Bundeswehry dla dziewczyn?

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
Nika
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2010, 22:58
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Nika » 08 maja 2010, 20:08

Mam takie pytanie dotyczące umundurowania.
W pewnej drużynie z naszego szczepu dziewczyny noszą bundeswehry zamiast normalnych mundurów. Zostało to wprowadzone, kiedy nie było ich w drużynie zbyt dużo i dlatego wyglądało to nieźle, lecz teraz żeński zastęp się powiększył i tworzy znaczną część drużyny. Nowe harcerki nie chcą ich nosić (są duże, workowate i... chłopięce), lecz podobno muszą z powodu tradycji, jaka jest w drużynie.
Chciałabym się dowiedzieć- czy to jest zgodne z regulaminem? Co o tym myślicie i jak rozwiązalibyście problem?
Ostatnio zmieniony 08 maja 2010, 20:09 przez Nika, łącznie zmieniany 1 raz.

Pieta
Starszy użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 24 sie 2005, 20:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 08 maja 2010, 21:17

Nie zgodne. Nie można nosić legalnie innego umundurowania niż regulaminowe i oficjalne ZHP.
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

dokumenty
Stały bywalec
Posty: 1551
Rejestracja: 27 maja 2002, 10:23
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Krakowska 19 Lotnicza
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 maja 2010, 21:39

Pieta pisze:Nie zgodne. Nie można nosić legalnie innego umundurowania niż regulaminowe i oficjalne ZHP.
Nie tak szybko ! ;)
A przynajmniej jeszcze przez 53 dni.
Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 153/2008 z dnia 28 sierpnia 2008 r.
zmieniająca
Uchwałę Głównej Kwatery ZHP nr 209/2005
w sprawie Regulaminu mundurowego ZHP z dnia 15 listopada 2005 r.


1. Na podstawie § 70 ust. 3 pkt 13 Główna Kwatera ZHP zmienia treść pkt 4. zasad opisanych w Uchwale 209/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. o treści:

4. W okresie przejściowym do 1 września 2008 roku dopuszcza się noszenie mundurów zgodnych z poprzednim regulaminem. Zmiany umundurowania nie obowiązuje seniorów i seniorek.

i nadaje mu brzmienie:

4. W okresie przejściowym do 30 czerwca 2010 roku dopuszcza się noszenie mundurów zgodnych z poprzednim regulaminem. Zmiany umundurowania nie obowiązują seniorów i seniorek.

2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 września 2008 r.
Ciekaw jestem czy GK ZHP przedłuży okres przejściowy.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

royas
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: 30 maja 2002, 23:30
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 08 maja 2010, 22:00

Ciekawe. Z drugiej strony bundeswery (szczególnie jako żeńskie) raczej nie są zgodne z poprzednim regulaminem.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2010, 22:59 przez royas, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Rojek

Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 09 maja 2010, 00:30

Tradycja nie skostniałym rytuałem, a czymś żywym, co ulega przekształceniom. Poza tym, tradycja Związku ma pierwszeństwo przed tradycją drużyny (a tradycją Związku są mundury żeńskie szare). Wreszcie bundeswery nie są regulaminowe w żadnym ujęciu, bez względu na płeć nosiciela.

I moim zdaniem tyle. Nie jestem fanatykiem jednakowości, a nowe mundury uważam za kiepskie, ale bundeswery są gorsze, niż fatalne.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Jednorożec
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2009, 21:12
Lokalizacja: 186 WDH "Bastion"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Jednorożec » 09 maja 2010, 16:51

W czym wg. Ciebie są gorsze od mundurów harcerskich? :)
186 Szczep WDHiZ "Gniazdo" im. Józefa Bema.

Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 09 maja 2010, 22:27

Np. sztywnym kołnierzykiem.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 maja 2010, 11:09

Dziewczyny z naszego szczepu nosiły mundury szyte z bundesów. I muszę powiedzieć że wciąż za nimi tęsknią. Wyglądały lepiej, były wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Kołnierze nie przeszkadzały.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

michał288
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 17 maja 2004, 12:38
Lokalizacja: 288 WDHiZ
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 10 maja 2010, 20:46

.. i materiał w bundeskach nie zmienia się co pół roku,
.... i jak byłem o 10 kg. młodszy, to miałem wersje letnią,
... i jak napisane 175/112 to pasują rękawy i ze spodni nie wyłazi...

:-) ;-)

piotrrodzoch
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 08 lis 2007, 10:21
Lokalizacja: 4 Puławska DH WILKI
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: piotrrodzoch » 22 cze 2010, 15:37

a co ja mam powiedzieć jak nie ma na mnie rozmiaru spodenek letnich krótkich i musiałem kupić bojówki i ucinać nogawki? Na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia :)

a co do terminu OSTATECZNEGO zatwierdzenia regulaminu mundurowego.. jestem pewien, że nie będzie to 100% wymiana.
phm. Piotr Rodzoch
KSI Hufca Puławy, RCH Lubelskiej
www.pulawy.zhp.pl

czas lasu różni się od czasu miasta

Orli Galaz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: 27 wrz 2007, 17:52
Lokalizacja: 2 ODH ,, SZARPIE''
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Orli Galaz » 26 sie 2010, 23:09

Osobiście śmiem wątpić, że wtedy, gdy tych druhen noszących te niemieckie łachy było mniej to wyglądały one w nich nieźle. Widok takiego ,,żeńskiego zastępu czołgowego" budził od zawsze w mojej drużynie (męskiej) u jednych grymas politowania, a u drugich salwy śmiechu na przemian z odruchem wymiotnym. Zachwianie poczuciem estetyki i smaku czy kolaboracja z bezguściem i brzydotą to nie jest dobry pomysł na pracę w drużynie, chociaż na zwrócenie czyjejś uwagi - być może. A że to prawda, miałem okazję się niedawno przekonać na gdańskim lotnisku, gdzie kilka tak lub podobnie ubranych harcerek wzbudziła dość niewybredne uwagi co do kondycji naszego Związku. Epitet ,,Ale torby" i chichot wypomadowanych blachar należał chyba do najłagodniejszych. No żenada, szydera i obciach na całego.
Najprostszym sposobem na uzdrowienie Twojej drużyny jest po prostu powrót do tradycyjnego harcerskiego umundurowania. Jest tyle różnych możliwości dozwolonych przez Regulamin, aby wyróżnić się spośród innych, że spokojnie sobie poradzicie. Tradycja, która ośmiesza to taka sobie tradycja, aby nie powiedzieć - żadna.

molesta
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 11 sie 2005, 17:50
Lokalizacja: obecnie brak
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 27 sie 2010, 00:29

Niestety nasze mundury nie nadają się już do polowych działań, pełnią funkcję typowo wizytową. Jak już mundur to może lepiej już polski.
Istnieje mylne przeświadczenie że nie możemy go nosić, to jest jednak mylne.
Rozporządzenie ministra mówi:

Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania
munduru lub jego części, pozbawionych
oznak wojskowych, określonych odpowiednio
w § 2 ust. 2 pkt 11, 12, 16 i 17, przez młodzieżÂ½,
instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach
lub organizacjach społecznych,
które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem
Obrony Narodowej, a ich statuty przewidujà
prowadzenie działalności na rzecz
obronności paƒstwa, oraz młodzie½ szkolną
i akademicką realizujàcà przedsięwzięcia w ramach
przysposobienia obronnego, obozów
specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze
patriotycznym.”.

Poniżej link do strony na której jest wykaz organizacji posiadających podpisane porozumienie:

http://www.wojsko-polskie.pl/articles/view/1984?page=6

Jedyny warunek to taki że mundur musi być pozbawiony wszystkich insygni i naszywek wojskowych ( w tym naszywek z flagą) .
Dziennik Ustaw - rok 2006, nr 122, poz. 849 z dnia 2006-07-10
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”