Drużyna ... ważne i pilne

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 17 gru 2008, 23:25

1. "Patent Druzynowego" to dokument potwierdzający pozytywne przejście kursu druzynowego organizowanego np przez Hufcowy Zespół Kadry Kształcacej.

2. Oczywiście że możesz szkolic zastepowych w druzynie jeśli zbierzesz taka kadre która bedzie potrafiła przygotowac i przeprowadzic taki kurs. Czyli najlepiej instruktorzy z jakaś wiedzą harcerska i ksztalceniową, tak by mogli byc równiez autorytetem wychowawczym.
Kurs oczywiście oparty o standardy.

3. Na zbiórce w lesie nie musisz mieć ubezpieczenia odzielnego jeśli nie bedzie on z noclegiem bo w tedy jest to wycieczka i musi byc ubezpieczona, podstawa prawna jest instrukcja o rejestracji biwaków, rajdów. Ale taka zbiórka musi byc odnotowana w książce pracy druzyny, musisz miec zgody od rodziców.

4. Ponieważ bierzesz odpowiedzialnośc za zycie i zdrowie jak nie chesz trafic do kryminału to lepiej to miec bo niewiesz jak zachowają sie rodzice harcerzy gdy ten np podczas zwiadu spadnie z drzewa i połamie nogi...
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 18 gru 2008, 00:34

kalu pisze:Oczywiście że możesz szkolic zastepowych w druzynie jeśli zbierzesz taka kadre która bedzie potrafiła przygotowac i przeprowadzic taki kurs. Czyli najlepiej instruktorzy z jakaś wiedzą harcerska i ksztalceniową, tak by mogli byc równiez autorytetem wychowawczym. Kurs oczywiście oparty o standardy.
Myślę, że Czesiowi chodziło o szkolenie zastępowych np. w formie zastępu zastępowych, czy też indywidualną pracę drużynowego/przybocznych z "wyłowionymi" naturalnymi liderami - zależnie od możliwości drużyny. Nie wyklucza to oczywiście szkolenia kadry drużyny podczas np. szczepowego kursu zastępowych czy przybocznych. Funkcyjni drużyny nie potrzebują specjalnie legitymować się swoimi uprawnieniami, stąd niekoniecznie trzeba im organizować specjalne kursy etc. Drużynowi natomiast wg naszych przepisów muszą ukończyć kurs drużynowych i tu potwierdzenie kwalifikacji jest konieczne. A jak pokażesz mi oficjalny standard kursu zastępowych, to sam skorzystam :)
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 gru 2008, 10:26

kalu pisze:1. "Patent Druzynowego" to dokument potwierdzający pozytywne przejście kursu druzynowego organizowanego np przez Hufcowy Zespół Kadry Kształcacej.
To nie żaden patent tylko zaświadczenie o ukończeniu kursu.
kalu pisze:2. Oczywiście że możesz szkolic zastepowych w druzynie jeśli zbierzesz taka kadre która bedzie potrafiła przygotowac i przeprowadzic taki kurs. Czyli najlepiej instruktorzy z jakaś wiedzą harcerska i ksztalceniową, tak by mogli byc równiez autorytetem wychowawczym.
Kurs oczywiście oparty o standardy.
Hahahahahahaha

Kształcenie zastępowych w innym miejscu niż drużyna jest ersatzem. I proszę nie pisz o durnowatych standardach czy innych głupotach bo tylko straszysz ludzi. Zastępowych kształci się podczas pracy w ZZ-cie i tyle.
kalu pisze:3. Na zbiórce w lesie nie musisz mieć ubezpieczenia odzielnego jeśli nie bedzie on z noclegiem bo w tedy jest to wycieczka i musi byc ubezpieczona, podstawa prawna jest instrukcja o rejestracji biwaków, rajdów. Ale taka zbiórka musi byc odnotowana w książce pracy druzyny, musisz miec zgody od rodziców.
Jakie zgody od rodziców ??? U mnie 90% zbiórek odbywa się w lesie. Mam mieć zgode na każdą zbiórkę osobno ???
kalu pisze:4. Ponieważ bierzesz odpowiedzialnośc za zycie i zdrowie jak nie chesz trafic do kryminału to lepiej to miec bo niewiesz jak zachowają sie rodzice harcerzy gdy ten np podczas zwiadu spadnie z drzewa i połamie nogi...
A ja myślę że lepiej i bezpieczniej będzie podziwiać przyrodę zza szyby lub w telewizji.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 18 gru 2008, 10:45

juz dopieszczam moją wypowiedz.
2). moim osobistym zdaniem ,szkolenie zastepowego we własnym zakresie to jest dobre i skuteczne w wersji w której nie pracujesz zastępem zastępowych.
W momencie gdy zastępowy zrobi coś szalonego na zbiórce zastępu - to padnie pytanie czy był przeszkolony? kto i kiedy go przeszkolił i czy zrobil to dobrze.
I w momencie gdy w przygotowaniu zastępowego ("merytorycznym") pomaga ktoś wiecej, hufiec, inni instruktorzy itd na pewno czułbym się bezpieczniej...

3). nie znam podstaw prawnych ale wiem że 1zł na pzu to nie jest problem, a nie widzi mi się osobiste odszkodanie lub pokrywanie kosztów leczenia, lub obciążanie kosztami zhp

4).Co do zgód - na wypady, osobiście stosuje się do zasady że jeśli harcerz po godzinie 22-23 nie bedzie odstawiony do domu to musze mieć zgode rodziców. miałem ostatnio zbiórkę z Panami Policjantami i naprawdę żaden z harcerzy nie ma wątpliwości co do potrzeby zgód itd. (w przypadku opuszczania gminy, gdzie zameldowany jest harcerz tez wołam o zgode)
tzn.nie biore zgód na 2h wypad do lasu (ale cokolwiek z nocowanie)
Co do całości to przypominam że to tylko moja rada a nie jakaś oficjalna - prawna wytyczna.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2008, 10:55 przez Coenus, łącznie zmieniany 1 raz.

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 18 gru 2008, 11:03

sikor czepiasz się:)
3. Na zbiórce w lesie nie musisz mieć ubezpieczenia odzielnego jeśli nie bedzie on z noclegiem

Jakie zgody od rodziców ??? U mnie 90% zbiórek odbywa się w lesie. Mam mieć zgode na każdą zbiórkę osobno ???

Czytamy ze zrozumieniem, bo czepialstwo moze ktos potraktowac jak trollowanie... :p

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 18 gru 2008, 13:19

Bartłomieju, mylisz
harcerską działalność wychowawczą (inaczej: wychowanie prowadzone metodą harcerską)
z
działalnością placówki wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.

Instrukcja organizacyjna Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej
dotyczy wyłącznie
działalności ZHP w zakresie
"działalności placówek wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej".
Takich jak np. "biwak".

Jeśli zbiórkę drużyny traktujesz jak
"zajęcia placówki wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej"
to .... chyba warto zastanowić się czy nie pomyliłeś organizacji.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 gru 2008, 17:31

Bartek. Proszę przeczytaj jeszcze raz ten punkt ale ZE ZROZUMIENIEM.
3. Na zbiórce w lesie nie musisz mieć ubezpieczenia odzielnego jeśli nie bedzie on z noclegiem bo w tedy jest to wycieczka i musi byc ubezpieczona, podstawa prawna jest instrukcja o rejestracji biwaków, rajdów. Ale taka zbiórka musi byc odnotowana w książce pracy druzyny, musisz miec zgody od rodziców.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 19 gru 2008, 09:32

Czesławie, nie chce sie spierać.Ale nie ładnie używać chwytu "o myleniu organizacji".
Powiem tylko tak, dodatkowa zgoda rodzicow albo ubezpieczenie jeszcze nikomu nie zaszkodziły:) A już na pewno nie ma przepisu który mnie jako opiekunowi ZABRONIŁBY wymagać tego od swoich ludzi. Bo kto jak kto ale to ja "bekne" jak coś się stanie...

Janusz, przepraszam, faktycznie ten 3 punk jest sformułowany troszke niezgrabnie:) Jak sie na niego napatrzyłem,to przeczytałem ZE ZROZUMIENIEM :)

Jeszcze raz podkreślam moja opinia jest subiektywna. Nie robmy offtopu.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 gru 2008, 10:42

Coenus pisze:Powiem tylko tak, dodatkowa zgoda rodzicow albo ubezpieczenie jeszcze nikomu nie zaszkodziły:)
A zaszkodziły, zaszkodziły. Nam wszystkim.
M.in. taki tok myślenia spowodował ze mamy, taki jaki mamy, system "obozownictwa".
Że zaduszono system zastępowy, itd.
Coenus pisze:A już na pewno nie ma przepisu który mnie jako opiekunowi ZABRONIŁBY wymagać tego od swoich ludzi. Bo kto jak kto ale to ja "bekne" jak coś się stanie...
Oczywiście ze nie możesz tego wymagać. Bo to jest "wymuszenie".
Odpowiedz mi, rodzicowi, dlaczego mam płacić za ubezpieczenie (NW) którego nie chcę. I nie muszę, bo obowiązkowo (w ZHP) są ubezpieczani (NW) jedynie uczestnicy (i kadra) "placówek HAL/HAZ" czyli "placówek wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej" organizowanych w ZHP.

Natomiast "uczestnicy" drużyn, póki co, jeszcze nie muszą.

A jeśli chodzi o wymaganie od rodzica odrębnej zgody na 2-dniową wycieczkę/zbiórkę zastępu/drużyny, to jeśli bym się dowiedział ze któryś z moich drużynowych to zrobił, miałbym powód aby pilnie przyjrzeć się poziomowi pracy drużynowego.
Bo byłoby to dla mnie sygnałem że "jego" rodzice chyba nie znają planu pracy drużyny (zastępu). I nie są na bieżąco (i z właściwym wyprzedzeniem) informowani o działalności drużyny.
Coenus pisze:Czesławie, nie chce sie spierać.Ale nie ładnie używać chwytu "o myleniu organizacji".
Sądząc po Twoich powyższych opiniach, obawiam się że powinienem ten "chwyt" powtórzyć.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2008, 10:43 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 gru 2008, 16:16

Oj Czesiu... Ja myśle że to my powoli jesteśmy pomyłkowo w organizacji wypoczynku...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”