Powtórzenie Przyrzeczenia

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP
organizacja: ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 12 gru 2009, 14:26

Mam dziwny problem w drużynie... Mianowicie mam harcerza, który uważa, że miał (cyt.) "beznadzieje przyrzeczenie"... Wiem, że tu nie chodzi o widowiskowość ale o ideę i mu to tłumaczę ale mimo wszystko upiera się, że chce mieć powtórzone przyrzeczenie... Dziwny przypadek i nie mam pojęcia co z nim zrobić... Macie może jakieś propozycje?
hm. Piotr Pietrzak

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 13 gru 2009, 12:30

Trudno, przysięga została złożona. Niech czeka na kolejne stopnie, to tylko początek drogi.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

agnes_rewis
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnes_rewis » 13 gru 2009, 14:07

W moim środowisku (bo szczerz- nie wiem jak jest gdziekolwiek indziej) istnieje coś takiego jak Odnowienie Przyrzeczenia. Wygląda identycznie jak zwykłe Przyrzeczenie wg tradycji drużyny, tylko że nie ma rozkazu no i rzecz jasna, zmiany lilijki na krzyż. Chyba że ktoś zgubi krzyż, to np. w mojej drużynie jest tak, że musi nosić lilijkę do czasu odnowienia.

Gdyby ktoś przyszedł do mnie z takim problemem o jakim piszesz, zorganizowałabym mu właśnie Odnowienie Przyrzeczenia. Nie jest to kłopotliwe dla drużyny, a takiego harcerza może podnieść na duchu- w końcu każdy z nas chciałby zapamiętać swoje Przyrzeczenie jako coś magicznego :)
'I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem'

phm. Agnieszka Sadowska HO
z-ca komendanta ds. programowych Hufca "Rodło" ZHP
drużynowa 103 ODHiHS ''Salmatis''

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 13 gru 2009, 14:20

agnes_rewis pisze:w końcu każdy z nas chciałby zapamiętać swoje Przyrzeczenie jako coś magicznego :)
Ja wiem? Niekoniecznie. HR - to jest coś.

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 13 gru 2009, 19:38

agnes_rewis pisze:Chyba że ktoś zgubi krzyż, to np. w mojej drużynie jest tak, że musi nosić lilijkę do czasu odnowienia.
troche mnie to uderzylo. Kiedy zloze PH mam prawo nosic Krzyz na mundurze, jak kolwiek by nie bylo i nikt mi nie moze tego zabronic. Krzyz jest oznaka zlozenia PH, dlatego wydaje mi sie ze ponowne zakladanie lilijki miejsca miec nie powinno.
Przepraszam ze wypowiem sie nie w temacie, ale znow traci harctrixem i gloryfikacja krzyza ponad wszystko....
Ostatnio zmieniony 13 gru 2009, 19:47 przez LukaszCK, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 13 gru 2009, 20:13

Nie wiem, w jakim wieku jest ten harcerz i jak dawno składał Przyrzeczenie. Jeśli jest wędrownikiem, a Przyrzeczenie miał jako 11-12-latek, to odnowienie jest dobrym pomysłem. W innych przypadkach - moim zdaniem nie.
Ja na Twoim miejscu, Piotrze, skupiłabym się na wytłumaczeniu, że liczy się treść Przyrzeczenia i że nie zawsze oprawa spełnia nasze oczekiwania. A jego pragnienie bycia w centrum fajnej uroczystości możesz spełnić organizując mu np. uroczyste przyznanie stopnia, który w najbliższym czasie zdobędzie.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2009, 20:14 przez kamila23, łącznie zmieniany 1 raz.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 13 gru 2009, 20:52

Dokładnie. Gorzej kiedy robisz wielką pompę zazwyczaj, a czasem Ci nie wyjdzie tak jak w tym przypadku. Może warto się zastanowić wtedy po co w ogóle kiedykolwiek robić wielkie pompy? :-)

kermit
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kermit » 14 gru 2009, 19:03

Jeśli powtórzysz, to czy nie pójdzie "fala" ja tez miałem złe?

Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP
organizacja: ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 14 gru 2009, 20:23

Właśnie tego się boję... Obawiam się, że potem takich ludzi znajdzie się jeszcze więcej
hm. Piotr Pietrzak

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 18 gru 2009, 17:11

a nie można powtórzyć przyrzeczenia całej drużynie?
u nas w szczepie powtarzaliśmy na obozie kilka lat temu swoje Przyrzeczenia, a zuchy Obietnice.
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

WarszawiakDzK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: WarszawiakDzK » 03 wrz 2010, 20:38

Wszystko zależy od drużyny-środowiska harcerskiego i tradycji w nim prowadzonych zaś nie raz już uczestniczyłem w przyrzeczeniu harcerskim oraz w ślubowaniu drużyny i dla każdego z Nas była to bardzo ważna uroczystość i miała znaczenie które każdy z Nas zachował do dziś...
jak nie masz przeciw temu żadnych przeciwwskazań to wprowadź w swojej drużynie nowa tradycje odnowienia przyrzeczenia

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 07 wrz 2010, 08:56

Fillmowy "Miś" się kłania............"nowa tradycja odnowienia Przyrzeczenia". Wzorem Kościoła proponuję odnowienie po 50 latach, jak ślub. I tak najwiecej niedługo będzie starczego harcerstwa :/

Slonik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Slonik » 07 wrz 2010, 13:15

To może ja opowiem o swoim przypadku:
Moje przyrzeczenie wyglądało... hmm... dziecinnie, jako zadanie wyznaczone miałem poukładać prawo harcerskie i przeprowadzić 2 zabawy w innym środowisku, a samo przyrzeczenie składałem na świeczkę na korytarzu szkolnym.
Mój obecny drużynowy proponował mi odnowienie przyrzeczenia, ale jak po prostu nie chcę.

Osobiście uważam, że jeśli harcerz sam wychodzi z prośbą o odnowienie przyrzeczenia (z sensownego powodu) to nie powinno być problemu ze zrealizowaniem tego.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 07 wrz 2010, 13:19

Slonik pisze:Osobiście uważam, że jeśli harcerz sam wychodzi z prośbą o odnowienie przyrzeczenia (z sensownego powodu) to nie powinno być problemu ze zrealizowaniem tego.
A jaki jest dla Ciebie przykładowo, sensowny powód?

Slonik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Slonik » 07 wrz 2010, 14:33

hmm no naprzykład taka sytuacja jak u mnie, czyli składanie przyrzeczenia na świeczkę na korytarzu szkolnym

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”