Mieszane uczucia

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 03 kwie 2008, 21:03

Oczywiście, prawa człowieka w ogóle, to nie polityka, tylko moralność, ale zastosowanie ich w odniesieniu do konkretnego państwa, wybór państwa krytykowanego z tego powodu, sposób reagowania na łamanie praw człowieka, to jednak jest polityka.

Bo czy Czeczen mordowany przez żołnierza rosyjskiego jest gorszy od Tybetańczyka mordowanego przez żołnierza chińskiego, a ci razem są lepsi od Kurda, na którego nastają pospołu wojska Turcji i Iranu? A co z kosowskimi Serbami, których los jest jeszcze gorszy, bo na domiar wszystkiego stracili Ojczyznę?
Dlaczego podnosimy sprawy jednych, a ignorujemy drugich?

Wybór hasła, czy wołamy "Wolny Tybet", "Wolna Czeczenia", czy "Kosovo je Srbija" jest już wyborem politycznym, niestety. Smutne, że moralność stała się przedmiotem polityki, ale taka jest rzeczywistość.
Dlatego trzeba być ostrożnym.

A co do Krzyśka, to przemilczenie oznaczałoby, że go lekceważę, a ja uważam, że każdy zasługuje na szacunek, nawet jak to, co pisze oceniam jako niemądre. Bo w końcu to ja mogę się mylić. :)
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2008, 21:04 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 03 kwie 2008, 22:10

no to chodzi o tekst Adama czy o sam fakt zaistnienia tego epizodu? bo z wypowiedzi ciężko mi to już wywnioskować. co do faktu zaistnienia hasła "wolność dla tybetu" to sądzę że nie było w tym jakiś podtekstów i nastawiania ludzi do jednej słuszej linii.

co do artykułu, to .... poprostu lepiej niektore rzeczy przemilczeć. choć nie rozumiem zarzutu że ktoś chciał się poprzez ten artykuł wypromować. bo co tej osobie takie poczynanie da? procz podbudowania własnego ego to więcej chyba już nic.

myślę że rzeczywiście nie ma się co tutaj rozpisywać, bo oceniamy pracę wolontariusza. jakby to był jakiś pracownik etatowy to można by mu zabrać premię i tyle. rozumiem twoje wątpliwości Maćku, jednak nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. akurat tybet i chuny mają swoje 5 min. (bo w końcu sami chińczycy też są prześladowani, też są w więzieniach też mają cenzure itd). może dzięki temu coś drgnie i się tam zmieni.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 04 kwie 2008, 08:05

sigma pisze:no to chodzi o tekst Adama czy o sam fakt zaistnienia tego epizodu? bo z wypowiedzi ciężko mi to już wywnioskować. co do faktu zaistnienia hasła "wolność dla tybetu" to sądzę że nie było w tym jakiś podtekstów i nastawiania ludzi do jednej słuszej linii.
Chodzi o obie kwestie.

Nie myślę, że było to celowe. Gdyby tak myślał, to na autorze nie zostawiłbym suchej nitki. Ale pion promocyjny nie może sobie pozwolić na nieprzemyślane ruchy. Wszystko, co robią odbija się echem i czkawką. Lepiej podmuchać na zimne, niż się sparzyć.

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 06 kwie 2008, 21:15

Maciek! Taki jesteś mądry w tych wszystkich komentarzach, a poza tym nie słychać Cię, ani nie widać w żadnej sensownej aktywności . O żadnych warsztach, ani szkoleniu przez Ciebie prowadzonym nie mogę nic znależć, redakcja "Na tropie"czy "Czuwaj!" też nie mogą doczekać się na Twoje artykuły. Ferment jest pożyteczny tylko wtedy, gdy jest doprowadzony do końca (wino), bo skwaśniały kompot wylewa się do sedesu!

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 06 kwie 2008, 21:56

Tofik coś za słabo szukasz :) Poczytaj HR i przyjedz na kurs HSP :) Ale co ja będę Maćka usprawiedliwiał :P

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 kwie 2008, 21:59

SZERSZEń_9DW pisze:Tofik coś za słabo szukasz :) Poczytaj HR
Dla ułatwienia:

http://www.hr.bci.pl/
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2008, 22:02 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 07 kwie 2008, 08:03

Tofik: Ale teraz sfermentowałaś :)

A jaka jest Twoja widoczna i sensowna działalność? :)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 08:04

Tofik pisze:Maciek! Taki jesteś mądry w tych wszystkich komentarzach, a poza tym nie słychać Cię, ani nie widać w żadnej sensownej aktywności . O żadnych warsztach, ani szkoleniu przez Ciebie prowadzonym nie mogę nic znależć, redakcja "Na tropie"czy "Czuwaj!" też nie mogą doczekać się na Twoje artykuły. Ferment jest pożyteczny tylko wtedy, gdy jest doprowadzony do końca (wino), bo skwaśniały kompot wylewa się do sedesu!
Aniu, wystarczy, że sięgniesz np. do działu mojego Inspektoratu na tym forum.
Gdybyś zamiast się unosić czytała uważnie, wiedziałabyś, że przez prawie rok byłem unieruchomiony z powodu kontuzji kolana.
"Na Tropie" dostał ode mnie teksty między innymi na temat specjalności, ale nie raczył większości wykorzystać. Redakcja nie odpisała nawet "goń się, leszczu". Więc poszły w HRze. Podobnie jak tekst odrzucony przez "Czuwaj" ze względu na kontrowersyjność.
Zgodnie z zapowiedzią nie czytam "Na Tropie" i nie mam zamiaru z nim współpracować. Dlaczego pisałem w komentarzu do wstępniaka poprzedniego numeru NT.

Oczywiście, ferment należy doprowadzać do końca, ale nie oczekujesz chyba, że drożdże wykonają całą robotę.
No, chyba, że zamiast samodzielnego myślenia i dyskusji wolisz dyrektywy, dyspozycje i gotową do spożycia przetrawioną papkę. Wydaje mi się jednak, że harcerka nie idzie na łatwiznę.

Udział w dyskusji (w tym na forum) jest jak najbardziej formą aktywności intelektualnej uznaną i stosowaną w systemach republikańsko-demokratycznych co najmniej od V wieku p.n.e. (zagadka, co wtedy powstało). A kwestionowanie wartości publicznego dyskursu charakterystyczne jest dla systemów opresyjno-centralistycznych takich jak Chińska Republika Ludowa.

pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2008, 08:07 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 kwie 2008, 08:46

Tofik pisze:redakcja "Na tropie"czy "Czuwaj!" też nie mogą doczekać się na Twoje artykuły. ..
Bo widzisz, nie wiem jak do Na Tropie... ale do "Czuwaj" można pisać tylko "słusznie". Pisząc artykuł mozna dostać go z powrotem "bo jest nieoryginalny i pachnie reklamą" albo dostać obietnicę druku a później i tak go nie ma. Więc szkoda czasu.
"Czuwaj" wygląda mi na gazetę misyjną. I rozumię to, pierszeństwo w drukowaniu materiałów maja ludzie piszący z konieczności, bo inaczej nie zaliczą próby na taki czy śmaki stopień... Taki system :)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 09:55

Sikor, dla sprawiedliwości, "Czuwaj" jest oficjalnym pismem gieki, więc trudno, żeby było zbyt kontrowersyjne. To nie jest miejsce na debaty.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 kwie 2008, 10:48

Tat, tak... myśl instruktorska nie może być kontrowersyjna. Co to to to nie.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 10:59

Nie w tym rzecz. "Czuwaj" reprezentuje oficjalną linię władz Związku, a ta nie powinna być kontrowersyjna. Inna rzecz, że - poza forum - brakuje miejsca rzetelnej debaty instruktorskiej. Takim miejscem mógłby być "NaTrop" i miałem na to nadzieje, ale okazały się płonne. Nie wiem, z jakiego powodu i nie wnikam.

Natomiast mam nadzieję, że miejscem debaty będzie HaeR. Bo aby odbudować Związek i ruch musimy najpierw odzyskać poczucie sensu i racji tego, co robimy, odzyskać swoisty "kompas". Taki, który zapewni, że bez dyspozycji i instrukcji każdy drużynowy będzie doskonale wiedział co i jak ma robić i - ważniejsze - czego lepiej nie robić.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2008, 11:00 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 07 kwie 2008, 16:56

a jednak dyskusja się toczy. co do nowego wątku to się nie wypowiadam bo ani NaTropie nie czytam a Czuwaj czasem kartkuje po czym ciesze się że już od dawna nie prenumeruje.

a co do wypowiedzi Tofika, to młoda gorąca głowa, ale uwieżcie mi naprawdę sensowna postać, będzie jeszcze o niej głośno. myślę że czas trochę ostudzić emocje, gdyż patrzenie tylko przez pryzmat ilości publikacji nie do końca jest dobry. prawdą jest że na pierwszy rzut oka treść tej informacji może budzić różne emocje. ale możemy sobie tutaj dyskutować i udowadniać kto ma rację, a kto nie, kto więcej napisał i gdzie a kto nie. szkoda że autor tutaj nie chce nic napisać. moim zdaniem sytuacja została wyjaśniona. bo wiemy że "wolny tybet" nie był przedmiotem tego szkolenia. wiemy dlaczego to hasło zostało użyte. wiemy że autor się nie będzie tutaj kajał. dlatego dajmy sobie spokój już.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Czarek61
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Czarek61 » 07 kwie 2008, 20:33

Czuwaj! Chciałem przeprosić wszystkich, a przede wszystkim Tofika, za zamieszanie, jakie spadło na nią w związku z MOIM wpisem na forum. Jestem ojcem Ani, wszedłem na stronę forum, zanim ona zdążyła się wylogować i post poszedł z jej danymi. Ale zdania nie zmieniłem (na razie). Wydaje mi się, że szukanie dziury w każdym miejscu (poza własnym podwórkiem) jest charakterystyczne dla postów Maćka. Nie wiem, czy to może takie umyślne prowokacje, ale wydaje mi się, że brak w nich umiaru, a przede wszystkim zrozumienia dla cudzych poglądów. No cóż, to jest wolny kraj (nie tak jak Tybet!). A HR, owszem, ciekawy, szkoda tylko, że liczba czytań poszczególnych artykułów jest mniejsza niż komentarzy związanych z uczuciami (taklże mieszanymi) Maćka.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 20:44

Tak. Uwielbiam, kiedy dyskutant zamiast odnieść się do meritum obrzuca rozmówcę błotem. No cóż, pozwoli druh, że zrozumienia dla cudzych poglądów będę się uczył od tych, którzy to zrozumienie okazać potrafią.
:)

P.S.
Okazuje się, że ZHP to nie moje podwórko. Ciekawe.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2008, 20:45 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”