2 Drużyny

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 22 kwie 2008, 15:12

Sznur podnosi jej ego:) dlatego... Jak są dobrą drużyna to ma wpływ czy z funkcją czy bez. Jeśli nie to poinformuje swojego przełożonego (w każdym przypadku powinna tak zrobić). Jak jest zastępowym w innej drużynie to inni też mu/jej zaufali więc śmiało zaufaj mu/jej ;)

Czym dla Ciebie jest funkcja?

Może po prostu tam swobodniej się czuła?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2008, 15:13 przez Stary Wedrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

mag
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mag » 22 kwie 2008, 22:04

Z tym zaufaniem miałam co innego na myśli. Nie chodziło mi o to, że nie mogę danej osoby darzyć zaufaniem, bo tu jest "tylko" szeregową. Tylko że jako funkcyjna w gromadzie/zastępie harcerskim ma ona jakiś wpływ na dzieci, częściowo za nie odpowiada. I mogę tego od niej oczekiwać. Natomiast w drużynie SH/wędrowniczej może jako szeregowa zupełnie nie mieć wpływu na resztę, siły przebicia, więcej, być nieco nieodpowiedzialna. Potraktuję ją jak funkcyjną, co może rodzić różne komplikacje... Trudno mi to wyjaśnić, ale takie przypadki w praktyce naprawdę się zdarzają.

Nie rób ze mnie takiego potwora :) co do tej swobodności :) U nas nie ma wojskowego drylu, raczej właśnie "swobodnie" :) Tylko "swoboda" nie może też oznaczać odpuszczenia wszelkich zasad, równania poziomu w dół z drugiej strony, myślę, że się zgodzisz ;)
Natomiast fakt, że znam wielu świetnych funkcyjnych i świetnych harcerzy, którzy nie mają żadnego problemu ze zdjęciem sznura. Buntują się ci, dla których ten sznur jest właśnie szpanem, młodzi funkcyjni.

Czym jest dla mnie funkcja :?: Zobowiązaniem :) Wobec innych, wobec drużyny, wobec tych, którym mogę coś z siebie dać.

Oczywiście inaczej to wygląda u zastępowego, inaczej u przybocznego, inaczej jeszcze wyżej. Dla mnie - drużynowej, instruktora, funkcja jest przede wszystkim zobowiązaniem. U młodszych w grę wchodzą też inne rzeczy, ale choć odrobina takiego poczucia też by się przydała ;)
phm. Magda Lenartowicz HR
drużynowa 28 DSH "Antares"
Hufiec ZHP Opole-Miasto

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 22 kwie 2008, 23:04

taka p[rzebieralnia dla mnie jest głupia. Mundur danego człowieka mówi o nim samym. Jeżeli ktoś jest druzynowym w GZ, szczepowym, i jeszce pełni funkcje przewodniczącego KSI. To jaki powinien nosić sznur. W zalezności od czego. Od pogody? A dzisiaj idę na zbiórke Sh to założe szczepowego. A dzisiaj idę w barwach zuchów to założe co innego bo tak. Tylko pytam sie poco ta przebieralnia? Wg. mnie należy nosic sznur funkcji wyzszej z suwakami.
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

anulka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: anulka » 23 kwie 2008, 10:26

Jakoś nie widzę problemu. W drużynie, którą prowadzę są przyboczni innych drużyn działających w szczepie i drużynowa zuchów. I nigdy nie zdarzyło nam się przekładać sznurów czy pagonów przed zbiórką (drużyna w szczepie wyróżnia się jedynie pagonem, wszyscy mamy identyczne chusty).
Szczerze mówiąc nawet nie wyobrażam sobie tego, że przed wejściem zbiórkę drużynowa GZ zamienia granatowy sznur na brązowy. Przecież to, że na zbiórkę DSH przyszła w innym charakterze nie oznacza, że nagle przestała być drużynową, prawda? :)
Czasami, kiedy gdzieś jedziemy drużyną (a nie całym szczepem) zdarza nam się tłumaczyć osobom, które nas nie znają skąd tyle przybocznych, ale nigdy nie był to dla nas problem.
phm. Anna Gaczyńska
Drużynowa 5 DSH "Podkowa"
Komendantka 2 Kożuchowskiego Szczepu "Baszta"

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 23 kwie 2008, 11:10

Czyli jak sie chce to można... Kasiu i Madziu na razie niech nosi ten sznur zobaczycie, że po jakimś czasie przestanie on być główną motywacją tej druhny. Nakaz przekładania tego sznura może rodzić w niej poczucie degradacji, braku poszanowania tego czego robi, to co osiągnęła. Tak jak mówiłem ten sznur w gruncie rzeczy nic nie oznacza. Jest symbolem, który mówi nam jak ktoś jest ważny, co ważnego robi dla danego środowiska. W tym wszystkim najważniejsze jest to żeby to co robi, robiła to dobrze.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

mag
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mag » 23 kwie 2008, 12:42

Oj, chyba się nie dogadamy ;) Nie chodzę po mieście, i nie mówię ludziom: zdejmujcie sznury i już. Chociaż opowiadam się za tym rozwiązaniem. Po prostu my sznury zdejmujemy (mówię tu o młodych, bo wiadomo, że nikt "wyżej" nie musi, chociaż nasza szczepowa też to robi ;) ). i pozwala nam to uniknąć sytuacji, w której mamy 3 drużynowe, 4 przybocznych i 10 zastępowych w tych samych barwach ;) Wiadomo, że sznur nie jest najważniejszy, ale na tym poziomie to pozwala uniknąć zamieszania, i uczy też tego, że sznur to właśnie nie coś do "szpanowania". Jak powiedziałam, większości ludzi, naprawdę wartościowych, nie sprawia zdjęcie sznura problemu.

Zgadzam się z Tobą - najważniejsze, żeby dobrze pracować. Problem wtedy, kiedy dla niektórych wartością staje się kolor sznura, a nie ta dobra praca...

I na koniec: błagam - nie mów do mnie "Madziu" ;)
Hufiec ZHP Opole-Miasto

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 23 kwie 2008, 12:59

Ależ dlaczego nie "Madziu"? :o

To chyba jedne z najlepszych rozwiązań dotyczacych tego imienia :D

Pozdrawiam :)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 23 kwie 2008, 13:15

Wiec Magdaleno:P jak mówiłem ja też działem w dwóch drużynach... (każda miała inne barwy) i zmieniałem sznur. Dobrym rozwiązaniem jest jak taki osobnik:P sobie troszkę popracuję, w droży się w funkcję i dopiero mu damy sznur:)
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

mag
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mag » 23 kwie 2008, 16:20

Najlepiej by było :) Tylko to nie zawsze od nas zależy (moment wręczenia sznura) - a drugi drużynowy może to już widzieć inaczej ;)

offtop:
Jakoś nie przepadam za Madzią, jeszcze w wołaczu :D Osobiście najbardziej lubię wersję Magda, ale jak widać każdy woli inaczej, droga imienniczko ;)
Hufiec ZHP Opole-Miasto

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 26 kwie 2008, 08:50

kkasiulaa pisze:Ale ja pytałam o konkrety a nie o sznury które każdy chce nosić, pozdrowionka dla wszystkich wypowiadających się :))
Troche sie tutaj pomieszalo i pooftopicowalo wiec odpowiem Ci Kasiu.

Jesli jakakolwiek druhna opiekunka uwaza ze moze nosic owy brazowy sznur jej druhna zastepowa to moze nosic ale z barwa druzyny w ktorej ta funkcje pelni. Bo tak jak sugerujesz bezsensu jest jezeli ktos nosi barwy druzyny... 91 DH i nosi sznur funkcyjny druzyny 19 DH. Nie? To nie jest logiczne. Dlatego sa.. dwa wyjscia pokojowe:
Pierwsze to przebieralnia: sznur brazowy zaklada wtedy kiedy jest na zbiorce druzyny w ktorej pelni ta funkcje i zaklada jej barwy. Jezeli jednak chce przyjsc na Twoja zbiorke gdzie jest szeregowa, to zaklada barwy tej druzyny i szary sznur.
Druga opcja jest taka iz nosi sznur brazowy i barwy druzyny w ktorej ta funkcje pelni i... nie zmienia ich i koniec. Przychodzac na Twoja zbiorke ma brazowy sznur ale ma rowniez barwy ktore identyfikuja ja z inna druzyna w ktorej wlasnie pelni ta funkcje.
Troszke logiki.

ps. przepraszam za brak "ogonkow", pisze na dziwnej klawiatorze...
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 26 kwie 2008, 18:48

Damian skąd wytrzasnałeś taka interpretację regulaminu mundurowego? Ssamy palec?
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 26 kwie 2008, 19:19

Powiedzcie proszę co to właściwie za różnica? Co to zmienia że jak gdzieś wyjedziecie ktoś kilka razy "pomyli" drużynowych? Każdy harcerz i tak potrafi wskazać swoich przełożonych, zwykle do poziomu hufca nie ma z tym większych problemów.

Na dużych imprezach gdzie na prawdę kadra może się nieorietować kto jest kto wprowadza się identyfikatory na których można zawrzeć potrzebne informacje.

Poza tym niewiele jest imprez gdzie się cały czas w mundurze chodzi.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 kwie 2008, 08:51

orcus pisze:Na dużych imprezach gdzie na prawdę kadra może się nieorietować kto jest kto wprowadza się identyfikatory na których można zawrzeć potrzebne informacje.
A tak naprawdę to na takiej "imprezie" wystarczy znać tylko jeden sznur.
Sznur oboźnego "imprezy".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 27 kwie 2008, 08:58

19kldh pisze:
orcus pisze:Na dużych imprezach gdzie na prawdę kadra może się nieorietować kto jest kto wprowadza się identyfikatory na których można zawrzeć potrzebne informacje.
A tak naprawdę to na takiej "imprezie" wystarczy znać tylko jeden sznur.
Nie wiem czy na zlozie grunwaldzkim by to wystarczyło.
Łoś pisze:Damian skąd wytrzasnałeś taka interpretację regulaminu mundurowego? Ssamy palec?
A wie druh.. taka dedukcja. Proszę o konkretne odpowiedzi, a nie jakieś tam pytania.
orcus pisze:Powiedzcie proszę co to właściwie za różnica? Co to zmienia że jak gdzieś wyjedziecie ktoś kilka razy "pomyli" drużynowych? Każdy harcerz i tak potrafi wskazać swoich przełożonych, zwykle do poziomu hufca nie ma z tym większych problemów.
Zwykle.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 27 kwie 2008, 09:40

19kldh pisze:A tak naprawdę to na takiej "imprezie" wystarczy znać tylko jeden sznur.
Jeśli chodzi o obozy do 200 osób to właściwie też nie jest on chyba potrzebny. Zwykle wystawia się warty. A nawet jeśli nie to mozna podejść do zwykłego harcerza i zapytać kto jest oboźnym - chya nie da się tego nie zauważyć.

Ale na większym zlocie warto czasem wiedzieć kto jest np. z obsługi kantyny, kto ze służb porządkowych a kto prowadzi zajęcia.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”