czas się otworzyć.

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 sty 2010, 16:53

Sikor... zakazu pobierania krwi od homoseksualistów nie ma.

Koniec.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 sty 2010, 17:02

Rafal pisze:Sikor... zakazu pobierania krwi od homoseksualistów nie ma.

Koniec.

Rafał
W Polsce może nie ma, choć:
Rzeczpospolita 11.10.2006 pisze:W naszym kraju mężczyźni orientacji homoseksualnej nie mogą być dawcami krwi. To nie jest dyskryminacja. Nie chodzi o to, żeby kogoś wykluczyć, ale o to, by pobierana i przygotowywana przez nas krew była najbezpieczniejsza z bezpiecznych - wyjaśnia "Rz" Magdalena Łętowska, krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.
Zakaz znalazł się w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. (rządy SLD!!! - przypisek Maćka P) Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami zostali w nim objęci tzw. stałą dyskwalifikacją, gdyż "ze względu na zachowania seksualne należą do grupy podwyższonego ryzyka zakażenia poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą przetoczenia krwi". Chodzi m.in. o wirus HIV oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, którymi zarażają się częściej niż kobiety.
Wielu gejów oddaje jednak krew, gdyż w stacjach krwiodawstwa przyznanie się do homoseksualizmu jest dobrowolne. Bardzo mało osób się przyznaje. Nikt tego nie sprawdzi - mówi Robert Biedroń, prezes Kampanii przeciw Homofobii.
Lista osób, które obejmuje zakaz, jest bardzo długa. Są na niej m.in. osoby, które w latach 1980 1996 przez sześć miesięcy przebywały w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii (ryzyko choroby szalonych krów), osoby z zaburzeniami psychicznymi, takie, które miały nawracające omdlenia. k.z.
Jest to w artykule:
A poza tym, jest taki zakaz w innych krajach Unii. Twierdzenie kategoryczne, że takiego zakazu nie ma, jest więc nieuprawnione.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 sty 2010, 17:04

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 sty 2010, 17:07

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 sty 2010, 17:18

Nie znalazłem zapisu, że nie można być dawcą krwi tylko z tego powodu, że jest się homoseksualistą...

:(

Rafał

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 sty 2010, 17:31

Cytuję:

Osoby, które ze względu na swoje zachowania seksualne należą do grup podwyższonego ryzyka zakażenia poważnymi chorobami, mogącymi przenosić się drogą przetoczenia krwi

Niestety, ale do tych grup należą ludzie (zarówno homo-, jak i heteroseksualne) uprawiające seks analny i często zmieniające partnerów.
Ponieważ stosunek homoseksualny najczęściej ma charakter analny, mężczyźni homoseksualni należą do tej grupy.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 sty 2010, 17:33

O grupach ryzyka HIV:

http://poland.indymedia.org/en/2006/03/19453.shtml

Fragment:
Najłatwiej dochodzi do przeniesienia HIV z mężczyzny na mężczyznę, ze względu na mikrourazy błony śluzowej odbytnicy, co powoduje krwawienie. W kontaktach heteroseksualnych raczej mężczyzna zakaża kobietę niż odwrotnie. Dlatego kobieta, partnerka mężczyzny biseksualnego, jest bardziej narażona na zakażenie.

Stwierdzono, że istnieją szczepy wirusa szczególnie przystosowane do zakażania drogą stosunków seksualnych.

RYZYZKO EKSPOZYCJI

na zakażenie HIV

stosunek analny: 1/125-1/30

stosunek waginalny: 1/2000-1/600

ukłucie igłą: 1/300 (zawodowe)

użycie zakażonej strzykawki: 1/150

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 sty 2010, 17:41

Maciek... czyli zakaz dotyczy osób ze względu na zachowanie - a nie ze względu na orientację. Jeśli ktoś jest homoseksualistą, ale powstrzymuje się od współżycia - może oddać krew. Osoba heteroseksualna, korzystająca często z usług prostytutki bez gumy - nie może oddać krwi. Zakaz nie dotyczy orientacji.

Ja w ZHP proponuję to samo. Oceniajmy ludzi po zachowaniach - a nie po orientacji. Homoseksualista zachowujący się odpowiednio - może być wychowawcą. Heteryk, zachowujący się obscenicznie - nie może być wychowawcą...

Myślę, że to nawet współgra z nauczaniem kościołów chrześcijańskich (różnych). A na pewno z KK.

Rafał

(Muszę Wam powiedzieć, że jestem dumny z naszego państwa. Bo w sposób właściwy postawiło granicę. W niby liberalnej Szwecji - homoseksualiści nie mogą oddawać krwi - w Polsce mogą - o ile powstrzymają się od stosunków. To bardzo mądre jest i jestem z tego proud :) )

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 13 sty 2010, 19:47

Ja podobne stanowisko wyrażałem od początku, tyle, że pt dyskutującym chyba nie o to chodziło....

karol_karol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: karol_karol » 13 sty 2010, 20:20

Tak Druhu, właśnie o to.
Pytanie inicjatora tej dyskusji brzmiało: czy jest w ZHP miejsca dla instruktora-geja.

Ja wyrażam podobny pogląd jak Rafał.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2010, 20:23 przez karol_karol, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 13 sty 2010, 20:30

No to Rafał podsumował, i dobrze.

karol_karol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: karol_karol » 13 sty 2010, 21:03

Znalazłem stanowisko rzecznika ZHP w sprawie, o której rozmawiamy.

http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=58785#p58785

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 13 sty 2010, 21:33

Agnieszka chyba nie jest już rzecznikiem...;] ale nie zmienia to nic :)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2010, 21:33 przez LukaszCK, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

ageszka91
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ageszka91 » 13 sty 2010, 21:43

Cóż... Wydaje mi się, że w wychowaniu harcerskim nie jest zawarte wychowanie seksualne. Tak jak mówił druh Maciej Twoje życie prywatne - praca, przekonania religijne, polityczne i seksualne to Twoja brożka dopóki nie wpajasz ich dzieciom.
Czy odpowiedź wolę blondynów była na miejscu - zależy znów od tego, czy słyszały to Twoje dzieci i czy Twoje dzieci słyszą to od innych osób w hufcu.
Ponadto jako instruktor ZHP w pełni zgadzam się z druhną Agnieszką - są to sprawy zbyt intymne by ktokolwiek mógł w nie ingerować. To Twoje uczucia i Twój wybór, nikt nie ma prawa go kwestionować.

Pozdrawiam i życzę "wyciskania" z siebie tego, co najlepsze ;)

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 13 sty 2010, 23:08

Maciek P pisze:
Rafal pisze:Nie bardzo wiem, w jaki sposób poprzez postawę przekażę wychowankom swój heteroseksualizm, skoro w ogóle raczej nie będą mnie widzieli w sytuacjach intymnych. Więc może tak samo jest z homoseksualizmem?
Bo doskonale wiesz, że aby przekazać pozytywną konotację jakichś zachowań nie trzeba wcale, żeby harcerze widzieli cię w sytuacjach intymnych. Wystarczy, że harcerz wie, że jego ulubiony druh i autorytet ma chłopaka, żeby wygenerować w dziecku dysonans poznawczy i dezorientację w kwestii norm, wartości i autorytetów. Bo z jednej strony autorytet rodziców mówi, że homoseksualizm jest czymś niewłaściwym, autorytet katechety na religii mówi to samo, a autorytet drużynowego sygnalizuje, że nie. Dziecko coś będzie musiało wybrać, na czymś się oprzeć. Którąś postawę uznać za słuszną. I albo odrzuci autorytet rodziców na rzecz autorytetu drużynowego, a wtedy mamy nieuprawnioną ingerencję w prawa rodzicielskie, albo odrzuci nasz przekaz i to w całości.
Widzisz nie do końca się z Tobą zgodzę. Ja z moją dziewczyną jestem 5 rok wspólnie prowadzimy drużynę. Więc razem wszędzie jeździmy. Pół roku temu dwie instruktorki zapytały nas czy my "chodzimy ze sobą" Spora część dzieciaków też nie wie, że jesteśmy razem.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”