Trochę wstyd...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
grevil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grevil » 12 maja 2009, 17:28

Poprzez zainteresowanie osobą rotmistrza Pileckiego natrafiłem ostatnio na stronę Michała Tyrpy - Prezesa Zarządu Fundacji Paradis Judaeorum (www.michaltyrpa.blogspot.com) zajmującego się propagowaniem tej niesamowitej postaci.
Ów człowiek i jego fundacja prowadzi akcję „Przypomnijmy o Rotmistrzu” - ostatnio poprzez polskich posłów w europarlamencie. Dzięki korespondencji mailowej dowiedziałem się o rzeczy bardzo smutnej i przykrej. Oddaję głos p. Tyrpie:

"Związek Harcerstwa Polskiego, do którego z zaproszeniem do udziału w akcji występowałem wielokrotnie w ciągu ostatnich 15 miesięcy, konsekwentnie ignorował moje zaproszenia."
(cytat z maila)

Niestety nasz Związek ignorował zaproszenie do akcji promowania tak wielkiej postaci i prawdziwego polskiego bohatera. Co więcej, ZHR i "Zawisza" przystały na zaproszenia. By ktoś nie pomyślał, że akcja jest jakaś amatorska i marginalna wystarczy przytoczyć kilka instytucji biorących udział: Polskie Radio S.A, Rzecznik Praw Obywatelskich, IPN, Solidarność Walcząca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wiele innych.

Trochę wstyd...

PS. dla ludzi nie znających Rotmistrza:
> Specjalny serwis IPN o Pileckim

> Poruszający teatr tv pt. "Śmierć rotmistrza Pileckiego" na YT

> Artykuł w The Times o Pileckim

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 12 maja 2009, 19:21

Do mnie ta sprawa nie dotarła, a szkoda, bo na pewno bym coś spróbował ruszyć.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 12 maja 2009, 19:56

Ja mam pytanie czy ZHP ma uczestniczyć we wszystkim? Nie jesteśmy organizacją, zajmującą się tylko jedną rzeczą...
Dlatego lepiej chyba nie uczestniczyć we wszystkim po łepkach, tylko jeżeli już to zrobić to dobrze.
Mamy całe mnóstwo swoich wzorów osobowych, których nie ogarniamy!
Ostatnio zmieniony 12 maja 2009, 19:59 przez MYCHAS, łącznie zmieniany 1 raz.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 12 maja 2009, 21:40

Michał, a wychowaniem PATRIOTYCZNYM się nie zajmujemy? A promowaniem POSTAW się nie zajmujemy? A wskazywaniem POZYTYWNYCH WZORCÓW OSOBOWYCH się nie zajmujemy?
TO TEŻ JEST WYCHOWANIE!
A raczej: WŁAŚNIE TO JEST WYCHOWANIE.
Nie działanie dla działania, ale działanie w celu kształtowania się na wzór wzoru.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 12 maja 2009, 21:42

Pomijając taki "drobiazg", że wypadałoby odpowiedzieć na pismo. :(

Kaja
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kaja » 16 maja 2009, 16:50

A propos Witolda Pileckiego, to właśnie on jest patronem naszej drużyny. W ramach " Akcji bohater " organizowaliśmy ogólnopolską konferencję poświęconą właśnie jemu, tak więc uważam, że powinni chociaż odpowiedzieć na pismo, tak, jak napisał już Maciek.
Pozdrawiam cieplutko- czuwaj!
PS. Witold Pilecki to naprawdę ciekawa postać, więc zachęcam do pogłębienia wiedzy dotyczącej tego człowieka.
Kaja Lewandowska
107 DH " Powsinogi " im. Zygmunta Glogera
Hufiec ZHP Opole- miasto

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 17 maja 2009, 12:26

Maciek P pisze:Do mnie ta sprawa nie dotarła, a szkoda, bo na pewno bym coś spróbował ruszyć.
A może Wydział Promocji i Wizerunku nie dostał nic bo gdzieś się informacja zagubiła.. dlatego inne Wydziały nie wiedzą.
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 maja 2009, 19:37

Nie wnikam. Fakt, że głupio wyszło.

grevil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grevil » 19 maja 2009, 23:08

otrzymałem dziś maila:
Szanowni Druhowie,

pomimo wszystko moje zaproszenie pod adresem Związku Harcerstwa Polskiego jest nadal aktualne. Jakkolwiek do tej pory kierownictwo ZHP nie wykazało zainteresowania sprawą, chcę podkreślić, że w "przypominaniu o Rotmistrzu" liczę także na harcerki i harcerzy Waszego związku. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście Wy informację o moim zaproszeniu przekazali swoim druhnom i druhom. A także całemu harcmistrzostwu. Udział każdego z Was jest równie cenny jak udział całej organizacji.

Spróbujcie dpowiedzieć sobie na pytanie: czy Rotmistrz Pilecki zasługuje na Waszą pamięć? I czy może liczyć na Waszą pomoc?

Pozdrowienia. Czuwaj!

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
miejmy nadzieję że ktoś "z góry" ogląda to forum i ZHP będzie mogło odpowiedzieć...

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 20 maja 2009, 05:59

Maciek, niech to wpłynie na maila specjalnosci@zhp.pl. Ja na pewno odpiszę i zobaczę, co da się zrobić. :)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 maja 2009, 07:45

Nawiązałem kontakt z panem Tyrną i wyjaśniłem sprawę w GK ZHP. Pisma pana Tyrny nie trafiły ani do hm Emilii Kulczyk-Prus (czł. GK d.s. programu), ani do hm Magdaleny Suchan (wizerunek), ani (wcześniej) do mnie. Nie wiemy, czemu. Postaram się to wyjaśnić.
W każdym razie ustaliłem z Magdą S., że będę pilotował ten temat i utrzymywał kontakt z panem Tyrną. Mam zresztą parę pomysłów jak to ująć programowo tak, żebyśmy nie katowali po raz kolejny dzieci martyrologią i nie przerabiali ich na paprotki do ozdoby czcigodnych weteranów.

Najlepiej ujął to g00rek

mag
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mag » 22 maja 2009, 13:01

Jak już pisała Kaja - w zeszłym roku nasza drużyna zamknęła Kampanię Bohater i przyjęła imię rtm.Witolda Pileckiego. Kaja napisała o konferencji, ale ta była tylko częścią ogólnopolskiego spotkania młodzieży ze szkół i drużyn noszących imię Pileckiego. Jest ich malutko (a przynajmniej było w zeszłym roku, bo teraz o rotmistrzu zrobiło się głośniej), mam gdzieś zresztą listę, częściowo cały czas utrzymujemy kontakty. Teraz w ostatni weekend maja takie spotkanie będzie znowu w Grudziądzu, pisali do mnie harcerze stamtąd.

Natomiast generalnie jakieś tam doświadczenia mamy, starałam się też żeby ta kampania właśnie nie była takim "katowaniem martyrologią", żeby to wszystko przełożyć na konkretne działanie, i to nie sprowadzające się do odhaczania spotkań z weteranami ;) O tyle było łatwiej, że prowadzę drużynę starszoharcerską (proszę nie krzyczeć ;) ) i to są ludzie w takim wieku, że są już w stanie sami coś ciekawego podjąć. Chociaż i tak potem zrobiliśmy sobie chwilę oddechu od motywów okołohistorycznych ;)

W każdym razie jeśli mogę jakoś pomóc, to proszę o kontakt :) (magda_lenartowicz@zhp.net.pl)

PS. Ten Pan nazywa się Michał TyrPa ;)
phm. Magda Lenartowicz HR
drużynowa 28 DSH "Antares"
Hufiec ZHP Opole-Miasto

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 maja 2009, 13:21

mag pisze:Jak już pisała Kaja - w zeszłym roku nasza drużyna zamknęła Kampanię Bohater i przyjęła imię rtm.Witolda Pileckiego. Kaja napisała o konferencji, ale ta była tylko częścią ogólnopolskiego spotkania młodzieży ze szkół i drużyn noszących imię Pileckiego. Jest ich malutko (a przynajmniej było w zeszłym roku, bo teraz o rotmistrzu zrobiło się głośniej), mam gdzieś zresztą listę, częściowo cały czas utrzymujemy kontakty. Teraz w ostatni weekend maja takie spotkanie będzie znowu w Grudziądzu, pisali do mnie harcerze stamtąd.

Natomiast generalnie jakieś tam doświadczenia mamy, starałam się też żeby ta kampania właśnie nie była takim "katowaniem martyrologią", żeby to wszystko przełożyć na konkretne działanie, i to nie sprowadzające się do odhaczania spotkań z weteranami ;) O tyle było łatwiej, że prowadzę drużynę starszoharcerską (proszę nie krzyczeć ;) ) i to są ludzie w takim wieku, że są już w stanie sami coś ciekawego podjąć. Chociaż i tak potem zrobiliśmy sobie chwilę oddechu od motywów okołohistorycznych ;)

W każdym razie jeśli mogę jakoś pomóc, to proszę o kontakt :) (magda_lenartowicz@zhp.net.pl)
Będziemy w kontakcie. :)
mag pisze:PS. Ten Pan nazywa się Michał TyrPa ;)
Wiem, zauważyłem literówkę, ale nie miałem możliwości edycji. :(

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”