Drużyna ... ważne i pilne

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
kkasiulaa

Post autor: kkasiulaa » 15 sie 2008, 08:58

Moglibyście mi napisać jakie rzeczy musi posiadać drużyna aby funkcjonowała prawidłowo i nikt się nie przyczepił do jej działania, i co musi mieć drużynowy oraz funkcyjni aby nikt im nie powiedział że są złymi funkcyjnymi, napiszcie mi wszystko co wiecie i co jest nie zbędę w drużynie, proszę bardzo ważne ;( zależy od tego funkcjonowanie drużyny w której jestem przyboczną ;]

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 15 sie 2008, 09:57

http://www.dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcz ... 3-harc.doc

w tym dokumencie masz sprawy organizacyjne. Sprawy finansowe są w instrukcji finansowej drużyny.

pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Szalona(:
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Szalona(: » 30 sie 2008, 22:44

Chyba jedną z najważniejszych rzeczy jest zgranie drużyny (:
Napewno musicie mieć świetnych zastępowych, któzy nie tlyko będą rewelacyjni w tehcnikach harcerskich, ale również będą mieć doskonały kontakt z ludźmi (:.
Ty jako przyboczna musisz pomagać drużynowemu ( U nas jest tak, że przyboczna zajmuje się kontaktem z ludźmi w drużynie, a drużynowy załątwia wsyztko poza obrębem drużyny).
Wbrew pozorom ważne są elementy zaskocznenia czyli np. Przyrzeczenie w nocy na biwkau kiedy się kandydaci tego nie spodziewają. 9Wiem, że to jest oczywiste, ale znam drużyny w którcyh to nie funkjconuje. I nie są to dobre drużyny).
Ale najważniejsza jest dobra atmosfera w drużynie. Wtedy reszta się sama jkaoś ułoży. (:

Poczdrawiam (:

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 31 sie 2008, 08:35

Stuk, stuk.

Czy "robienie" Przyrzeczen w nocy, na biwakach, obozach ma swiadczyc o "jakosci" druzyny?
dh. Beata Iwan bs. (ale już niedługo... ;))
przyboczna w 1RŚGZ "Przyjaciele Zielonego Lasu"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 31 sie 2008, 14:41

....pewnie, tak jak na apelu w auli, czy boisku szkolnym, pod pomnikiem Czynu/ wpisać jakiego/, na estradzie zbiorowo i ew. z okazji Święta / wpisać jakiego/, pod Trybuną.......

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 31 sie 2008, 15:59

Zeby nie bylo... nie neguje elementu zaskoczenia.
Tylko, wydaje mi sie, ze temat " zrywania w nocy " jest juz oklepany, powiedzialabym iz bardzo.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 31 sie 2008, 17:34

Beatko, nie przesadzaj, dla tych co dopiero co wstąpili ?!
To dla Nich a nie dla kadry atrakcja, taki "oklepany" alarm, cichy, albo i nie....

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 31 sie 2008, 17:46

kkasiulaa pisze:Moglibyście mi napisać jakie rzeczy musi posiadać drużyna aby funkcjonowała prawidłowo i nikt się nie przyczepił do jej działania, i co musi mieć drużynowy oraz funkcyjni aby nikt im nie powiedział że są złymi funkcyjnymi, napiszcie mi wszystko co wiecie i co jest nie zbędę w drużynie, proszę bardzo ważne ;( zależy od tego funkcjonowanie drużyny w której jestem przyboczną ;]
Drużynowy musi mieć kurs drużynowych.
Drużyna musi mieć członków, obrzędowość i opiekuna.

Z formalności:
plan pracy, ewidencję członków, książkę finansową, książkę inwentarzową, książkę pracy drużyny, kronikę itd.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 31 sie 2008, 18:35

StaryWilk pisze:Beatko, nie przesadzaj, dla tych co dopiero co wstąpili ?!
To dla Nich a nie dla kadry atrakcja, taki "oklepany" alarm, cichy, albo i nie....
Wilku, sama z niecierpliwoscia czekam na swoj dzien ;).

Widzialam kilka Przyrzeczen, domyslam sie, ze jest to wyjatkowa chwila [nie raz lamal sie glos druzynowym, czy tez skladajacym "przysiege". ] Powiedzialabym wrecz, ze jest to cos bardzo INTYMNEGO.

W gruncie rzeczy nie mam nic przeciwko nocnym alarmom.. .Tylko wydaje mi sie, a staz w ZHP niewielki przeciez, ze jest to cos bardzo indywidualnego i biszkopta nalezy poznac. Zobaczyc co go interesuje, jak sie czuje w szerszym gronie i dopiero wtedy myslec o Przyrzeczeniu. Czasami kiedy w rozmowach z innymi harcerzami przewija sie temat Przyrzeczenia, to wydaje mi sie, ze jest to robione na odwal sie , na zasadzie przyszedl nowy - ok . musi miec krzyz - no to masz, a zeby uspokoic sumienie to zwleczemy cie z lozka w nocy, przecioramy... itd.

Chwile dostosowac do czlowieka, nigdy na odwrot.
Moze jeszcze jestem za krotko w Zwiazku, moze jestem idealistka, moze jestem az nazbyt szurnieta, ale tak wlasnie mysle.

I chyba czas skonczyc dyskusje w tym watku, a szkoda, moze porozmawiac o tym wsrod wedrownikow, wszak oni sa kadra.
Co druh na to?

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2008, 18:40 przez beao, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 31 sie 2008, 21:10

Cóż, mogę Ci polecić "Obrzędowy Piec" Chytrego Kota, tam są piękne wzory, nie tylko Przyrzeczeń :) A pogadać ? Zawsze i na każdy interesujący Cię temat :D

Orli Galaz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Orli Galaz » 15 wrz 2008, 16:46

Jakby je tam (w dobrym tego słowa znaczeniu)nie pojmować i czego to miałyby nie dotyczyć, to wg mnie, drużyna powinna mieć jakieś osiągniecia. Wtedy szansa iż ktoś będzie miał ochotę lub odwagę sie przyczepić jest prawdę mówiąc,- raczej niewielka!!!!?????

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 15 wrz 2008, 17:29

Andrzeju, pogubiłam się...
to powinna mieć osiągnięcia czy nie ?

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 16 gru 2008, 11:31

Niestety poruszona kwestia choć smutna, jest bardzo prawdziwa.
W naszej organizacji "strach przed utrata członków" jest tak silny że silniejszy jest tylko "strach przed utrata kadry" - zwłaszcza takiej kadry która potrafi skutecznie działać, która ma osiągniecia:)

Moim skromnym zdaniem, poza regulaminowymi rzeczami jak np. przejrzysta prowadzenie finansów itd NIE MA gwarantów bezpieczeństwa.
Bo to wyglada tak że jesli robisz coś nie do końca dobrze to osoba życzliwa pokaże ci Twój błąd i powie jak go poprawić - doradzi...
A jak się trafi jakiś zazdrośnik albo inny negatywny osobnik to zawsze coś znajdzie... i tego nie da się uniknąć.
Od zaplecza prawnego ryzyko ciągle jest - jak coś się stanie, rodzic może zrobić naprawdę mase nieprzyjemności. (a ze stac sie może wszystko to wiemy)
Chyba najbardziej przykra i trudna sprawa to gdy w razie wpadki środowisko ci nie pomorze. Wybacz ale komendant itd niby fajny gość ale też ma rodzine.

Mysiek kilka postów wyżej wymienił właściwie wszystko.

Ja bym radził zwrócić uwage na kilka punktów:
Drużynowa musi mieć patent drużynowego
Funkcyjni muszą być przeszkoleni - jak nie patent np. zastępowego to chociaż mini kurs zorganizowany z pomocą hufca
Dokumentacja druzyny - finansowa, rozkazy, no i zawsze ale to zawsze ubezpieczenia na wypady i wyjazdy + zgody rodziców (zgody to podstawa - warto tez miec je ze soba podczas wyjazdów itd)
Pilnowanie bezpieczeństwa - zero brawury, i dmuchamy na zimne.
No i samemu trzeba świecić przykładem - ludzie najpierw patrza na Ciebie.

A przyrzeczenia - sam w tym tygodniu robie swoim podopiecznym :)
Powodzenia

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 16 gru 2008, 11:37

A w jakim pionie jest Twoja drużyna?
Ostatnio zmieniony 16 gru 2008, 11:38 przez Coenus, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 gru 2008, 13:05

Coenus pisze:Ja bym radził zwrócić uwage na kilka punktów:
Drużynowa musi mieć patent drużynowego
Funkcyjni muszą być przeszkoleni - jak nie patent np. zastępowego to chociaż mini kurs zorganizowany z pomocą hufca
Dokumentacja druzyny - finansowa, rozkazy, no i zawsze ale to zawsze ubezpieczenia na wypady i wyjazdy + zgody rodziców (zgody to podstawa - warto tez miec je ze soba podczas wyjazdów itd)
Czy mógłbyś sprecyzować, bo chyba nie "łapię".
1) co to jest "patent drużynowego" ?
2) czy wyszkolenie zastępowego w ramach drużyny jest wykluczone ?
3) wskaż podstawę prawną konieczności ubezpieczenia zbiórki drużyny zorganizowanej w lesie
4) oraz dlaczego oprócz zgody na przynależność do ZHP muszę uzyskać odrębne zgody na każdą zbiórkę (w harcówce, w lesie).
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”