Odpowiedzialność w ZHP

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 mar 2011, 08:28

Michale, odmawiam przyjęcia Twojego argumentu o "wszystkich, którzy przyczynili się do długu" . Po raz kolejny deklaruję, że środowiska mojego Hufca, w tym mój szczep nie tylko nie przyczyniły sie do takiej sytuacji, ale prawidłowo wdrażając zasady harcerskiego wychowania gospodarczego, a nawet antycypując zasady gospodarki rynkowej ;) pomnożyły, odnowiły swą bazę logistyczną, a realizację programu finansują z własnych środków. Sorry !
Moim skromnym zdaniem, nie odmawiajmy pomocy Związkowi, jednak, co zrozumiałe, nie chcemy odpowiadać za czyjeś świadome, lub co gorsza celowe zaniechania. Potwierdźmy w naszych Radach Szczepów jednorazową składkę, ale nie na podstawie "Apeli o..." a na podstawie rzetelnej info, kto zawinił i porządnej "drogi wyjścia". Wtedy pełna zgoda.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2011, 08:39 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 15 mar 2011, 09:05

MYCHAS pisze:Nawet Druh z Rady Naczelnej, którego cudownie nie było snuje wywody w obronie własnej „rzuca zawleczkę a granat zostawia w ręku”, pokazując ze nie wie, że Uchwały RN może podważyć NSH a nie CKR, dobrze ze nie poskarżył się „przedszkolance”, niektórzy zrobią wszystko by rozgrzać atmosferę dla swoich celów!
Jednak CKR. Czy to błędne zrozumienie par. 73? Czy nieaktulany statut. Czy "nie wiedziałem, ale powiedziałem"? Polecam lekturę aktualnego statutu par. 47.
Tomasz Rojek

cezary.przeczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cezary.przeczek » 15 mar 2011, 11:09

MYCHAS pisze:(...) Nawet Druh z Rady Naczelnej, którego cudownie nie było snuje wywody w obronie własnej „rzuca zawleczkę a granat zostawia w ręku”, pokazując ze nie wie, że Uchwały RN może podważyć NSH a nie CKR, dobrze ze nie poskarżył się „przedszkolance”, niektórzy zrobią wszystko by rozgrzać atmosferę dla swoich celów!
(...)
Radziłbym Druhowi zapoznanie się ze Statutem, a dopiero później obrzucanie złosliwościami innych dyskutantów.
§47 pkt. 7 Statutu ZHP stanowi cyt:
"Nieważność uchwał i decyzji Przewodniczącego ZHP, Naczelnika ZHP, Głównej Kwatery ZHP i Rady Naczelnej ZHP stwierdza Centralna Komisja Rewizyjna. Rozstrzygnięcie decyzji Centralnej Komisji Rewizyjnej jest ostateczne."
Czego Druh nie rozumiem w tym zapisie?
NSH rozpatruje sprawy naruszenia Statutu, uchwał czy decyzji władz Związku, ale nie stwierdza o ich nieważności.

Nie naszą (instruktorów) sprawą jest dbanie o zadłużenie (czy też o jego spłatę) w Związku - do między innymi tego zadania (poprzez naszych przedstawicieli) wybraliśmy władze naczelne Związku.
Skoro władze nie potrafiły się wywiązać z tego obowiązku to po pierwsze należy te władze zmienić, a po drugie sprawdzić czy te władze, poprzez swoje zaniechania i zaniedbania nie popełniły przestępstwa (moim zdaniem popełniły - bo niegospodarność jest zgodnie z Kodeksem Karnym przestępstwem).
Oczywiście sprawę zadłużenia należy rozwiązać, ale nie tym stylem i nie w taki sposób. Trzeba skończyć z wieloletnią praktyką zamiatania problemów pod dywan i w końcu przykładnie ukarać winnych takiej sytuacji (bo sama się to nie stało - ktoś zawalił).

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 16 mar 2011, 06:15

Nie rozumiem na podstawie czego nie ważność uchwały ma być ogłoszona!!
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 16 mar 2011, 06:16

"Daremne żale, próżny trud" - tyle ku podsumowaniu niektórych "postaw instruktorów" .

Chodziło mi o to byśmy jak tu jesteście spróbowali znaleźć wyjście z sytuacji, znaleźć sposób na to by każdy z nas odpowiedzialnych instruktorów zaproponował co on, jego środowisko czy nie wiem kto jeszcze zrobi by wyjść z tej sytuacji i wspólnie zacząć oddłużać Związek.
Na 'górze' jak pokazał dh. Rafał zrobiono krok, pójdźmy za ciosem i niech każdy z nas zrobi kroczek do tego wyczynu, chyba ze jesteśmy 'za starzy' i skostniali, to siądźmy w fotelach, schowajmy mundur do szafy i opowiadajmy dalej "wnukom" bajki z serii mchu i paproci.

Tylko proszę, nie mówmy już o tym kogo za co 'powiesić' !
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 16 mar 2011, 07:55

phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 16 mar 2011, 09:00

"Przewodniczący Massalski przekonuje, że nie było innego wyjścia: - Albo coś zrobimy, albo trzeba rozwiązać organizację. 80 zł to nie jest duże obciążenie. Myślę, że w pubach młodzi ludzie potrafią wydać więcej jednego wieczora."

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,9258492,Harc ... z1GkINkwzq

Dobre porównanie druhu Przewodniczący:-(

Myślę że trzeba jasno powiedzieć, że ta składka nic nie załatwi! Drogie druhny i druhowie odpowiedzialni za "politykę" ZHP na zewnątrz czas skończyć działania polegające na poklepywaniu się z decydentami po ramionach i robieniu wizerunku ZHP na zasadzie wszyscy jesteśmy braćmi i każdemu pomożemy. Czas zacząć owić jasno i twardo, że my też potrzebujemy pomocy. Myślę, że dotychczasowa polityka chłopca w krótkich portkach nie zdała egzaminu. Ładnie to określił dh. Adam Czetwertyński w swoim materiale dotyczącym podsumowania akcji powodziowej w Warszawie zamieszczonym na łamach CZUWAJ. Wszystkie służby ratownicze i porządkowe etatowe a więc z zasady zobowiązane do działań w takich sytuacjach otrzymały później nagrody, wyróżnienia, awanse, medale itd. A harcerze? Zostali poklepani po plecach. Czyli tradycyjnie. A przecież też ponieśliśmy realne koszty tego. Ktoś wykonał ileś tam telefonów, ktoś zapłacił za bilety żeby dojechać na miejsca służby, osoby na służbie w końcu też jadły i piły. I nie chodzi mi o płacenie za służbę tylko o zwyczajną wdzięczność i zadość uczynienie poniesionych kosztów/strat. A i nagroda w postaci kilku namiotów na pewno na przyszłość zmobilizuje do większego wysiłku.
I mam prośbę żeby zwolennicy "pracy dla samej satysfakcji i idei" w tym momencie zastanowili się nad tym. Mamy takie a nie inne czasy i np ZUSu czy TOI TOI nie interesuje nasza satysfakcja z pacy tylko kasa. I jeszcze raz powiem przestańmy być naiwni zacznijmy realnie dbać o nasz biznes. TAK BIZNES i celowo to piszę.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, 09:01 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

cezary.przeczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cezary.przeczek » 16 mar 2011, 09:17

A ja mam do Was wszystkich takie oto pytanie:
Kto z Was dowiedział się z informacji pochodzących ze Związku o tym jak duże zadłużenie ma ZHP?
Ja jako członek ZHP nie miałem świadomości wielkości problemu, bo nigdy władze ZHP nie ujawniły wprost, że jest tragicznie - o tym jak duży dług ma nasza organizacja dowiedziałem się z mediów ... ciekawe czego jeszcze interesującego dowiemy się o naszej organizacji z mediów zamiast ze Związku ...

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 mar 2011, 09:47

Ale klu sprawy jest gdzie indziej. DLACZEGO WINNI ZADŁUŻENIA NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI ??? Wystarczy sięgnąć do forum i poczytać sobie jak ZHP było pośmiewiskiem ludzi z branży cateringowej. My mamy długi a ktoś zbudował na tym fortunkę. I CO ? I NIC ? Dajcie po 8 dych bo nie ma na spłatę długów. Jak pisałem przed Kielcami że catering to debilny pomysł to jakoś nikogo to nie obeszło. I co ? Harcerze jedli skisłe krokiety, ZHP ma dług, ktoś ma kupę kasy i NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA.
I to jest oki ?
Jeśli chodzi o rozwiązanie to napisałem już 5 razy i napisze 6. Sprzedać Perkoz. Im szybciej tym lepiej. Za rynkową cenę. NIE CHORĄGWIOM NA PREFERENCYJNYCH WARUNKACH. Wyciągnąć ile się da na rynku. PODNOSZENIE SKŁADEK SPOWODUJE DALSZY SPADEK LICZEBNOŚCI ZHP To spowoduje jeszcze mniejsze wpływy i wzrost zadłużenia. To są głupie i nieodpowiedzialne pomysły. Ale przede wszystkim należy zacząć od wyciągania konsekwencji wobec winnych zaniedbań i "zaniedbań" Tak by zarządzający finansami w ZHP, na jakimkolwiek szczeblu, miał świadomość, że jak skręci kasę, ustawi przetarg, sprzeniewierzy nasze związkowe środki... To odpowie za to karnie. A nie zostanie potraktowany pozytywnie bo to.... Harcerstwo i tu sie zapomina.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cezary.przeczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cezary.przeczek » 16 mar 2011, 10:51

Kodeks Karny stanowi cyt:
"Art. 296. § 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że ten przepis ma tu zastosowanie, mamy osoby odpowiedzialne za sprawy majątkowe, mamy niedopełnienie obowiązków (do czego przyznaje się w swoim liście Druhna Naczelniczka i Druh Przewodniczący, mamy w końcu realną szkodę majątkową ...
Czego zatem nie mamy?
Osób odpowiedzialnych za szkody, na ławach oskarżonych ...

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 16 mar 2011, 12:03

Mario pisze:"Przewodniczący Massalski przekonuje, że nie było innego wyjścia: - Albo coś zrobimy, albo trzeba rozwiązać organizację. 80 zł to nie jest duże obciążenie. Myślę, że w pubach młodzi ludzie potrafią wydać więcej jednego wieczora."

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,9258492,Harc ... z1GkINkwzq

Dobre porównanie druhu Przewodniczący:-(
właśnie coś mi się nie zgadza albo druh Przewodniczący zażąda sprostowania jeśli to była wolna interpre4tacja albo zapadnie się pod ziemię ze wstydu
moi znajomi z pracy interpretują tą wypowiedź jednoznacznie "jak instruktorzy mają chlać piwsko w pubach to niech lepiej puby omijają z daleka a pieniądze oddadzą harcerstwu
Mario pisze:Wszystkie służby ratownicze i porządkowe etatowe a więc z zasady zobowiązane do działań w takich sytuacjach otrzymały później nagrody, wyróżnienia, awanse, medale itd. A harcerze? Zostali poklepani po plecach. Czyli tradycyjnie. A przecież też ponieśliśmy realne koszty tego. Ktoś wykonał ileś tam telefonów, ktoś zapłacił za bilety żeby dojechać na miejsca służby, osoby na służbie w końcu też jadły i piły. I nie chodzi mi o płacenie za służbę tylko o zwyczajną wdzięczność i zadość uczynienie poniesionych kosztów/strat. A i nagroda w postaci kilku namiotów na pewno na przyszłość zmobilizuje do większego wysiłku.
właśnie ciekaw jestem ilu harcerzy zostało nominowanych do choćby krzyża zasługi, medalu za ofiarność i odwagę, czy innych nadawanych obficie przez władze ludziom działających w akcjach przeciwpowodziowych. Wystarczyło tylko wypełnić wnioski i wysłać - NO CHYBA ŻE WYSŁANO - na siebie.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 16 mar 2011, 12:56

Jarek jak znam praktykę przyznawania odznaczeń i wnioskowania o nie to najprędzej nic nigdzie nie wysłano, bo i po co? My przecież tak z miłości do ojczyzny i bliźniego i nie oczekujemy nagród, pochwał czy odznaczeń.

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 16 mar 2011, 13:43

Oczywiście sam spotkałem się z opinią wysoko postawionej osoby w naszym Związku, z której wynikało że my jesteśmy po to aby na górze była podstawa do utrzymania etatów. Jak niewielu instruktorów (tych na dole) i innych członków związku nagradza się odznaczeniami państwowymi a jaki jest od chorągwi w górę. Z tego co wynika nie jest to trudne przedsięwzięcie takie wystąpienie szczególnie w przypadku powodzi czy operacji jak 10 kwietnia. z zresztą spójrz na link poniżej jak sobie z tym poradziło PTTK
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ord ... styki.html

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 16 mar 2011, 14:23

http://www.80.zhp.pl pisze:Rada Naczelna ZHP uchwaliła jednorazową składkę członkowską od pełnoletnich instruktorów ZHP. Ta jednorazowa składka, w wysokości 80 zł od osoby, ma pomóc w wyjściu ZHP z trudnej sytuacji finansowej. Jest także ważnym elementem planu naprawczego, który w perspektywie 6 lat przyniesie efekty w postaci spłaty zobowiązań finansowych oraz zwiększenia rentowności majątku pozostającego w dyspozycji ZHP. Od kilku lat Główna Kwatera spłaca przeterminowane wymagalne zobowiązania wobec partnerów biznesowych i organów administracji publicznej. Jesteśmy na dobrej drodze do wyprowadzenia związku z zadłużenia.
Jak z tego wynika to nie jednorazowa składka ma być ale plan 6 letni

cezary.przeczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cezary.przeczek » 16 mar 2011, 15:27

Ciekawe że plan pokazują (a właściwie to jedynie mówią, że jest) nam jak wybucha afera - wcześniej "za zamkniętymi drzwiami Związku" (a nie na forum mediów) nie potrafili powiedzieć, że w Związku jest źle, ale że są jakieś pomysły na uzdrowienie sytuacji. Teraz to wygląda jak mydlenie oczu ...

Mnie się niedpodoba jeszcze jedna wypowiedź z tego artykułu:
"Massalski podkreśla, że jednorazowa składka to niejedyne punkty programu naprawczego. Pozostałe to m.in. restrukturyzacja zatrudnienia i powierzenie wolontariuszom większych zadań." - jest to jawna sugestia, że większość pracy odwalają etatowcy, a wolontariusze to gdzieś tam, coś tam ... większość ludzi niestety tak to zrozumie i znowu odżyje pokutujący stereotyp, że instruktorzy harcerscy dostają pieniądze za swoją służbę na korzyść dzieci i młodzieży ...

Niestety teraz już nie ma znaczenia czy to jest jedynie nadinterpretacja mediów czy Druh Przewodniczący na prawdę tak powiedział - mleko zostało rozlane, info poszło w świat, a ewentualnego sprostowania i tak mało kto będzie słuchał/czytał/rozumiał ...

Zastanawiam się, kto odpowie za tą fatalną "promocję" Związku jaką nam fundują nasze władze naczelne?
Ostatnio zmieniony 16 mar 2011, 15:28 przez cezary.przeczek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”