Odpowiedzialność w ZHP

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
cezary.przeczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cezary.przeczek » 11 mar 2011, 09:20

Czuwaj Druhny i Druhowie!

Mam do Was takie oto pytanie:
Czy instruktorzy ZHP powinni ponosić odpowiedzialność za swoje działania realizowane w ramach pełnionych przez siebie funkcji, czy też mają moralne prawo do zrzucania odpowiedzialności za swoje działania (ale również i swoje zaniechania czy zaniechania) na innych instruktorów ZHP w ramach "poczucia jedności i odpowiedzialności za organizację"?
Jaka jest Wasza opinia w tej kwestii?

Pozdrawiam
Czuwaj
phm Cezary Przęczek

rentgen
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rentgen » 11 mar 2011, 10:06

Domyślam się powyższa wypowiedź odnosi się do kontrowersyjnej uchwały w sprawie tzw. jednorazowej "bonusowej" składki instruktorskiej. Temat już był poruszany tutaj: http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=8159
Przedstawiono nam "propozycję nie do odrzucenia" i to nie jest zbyt eleganckie.
phm. Paweł Duran HR
25 HDP przy OSP Kostrze
Hufiec Kraków - Podgórze
http://25hdp.zhp.net.pl
http://kpw.org.pl

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 12:04

Jest to bardzo nieeleganckie i ma jakąś dziwną formę podatku feudalnego (jak Panu, księciu, królowi brakowało funduszy na wystawny tryb życia to wprowadzał wśród ludu nowy podatek np. od kichania)

...w poczuciu jedności i odpowiedzialności za organizację... odbudowie zaufania do ZHP ...

a kto to zaufanie zawiódł? Czy my "szeregowi" instruktorzy działający w podstawowych jednostkach w naszych środowiskach?

Pełnoletni instruktor nie oznacza że pracujący wielu instruktorów w wieku 18 -21 lat to jeszcze uczniowie szkół średnich. i założono że pochodzą z bogatych rodzin? mama i tata dadzą na dodatkową składkę bo organizacja jest w długach - czy każą wypisać się z takiej organizacji? Instruktor na zasiłku dla bezrobotnych (zdarza się sam żyłem 9 lat temu z zasiłku przez 9 miesięcy) i co wywalimy bo nie zapłacił? a nasi seniorzy (to także emeryci renciści) wieloletni instruktorzy na emeryturze?
nikt nas nie spytał o zdanie i nikt na pewno nie spyta w przykładowo następnym kwartale ustalając dodatkową składkę instruktorską (a potem następną, następną itd.) Bo mam prawo uważać skoro raz doszło do takiego precedensu to dalej będzie to normą.

I na koniec aby nie było niedomówień od 1975 roku jestem w ZHP (byłem jestem będę) stać mnie na składkę nawet 80 zł miesięcznie nie chodzi mi o kasę ale o fakt, formę i zasadę.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 11 mar 2011, 21:27

A mi wydaje się, że ktoś chce rozwalić ZHP. Niema innego pomysłu, to wyeliminuje 70% instruktorów, których po prostu nie stać na opłacenie tego podatku, a są to głównie drużynowi. Gdy te 70% drużyn rozwiąże się, będziemy liczebnością zbliżeni do ulubionej przez władze naszej organizacji ZHR. Wówczas będzie można połączyć je ze sobą na równych prawach i stworzyć nową organizację "Harcerstwo Polskie". Takie Działania zostały już podjęte w CWM Gdynia. Teraz kolej na resztę ZHP.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 22:32

a propo prawa feudalnego:
co dalej:
WIKIPEDIA??

Prawo pierwszej nocy (łac. ius primae noctis) – prawo pana feudalnego do spędzenia pierwszej nocy ze świeżo poślubioną żoną każdego ze swych poddanych i zdeflorowania jej[1].

Zwyczaj ten opisany został m.in. przez Herodota jako obyczaj ludów Afryki. W Europie funkcjonował w okresie średniowiecza jedynie w niektórych regionach Francji i Włoch i to przez krótki czas. Niemal wszystkie informacje na ten temat pochodzą ze źródeł mówiących o wykupowanych przez wasali zobowiązaniach, celem uniknięcia wyegzekwowania tego prawa. Było ono jednym z uprawnień pana feudalnego w stosunku do poddanych, stanowiących jego źródło dochodu związane z nadzwyczajnymi wydarzeniami. Podobnie jak prawo do wyboru narzeczonej dla swego wasala, stanowiło rodzaj podatku. W niektórych rejonach, gdzie to prawo stosowano, zostało ono zastąpione "transakcją" polegającą na tym, że pan feudalny w zamian za zgodę na spędzenie nocy poślubnej z żoną poddanego pozwalał mu na upolowanie jednego lub kilku jeleni ze swego lasu – zwyczaj ten szybko wyszedł z użycia, ponieważ mężowie zgadzający się na taką "transakcję" nie cieszyli się szacunkiem w swoim otoczeniu (jedyny ślad to nazywanie zdradzanego męża "rogaczem").

Prawo to formalnie do niedawna obowiązywało na wyspie Sark, choć od dawna było już niestosowane.

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 22:44

A tak na poważnie to są ludzie w naszym Związku którzy pamiętają !

między innymi sprawę wyżywienia (pakiety ZN) na zlocie Gniezno 2000
cenę tych pakietów
ich zużycie (zjedzenie przez harcerzy)
i długi przez te pakiety

CBA by miało ubaw

rentgen
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rentgen » 11 mar 2011, 22:54

leon01 pisze:A mi wydaje się, że ktoś chce rozwalić ZHP. Niema innego pomysłu, to wyeliminuje 70% instruktorów, których po prostu nie stać na opłacenie tego podatku, a są to głównie drużynowi. Gdy te 70% drużyn rozwiąże się, będziemy liczebnością zbliżeni do ulubionej przez władze naszej organizacji ZHR. Wówczas będzie można połączyć je ze sobą na równych prawach i stworzyć nową organizację "Harcerstwo Polskie". Takie Działania zostały już podjęte w CWM Gdynia. Teraz kolej na resztę ZHP.
Nie bardzo rozumiem...
phm. Paweł Duran HR
25 HDP przy OSP Kostrze
Hufiec Kraków - Podgórze
http://25hdp.zhp.net.pl
http://kpw.org.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 mar 2011, 22:57

No i to dodaje pikanterii całej sprawie. Teraz instruktorzy ZHP mają płacić za śmierdzące skisłe krokiety za które już przecież uczestnicy zapłacili... A ci którzy obłowili się na tym śmieją się równo...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 23:07

sikor pisze:No i to dodaje pikanterii całej sprawie. Teraz instruktorzy ZHP mają płacić za śmierdzące skisłe krokiety za które już przecież uczestnicy zapłacili... A ci którzy obłowili się na tym śmieją się równo...
właśnie

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 23:12

a teraz bardzo poważnie
organem nadzoru nad Związkiem z tego co mi się wydaje jest organ pod nazwą:
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
i tam trzeba uderzyć
nie o kwotę ale o precedens i o formę

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 11 mar 2011, 23:31

Do Sikora

pewnie wiesz jak ja że pakiety kosztowały ...dzieścia złotych (26 zł) w czasach gdy stawka żywnościowa wynosiła 8 zł na obozach a przy żywieniu zbiorowym gniazd można było zejść do 6-7 złotych *(przy 1000 uczestników).
tak masz rację ktoś się obłowił a my mamy zapłacić: 80 zł w 2011 roku w 2012 ile może więcej??
Jasne sytuacje czynią przyjaciół więc niech rada naczelna poda kwotę 3 - 4 -5 - 10 tysięcy od członków - instruktorów aby było dobrze

DRUHNY I DRUHOWIE Z GŁÓWNEJ KWATERY ZHP A W SZCZEGÓLNOŚCI Z RADY NACZELNEJ ZHP MY INSTRUKTORZY HARCERSCY PRACUJĄCY SPOŁECZNE Z DZIEćMI W PODSTAWOWYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH ZHP KOSZTEM NASZEGO ŻYCIA PRYWATNEGO KOSZTEM ZMARNOWANEGO CZASU DLA NASZYCH RODZIN NIE MAMY NA UWADZE PONOSIć KOSZTÓW BŁęDNYCH DECYZJI CZY TEŻ DECYZJI SŁUSZNYCH DLA POTRFELA INSTRUKTORA OD ZAMÓWIEń PUBLICZNYCH
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 23:49 przez sq5vja, łącznie zmieniany 1 raz.

Jake
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Jake » 11 mar 2011, 23:52

rentgen: O rozwalaniu zwiazku tez nie rozumiem i mysle ze takie krzyczenie jest bezsensowne, jednak dzialania ktore zostaly podjete w CWM Gdynia, miedzy innymi dotyczace Zawiszy i Armady na Jumbo sa mi w miare znane i bynajmniej nie sa godne pochwaly...
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 23:53 przez Jake, łącznie zmieniany 1 raz.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 12 mar 2011, 00:06

Ja zapłacę, bo mnie stać, ale znam wielu, którzy nie mają skąd wziąć. RN zabierze im prawo do decydowania o związku. W ogóle co to za forma wynagradzania młodego człowieka za jego pracę społeczną??

To jak rozumiecie wyautowanie 70% instruktorów na margines ??
Po co upokorzenie instruktora, za to, że nim jest, ale nie ma środków na wsparcie zadłużonej nie z jego winy organizacji?? Poco sprowadzanie instruktorów ZHR by zarządzali majątkiem ZHP??
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 00:07 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 12 mar 2011, 08:34

Myślę, że czas na zjazd nadzwyczajny. I nie prowadzący jałowych debat na temat kolejnych zmian metodycznych tylko czas na rzetelną dyskusję o finansach, zarządzaniu i wizji tego związku. Ale realnej wizji umocowanej we współczesnych realiach i potrzebach społecznych a nie tego co się przyśniło licznym związkowym wizjonerom.
Co do CWM Gdynia i Zawiszy to poruszyłem to w innym wątku na forum to ktoś stwierdził że jest dobrze jak jest:-) Mam inne zdanie. Nie mamy w ZHP nikogo kto by miał realną wizję zagospodarowania majątku CMW tak aby zarabiał na siebie i dalej służył jednostkom ZHP? Nie wierzę, że nie ma. Ale widać priorytety są inne.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 12 mar 2011, 13:47

Mario jeśli chodzi o CWM zapraszam na stronę www.wodniacy.eu
Jest zespół, który chce się tym zająć i ma realny program. Niestety brak poparcia ze strony władz ZHP.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”