[Mundur] Nowe mundury wodne -> zmiany i ekonomia

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
ODPOWIEDZ
Siara
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Siara » 06 lut 2007, 19:35

Przepraszam za nadinterpretację wypowiedzi Druha :)
Co do tego, że jedne drużyny mają jasne koszulki a inne ciemne to OK. Obserwujemy takie zjawisko. U nas w Szczepie w drużynach młodszych panuje taki zwyczaj, że prawa sznurówka może zostać wymieniona na sznurówkę wachty. Krótko rzecz ujmując - każda wachta ma własny kolor sznurówki... albo raczej może mieć.

Co do kolorów i wszelkich wymysłów przy mundurach wodniackich...
Ja jestem bardzo tradycyjnie do nich nastawiony i zawsze urzekały mnie swoją prostotą i elegancją. Widziałem kiedyś na przykład harcerzy drużyny wodnej, w granatowych mundurach, czarnych getrach i z żółtymi pomponami do nich przypiętymi (do getrów, nie mundurów).

Jak widać różne tradycje działają jeśli chodzi o oznaczanie barw środowiska na mundurach wodnych. Warto jednak umieścić taki zapis w regulaminie - nie uważacie?
pwd. Grzegorz Matysiak
58 ŁWDH "Rzeka" im. Obrońców Westerplatte
www.58lwdh.org

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 07 lut 2007, 11:50

Nie.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

Siara
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Siara » 07 lut 2007, 14:59

"Bluza kroju marynarskiego [...] na bokach sznurowana granatową tasiemką."

Tak to wygląda na ten moment. Natomiast w nowym regulaminie mundurowym wyraźnie są zaznaczone elementy na których nosi się barwy druzyny. Jest to tam opisane. Idąc tym tropem jeśli tak to ma byc to może tutaj tez powinno się dokonać jakichś ustaleń?
pwd. Grzegorz Matysiak
58 ŁWDH "Rzeka" im. Obrońców Westerplatte
www.58lwdh.org

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 07 lut 2007, 21:08

Nie chcę stwarzać pola do nadinterpretacji, ani "zasad, które są po to by je łamać".
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 14 lut 2007, 12:16

19kldh pisze:Po doświadczeniach "zielonej deformy" zaryzykujecie zdanie się na łaskę 4Ż ?
Czesiu, nie wytrzymam. Czy na prawdę musisz wszystko nazywać "deformą" i oceniać swoją miarą? Kiedy zastanawiam się ile czasu swojego i nie tylko włożyłem w reformę mundurową (pomimo nie dostania środków na nią) i widzę takie twoje bzdurne wpisy to po prostu piana mi na zęby wychodzi.

Czy ty masz wogóle pojęcie o prowadzeniu takich dużych projektów? Czy kiedykolwiek zastanowiłęś się nad reformą w kalibrze troche wiekszym niż szycie mundurów gdzieś w garażu dla twojej drużyny? Zawsze krytykujesz, narzekasz, zadajesz głupie pytania. Wytykasz niby-błędy.

Opracuj proszę jakiś konstruktywny materiał, zrób coś.

Co do reformy wodniackiej - tak będzie kontynuowana. I tak ZHP będzie miało wyłącznoąć na wzory, tak samo jak w przypadku zielonych mundurów. I tak - jest to rozwiązanie zdrowe, obecne w KAŻDEJ normalnej organizacji. Jeśli ktoś nie utożsamia się z całym ZHP to niech zabiera nogi za pas i założy swoją organizację harcerską. Nikt tego nikomu nie broni.

A w mundurach wodniackich mega rewolucji nie będzie, zresztą rany w lądowych też nie było żadnej rewolucji. Jeśli ktoś uważa że była to ma zmysł zmian na poziomie mojego 80letniego dziadka.

Moim błędem było to, że chciałem dogodzić wszystkim. A tak się nie da.

Reforma jest omawiana z przedstawicielami środowiska wodnego, rozmowy są koordynowane przez Wiktora Wróblewskiego.
Zresztą ja sam, jako żeglarz i organizator obozów żeglarskich myślę że mam na ten temat sporo do powiedzenia.

hough.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 lut 2007, 13:35

g00rek pisze:
19kldh pisze:Po doświadczeniach "zielonej deformy" zaryzykujecie zdanie się na łaskę 4Ż ?
Czesiu, nie wytrzymam. Czy na prawdę musisz wszystko nazywać "deformą" i oceniać swoją miarą?
Michale, nic nie da "zaklinanie rzeczywistości".
Liczą się efekty. A te są takie.... jakie są.
g00rek pisze:Kiedy zastanawiam się ile czasu swojego i nie tylko włożyłem w reformę mundurową (pomimo nie dostania środków na nią) i widzę takie twoje bzdurne wpisy to po prostu piana mi na zęby wychodzi.
Rozumiem Twoją frustrację ale z punktu widzenia efektów nie ma znaczenia ile swojego czasu w to "włożyłeś".
g00rek pisze:Czy ty masz wogóle pojęcie o prowadzeniu takich dużych projektów? Czy kiedykolwiek zastanowiłęś się nad reformą w kalibrze troche wiekszym niż szycie mundurów gdzieś w garażu dla twojej drużyny? Zawsze krytykujesz, narzekasz, zadajesz głupie pytania. Wytykasz niby-błędy.
Zapominasz że oprócz harcerstwa niektórzy także pracują. Ja akurat pracuję w firmie importowej, więc nie muszę zajmować się takimi "projektami" w ZHP aby "mieć pojęcie".

g00rek pisze:Reforma jest omawiana z przedstawicielami środowiska wodnego, rozmowy są koordynowane przez Wiktora Wróblewskiego.
Zresztą ja sam, jako żeglarz i organizator obozów żeglarskich myślę że mam na ten temat sporo do powiedzenia.
Akurat w poniedziałek, na przedzjazdowej konferencji programowej, instruktorzy mojego szczepu żeglarskiego, który szyje sam swoje mundury, półżartem zastanawiali się co w tradycyjnych mundurach harcerskich wodniaków zostanie sp... by różnice umożliwiły monopol dla 4Ż.
A co do "konsultacji z przedstawicielami środowiska wodnego" to do jedynego szczepu żeglarskiego w chorągwi krakowskiej nie dotarły bezposrednio (w ostatnich 3 latach) żadne "sygnały".

Witku !
Jeśli śledzisz ten wątek to wyślij im swoje propozycje na:
krakowkrowodrza@zhp.pl
Ostatnio zmieniony 14 lut 2007, 13:40 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 14 lut 2007, 15:21

19kldh pisze:Liczą się efekty. A te są takie.... jakie są.
Czyli? Konkretnie.

P.S. 4 Żywioły nigdy nie decydowały o kształcie mundurów. O tym decydował Związek Harcerstwa Polskiego, a raczej jego organ - Główna Kwatera. Na wnioski Zespołu Mundurowego ZHP.

Fakt że akurat pracowałem w 4 Żywiołach ułatwiał tylko współpracę produkcyjną.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2007, 15:24 przez g00rek, łącznie zmieniany 1 raz.
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 lut 2007, 15:27

:)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 14 lut 2007, 15:39

Nie no proszę. Odpowiedz konkretnie, bez pytań, zdaniami twierdzącymi.

Co jest zwalone, co można by zrobić lepiej przy danych:

1. Nakładach środków na reformę
2. Cenie granicznej munduru
3. Sytuacji dystrybucji na rynku (konieczność dawania upustów handlowcom - min 20%)

Czekam Czesiu na konkretne uwagi. Bo gadasz i gadasz o mundurach od roku. Podsyłąsz jakieś zdjęcia z lat 70tych, piszesz o tradycji, o deformie, o kolorach i mało tradycyjnych patkach trójkątnych (choć Małkowska takie miała).

A ja czekam na konkrety. Rozwiązania logistyczne dobre dla całego związku, jakiś lepszy materiał, który będzie w cenie (i w utrzymanym kolorze na lata), poprawki kroju.

Czekam z niecierpliwością. Na razie puste gadanie tylko.
I love BP

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 14 lut 2007, 15:43

Nie doczekasz się niestety :(
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 lut 2007, 20:20

kowlak pisze:Nie doczekasz się niestety :(
Ech Piotrze.... Siwy włos pozwala mi zadedykować Ci: "Protestację starego Macka" (Księga siódma - Rada).
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 lut 2007, 21:54

g00rek pisze:Nie no proszę. Odpowiedz konkretnie, bez pytań, zdaniami twierdzącymi.

Co jest zwalone, co można by zrobić lepiej przy danych:

1. Nakładach środków na reformę
2. Cenie granicznej munduru
3. Sytuacji dystrybucji na rynku (konieczność dawania upustów handlowcom - min 20%)

Czekam Czesiu na konkretne uwagi.
A moze Ty wreszcie odpowiesz konkretnie. Od trzech lat proszę Cię o oficjalne dane o:
1. Nakładach poniesionych przez ZHP na reformę mundurową
2. Cenie granicznej munduru ustalonej przez GK ZHP, w załozeniach reformy,
3. Rozpoznanej ( i zdefiniowanej w załozeniach) sytuacji dystrybucji na rynku.
I co ? I nic.
A teraz sam tego oczekujesz odemnie ? Chyba raczysz żartować.
g00rek pisze:Bo gadasz i gadasz o mundurach od roku. Podsyłąsz jakieś zdjęcia z lat 70tych, piszesz o tradycji, o deformie, o kolorach i mało tradycyjnych patkach trójkątnych (choć Małkowska takie miała).
A ty gadasz i gadasz od trzech lat. Robisz tez ale obecny efekt można było osiagnąć w 3 miesiące. Tylko czy o taki efekt chodziło i jakim nakładem ?
Wspomniane zdjęcie wskazałem, "na szybko", rok temu 3 (trzy) razy, za to Ty i Kowlak wspominacie o nim "do znudzenia". Ciekawe dlaczego ? ;)
Bo wolisz zdjęcie z XXI wieku ? Proszę bardzo : http://dziewietnastak.republika.pl/19m_lot1.jpg
Teraz lepiej ? Co Ci w tych mundurach przeszkadza ? To że są zbyt "tradycyjne" mimo że jakością nie ustępują Twoim (4Ż) mundurom ?
Obaj wiemy że obecny kształt mundurów 4Ż został wymuszony przez "opór materiii" przed którym Cię od początku ostrzegałem a który Ty lekceważyłeś. No i jest to co jest: "...ni pies, ni wydra...".
Co stało na przeszkodzie by męskie mundury miały kolor "polskie khaki" ? Bo zbyt tradycyjny ?
A może wreszcie napiszesz kiedy i dlaczego trójkatne patki nosiła Małkowska ? Nie ? Bo nie będzie to pasowało do Twoich "teorii" ? I że jest to tylko wyjątek potwierdzający regułę iż "polski kształt patek jest prostokątny.
g00rek pisze:A ja czekam na konkrety. Rozwiązania logistyczne dobre dla całego związku, jakiś lepszy materiał, który będzie w cenie (i w utrzymanym kolorze na lata), poprawki kroju.
Ja też czekam na konkrety.
Jeszcze na forum mundurowym tłumaczyłem Ci jak... że w realnej sytuacji ZHP nie jest możliwe jedno rozwiązanie logistyczne. Klientela jest zbyt zróznicowana. Muszą być i sklepy prywatne i sklepiki harcerskie i sprzedaż internetowa.
No i podstawowa kwestia. Dlaczego monopol produkcji ? Przecież lepszy byłaby sprzedaż licencji. Choć i tu mam watpliwość bo i to nie uchroni nas całkowicie przed "podróbkami". Zwłaszcza tymi tańszymi, a takie wkrótce się pojawią. Napisałem: "podróbkami" bo będą na tyle podobne by dało się je nosić, a na tyle różne by chroniły producentów i sprzedawców przed restrykcjmi prawnymi. A jeśli będą wystarczająco atrakcyjne cenowo to nic nie przekona uboższych rodziców by kupować droższe.
I tu dochodzimy do kwestii "lepszy materiał". Dlaczego lepszy ? Dowcip w tym żeby był także "gorszy". Po to by mogły byc takze tańsze mundury. Dlaczego mundury nie mogą funkcjonować podobnie jak serie kolekcji ZHP ? Bo będą się trochę różniły między sobą. Tylko czy będą się różniły bardziej niż teoretycznie jednakowe obecne mundury 4Ż, w pierwszym i piątym roku eksploatacji ?
Ostatnio zmieniony 14 lut 2007, 21:56 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 15 lut 2007, 10:06

19kldh pisze:A moze Ty wreszcie odpowiesz konkretnie. Od trzech lat proszę Cię o oficjalne dane o:
1. Nakładach poniesionych przez ZHP na reformę mundurową
2. Cenie granicznej munduru ustalonej przez GK ZHP, w załozeniach reformy,
3. Rozpoznanej ( i zdefiniowanej w załozeniach) sytuacji dystrybucji na rynku.
I co ? I nic.
A teraz sam tego oczekujesz odemnie ? Chyba raczysz żartować.
Nie było żadnych pieniędzy zabudżetowanych na reformę mundurową. Tzn były obiecane - przez starą GK. Ale w końcu nie było nic, tylko pożyczka na zatowarowanie. Ale to już sprawy handlowe 4Ż. Jeśli chodzi o nakłady na samą reformę jaką taką, to jedynie koszty pracownicze i niepracownicze w 4ż.

Cena graniczna ustalona przeze mnie to 59 pln (koszula). Chociaż miałem nadzieję, że będzie dużo mniej. Jednak realia są inne, jak już nie raz pisałem. Materiał jakieś 12 złotych, szycie 12-15, do tego guziki, narzut aby dać upusty hurtownikom to jakieś 30%, VAT i wychodzi właśnie tyle :/

Pytałem wszystkich "mądrych" o znalezienie tańszej szwalni na poziomie, albo materiału z ciągłością produkcji i koloru. Cisza :]

Analiza sytuacji dystrybucji to więcej niż tu mogę opisać. Pokrótce - jest jedna składnica i pełno małych sklepików. Więc trzeba dawać normalne upusty handlowe. Niestety sklepy przyzwyczajone są do większych. A 20-30% jest normą w branży turystycznej. Tu niestety bliżej 20% niż 30%. Ale spory popyt powinien to zrekompensować.
A ty gadasz i gadasz od trzech lat. Robisz tez ale obecny efekt można było osiagnąć w 3 miesiące. Tylko czy o taki efekt chodziło i jakim nakładem ?
Ciekawe.
Opracowanie techniczne wzoru, wyszukwanie materiału, opracowanie założeń reformy i jej kształtu, regulaminu mundurowego, przejrzenie i przedsykutowanie wszystkich rozwiązań, opracowanie koncepcji dystrybucji itd. Raczysz żartować. Ty na prawde widzisz tylko "koszulę", a nie wszystko co za tym stoi.
Obaj wiemy że obecny kształt mundurów 4Ż został wymuszony przez "opór materiii" przed którym Cię od początku ostrzegałem a który Ty lekceważyłeś. No i jest to co jest: "...ni pies, ni wydra...".
Co stało na przeszkodzie by męskie mundury miały kolor "polskie khaki" ? Bo zbyt tradycyjny ?
A może wreszcie napiszesz kiedy i dlaczego trójkatne patki nosiła Małkowska ? Nie ? Bo nie będzie to pasowało do Twoich "teorii" ? I że jest to tylko wyjątek potwierdzający regułę iż "polski kształt patek jest prostokątny.
Służę zdjęciem wiszącym w GK, obok Małkowskiego. Co do oceny kształtu koszuli nie będe się wypowiadał, bo to twój gust.
Całe szczęście tym dla kogo to było zrobione (dzieciaki) - podoba się.
Ja też czekam na konkrety.
Jeszcze na forum mundurowym tłumaczyłem Ci jak... że w realnej sytuacji ZHP nie jest możliwe jedno rozwiązanie logistyczne. Klientela jest zbyt zróznicowana. Muszą być i sklepy prywatne i sklepiki harcerskie i sprzedaż internetowa.
No i podstawowa kwestia. Dlaczego monopol produkcji ? Przecież lepszy byłaby sprzedaż licencji. Choć i tu mam watpliwość bo i to nie uchroni nas całkowicie przed "podróbkami". Zwłaszcza tymi tańszymi, a takie wkrótce się pojawią. Napisałem: "podróbkami" bo będą na tyle podobne by dało się je nosić, a na tyle różne by chroniły producentów i sprzedawców przed restrykcjmi prawnymi. A jeśli będą wystarczająco atrakcyjne cenowo to nic nie przekona uboższych rodziców by kupować droższe.
I tu dochodzimy do kwestii "lepszy materiał". Dlaczego lepszy ? Dowcip w tym żeby był także "gorszy". Po to by mogły byc takze tańsze mundury. Dlaczego mundury nie mogą funkcjonować podobnie jak serie kolekcji ZHP ? Bo będą się trochę różniły między sobą. Tylko czy będą się różniły bardziej niż teoretycznie jednakowe obecne mundury 4Ż, w pierwszym i piątym roku eksploatacji ?
Były takie wizje. Ale nie mogą.

1. Mundury nie mogą się różnić, bo to wynika z definicji mundurów którą przyjął BP.
2. Opracowanie koncepcji produkcji wg wzoru wymaga o wiele większych nakładów na start. Inaczej będzie tak jak do tej pory. "Musztarda" też była opisana w regulaminie. Ale każdy inaczej rozumiał kolor "khaki". Każdy inaczej rozumiał jakość.

W efekcie mundury były szyte z materiału który był jaki był. Spierał się, wypychał, źle reagował na pranie.

To wszystko na prawdę było dobrze przeanalizowane. Przez wiele osób. I nadal uważam, że to było najlepsze wyjście. Obecny błąd w dostawie mundurów wynika z czegoś zupełnie innego. To kwestia zarządzania logistycznego w 4ż. Ale podobno na dniach ma pojawić się cały asortyment.

I jeszcze jedno - to lokalne skłądnice wykorzystują swoją monopolistyczną pozycję na rynku i szantażują harcerzy że nie sprowadzą mundurów. Ja dawno jako szczep wziąłbym mundury od 4ż i zaczął rozprowadzać po okolicy. Ile można zarobić na środowisko... :]
Ostatnio zmieniony 15 lut 2007, 10:07 przez g00rek, łącznie zmieniany 1 raz.
I love BP

Anarin

Post autor: Anarin » 15 lut 2007, 22:57

Tak tylko we wtorek w 4Ż 14.02.2007 były bluzy żeglarskie sztuk 2 :lol: w dwóch rozmiarach i co dalej??? Ni widu ni słychu o dostawie ani o nowych bluzach. Z zapytaniem o bluzy wysłano do GK drzwi obok bo w składnicy nie ma i nie widać żeby miały być jakiekolwiek bluzy żeglarskie.

Co teraz wodniacy mają się zaopatrywać w SKAUCIE gdzie takowe bluzy są droższe :/ ???

Tak się mądrzycie, a w co dzieciaki ubrać? Dojdźcie do czegoś wreszcie bo to jest denerwujące! Trzy lata to za dużo o 2! Takie rzeczy załatwia się szybko i zmienia w trakcie, a nie przerywa się sprzedaż nie mając nowego towaru!

Tu już nie ma oczym dyskutować od dawna.

Pozdrawiam

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 15 lut 2007, 23:00

Weźcie się i zróbcie ludzie tak żeby mi było dobrze!!!!!!!
Lubię to podejście :)

Bluz żeglarskich nigdy nie było w ciągłych dostawach w Warszawie. Może to się zmieni, ale na razie nic na to nie wygląda.

Ale ja chcę i już! I to tanio! I dobrze! I z dostawą!
I love BP

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”