Kolejny Kryzys Medialny - Kielcki harcmistrz podejrzany o pe

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 paź 2011, 10:12

To są badania amerykańskie. Mam wątpliwości, czy miarodajne w naszych warunkach społecznych.
W harcerstwie pełna koedukacja została wprowadzona w ZHP, po reaktywowaniu Związku w 1956. Nikt jak dotąd nie zebrał i nie opracował związanych z tym doświadczeń (przynajmniej ja się na takie nie natknąłem), do których trzeba podchodzić odrębnie dla każdej grupy wiekowej. Byłoby to ciekawe, bo różnorodność praktyki wprowadzania koedukacji jest ogromna. Ciekawe, ale np. w środowiskach wielkomiejskich najpełniej koedukacja zdawała egzamin w Szczepach, w których jednak drużyny były męskie, lub żeńskie. Powrót ZHR, w swietle tych moich doświadczeń, do struktury przedwojennej wydaje mi się chybiony, a dawne znakomite kodedukacyjne szczepy, rozbite na dwie organizacje - meską i żeńską, tracąc swój dorobek programowo-metodyczny znacząco podupadły.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 14 paź 2011, 11:15

Oprócz tego, że to amerykańskie badania, mamy:
'Over 75% of inflicted abuse is a result of parental action'
Raczej ciężko oszacować jaki jest rozkład w przypadkach pozarodzinnych.

Innym skłaniającym do myślenia spostrzeżeniem jest: Females account for 61% of perpetrators. I
Tomasz Rojek

Folko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Folko » 14 paź 2011, 11:35

Seksualność człowieka nie jest ograniczona granicami - więc pod tym kątem badanie wydaje mi się wiarygodne. Informacja o tym, że 3/4 przypadków molestowania zdarza się w domu była dla mnie oczywista - i stąd została pominięta.

Na marginesie - noszę się już od roku ze zorganizowaniem warsztatów dla drużynowych - rodzaj seminarium, z rozpoznawania i reagowania na oznaki stosowania przemocy wobec dziecka. Obecnie przeciętny drużynowy nie ma niestety pojęcia na co zwracać uwagę, a nawet jeśli coś podejrzewa - nie wie co z tym zrobić.

Niestety idea warsztatów jak na razie nie znalazła poparcia ;)
This world is made of LOVE & PEACE : VtS
66 Harcerska Drużyna Obronna "KaTet"
im. gen. Roberta Baden Powella

www.katet.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 paź 2011, 13:19

Folko pisze:
StaryWilk pisze:To są badania amerykańskie. Mam wątpliwości, czy miarodajne w naszych warunkach społecznych.
Seksualność człowieka nie jest ograniczona granicami
Granicami - nie, ale warunkami społecznymi - tak.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Folko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Folko » 14 paź 2011, 13:50

Owszem, ale USA znajdują się w naszym kręgu kulturowym - tzw. zachodnim, tak więc upierałbym się przy miarodajności wyników :)
This world is made of LOVE & PEACE : VtS
66 Harcerska Drużyna Obronna "KaTet"
im. gen. Roberta Baden Powella

www.katet.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 paź 2011, 15:33

A ja w żadnym razie nie opierałbym się na badaniach amerykańskich w tym temacie. Tam w niektórych stanach naprawdę maja powalone spojrzenie na pewne sprawy (vide: wyrok za molestowanie dla ojca który wytarł tyłek z kupy córce... ).
Do Rafała.

Jeśli dokładnie przeczytasz mojego meila to stwierdzisz że oparłem się na własnych doświadczeniach a nie na badaniach. Zresztą te badania byłyby i tak zupełnie nie adekwatne. Oba przypadki molestowania przez gejów zostały skrzętnie ukryte i nie znalazły się w żadnych statystykach. Hmm właściwie to były 3 przypadki bo jeden z tych gejów molestował chłopaków w naszym hufcu 2 razy. Po pierwszym razie zniknął na kilka lat, później pojawił się znowu i znowu swoje...

Nie sądzę by Tychy były jakimś gejowskim zagłębiem odstającym od innych miast, stąd moje wnioski...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

centymetr
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: centymetr » 16 paź 2011, 07:08

sikor pisze:Jeśli dokładnie przeczytasz mojego meila to stwierdzisz że oparłem się na własnych doświadczeniach a nie na badaniach. Hmm właściwie to były 3 przypadki bo jeden z tych gejów molestował chłopaków w naszym hufcu 2 razy.
Nie sądzę by Tychy były jakimś gejowskim zagłębiem odstającym od innych miast, stąd moje wnioski...
Ale 3 przypadki to stanowczo za mało pod względem statystycznym, by wyciągać wnioski.

Mogę na podstawie prasy od razu z rękawa rzucić wręcz przeciwną tezę, bo w ostatnich 5 latach prasa pisała o kilku przypadkach dotyczących tylko dziewczynek.

Statystyka badań wymaga bardzo licznej próby, nie powiem teraz jak dużej, bo ostatnim razem zagadnienia te miałem przy okazji magisterki, a to było niestety dawno.
hm Piotr Miara HO
Cm®

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 paź 2011, 12:39

Oczywiście, że te 3 przypadki to za mało by wyciągać z nich jakiekolwiek wnioski. Tak samo jak ilość spraw opisywanych w prasie też nie stanowi żadnego źródła. O tych 3 przypadkach o których piszę żadna gazeta nie napisała...
Mi nie chodzi o statystyki, bo takich nie ma. Mi chodziło o bezzasadne, moim zdaniem wiązanie przekraczania prawa w określony sposób z koedukacją. To bzdura i tyle.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

centymetr
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: centymetr » 16 paź 2011, 15:30

sikor pisze:Mi chodziło o bezzasadne, moim zdaniem wiązanie przekraczania prawa w określony sposób z koedukacją. To bzdura i tyle.
Pełna racja.

Tak swoją drogą robiłem około roku temu zapytanie do losowo wybranych organizacji WOSM w Europie w temacie ich polityki w stosunku do pełnoletnich liderów o orientacji homoseksulanej. (Bo stanowisko BSA jest znane w całym świecie).
Pytałem o oficjalne dokumenty, stanowiska itp. Dostałem dość ciekawe i różne w podejściu do tematu odpowiedzi.
Na pewno innych organizacji skautowych ten problem dotyczy w podobnym stopniu, co wiem m.in. z forum niemieckich skautów.

Mieliśmy dzięki tym materiałom ciekawą kuźnicę wędrowników.

Ale mój wniosek na koniec był taki, że bez względu na orientację, pomagają zasady regulujące wszelkie relacje dorosły - dziecko w sytuacjach dwuznacznych. Mamy takie w ZHP i co trudne dla mnie do zrozumienia, mają charakter wskazówek i podręcznika a nie prawa wewnętrznego.

http://program.zhp.pl/aktualnosci---czy ... wawcy.html
hm Piotr Miara HO
Cm®

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 paź 2011, 16:03

No cóż... Mnie to już dziwi od wielu lat, zwłaszcza że od kilku mamy (i ja osobiście używam go w pracy z kadrą) świetny poradnik autorstwa hm. Ani Poraj, phm. Oli Wojewody oraz
phm. Grażyny Kujawiak traktujący temat dość mocno i wystarczająco głęboko.
Do pobrania m.in. Tu:
http://lesni.pl/infusions/pro_download_ ... file_id=54

Proponowany przez GK poradnik jest dobrym efektem próby phm... Ale moim zdaniem jako materiał do pracy z instruktorami lub jako regulacja która ma obowiązywać jest zbyt chaotyczny i porusza, bez wystarczającego opracowania zbyt wiele kontekstów. Przez to może być w wielu punktach źle zrozumiany...

Niemniej dobrze, że jest bo ten obszar wyraźnie jest w ZHP olewany.
Np. w BSA pierwszymi zajęciami jakie musi odbyć każdy chcący prowadzić zajęcia ze skautami jest kurs nt. bezpieczeństwa seksualnego dzieci. To podstawa. A u nas ?
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 19 paź 2011, 07:09

sikor pisze:Oczywiście, że te 3 przypadki to za mało by wyciągać z nich jakiekolwiek wnioski.
A mimo to, Ty je jednak wyciągnąłeś. Z tych trzech przypadków. Manipulujesz Sikor...

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 paź 2011, 09:11

No cóż może faktycznie trochę źle napisałem. Jednak pewne wnioski można z tego wyciągnąć.
Ot chociażby taki, że nie zawsze molestowanie odbywa się na linii męsko damskiej albo taki że nie można sprowadzać sprawy do tego co akurat jest nagłośnione w mediach (bo tzw "czarna liczba" zawsze istnieje). Dzięki za zwrócenie uwagi. A jeśli chodzi o manipulację to staram się tego nie robić. Bo i po co ?
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 19 paź 2011, 10:46

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... latki.html
Mamy taki przypadek na własnym podwórku, niestety. Problem jakby się zagęszcza. Nie wiem, czy to wynik "czesania za sensacją", czy niestety obniżenia wymagań wobec kadry, w sensie wiedzy środowisk wyłaniających instruktorów. Wogóle brak mi rzetelnej oceny problemu w ZHP i brak mi wiarygodnych sposobów na zaradzenie złu. Po prostu to się za często dzieje.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”