Problem Z Religia

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 mar 2009, 13:57

dokumenty pisze:
Maciek P pisze:Czesiu, ale służba Bogu może być bardzo różnie rozumiana podobnie jak różnie można pojmować Boga. Więc wąskie, konfesyjne rozumienie tych pojęć do niczego nie prowadzi, a może tylko zwiększyć ilość osób nam niechętnych.
Maciek, przypominam dosłowny cytat z zasad ruchu skautowego:
Obowiązek wobec Boga, jest zdefiniowany jako "wierność zasadom duchowym, lojalność wobec religii, która je wyraża i akceptacja obowiązków, które z niej wynikają".
Ja zasad skautowych nie zmienię.
Nic tego ewentualna czyjaś niechęć do tych zasad nie zmieni.
Ale nie chodzi o niechęć do zasad, tylko o inne ich rozumienie. Jeśli Tomek służbę Bogu rozumie jako służbę prawdzie, sprawiedliwości i dobru, to ani ty, ani ja nie mamy prawa twierdzić, że się myli. Nawet jeśli z optyki naszych przekonań jest w błędzie.
Maciek P pisze:Nie mamy prawa osądzać.
Prywatne poglądy, wiarę/religię (ew. ich brak) - nie mamy prawa
Czyny ale niekiedy i także "nie-prywatne" poglądy już mamy.
I o tym mówię, dokładnie tak, jak piszesz.
Maciek P pisze:jak sam napisałeś (....) człowiek dorosły rozważa tę kwestię we własnym sumieniu. Ale nikt nie ma prawa decydować za niego.
Tak, to on musi zdecydować czy będzie przestrzegał zasad skautowych czy nie.
Jeśli nie to ... jest to problem.
Wbrew pozorom nie tylko jego.
Moim - i twoim zdaniem - nie da się pogodzić ateizmu z zasadami skautowymi. Ale to oni muszą sami do tego dojść i podjąć decyzję. Nie możemy jej na nich wymuszać.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

BATERIA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: BATERIA » 08 mar 2009, 14:18

teraz Porównując tak wiele dość zróżnicowanych wypowiedzi na ten temat i czytając również interpretacje roty przez Mirowskiego sam nie wiem czy fragment "służbę Bogu" interpretować tak jak Mirowski czy też czytać jako dosłowne znaczenie wynikające z tekstu.
Więc nadal mam dylemat czy zastosować się do "porady" kapelana czy tez trwać w organizacji jak przedtem.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 mar 2009, 14:23

To już, Patryku, twój wybór. Ty decydujesz w swoim sumieniu.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 mar 2009, 14:31

BATERIA pisze:sam nie wiem czy fragment "służbę Bogu" interpretować tak jak Mirowski czy też czytać jako dosłowne znaczenie wynikające z tekstu.
Patryk, "służba Bogu" to nie jest "fragment" to fundament.
Zasady Ruchu Skautowego pisze:Robert Baden-Powell zapytany, gdzie religia pojawia się w skautingu, odpowiedział: Wcale nie pojawia się. Ona tam zawsze była. Jest to podstawowy czynnik - fundament skautingu.

A zatem pojęcie siły nadprzyrodzonej jest czymś zasadniczym w skautingu. Cała koncepcja wychowawcza ruchu polega na pomocy młodym ludziom w przekraczaniu granic świata materialnego i w poszukiwaniu wartości duchowych.
Jeśli masz szczerą wolę przekraczania granic świata materialnego i w poszukiwania wartości duchowych to jak najbardziej skauting jest dla Ciebie, choćby stu komendantów radziło Ci inaczej.
Ale najpierw musisz sobie odpowiedzieć, czy masz tą szczerą wolę.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 mar 2009, 15:26

Ja chciałbym zauważyć, że rozumienie pewnych pojęć ewoluuje:
Komentarz do Prawa harcerskiego - hm RP Stanisław Sedlaczek pisze:Jako Katolik (Katoliczka) i Polak(Polka) wiem, że ta służba jest moim obowiązkiem.
Komentarz do Prawa harcerskiego - hm RP Jan Mauersberger pisze:Bóg jest dla mnie źródłem wszelkiego dobra i siły. W mojej wewnętrznej pracy sięgam do źródeł chrześcijaństwa.
Żyję w obliczu Boga, złączony jak najściślej z Chrystusem - jak gałąź z winoroślą, jak komórka w organizmie.
Ż życia Kościoła, z modlitwy i sakramentów czerpię Boskie życie dla duszy, aby je dawać innym, szerząc wokoło siebie Królestwo prawdy i dobra.
Jestem na służbie Boga, który jest Duchem najwyższym. rozwijam się duchowo i doskonalę. Całym życiem pełnię wolę mojego Pana.
Prawo Boże nakazuje miłować Ojczyznę ponad wszystko w świecie.
Widzę w dziejach Polski myśl Bożą. Wierzę w powołanie mojego narodu do współpracy w wielkim dziele odrodzenia ludzkości w prawdzie i miłości Chrystusowej.
Teraz nikt nie twierdzi, że harcerz musi być akurat katolikiem, a nie wyznawcą innej religii.

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 mar 2009, 15:39

To zależy od organizacji.

W ZHP obowiązują Zasady Ruchu Skautowego.

W ZHR (teoretycznie) podobnie, z tym że instruktor musi być chrześcijaninem.

W FSE-Zawisza harcerz musi być katolikiem.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2009, 15:43 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 08 mar 2009, 16:22

no właśnie. przecież będąc członkiem ZHP wcale nie trzeba wyznawać konkretnej religii.
u nas w gromadzie jest chłopiec wiary prawosławnej i nikt jakoś nie robi z tego problemu.
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

Piro
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Piro » 08 mar 2009, 17:53

24Olaa pisze:u nas w gromadzie jest chłopiec wiary prawosławnej i nikt jakoś nie robi z tego problemu.
A kto miałby robić? :)
wyksztalcioch pisze:"PEŁNIć SŁUŻBę BOGU, który stanowi uosobienie najwyższych ideałów, takich jak miłość, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, piękno, przyjaźń i braterstwo, wiara, nadzieja.
No i tu mam problem :) nie uważam żeby Bóg był uosobieniem najwyższych ideałów, ale to tylko moje osobiste zdanie. Wręcz uważam że jest wprost odwrotnie a dowody mamy w Biblii.

Poza tym ostatnio spotkałem się ze zdaniem że Ateista nie może być patriotą. Niestety według naszej organizacji nie ma w jej szeregach miejsca dla Ateistów i mamy do wyboru:
1. Uwierzyć w Boga ( powodzenia :P )
2. Odejść z organizacji
3. Zostać i niestety okłamywać się że wszystko jest ok
4. Ewentualnie inna opcja na którą nie wpadłem
Ostatnio zmieniony 08 mar 2009, 18:10 przez Piro, łącznie zmieniany 1 raz.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 mar 2009, 18:29

No cóż...nie będę dyskutował na temat tego, co dla kogo uosabia Bóg. Zauważam, tylko że w Przyrzeczeniu uosabia (symbolizuje) te wartości i tyle. Jeżeli uważasz, że "przyrzeczeniowy Bóg" uosabia inne wartości, to cóż...trudno, nie mam zamiaru tłumaczyć Ci Twojego błędu, może kiedyś zrozumiesz.

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 mar 2009, 18:46

Piro pisze:mamy do wyboru:
(...)
Np. zostać członkiem wspierającym ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 08 mar 2009, 19:40

[quote=""Piro""]
wyksztalcioch pisze:"PEŁNIć SŁUŻBę BOGU, który stanowi uosobienie najwyższych ideałów, takich jak miłość, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, piękno, przyjaźń i braterstwo, wiara, nadzieja.
No i tu mam problem :) nie uważam żeby Bóg był uosobieniem najwyższych ideałów, ale to tylko moje osobiste zdanie. Wręcz uważam że jest wprost odwrotnie a dowody mamy w Biblii.[/quote]
to jak interpretujesz slowo "Bóg" w przypadku nie wierzacego tj. w tej sprawie? Rozumiem ze przychylasz sie do tego co poradzil kapelan BATERI? Co w koncu powiesz o osobie wyznajacej religie gdzie nie ma biblii, a jest ksiega gdzie zawarte tresci dotycza innego boga?

Nie chce tu wkladac kija w mrowisko i wzbudzac kontrowersje, ale doktryna kosciola łacinskiego glosi ze Bog jest uosobieniem najwyzszych idealow, to kazdy katolik wie. Podobnie mowia inne wyznania. Zaznaczam ze nie wiem jakiego wyznania jestes i nie chce zebys odebral to tak jak bym cos ci narzucal. to tylko stwierdzenie nt. kosciola lacinskiego.
To jest pierwsza sprawa dotyczaca uosobienia Boga jako najwyzszych idealow przez katolika.

Druga jest taka, ze dla osoby nie wierzacej najwiekszym idealem bedzie to w co wierzy i uwaza za najbardziej wartosciowe i ponad wszystkim. Kazdy pod slowo "bóg" moze sobie podciagnac co mu sie podoba i nikt nie moze tego kwestionowac. To zostalo juz napisane.
Podobnie jest z osobami innych wyznan, ktore za slowo "bóg" wstawiaja swojego boga.

Mam wrazenie ze nie rozumiesz ze ZHP jest dostepne dla wszystkich bez wzgledu na wyznanie i to w co wierza jesli kwestionujesz boga jako uosobienie najwyzszych idealow, ktore dla kazdego moze byc inne.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

BATERIA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: BATERIA » 08 mar 2009, 22:34

Poza tym ostatnio spotkałem się ze zdaniem że Ateista nie może być patriotą. Niestety według naszej organizacji nie ma w jej szeregach miejsca dla Ateistów i mamy do wyboru:
1. Uwierzyć w Boga ( powodzenia :P )
2. Odejść z organizacji
3. Zostać i niestety okłamywać się że wszystko jest ok
Więc drodzy druhowie co doradzacie
Odejść z organizacji z honorem.
Czy zostać i udawać że jest wszystko ok.

Wolał bym zostać jednak świadomość tego iż przyrzekałem nie daje mi spokoju ponieważ nie wypełniam jednego zadania tj. służba Bogu.
Choć z drugiej strony męczy mnie wątek poruszony na pewnej dyskusji. Bóg jest uosobieniem największych ideałów więc czy wierząc w jakieś określone ideały(nie wiem czy to jest dobry przykład)ale np. miłość spełnimy postawione nam cele przyrzeczenia. Poradźcie
Ostatnio zmieniony 08 mar 2009, 22:40 przez BATERIA, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 mar 2009, 23:30

Piro po prostu usiłuje ponownie walić swoją propagandę, choć już raz sromotnie uciekł z pola, bo "nie chciało mu się czytać". Jeśli tak czytałeś Biblię, jak ten wątek, to twoje dowody, Piro, są funta kłaków niewarte.
Ale to nie miejsce na takie dyskusje. Chcesz pogadać o religii, to zapraszam na kosciol.pl

Bateria, pojęcie służby Bogu, czy bogu jest szerokie. Tak jak napisał Czesław: ważne, żebyś w swoich poszukiwaniach wyszedł poza materializm w sferę ducha. Czy w tej sferze sięgniesz do konfucjanizmu, buddyzmu (buddyzm nie zakłada istnienia jakiegokolwiek Boga, wierzy w Wielki Byt będący Wielką Nicością), taoizmu (kult przyrody i harmonii), czy jakiegokolwiek innego systemu wartości, to już kwestia osobna. Nikt nie wymusza na tobie i wymuszać nie ma prawa wiary w Boga objawionego w jakikolwiek sposób.

Co więcej, możesz sięgnąć do różnych systemów filozoficznych uznających jakąś formę deizmu. Czy to wolterowski kult Rozumu, czy kantowskie "niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie", platoński "ideał ideałów", czy jakkolwiek inaczej. To twój wybór. Chodzi o to, żebyś nie zamykał się na świat wartości innych, niż materialne.

Służba Bogu nie jest wykonywaniem czynności rytualnych, a realizacją praktyczną wartości, służbą wartościom.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 mar 2009, 23:36

BATERIA pisze:Poza tym ostatnio spotkałem się ze zdaniem że Ateista nie może być patriotą.
Ciekawe to i zastanawiające. Moja rada: zmień znajomych, na takich, którzy rozumieją czym jest ateizm i czym jest patriotyzm.

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 08 mar 2009, 23:42

Piro pisze:Poza tym ostatnio spotkałem się ze zdaniem że Ateista nie może być patriotą. Niestety według naszej organizacji nie ma w jej szeregach miejsca dla Ateistów[...]
To nie slowa BATERI ale Piro. Nie wiem o co mu dokladnie chodzi niestety. Ale chyba wole sie nie wciagac w poziom dyskusji ktory on prezentuje.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”