Próba pwd

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
kkasiulaa

Post autor: kkasiulaa » 04 paź 2008, 19:45

Ile lat musi mieć osoba która chce otworzyć próbę na pwd, czy może mieć skończone 15 lat, czy np wystarczy jak będzie miała rocznikowo 16 czy musi być koniecznie ukończone 16 lat ?

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 04 paź 2008, 19:50

W oficjalnym dokumencie jest:

Warunki otwarcia próby:
• Złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego.
• Przedstawienie KSI programu swojej próby, zapewniającego realizację wymagań.
• Ukończone 16 lat.

Więc sprawa wydaje się prosta w teorii, bo w praktyce KSI różnie do tego podchodzą otwierając ludziom próby, gdy mają 15 lat na przykład...
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Ika
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ika » 26 lut 2009, 16:30

cebul pisze:(...) otwierając ludziom próby, gdy mają 15 lat na przykład...
Raczej: ukończone 15, a rocznikowo 16. Bo inaczej byłaby dyskryminacja osób np. z 12 grudnia, nie uważasz? ;)
pwd. Dominika "Ika" Proszowska HO
drużynowa 111 Pilzneńskiej Drużyny Harcerzy Wędrowników
z-ca komendantki 1 PSH "Zielony Płomień" ds. programowych i kształcenia

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 26 lut 2009, 17:48

Mysle ze to zadna dyskryminacja :) Ja bym sie przychylal jednak do 16 lat "nie rocznikowo". Dlaczego, otoz podobnie jak w panstwie aby otrzymac dowod osobisty musisz miec 18 lat co do dnia ukonczone. Tak jest rozumiane ukonczone 18 lat. Czy nazwiesz wtedy dyskryminacja wydawanie jednym osobom dowodu wczesniej a innym pozniej ?:)
Takie jest moje zdanie w tym temacie. Ale zycie jest zyciem i jak Cebul napisal roznie to bywa z KSI...
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 26 lut 2009, 21:52

Hmm chyba coś w tym jest. Skoro stopień jest skorelowany z pełnieniem funkcji instruktorskiej (docelowo). Ustawa rozgranicza zasady funkcjonowania w stowarzyszeniu małoletnich właśnie na granicy 16 roku życia. Może i nie jest to bardzo silny argument, ale zawsze jakaś wskazówka. Szczerze mówiąc, wolałabym tę interpretację "rocznikową" :)

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 lut 2009, 00:15

zwłaszcza że mówimy o otwarciu próby a nie o zamknięciu czyli nabyciu konkretnych uprawnień. Co jednak nie zmienia sytuacji, że dość jasno jest to określone w regulaminie i KSI łamiące ten punkt działają mało wychowawczo.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 27 lut 2009, 10:32

sikor pisze:zwłaszcza że mówimy o otwarciu próby a nie o zamknięciu czyli nabyciu konkretnych uprawnień.
Właśnie wiele KSI otwarcie próby 15-latkowi argumentuje tym, że "to tylko otwarcie, nie wiadomo jak ta próba pójdzie etc.".
sikor pisze:Co jednak nie zmienia sytuacji, że dość jasno jest to określone w regulaminie i KSI łamiące ten punkt działają mało wychowawczo.
Ot co. Uczymy ludzi, że co prawda maksyma "dura lex, sed lex" istnieje, ale w razie "W" można ją nagiąć (tj. olać) do swoich potrzeb. Ekstra :/
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

afro90
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: afro90 » 26 lip 2009, 19:19

Witam Serdecznie.
Mam pytanie jak najbardziej nawiązujące do TEMATU :)

Jak powinienem rozpisać swoją próbę pwd.
Prosiłbym o jedno przykładowe zadanie - mam już swój plan ale nie wiem jak zacząć.
Z GÓRY DZIęKUJę I POZDRAWIAM :D

Seba
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Seba » 26 lip 2009, 19:44

Cytat z http://szczecindabie.zhp.pl/index.php?o ... &Itemid=52] :
11. Pełnił funkcję podczas HAL lub HAZ.
Wpisz sobie pkt o treści np.:

1. Będę oboźnym na Harcerskiej Akcji Zimowej.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2009, 19:45 przez Seba, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłość to nie pluszowy miś, ani kwiaty. To też nie diabeł rogaty.
Ani miłość kiedy jedno płacze, a drugie po nim skacze.
Miłość to żaden film, w żadnym kinie, ani róże, ani całusy małe, duże.
Ale miłość - kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze.

afro90
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: afro90 » 26 lip 2009, 20:10

Dziękuję!!! :d

Seba
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Seba » 26 lip 2009, 21:16

Nie ma za co.
Miłość to nie pluszowy miś, ani kwiaty. To też nie diabeł rogaty.
Ani miłość kiedy jedno płacze, a drugie po nim skacze.
Miłość to żaden film, w żadnym kinie, ani róże, ani całusy małe, duże.
Ale miłość - kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze.

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 27 lip 2009, 01:16

afro90 pisze:Witam Serdecznie.
Mam pytanie jak najbardziej nawiązujące do TEMATU :)

Jak powinienem rozpisać swoją próbę pwd.
Prosiłbym o jedno przykładowe zadanie - mam już swój plan ale nie wiem jak zacząć.
Z GÓRY DZIęKUJę I POZDRAWIAM :D
Komisja Stopni Instruktorskich w Twoim hufcu powinna mieć swój regulamin, wg którego powinieneś rozpisać próbę, a same zadania powinieneś uzgodnić ze swoim opiekunem ;). Zresztą, ogólne założenia są takie same w całym Związku.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 27 lip 2009, 07:51

no i z tego co pamietam, w wymaganiach do przyznania stopnia jest "ukończył kurs drużynowych lub kurs przewodnikowski" ... wiec to tez warto planowac podczas trwania próby ...albo przed...

Zucholek^^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zucholek^^ » 18 sie 2009, 20:21

A ja czytając to forum znowu czegoś nie rozumiem...

W jaki sposób osoba która ma 15 lat chce otworzyć próbę przewodnikowską, skoro nie posiada naramiennika wędrowniczego, ani stopnia Harcerza Orlego (nie może tego posiadać bo sam naramiennik wędrowniczy można zdobywać mając 16 lat - będąc w wieku wędrowniczym, a dopiero po nadaniu naramiennika wędrowniczego można zdobywać stopień HO). Z tego co pamiętam najpierw jest się wędrownikiem, a później instruktorem - może się mylę - ale skoro tak to po co trudzimy się ze zdobywaniem naramiennika wędrowniczego i po co wykonujemy próbę na HO skoro możemy być szybciej instruktorem - bez tych dwóch rzeczy. Prawda? - jakie życie było by piękne. Ale
Druhny i Druhowie jak mamy być dobrymi instruktorami, skoro nawet tak naprawdę nie mamy wiedzy na podstawie wędrownika... Ja nie jestem ani za tym, żeby zaniżać wieku ani drużynowego, ani instruktora... Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć dlaczego... Jeżeli chciałby ktoś znać moje zdanie na ten temat to jest ono tutaj: http://miniportal.harcerski.pl/forum/vi ... d=5510&p=2 jest to link do pewnego forum, gdzie o tym jest nawet założony temat :)

Aha jeszcze mam pytanie:
Kiedyś spotkałam się z takim zjawiskiem, że Druhna miała stopień samarytanki i była po zobowiązaniu instruktorskim - czy taka sytuacja jest możliwa? (oczywiście w między czasie Druhna - naj prawdopodobnie nie zdobyła naramiennika wędrowniczego, ani stopnia HO...). Troszkę zdziwiłam się taką sytuacją, ponieważ wcześniej nigdy w życiu nie widziałam takiego zjawiska... Bardzo bym prosiła o odpowiedź.

Dziękuję :)
HO Dorota Klusaczyk
Drużynowa 1 Gromady Zuchowej "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Nie tylko Zuchowym patrzę okiem!
===> 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Spartakus"
===> Hufiec ZHP im. Józefa Kreta w Jastrzębiu Zdroju
'Jeśli zobaczysz iskrę w oczach Zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła i stała się wędrowniczą watrą!'

Piterekw
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piterekw » 18 sie 2009, 21:50

Pozwolę sobie zabrać głos...

Co do warunków otwarcia próby, słuszny cytat, bo pochodzący z dokumentu przedstawił Cebul. Jak słusznie z Łukaszem zauważyli jest jasno napisane "ukończone 16 lat". Teoretycznie nie ma z czym dyskutować. Również słusznie to skomentowali, że "to zależy od KSI". Moim zdaniem sformułowanie "ukończone 16 lat" nie podlega dyskusji i nie powinno "zależeć od KSI"... z czym generalnie się zgadzamy.

Sprawa wydaje się ciekawsza, jeśli rozpatrzymy warunki zamknięcia stopnia przewodnika. Przykład który podała Dorota jest niestety możliwy...

Zapis mówi:

Warunki zamknięcia próby
1. Posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie stopnia harcerka orla - harcerz orli.
2. Zrealizowanie wymagań próby.

... a więc nie jest napisane - posiadanie stopnia HO - tylko wiedzy na poziomie i w tym przypadku jak najbardziej to kto taki stopień może zamknąć zależy od zasad i tradycji przyjętych w KSI.

Nie komentując czy źle to czy dobrze... moim zdaniem z dokumentu wynika, że samarytanka może posiadać stopień przewodniczki.

A że jeszcze jedną mam myśl... to powiem Wam w ramach ciekawostki, że w naszym ZHP są hufce, w których zobowiązanie składa się jeszcze przed zamknięciem próby na stopień instruktorski, "bo taka była fajna okazja", i mało tego, że zobowiązanie się powtarza, nawet kilka razy, żeby lepiej pamiętać... ;)

Zaznaczę tylko, że nie mówię o moim hufcu... ;)

Pozdrawiam
phm. Piotr Wychowaniec

z-ca komendanta hufca ZHP Kielce-Południe
8 Kielecki Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych
im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”