Wodniackie zuchy - jak zacząć i co dalej?

forum harcerskich drużyn wodnych i żeglarskich
aniaw

Post autor: aniaw » 21 lut 2005, 20:28

Witam wszystkich wodniaków. od kilku już lat jestem przyboczną w warszawskiej gromadzie zuchowej. Ponieważ kadry mamy sporo, ustaliłam z moją drużynową, że dobrze będzie jeśli spróbuję założyć niebawem własną gromadę.
Od dziecka żegluję, więc przewija mi się pomysł aby była to gromada wodna.
Mam warunki portowe (Jezioro Zegrzyńskie) i znajomych sterników, którzy z chęcią udostępnią mi siebie wraz z łódkami ale... nie wiem jakie powinnam mieć uprawnienia (zarówno żeglarskie jak i harcerskie) jako drużynowa
i czy wodniackie gromady zuchowe w ogóle mają rację bytu (czy zabieranie ośmiolatków na łódki ma sens)... Jeśli ktoś z Was może mi w jakiś sposób pomóc merytorcznie i koncepcyjnie- będę wdzięczna. Pozdrawiam!

--
Anna Wittenberg
40 WGZ

pluszowy_krooliczek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pluszowy_krooliczek » 21 lut 2005, 21:20

Ja też niedługo zakładam gromadę zuchową i rozważam pomysł na zmianę swojego munduru na wodny. Moje warunki żeglowania są świetne ( Ostróda leży na pojezierzu Mazurskim, w okolicach i mieście mamy 6 jezior :D nie chwaląc się oczywiście) mam patnt żeglarza jachtowego, mój przyszły opiekun gromady też ma tylko żeglarza.. co powinnam jeszcze zdobyć :)

pwd. Marta "królik" Kozicz

"Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku." Johann Wolfgang Goethe

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 21 lut 2005, 21:28

Czesc...
Moze skontaktujesz sie ze mna...
Moglibysmy pomyslec o jakiejs wspolpracy...
Mowię to jako "opiekun" 166 Warszawskiej Wodnej Gromady Zuchowej BIAŁY ŻAGIEL... ;)
Pozdrawiam
Witek
phm. Wiktor Jędrzejewski

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 21 lut 2005, 21:48

aniaw napisał:
Witam wszystkich wodniaków. od kilku już lat jestem przyboczną w warszawskiej gromadzie zuchowej. Ponieważ kadry mamy sporo, ustaliłam z moją drużynową, że dobrze będzie jeśli spróbuję założyć niebawem własną gromadę.
Od dziecka żegluję, więc przewija mi się pomysł aby była to gromada wodna.
suuuper
Mam warunki portowe (Jezioro Zegrzyńskie) i znajomych sterników, którzy z chęcią udostępnią mi siebie wraz z łódkami ale... nie wiem jakie powinnam mieć uprawnienia (zarówno żeglarskie jak i harcerskie) jako drużynowa

Jako drużynowa gromady zuchowej musisz mieć ukończony kurs potwierdzony patentem drużynowgo zuchowego - dobrze by było gdybyś otworzyła (i zamknęła w ciągu roku;) ) próbę na stopień przewodniczki...

...co do uprawnień fachowych - jako drużynowa nie masz obowiązku ich posiadać, ale MASZ OBOWIĄZEK ZAPEWNIć ODOWIEDNIĄ KADRę do konkretnych działań! Czyli nap. jeśli wychodzicie na basen, albo na kompielisko masz zapewnić ratownika WOPR.

Przepisy państowe dotyczące żeglarswa są, troszkę zawikłane - absolutne minimum jakie wymagń formalnych jakie trzeba by postawić, to przy takich małych dzieciach, że organizujący pływania ma uprawnienia instruktora PZŻ lub przewodnika turyst. żegl. PTTK - i to już on będzie dobierał pozostałych streników, lub odpowiadał ze organizacje i zabezpieczenie pływań pod nadzorem po wyznaczonym akwenie.
i czy wodniackie gromady zuchowe w ogóle mają rację bytu (czy zabieranie ośmiolatków na łódki ma sens)... Jeśli ktoś z Was może mi w jakiś sposób pomóc merytorcznie i koncepcyjnie- będę wdzięczna. Pozdrawiam!
Ma sens, bo specjalność wodna to NIE TYLKO ŻEGLOWANIE. Każdy wodniak to dobry pływak, świetny wioślarz i znakomity żeglarz... no i pomitejący o tradycyjnych technikach harcerskich...
...a dla zuchów - to przedewszystkim ciekawa fabuła do zabaw - każdą znaną ci zabawę przy odrobinie fantazji możesz zamienić na morską - nawet zwykłego berka możesz zamienić na - szczupaka ganiającego płotki :lol
Praktycznie wszyskie znane mi wodne gromady zuchowe działają przy szcepie drużyn wodnych, gdzie mogą korzystać z pomysłów i wsparcia kadry wodniackiej za szczepu. Napisz proszę z jakiego jesteś hufca? Czy masz kontakt z drużynami wodnymi? Napisz a postaramy się skontaktować Ciebie z najbliższymi wodniakami w okolicy :)

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 21 lut 2005, 23:25

Wszystko co piszesz Wiktor oczywiscie prawda jest ;) A poza tym z tresci postow wynika ze Ania jest z Hufca Warszawa X zas Króliczek z Hufca Ostruda... Wniosek z tego plynie taki ze z Ania chetnie pogadam dzielac sie doswiadczeniami, zwyczajnie spotkam sie, o ile bedzie zainteresowana, zas Kroliczek moze liczyc na nasze wsparcie przez internet. Bo kontakt z wodniakami ostrodzkimi pewnie jakis ma. A oni zakladam maja jakies pojecie co mozna a co nie. Ale ze jako warto 'dywersyfikowac' zrodla informacji sluzymy wszelakimi na tym forum...
phm. Wiktor Jędrzejewski

aniaw

Post autor: aniaw » 22 lut 2005, 13:35

Ania jest z hufca Warszawa-Mokotów. Niestety jestem dość kiepsko zorientowana w sprawie szczepów wodniackich w Warszawie, ale myślę, że nadrobię (chicoażby dzięki temu serwisowi ;) ) i złapię z jakimiś kontakt.
Drogi Wiktorze! Z Tobą na pewno będę się jeszcze kontaktować w sprawie tej drużyny i prosić o radę kiedy już zdobędę odpowiednie uprawnienia (niedługo otwieram próbę na pwd.) i zdecyduję się już w 100% na prowadzenie wodniackich zuchów. A póki co, mógłbyś mi przyblizyć nieco pracę "Białego Żagla" (np. jak to wygląda od strony programowej, czy w ciągu roku "wodniactwo" zamyka się jedynie w obrzędowowści, jak wyglądają obozy z zuchami, czy nabory prowadzone są w jakiś specjalny sposób itp. ) albo po prostu zaprosić tu drużynowego/ową (myślę, że nie tylko ja jestem ciekawa, jak wygląda praca takiej drużyny "od kuchni" )
A tak już zupełnie poza tematem - wyobrażacie sobie, jak slicznie będą wyglądały zuchy w mundurach wodnych ;)

--
Anna Wittenberg
40 WGZ

Paszczurka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Paszczurka » 22 lut 2005, 16:06

heeej ja tez mogę w jakiejs kwestii pomoc... raczej z praktyki niźli z teorii ale jednak :D w każdym badź razie wodniackie zuchy to dobry pomysł :) pozdrawiam
Monika Sadowska
drużynowa 166 WWGZ "Biały Żagiel"

witekj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: witekj » 23 lut 2005, 07:19

O rany!! Moja znienawidzona Paszczura tez tu jest!! To ona raczej jest zrodlem informacji lepszym niz ja. Ja zuchom kibicuje bardziej, ona je prowadzi. A tak powaznie. My tez dopiero zaczynamy... Wiec trudno mowic o pewnych doswiadczeniach wielkich. Bardziej o pewnymch przemysleniach pewnych spraw...
phm. Wiktor Jędrzejewski

krecik waw

Post autor: krecik waw » 25 lut 2005, 18:22

Hehehe Wiktorze ja widzę że tu się propagande sieje:D:D
POzdrawiam serdecznie:P

Paszczurka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Paszczurka » 01 mar 2005, 14:43

ano jestem całe 7 postów no poprostu uprawiam pisarstwo jak niewiem :) tak nprawde to prowadzimy ją razem więc sie nie wykrecaj! :D pomysl ów jest dużo i realizacja jest bardzo satysfakcjonujaca ja myslę że pora już na to żeby wodniackie zuchy opanowały warszawe :) pozdrawiam serdecznie
Monika Sadowska
drużynowa 166 WWGZ "Biały Żagiel"

pluszowy_krooliczek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pluszowy_krooliczek » 04 mar 2005, 16:12

Będę pracowała z wodniackimi zuchami ( będę prowadziła pion 0 i 1 klasy) w 5 Ostródzkiej Gromadzie Zuchowej Wodno Artystycznej "Kapryśna Łajba"...

Droga Paszczurko... mogła byś mi przybliżyć równieżpracę Białego Żagla... Jak wyglądały pierwsze zbiórki nabór i prawo zucha? Batdzo proszę...
pwd. Marta "królik" Kozicz

"Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku." Johann Wolfgang Goethe

puciak

Post autor: puciak » 13 mar 2005, 17:04

jezeli ktos ma jakies pytania,zapytania,problemy to służe pomocą.
Kamila Pucinska druzynowa 33 Kieleckiej Gromady Zuchów Żeglarzy.
[gromada działa od 8lat..i od początku była gromada ze specjalnoscią, przez długi okres czasu była jedyna gromada ze specjalnoscią w Polsce. Coprawada ja jestem druzynowa od roku, ale sporo na ten temat wiem.]

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 14 mar 2005, 19:41

wodniackie zuchy (wilczki) od 20 lat działają przy 10 HDW w Katowicach. Jest ich tutaj teraz 35 bombelków. Działają jak zwyczajna gromada zuchowa z obrzędowością wodną, naciskiem na wodne sprawności (ale bez przesady), zdobywają swoje pierwsze wodniackie uprawniwnia i sprawności, a nawet pływają na optymistach. Trzeba tylko pamiętać o uprawniwniach harcerskich a także wodnych (opisano wcześniej).
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

isavela

Post autor: isavela » 16 mar 2005, 14:27

Przy Szczepie 58 ŁWDH, juz od 9 lat istnieje wodna Gromada Zuchowa "Odkrywcze Ludki".
Bardzo się cieszę, że powstają nowe gromady o tej specjalności.

Rewolucja! Zuchy rządzą!

Pozdrawiam!

Izabela

Martyna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Martyna » 21 mar 2005, 22:56

uprzedziłaś mnie :) miałam napisać o Odkrywczych Ludkach :)
58. ŁWDH "Rzeka"
Szczep 58. ŁWDH

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wodniacy i Żeglarstwo”