Harcerze a WOŚP

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 08 wrz 2004, 20:48

odczuwam potrzebę zareagowania. zacznę od tego, że jestem członkiem pokojowego patrolu. byłam na przystanku.

więc... woodstock to impreza masowa. jest darmowa i powszechna - może przyjechać na nią każdy. nie jest to jednak impreza z cyklu "robię co chcę". jest pewien regulamin, są pewne zasady, których uczestnicy muszą się trzymać. wiem doskonale, że pokojowy patrol nie jest w stanie wszystkich rzeczy wychwycić - zgadzam się, ale o podobnych rzeczach możemy mówić na każdej imprezie masowej, na której ludzi liczymy w dziesiątkach tysięcy. poza tym osobiście spotkałam sie z ludźmi przemiłymi, z całymi rodzinami, z harcerzami...
zgadzam się, że woodstock nie jest imprezą doskonałą, ale dobrą i porządną jest na pewno.

jesli chodzi o Fundację i puszki. może zbierać każdy, kto 18 skończył i chce. i jak sam Jurek Owsiak mówi - "Fundacja ma do nas zaufanie". Świadomość robienia czegoś tak ważnego dla dzieciaków (ostatnio również dla mojej prywatnej siostry) sprawia, że choćby nie wiem co, nie wiem kto i nie wiem jak bardzo mnie zniechęcał - stanę z puszką i zbierać będę!
A Druhnie co temet zaczynała to samo polecam. Siebie rozliczać- bo od czegoś trzeba zacząć.
pozdrawiam

Karolina Rojek
Jastrzębie Zdrój
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 08 wrz 2004, 21:32

Jestem juz z WOSPem od 5 lat... i na tym finale mam nadzieje ze tez mnie nie zabraknie. W kazdym srodowisku sa tzw "wyłamki" lub jak kto woli 'wyjatki" . Mimo ze tysiac razy nasluchalam sie od starszych babci czy dziadziów na temat tego ze Owsiak jest hamem i wszystko ma dla siebie a my zarabiamy dla niego pieniadze, albo nawet od siostr zakonnych ze wosp jest do bani lepiej wspomoc caritas bo tu przynajmniej zbieramy w pewne miejsce i wszystko jest przekazywane. ja tam im nie wierze... dobra niech sobie owsiak bierze dla siebie jakas czesc ( choc gleboko wierze ze jest ludkiem o wielgasnym serduchu i tak nie robi:P ) ale gdyby nawet... to przy takich kwotach jakie wosp co rok zbiera to to jest kropla w morzu. wosp to jest naprawde wspanialy pomysl i jestem godna podziwu dla tego goscia naprawde. A co do Woodstoku... nigdy nie bylam.. chcialam jechac jako patrol ..ale nie wyszlo... wiadomo dzieja sie rozne rrzeczy jak druhna wspomniala powyzej mnie... na kazdej masowej imprezie znajdziemy takich delikwentow... mieszkam w dosc malej miejscowosci i jak sa "DNI < tu nazwa miasta>" to co sami porzadni? nie tez sie zdarzy taki osiolek ... ale nikt z tego powodu nie neguje imprezy czy nieuogolnia... znam wiele osob ktore jezdza na przystanek i sa naprawde siwetnymi ludzmi ze by nie bylo : abstynenci, nie pala i nie biiora ... kogoz mozna sobie innego podac jako przyklad? nawet w gronie harcerzy mamy takich, ktorzy nie powiini sie wogole ubierac w mundur.... a jednak sa ... wiec nie negujmy czegos z powodu wyjatkow. WOSP JEST THE EST I JUZ!!! I najwiekszy mroz, i zaspy po pas nie sprawia ze zostane tego dnia w domu ! :):):)

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 08 wrz 2004, 21:53

Dokładnie!!! Popieram :) Jestem jak najbardziej pozytywego zdania o woodstocku... choć nie byłem... lecz pojedę tam ;) Jest to miejsce tak naprawde dla wolnych ludzi, ci ludzie ... nie wszyscy... robią tak naprawde to co chcą... jedni z umiarem drudzy nie... Ale wszyscy tam jada bardzo dobrze się bawić... i to jest właśnie piękne. Niestety zdażają się wypadki... ale cuż zrobić...Tak jak mówicie zdażają się tam delikwenci... ćpuny... itd. itd. ale nie tylko tam! Równierz i na Lednicy są tacy ludzie... i co zrobimy?...Takie mi pytanie zadał kumpel ostatnio... lecz potem zadał mi następne... a jak by jeden narkoman szedłby i np. przez przypadek wkuł by ci strzykawke w rękę.... co wtedy zrobisz?....A powiem wam, że nie zadał mi tego ptania ot tak...i nie wymyślił tego sobie...Sorki, że tal teochę zasmęciłem...ake trzeba tez spojrzeć prawdzie w oczy....

A co do WOŚP.... brałem udział wiele razy...może nawet tyle samo ile moja poprzedniczka.. ale trudno mi teraz sobie przypomnieć...uważam.... wierzę..., że te pięniądze nie idą gdzieś do kogoś... tylko tam.. gdzie mają. I tu naprawde respect dla Jurka Owsiaka.... to co on robi... jest naprawde piękne.... respect !!! ;)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 09 wrz 2004, 14:39

co do tego jak kasa jest wydawana. www.wosp.org.pl
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

krecik waw

Post autor: krecik waw » 16 wrz 2004, 14:01

Z WOŚPem jestem juz od 5 lat. Brałąm udział w niejednej imprezie. W Pokojowym Patrolu jestem od 2002r. przeżyłam 3 Przystanki Woodstock-2razy jako ratownik medyczny.I właśnie z racji mojego doswiadczenia postanowiłam zabrac głos w tej dyskusji.

Biorac pod uwage że na woodstoku jest prawie pól milona ludzi czyli dokładny przekruj przez społeczeństwo zdarzaja się pijani narkomani wierzacy niewierzacy profesorowie i ludzie z marginesu społecznego....Uwzględniając to wszystko uwazm ze PW jest naprawde bezpiczna impreza.Zdarzaja sie oczywiście wypadki- jak wszędzie ale to chyba normalne po to na przystanku sa służby medyczne których-zapewniam -jest niemało i sa to ludzie odp[owiednio przeszkoleni Grupy medyczne PP skałdaja sie z ludzmi którzy pola szkoleniami patrolowymi maja doswiadczenie i czesto wykształcenie medyczne nie zdarzaja sie tam przypadkowi ludzie!!

Chciałabym sie odniesc do wypowiedzi Analog_Br przepraszam ale chyba naprawde mało wiesz o fundacji i nie wypowiadam sie w imieniu fundacji zeby to było jasne bo nie mam trakiego prawa ale znam tych wszystkich ludzi nie tylko prwatnie i nie raz zdarzało mi sie pomagac im w pracach przygotowawczych czy to finału czy PW czy innych imprez- chociażby ostatnio imprezy w Kwidzyniu w dniu Pierwszej Pomocy.

Ale po kolei.
"Owsiak(...) to jest wulgarny cwaniak. Wulgaryzmy szły z jego ust jeden za drugim i przez większość czasu był nietrzeźwy. Zupełnie inny człowiek. "
CUz nikt nie jest świety JUrek nie jest harcerzem i ma prawo pić jak kazdy dorosły człowiek w stosunku do mnie nigdy nie był wulgarny ale kazdemy sie zdartza przeciez zakląc pod nosem ... Tobie sie to nie zdarza???

"Ma full kasy, jeździ super samochodem i niczym się nie martwi."
Zapomniałeś dodac i pracował na to długie lata... On nie zarabia w Fundacji nie jest tam nawet na etacie .Fundacja nie jest jego zródłem utrzymania.

"Za te pieniądze organizowany jest Woodstok."
PW ma swoich sponsorów na działalnosc statutowa FUndacji(kazdej ) przeznaczone jest chyba 10% dochodów (tego akurat ie jestem pewna tak mi sie wydaje...) A WOSP utrzymuje sie z odsetek które narastaja w ciagu roku .Sprzety czesto kupowany jest za wyższa suma niz zebrane środki w danym roku.

KOlejan rzecz PAtrol...
NIgdy na szkoleniacgh JUrek nie kupuje piwa dala patrolowców chcesz pic- prosze ale kup sobie sam... Instruktorm Patrolu moze zostac kazdy kto ma do tego predyspozycje i wierz mi , nie wszyscy sa zwiazani z fundacja... To ludzie z róznych zakątków POlski...
Jasne ze uczestnicy szkolen maja zapewnione wyzywienie!! przeciez nie moga głodowac!! to chyba oczywiste!! ZAprzeczasz sam sobie .Za szkolenie płacisz 50 zł i jeszce ci zle??? policz ile takie szkolenie ormalnie by cie kosztowało??? Kurs PCK, KGB , szkolenia z alpinistyki,wyżywienie... JA wiem jedno ze nie byłoby mnie stac gdybym miała to robic we własnym zakresie. POdkresle raz jeszce ze na ten cel nie sa przeznaczane pieniadze z Finału!!
Jest jeszce np firma "złoty melon" i patrol który tak aprawde sam na siebie zarabiaj obstawiajac masowe imprezy bo sa ku temu odpowiednio przeszkoleni i ciesza sie zaufaniem.

KOncze ten mój wywód prosze zastanówcie sie zanim zaczniecie oskarżac cos, czego tak naprawde nie znacie albo znaczie z tv telewizja i prasa czesto pisze co chce i przejaskrawia zeby było bardziej widowiskowo.

JA mam zamiar byc Z WOŚpem do końca swiata i jeden dzien dłuzej bo wiem ze gdyby nie ona wiele dzieci nie miałoby szans na normalne życie i wiem rówiniez ze pieniadze zbierane na finałąch sa dokładnie rozliczane i wydawane zgodnie z założeniami.Wiem bo znam to ze żródła!!

Pozdrawiam!!

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 22 wrz 2004, 19:07

Przeczytałem cały wątek i sam już nie wiem co o tym myśleć:??| Niby wszystko w WOŚP jest ok, a jednak się okazuje, że nie do końca. No cóż... "A to Polska właśnie" Przekręty są już wszędzie:(

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 02 lis 2006, 11:05

No tak masz rację. Ja już po raz 3 będę szefem takiego sztabu . W roku 2005 działał on na terenie mojej miejscowości , w roku 2006 pojawili się już w nim wolontariusze z odległej Suchej Beskidzkiej , a w tym roku mam 200 wolontariuszy z Dwóch Hufców :) Tak że to przedsięwzięcie jednoczy coraz więcej ludzi :)
phm. Szymon Piątek (szy_mcio)
Komendant Szczepu "Strażnicy Watry" - Świątniki Górne
Zespół Internetowy Chorągwi Krakowskiej
----------------------------
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 lis 2006, 11:06

Zdaje mi się Aniu że przeoczyłaś to iż nikt tu nie sugerował że harcerze uczestniczący w zbieraniu pieniędzy dla WOŚP są nieuczciwi.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 13 lis 2006, 01:18

Dla mnie sprawa jest prosta. To wlasnie w harcerstwie zetknalem sie z WOSP po raz pierwszy i byl to jeden z najlepszych czasow w mym zyciu. Laczyl dwie rzeczy, ktore naprawde lubie. Mogla byc jeszcze trzecia do pelni szczescia, zwiazana z wiara i kosciolem, ale jego wladze zdecydowaly tak, a nie inaczej - trudno. Na pewno nie moj to jest problem :)

Co do przekretow... apeluje: chociaz niech ta mala garstka harcerzy, ktora to przeczyta, podejdzie do sprawy normalnie: na stronie fundacji (www.wosp.org.pl) jest dostep do rozliczen za kazdy rok wydawania finalowej kasy. Nadzoruje to kilkoro ksiegowych. Kto tak jawnie i skrupulatnie sie rozlicza? Na pewno nie ci, ktorzy napedzaja te medialna nagonke.

Na forum ZHR spotkalem sie z opiniami, ze lepiej dac na Caritas i udzielac sie w tejze fundacji cicho i bez rozglosu, w odroznieniu od WOSP. Wasza wolna wola :) Boli jednak gdy slyszy sie, ze Caritas tak, WOSP be, bo... . Akurat jest tak, ze te dwie fundacje znakomicie sie uzupelniaja i potrzebna jest dzialalnosc obydwu.

Niech kazdy robi swoje, nie wchodzac innym w droge :)

P.S. A harcerze i inne osoby podbierajace z puszek... Mam nadzieje, ze ich dzieci nie beda potrzebowac sprzetu z serduszkiem fundacji.
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 lis 2006, 08:58

pleban pisze:Dla mnie sprawa jest prosta. To wlasnie w harcerstwie zetknalem sie z WOSP po raz pierwszy i byl to jeden z najlepszych czasow w mym zyciu. Laczyl dwie rzeczy, ktore naprawde lubie. Mogla byc jeszcze trzecia do pelni szczescia, zwiazana z wiara i kosciolem, ale jego wladze zdecydowaly tak, a nie inaczej - trudno. Na pewno nie moj to jest problem :)
"...jego władze..." ? Hmmm..... Jak to fajnie gdy "....sprawa jest prosta...."
pleban pisze:Co do przekretow... apeluje: chociaz niech ta mala garstka harcerzy, ktora to przeczyta, podejdzie do sprawy normalnie: na stronie fundacji (www.wosp.org.pl) jest dostep do rozliczen za kazdy rok wydawania finalowej kasy. Nadzoruje to kilkoro ksiegowych. Kto tak jawnie i skrupulatnie sie rozlicza? Na pewno nie ci, ktorzy napedzaja te medialna nagonke.
A Ty przeczytałeś ? Bo ja tak. Jest to dla mnie o tyle łatwiejsze że jestem głównym księgowym i ..... muszę potwierdzić dobrą księgową robotę ;) ;) ;)
A tak na marginesie, czy zauważyłeś że kiedyś głośno trabiono że na Woodstock nie wydaje się pieniędzy "z puszek" a "tylko z procentów" (czyli też z darowizn ;) ) a teraz jest cichutko ? Pewnie, bo teraz "procenty pokrywają jedynie połowę kosztów bezposrednich Woodstock, a reszta idzie jednak "z darowizn".
Jedni o tym wiedzą, inni nie, ale pamiętają co "trąbiono" wcześniej.
Cóż... dla jednych ma to znaczenie a dla innych pewnie nie.

P.S. Odruchowo, zamiast darowizn, napisałem "z puszek", ale ze sprawozdania nie mogłem wyczytać ile darowizn było "imiennie" wskazanych na Woodstock a ile "ogólnie" czyli na to co odruchowo kojarzy się z deklarowanym celem finałów, czyli np. sprzetem medycznym.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2006, 10:52 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 13 lis 2006, 09:44

Ja przeczytałem:
I kilka cytatów:

Skąd kasa? Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału Orkiestry. Te pieniądze w całości przekazujemy na zakup sprzętu medycznego. Natomiast dzięki umiejętnemu zarządzaniu tymi środkami oraz dzięki całorocznym darowiznom, a także dzięki wsparciu sponsorów, udaje nam się wygospodarować wystarczającą sumę pieniędzy na utrzymanie funkcjonowania Fundacji oraz działania marketingowe. To właśnie w ich ramach organizujemy koncert - wydał on nam się idealną formą podziękowania i propagowania naszych celów.

Fundacja WOŚP wszystkie środki zebrane w zbiórce publicznej w całości, co do jednej złotówki, wydaje na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych. Pomimo możliwości prawnych - nigdy nie wydaliśmy na bieżącą działalność administracyjną czy też na organizację Finału lub koncertu "Przystanek Woodstock" - żadnych pieniędzy ze zbiórki publicznej. Koszty działalności administracyjnej pokrywany z części odsetek bankowych oraz innych wpłat, które darczyńcy przekazują na nasze konto w ciągu roku. Dlatego na bilboardach reklamujących XIII Finał ukazała się niezwykle istotna informacja, iż Fundacja więcej wydała na sprzęt medyczny (55 100 497 USD) niż zebrała (53 616 501 USD) w ciągu 12 lat swojej działalności. Koszty organizacji Przystanku Woodstock i Finału pokrywane są z darów sponsorów, o których Fundacja każdorazowo zabiega.

Jeszcze raz podkreślamy, że również po XIV Finale suma, która określi wysokość tegorocznej zbiórki publicznej, będzie w całości wydana na zakup sprzętu medycznego oraz prowadzenie programów medycznych i programu edukacyjnego. Tym samym każda złotówka, którą Państwo wrzucacie do skarbonek wolontariuszy, w całości zostanie przekazywana na cel określony w czasie XIV Finału (ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz nauka pierwszej pomocy).
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 13 lis 2006, 10:56

Dodam jeszcze, za co cenię fundację WOŚP:

- za autentyczność. To co robi fundacja przemawia do mnie. Jurek i jego pomocnicy poświęcili kawał swojego życia, dla innych. Oczywiście nie ma w tym żadnej martyrologii. Robią to w sposób radosny i życzliwy. I za to również Ich cenię.

- za profesjonalizm - ogólnoplska zbiórka pieniędzy. Do tego wielosettysięczna impreza. Aż boje się sobie wyobrazić jak by to wyglądało w wykonaniu ZHP.

- za równe traktowanie młodzieży. Nie liczy się to, jak chodzisz ubrany, ale to kim jesteś i co dobrego zrobisz.

- za skuteczność. Nawet najwięksi przeciwnicy Fundacji nie mogą jej odmówić tego, ile zrobiła dobrego dla poprawy zdrowia małych dzieci.

A krytyka? Zawsze i wszędzie się pojawi. Nic nowego na świecie.
www.natropie.zhp.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 lis 2006, 11:01

s00hy pisze:Ja przeczytałem:
I kilka cytatów:

Skąd kasa? Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału Orkiestry. Te pieniądze w całości przekazujemy na zakup sprzętu medycznego. Natomiast dzięki umiejętnemu zarządzaniu tymi środkami oraz dzięki całorocznym darowiznom, a także dzięki wsparciu sponsorów, udaje nam się wygospodarować wystarczającą sumę pieniędzy na utrzymanie funkcjonowania Fundacji oraz działania marketingowe. To właśnie w ich ramach organizujemy koncert - wydał on nam się idealną formą podziękowania i propagowania naszych celów.
Skoro czytałeś sprawozdania to wskaż mi kwotę z tych "całoroczbych darowizn" wskazaną "imiennie" przez donatorów na Woodstock ?

A tak na marginesie to (wiem, wiem, jestem złośliwiec) to lekki uśmiech wywołało u mnie to "....dzięki umiejętnemu zarządzaniu tymi środkami ...." przy kwocie 51.000zł zapłaconych karnych odsetek ;)
Ostatnio zmieniony 13 lis 2006, 11:02 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 13 lis 2006, 11:21

Czesiu - fundacja nie ukrywa przed donatorami, iż część pieniądzy, które spływają do niej z całorocznych zbiórek - przeznacza na Woodstock. Wysatrczy zajrzeć na ich stronę. Co więcej - zważywszy, iż szał zbiórkowy odbywa się w okolicy finału - wtedy to na najłatwiej wpłacić pieniądze. Osoba wpłacająca powiedzmy w sierpniu, czy wrześniu, robi to w sposób świadomy i przemyślany. Isnt? Zawsze może się wstrzymać do finału.

Co do 52 tys złotych za nieterminowe odsetki. Czesiu - zobacz jaką kwota obraca fundacja. Jako księgowy zdajesz sobie sprawę, jakie sprawy mogą wyjść przy takich kwotach. (Zagubienie faktury, błąd rachunkowy).
Ponownie powołam sie na przykład harcerski - pakiety żywieniowe z Gniezna. I kwota 52 tysiące - choć spora - to w skali całej działalności fundacji jest relatywnie mała.

I jeszcze jedno. Życzę ZHP takiej jawności finansowej. (a takze takich strat procentowych ;) jakie ma Fundacja.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2006, 11:28 przez s00hy, łącznie zmieniany 1 raz.
www.natropie.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”