Powroty-Starzy i Młodzi Harcerze...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
WarszawiakDzK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: WarszawiakDzK » 11 paź 2009, 15:58

Jest wielu harcerzy,instruktorów którzy chcieli by wrócić do aktywnego życia harcerskiego a nastaje mur nie dowierzania,nie zrozumienia, czy obawy (mówiąc że jesteśmy za starzy czy nie mającym dostosowania dla dzisiejszej młodzieży,oraz obaw rodziców dzieci czy samych dzieci-tylko dlaczego takie obawy wobec starszych ludzi?)według mnie sztucznie tworzony przez dzisiaj aktywnych instruktorów komend hufca czy nawet własnych środowisk.
Czy harcerze-instruktorzy którzy po przerwie kilkuletniej nie są zdolni do aktywnej działalności,stworzenia i poprowadzenia drużyn,a może pomóc w swoich czy innych środowiskach?

flinston
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: flinston » 11 paź 2009, 18:50

WarszawiakDzK pisze:Jest wielu harcerzy,instruktorów którzy chcieli by wrócić do aktywnego życia harcerskiego a nastaje mur nie dowierzania,nie zrozumienia, czy obawy (mówiąc że jesteśmy za starzy czy nie mającym dostosowania dla dzisiejszej młodzieży,oraz obaw rodziców dzieci czy samych dzieci-tylko dlaczego takie obawy wobec starszych ludzi?)według mnie sztucznie tworzony przez dzisiaj aktywnych instruktorów komend hufca czy nawet własnych środowisk.
Czy harcerze-instruktorzy którzy po przerwie kilkuletniej nie są zdolni do aktywnej działalności,stworzenia i poprowadzenia drużyn,a może pomóc w swoich czy innych środowiskach?
Piotrze, w zeszłym roku po prawie 20 latach wróciłem do czynnej pracy w związku. W środowisku z którego sie wywodzę, cheć mojej pomocy nie znalazła uznania. Młodzież w nim, obecnie będąca kadrą nie chciała "starego grzyba". Nie będę oceniał czy postąpiła słusznie, czy nie.
We wrześniu zeszłego roku, otworzyłem drużynę - ( w miejscu, gdzie harcerstwo "wymarło" prawie 10 lat temu ). Obecnie liczy ona prawie 50 harcerzy i harcerek. Piszesz o obawach rodziców. Tak naprawdę kwestia pozbycia się ich obaw zależy tylko od Ciebie. Mi udało się stworzyć dużą nić porozumienia między mną a nimi ( może właśnie dlatego, że sam mam dzieci w wieku ich dzieci, może widzą co i jak jest w tej drużynie robione ).
To czy będziesz się potrafił odnaleźć wśród dzisiejszej młodzieży ( podejrzewam, że jako były instruktor nie powinieneś mieć z tym większych problemów ) - również zależy od Ciebie i twoich chęci.
Jeśli miałbyś ochotę wrócić i podziałać w Łomiankach - daj znać. Mój telefon: 509043767
phm. Robert Goś
Drużynowy 462 Drużyny Harcerskiej w Łomiankach im. hm. Tadeusza Zawadzkiego "Zośka"
Komendant Szczepu 462 DHiGZ w Łomiankach
Chorągiew Stołeczna
www.szczep462.pl

dziadekwiechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziadekwiechu » 12 paź 2009, 05:16

tak, dobra praca zawsze się sama obroni...
Z drugiej strony wszystkie jednostki ZHP (mówię o małych miejscowościach) narzekają na brak kadry: szczególnie drużynowych, i nie chcą powrotu w swoje szeregi instruktorów sprzed kilku lat? To jakiś kolejny absurd. Aż tak bardzo ZHP przez tych kilka lat się nie zmieniło, przynajmniej nie na dole...

flinston
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: flinston » 12 paź 2009, 06:19

dziadekwiechu pisze:... Aż tak bardzo ZHP przez tych kilka lat się nie zmieniło, przynajmniej nie na dole...
I właśnie na "ten dół" powinni wracać, oczywiście jeśli dobrze przemyśleli tą decyzję, chcą i dysponują czasem - starzy instruktorzy.
phm. Robert Goś
Drużynowy 462 Drużyny Harcerskiej w Łomiankach im. hm. Tadeusza Zawadzkiego "Zośka"
Komendant Szczepu 462 DHiGZ w Łomiankach
Chorągiew Stołeczna
www.szczep462.pl

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 12 paź 2009, 08:40

Problem nie jest w tym, że środowiska nie chcą starych instruktorów. One nie chcą starych instruktorów, którzy mówią mogę wa pomóc, ale nie chcę pełnić żadnej funkcji. Po porostu chcą być starym piernikiem do spraw niepotrzebnych, bo co im zaproponować to oni nie mają czasu.
Powrót rozumiem jako:
prowadzenie drużyny, masz odznakę KK i jesteś w tym dobry idź najpierw na kurs potem weź się za szkolenie, zostań opiekunem drużyny nie mającej pełnoletniego drużynowego, lub coś innego.
Jeśli przyjdziesz i weźmiesz się za robotę nikt ciebie nie wygoni.
Sam kiedyś zaliczyłem taki powrót i teraz denerwują mnie stare pierniki, które to wracają i poza gadaniem o starych karabinach i jak to kiedyś było dobrze, a teraz jest źle tylko chcą wtrącać się w czyjeś zadania, a sami nie robią nic konstruktywnego.
Tak jak wcześniej napisano "dobra robota sama się obroni".
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 12 paź 2009, 09:20

Niestety zgadzam się z Leonem. Mamy w Krakowie powiedzonko od lat....piernikalia ;)
Sam zresztą też jestem już "starczym harcerzem" :)
Co prawda BiPi mawiał, że w skautingu liczy się młody duch, i na kursie woodbadge wykształcił na drużynowego lorda Meach'a, który miał...80 - lat ! Rzecz w tym co sam BiPi powiedział :
"Jeśli nadal chcesz być skautmistrzem, nie strój się w piórka zasłużonego weterana, a normalna praca skautowa da Ci satysfakcje i poczucie dawania innym tego, co w życiu zdobyłeś najlepiej, dzięki doświadczeniu, wiedzy i zachowywaniu niezmiennie młodego ducha".
Nie podobają mi się też kombatanckie komisje, kręgi i różne dziwne struktury "seniorackie" , które zamiast sobie działać klubowo bez obciążania zwiazkowych list instruktorskich, zdobią przeróżne rocznice szeregami "dziadków" w kombinacjach mundurów z różnych epok, dzwoniąc medalami i z zapałem sobie "bijąc w dach" w ....niedopiętych na wszystkie guziki oficerskich bluzach mundurowych. Rozumiem sentymenty i tęsknoty, ale BiPi w powyzszych słowach jednoznacznie mówił o byciu wychowawcą młodzieży a nie kombatantem.
I jeszcze jeden problem powrotów, lub naboru ludzi dorosłych do ZHP.
Muszą byś bardzo jasne kryteria takiego postepowania, po pierwsze centralna kartoteka służby instruktorskiej, po drugie, dla osób nowych jasne i wiarygodne wprowadzenie - rekomendacja, tak , jak np. w Skautingu Brytyjskim. Po prostu Organizacja odpowiada za dzieci i młodzież i musi tą odpowiedzialność egzekwować, wtedy unikniemy np sytuacji harcmistrzów, którzy byli tylko.....przewodnikami i niestety innych sytuacji, któych tu nie chciałbym przywoływać.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2009, 09:25 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 12 paź 2009, 09:46

Co nie zmienia sytuacji że już dawno powinniśmy mieć opracowaną "ścieżkę powrotów"...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 12 paź 2009, 10:44

Tak, zgadzam się, potrzebna jest "ścieżka powrotu", ale jasno i jednoznacznie uwarunkowana, tak jak napisałem wyżej. Potrzebna jest też ścieżka "podjęcia słuzby wychowawczej" przez dorosłych, jak to jest np. w Irlandii - o czym mozna poczytać w ostatnim Natropku ;) (pozdrawiam konkurencję !)

WarszawiakDzK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: WarszawiakDzK » 13 paź 2009, 11:30

W drużynach często są harcerze pełniący funkcje instruktorskie i świetnie się z tego wywiązują ale często potrzebują wsparcia od starszych harcerzy,instruktorów mających doświadczenie a zarówno są młodzi duchem, pełni entuzjazmu i prawdziwie poświęcić się swojemu środowisku czy ogólnie harcerstwu i jemu rozwojowi.
Komendy Hufca czy Chorągwi stawiają wyemigowane zasady czy przeszkody dla tych ludzi chcących powrócić.
Zwykli harcerze lub chcący znaleźć miejsce dla siebie nie wiedzą o tych przeszkodach stawianych przez, dla nich nawet mało znaczących ludzi z góry bo oni chcą sami dla siebie rozwijać swoje pasje i zainteresowania w gronie swoich przyjaciół tworzących zastęp czy drużynę...

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 13 paź 2009, 12:47

WarszawiakDzK pisze:W drużynach często są harcerze pełniący funkcje instruktorskie i świetnie się z tego wywiązują ale często potrzebują wsparcia od starszych harcerzy,instruktorów mających doświadczenie a zarówno są młodzi duchem, pełni entuzjazmu i prawdziwie poświęcić się swojemu środowisku czy ogólnie harcerstwu i jemu rozwojowi.
Komendy Hufca czy Chorągwi stawiają wyemigowane zasady czy przeszkody dla tych ludzi chcących powrócić.
A może jakiś konkretny przykład ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 13 paź 2009, 13:46

Jeśli znasz taką drużynę to ją wesprzyj i po krzyku.
Jeśli nie to poszukaj.
Nie znam młodego drużynowego mówiącego, że potrzebna mu pomoc starszego instruktora i nie dziwię się, że komendy nie chcą ingerować w tej materii. Jeśli drużyna ma pełnoletniego opiekuna nie jest to nawet wskazane.
Naprawdę w środowiskach nie potrzebni są wymądrzający się starsi druhowie. W ZHP potrzebni są ludzie biorący sprawy we własne ręce, a nie tacy, którzy chcą żeby za nich coś robić.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2009, 13:55 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 13 paź 2009, 19:38

Właśnie ;)

WarszawiakDzK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: WarszawiakDzK » 13 paź 2009, 23:14

dokumenty pisze:
WarszawiakDzK pisze:W drużynach często są harcerze pełniący funkcje instruktorskie i świetnie się z tego wywiązują ale często potrzebują wsparcia od starszych harcerzy,instruktorów mających doświadczenie a zarówno są młodzi duchem, pełni entuzjazmu i prawdziwie poświęcić się swojemu środowisku czy ogólnie harcerstwu i jemu rozwojowi.
A może jakiś konkretny przykład ?
Przykład drużyny czy tych co stawiają przeszkody?

Środowisko które chciało się reaktywować była to drużyna w Domu Dziecka w Pyrach niestety ze względów braku wsparcia zarówno organizacyjnego jak i instruktorskiego oraz szybszego odchodzenia młodzieży z DDz powstały zalążek drużyny rozpadł się i teraz już nikt nie zainteresował się tym środowiskiem.
Zaś Komenda Hufca Mokotów jest bardzo zamknięta w sobie i nie widzi szans na powroty harcerzy czy instruktorów po kilkuletniej przerwie.
leon01 pisze:Jeśli znasz taką drużynę to ją wesprzyj i po krzyku.
Jeśli nie to poszukaj.
Nie znam młodego drużynowego mówiącego, że potrzebna mu pomoc starszego instruktora i nie dziwię się, że komendy nie chcą ingerować w tej materii. Jeśli drużyna ma pełnoletniego opiekuna nie jest to nawet wskazane.
Naprawdę w środowiskach nie potrzebni są wymądrzający się starsi druhowie. W ZHP potrzebni są ludzie biorący sprawy we własne ręce, a nie tacy, którzy chcą żeby za nich coś robić.
Nikt nie chce aby ktoś nagle mu się wtrącał w jego działalność sposób prowadzenia drużyny czy środowiska a ja nie chcę wymądrzać się czy narzucać komukolwiek swoich pomysłów czy tym bardziej sposobu prowadzenia drużyny.
Masz rację że harcerstwu potrzebni są ludzie pełni energii,przebojowości czy pomysłów i biorący sprawy we własne ręce lecz np.we szkołach, domach kultury czy innych ośrodkach często żądają dokumentów z KH czy KCH a tam zastajesz "mur" nie akceptacji powrotu dla starszych harcerzy i stawiane są wyemigowane przeszkody.
A ja jak bym nie chciał nic robić tylko miałbym się wymądrzać to nie wybrałbym się na III Zlot Drużynowych i nie przedstawiłbym swojego pomysłu programowego.

WarszawiakDzK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: WarszawiakDzK » 13 paź 2009, 23:34

Przeniesione do jednej odpowiedzi przez administratora...
Ostatnio zmieniony 14 paź 2009, 06:56 przez WarszawiakDzK, łącznie zmieniany 1 raz.

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 14 paź 2009, 06:55

Po raz kolejny i ostatni proszę o wykorzystywanie funkcji Edytuj, a nie spamowanie odpowiedziami jedna pod drugą, bo zacznę kasować...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”