Ateizm w harcertwie

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
ODPOWIEDZ
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 mar 2009, 18:45

A tak przy okazji, to zastanów się (o ile ci się chce), co wierzący człowiek, jak ja może pomyśleć o ateiźmie, jeśli spotyka ateistę, któremu... nie chce się czytać! A podobno wiara jest dla niewykształconych, nieoczytanych i po prostu głupich. :D

Czy nie jest tak, że ateistą jesteś z lenistwa? Coś jak to, o czym pisał Trzeci. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Piro
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Piro » 04 mar 2009, 20:23

Ależ ja bardzo lubię czytać :) tylko szkoda tracić czas na czytanie ciągłego oskarżania się. Szczerze mówiąc długo śledziłem wątek póki nie zaczęliście wzajemnie się oskarżać . I nie jestem ateista z lenistwa :) Poza tym jaki związek ma lenistwo do czytania z byciem Ateistą z lenistwa? Poza tym nie można być Ateista z lenistwa ponieważ zakładając że ktoś mówi że jest ateista ponieważ nie lubi chodzić do kościoła to wtedy można założyć ze nadal wierzy w Boga tylko jest zniechęcony do kościoła wtedy można go nazwać Agnostykiem bądź deistą lub jeszcze inaczej (zależy od przekonań) :)

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 04 mar 2009, 20:56

Chłopie bredzisz przeczytaj 3 posty wyżej podział ateistów , gdzie tam deiści?? Agnostycy mimo że są forma ateizmu też tu nie pasują???? wtedy jest zniechęcony do instytucji kościoła i nie spełnia warunków ateizmu.

czytamy ze zrozumieniem...........
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

joseph
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: joseph » 04 mar 2009, 20:58

Cieszy mnie, że wiele ciekawych uwag pojawiło się w dyskusji. Mnie osobiście ukazały wiele Waszych myśli (chyba przekonań), które kiedyś spotykały mnie w wiecznych dyskusjach młodości. Teraz (mam wiele lat) czasem spotykam pewnych siebie ludzi, co do tłumaczenia sobie widzialnego świata, siebie i relacji międzyosobowych. Podobał mi się kiedyś katechetyczny problem bardzo mądrze myślącej dziewczynki, która na katechetyczne zadanie, aby narysować Pana Boga. Oddała pustą kartkę, do której namalowała tylko ramkę. Oddając kartkę powiedziała poważnie, że Pana Boga nie można narysować. Rysować można dopiero od czasu Pana Jezusa. Moim zdaniem Pan Bóg jest ciekawym problemem i dla harcerzy. Serdecznie Dyskutantów pozdrawiam joseph

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 mar 2009, 21:24

Piro pisze:Ależ ja bardzo lubię czytać :) tylko szkoda tracić czas na czytanie ciągłego oskarżania się. Szczerze mówiąc długo śledziłem wątek póki nie zaczęliście wzajemnie się oskarżać . I nie jestem ateista z lenistwa :) Poza tym jaki związek ma lenistwo do czytania z byciem Ateistą z lenistwa? Poza tym nie można być Ateista z lenistwa ponieważ zakładając że ktoś mówi że jest ateista ponieważ nie lubi chodzić do kościoła to wtedy można założyć ze nadal wierzy w Boga tylko jest zniechęcony do kościoła wtedy można go nazwać Agnostykiem bądź deistą lub jeszcze inaczej (zależy od przekonań) :)
Ja tylko spytałem, jakie sprawiasz wrażenie, a nie jaki jesteś. Pisząc, że nie chce ci się czytać sugerujesz - wybacz za słowa - lenistwo umysłowe. Więc wynika z tego, że twój wybór światopoglądowy wynika z faktu, że nie chce ci się pozyskiwać wiedzy. Takie sprawiłeś wrażenie tym, co napisałeś.

Poza tym, nikt tu nie "oskarżał się nawzajem". Omawialiśmy tylko znane powszechnie skutki stosowania różnych systemów światopoglądowych. Ale przecież żaden zarzut personalny nie padł.
Jeśli poprawi ci to nastrój, dopiszę, że pół mojej rodziny to ateiści, a nawet eks-oficerowie SB.

Zniechęcenie do Kościoła też nie czyni ateisty. Wielu świętych i męczenników nie miało co do niego złudzeń z apostołem Pawłem na czele.

Więc, jak pisał Trzeci...

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 mar 2009, 21:25

Trzeci pisze:Chłopie bredzisz przeczytaj 3 posty wyżej podział ateistów , gdzie tam deiści?? Agnostycy mimo że są forma ateizmu też tu nie pasują???? wtedy jest zniechęcony do instytucji kościoła i nie spełnia warunków ateizmu.

czytamy ze zrozumieniem...........
Przede wszystkim CZYTAMY! :)

Piro
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Piro » 05 mar 2009, 14:38

I dlatego nie preferuje dyskutowania przez fora internetowe :) Ponieważ ktoś może zostać źle zrozumiany jak ja wcześniej :) ale no cóż nie będę próbować udowodnić kto ma racje :) A co do Ateizmu w harcerstwie to niestety zawsze będzie on źle postrzegany i nie tylko w ZHP :) Tyle z mojej strony

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 05 mar 2009, 14:48

Damianie, chyba to nie tak. Dla mnie nie ma problemu postrzegania w harcerstwie źle , czy dobrze ateisty. On ma pełne prawo do szacunku dla swych własnych poszukiwań, jeśli na tej drodze szuka pozytywnych wartości. W Ruchu harcerskim/skautowym natomiast nie ma miejsca na ateizm jako taki. Wynika to jasno z zasad skautowych , które już przytoczył Czesław. Pozdrawiam ciepło !
Ostatnio zmieniony 05 mar 2009, 14:49 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Piro
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Piro » 05 mar 2009, 16:42

Zgadzam się z tobą :)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 05 mar 2009, 22:43

To fajnie, bo Piotr jest kolejnym, który to napisał, ale wcześniejszych postów nie chciało ci się czytać. :)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”