobie (czy wręcz wynajmuje) fachowców-żeglarzy do poprowadzenia zajęć na wodzie.

Więc potwierdzam tak - taka była intencja piszących instrukcje.
majkel pisze:A jak to jest z programem i noclegami na takim rejsie..czy ja moge normalnie na dziko sie rozbic i ewentualnie rozbic namiot na nabzrezu i tak pzrenocowac czy musze miec zorganizowany nocleg w jakim kurorcie czy cos w tym stylu...Jak to wyglada ze strony ZHP czy taki nocleg jest dopuszcaalny...
Tak możesz biwakować - jak na każdym obozie wędrownym...
...oczywiście z poszanowaniem prawa - przede wszystkim prawa własności prywatnej (warto wieczorem znaleźć gospodarza łąki i spytać czy można rozbic namiot) oraz ochrony przyrody - czyli drażliwe kwestie biwakowania na terenach parków krajobrazowych i stref ochrony przyrody - co grozi mandatem $$$

Planując rejs w zależności od długości jego trwania powinieneś podać na trasie przynajmniej jeno miejsce na tydzień, gdzie z duuuuzym prawdopodobieństwem będziecie biwakować - jest to formalność w razie ewentualnej kontroli.

Przyznam, że o kontrolach z komisji rewizyjnej hufca albo chorągwi którym by się chciało jeździć i szukać rejsu w polu... nie słyszałem... ale...
...o komisjach z kuratorium albo innych organów administracji samorządowej które jeździły i szukały rejsów to już słyszałem. Sprawa dotyczyła rejsów dofinansowywanych ze środków publicznych w ramach programów ekologicznych, wyrównywania szans edukacyjnych i integracyjnych.

Harcerzom rzadko udaje się wygrać konkurs na takie programy. Większość rejsów jest organizowana ze środków własnych drużyny i jej członków - Niemniej warto nawet rodzicom i komendzie hufca podać komórkowy telefon kontaktowy i punkt/punkty kontaktowe na trasie rejsu - tak na wszelki wypadek.

były
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: były » 14 mar 2006, 12:20

W kwestiach wyjaśnienia . Zgadzam się z tym co napisał Panwac.
ALE:
"Kadra rejsu
Komendant:
- rejsu zarejestrowanego, jako placówka HAL, powinien posiadać minimum stopień podharcmistrza oraz ukończony kurs kierownika placówki kolonijnych,
- rejsu - biwaku żeglarskiego może być każdy pełnoletni instruktor harcerski. "
Czy ten "każdy pełnoletni instruktor harcerski " to musi być wodniak? No właśnie.
Nie wiem też, czy gdzieś jest zawarte, że: jeśli phm, Kiero- i dla uzupełnienia pełnoletni, zatrudni skiperów na 1-2 jachty (minimum stanu osobowego żeby była placówka HAL-u) to może mieć zabronione zorganizowanie rejsu. Inaczej w praktyce - jeśli Szczepowy jakiegoś środowiska harcerskiego " z głębokiego lasu" zapragnie zorganizować dla swojej wspaniałej kadry (drużynowi, przyboczni, itd. itp. ) rejs np. na Mazurach i zatrudni sterników, nawet z zewnątrz, to nie pozwoli mu się na to? Jest (szczepowy) pełnoletni ,Kiero- placówki, posiada stopień phm, a może nawet Hm. ?
Więc właśnie moja wypowiedź dążyła do tego żeby nie ograniczać się w działaniach tylko w danym kolorze munduru.
Wiem, w dalszej części wyjaśniasz to co ja napisałem w duuuużym streszczeniu- pewnie przyda sie także innym. Tylko początek Twojej wypowiedzi zabrzmiał dla mnie, że namawiam do ominięcia przepisów i ich łamania ( a co jest nieprawdą), które i tak przecież w znacznym stopniu ograniczają nam tą swobodę żeglowania. Chyba się ze mną zgodzisz, prawda?
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku :) =)

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 14 mar 2006, 13:03

były pisze:ALE:
"Kadra rejsu
Komendant:
- rejsu - biwaku żeglarskiego może być każdy pełnoletni instruktor harcerski. "

Czy ten "każdy pełnoletni instruktor harcerski " to musi być wodniak?
Mimo, że Polska ma opinię państwa nakazów i zakazów, to jednak warto pamiętać uniwersalną zasadę, że jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. ;)
Instrukcja nie tylko nie stawia wymogu posiadania uprawnień specjalnościowych-wodniackich przez komendanta, ale wręcz rozdziela (z formalnego punktu widzenia) funkcje instruktorsko-wychowawcze od specjalnościowych. Nie zabrania natomiast łączenia funkcji z obu sfer - jest to nawet wskazane. :)
były pisze:Nie wiem też, czy gdzieś jest zawarte, że: jeśli phm, Kiero- i dla uzupełnienia pełnoletni, zatrudni skiperów na 1-2 jachty (minimum stanu osobowego żeby była placówka HAL-u) to może mieć zabronione zorganizowanie rejsu. Inaczej w praktyce - jeśli Szczepowy jakiegoś środowiska harcerskiego " z głębokiego lasu" zapragnie zorganizować dla swojej wspaniałej kadry (drużynowi, przyboczni, itd. itp. ) rejs np. na Mazurach i zatrudni sterników, nawet z zewnątrz, to nie pozwoli mu się na to? Jest (szczepowy) pełnoletni ,Kiero- placówki, posiada stopień phm, a może nawet Hm. ?
Więc właśnie moja wypowiedź dążyła do tego żeby nie ograniczać się w działaniach tylko w danym kolorze munduru.
Nie słyszałem o istnieniu w ZHP zakazu organizowania rejsu dla drużyn/środowisk spoza specjalności wodnej. Również instrukcja w tytule ma Zasady organizacji w ZHP rejsów..., a nie w obrębie specjalności, albo przez drużyne wodną. Analogicznie, nie spotkałem się np. z zakazem organizowania zimowisk lub górskich obozów wędrownych przez drużyny specjalnościowe inne niż turystyczne - i to chyba dla wszystkich jest oczywiste. :cool:
były pisze:Tylko początek Twojej wypowiedzi zabrzmiał dla mnie, że namawiam do ominięcia przepisów i ich łamania...
Nie desperujmy - przepisy, to poważna rzecz, dlatego mój tekst zabrzmiał poważnie, ale nic ponad to. :) ;)

Pozdrawiam i życzę udanych rejsów
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 17 mar 2006, 00:33

były pisze:Czy ten "każdy pełnoletni instruktor harcerski " to musi być wodniak? No właśnie.
Nie wiem też, czy gdzieś jest zawarte, że: jeśli phm, Kiero- i dla uzupełnienia pełnoletni, zatrudni skiperów na 1-2 jachty (minimum stanu osobowego żeby była placówka HAL-u) to może mieć zabronione zorganizowanie rejsu.
Przeczytaj jeszcze raz dokładnie instrukcje wraz z komentarzem
http://WODNIACY.zhp.pl/modules.php?op=m ... le&sid=145

Podział na biwak/placówka HAL zależny tylko od długości trwania (a nie formy, ani nie od ilości uczestników).
Wymagania (państwowe - bynajmniej, to nie nasz wymysł w ZHP) dotyczące kadry fachowej nie zmieniają się... niezależnie, czy to zbiórka na wodzie, która trwa godzinę, czy miesięczny rejs.
były pisze:Inaczej w praktyce - jeśli Szczepowy jakiegoś środowiska harcerskiego " z głębokiego lasu" zapragnie zorganizować dla swojej wspaniałej kadry (drużynowi, przyboczni, itd. itp. ) rejs np. na Mazurach i zatrudni sterników, nawet z zewnątrz, to nie pozwoli mu się na to? Jest (szczepowy) pełnoletni, Kiero- placówki, posiada stopień phm, a może nawet hm.?
Twój druh szczepowy/phm. może być KOMENDANTEM rejsu! Natomiast jeśli sam nie jest instruktorem/przewodnikiem żeglarskim to powinien zabrać ze sobą takiego "fachowca od wody".
Taki "fachowiec od wody" (nie mylić z hydraulikiem) mianowany jest przez Twojego komendanta:
- na rejsie KOMODOREM rejsu
- na obozie KaWuŻetem (KIEROWNIKIEM WYSZKOLENIA ŻEGLARSKIEGO)
- na innych imprezach np. regatach - KOMANDOREM regat
były pisze:Więc właśnie moja wypowiedź dążyła do tego żeby nie ograniczać się w działaniach tylko w danym kolorze munduru.
Nikt nic nie chce ograniczać. Wręcz przeciwnie.
Jedynie !ostrzegamy! drużynowego "z głębokiego lasu", że (jeśli sam nim nie jest) to musi mieć "boga od wody"... bo - w razie (odpukać) wypadku - prokurator zje go razem z butami i beretem. Taki jest stan prawny w RP.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2006, 00:35 przez wroobel, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”