Instruktor harcerski a Prawo Harcerskie- Obowiązek?

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 lut 2008, 12:02

Maciek.. to nie ten wątek. Dyskusja o prawie jeszcze nie ruszyła na nowo i tak naprawdę to nie wiem czy przy obecnej świadomości instruktorskiej powinna. Ta która się dopiero co zakończyła pokazała że gro instruktorów nie bardzo rozumie co jest w prawie zapisane a w ZHP nie istniej cos takiego jak praca z prawem harcerskim. Zreszta końców tego watku pokazuje to dośc jasno. Prawo dla jednych jest a dla innych nie. PORAŻKA
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 11 lut 2008, 12:20

//siostra Tofika//

Jasne, macie rację. Jestem porażką nie zasługująca na miano isntruktora i w ogłe nie wiem, co robię w towarzystwie was, prawych i szlachetnych. Więc nie będe was denerwowwć swoją obecnością. Żegnam

...a za brata uważa każdego innego harcerza...

...widać tylko idealni zasługują na miano tego brata... innych należy zgnoić i pokazać im, że są fuj.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 11 lut 2008, 12:42

Coraz częściej dochodzę do wniosku, że w szkołach powinni przywrócić naukę retoryki. Żeby ludzie byli przyzwyczajeni do tego, że w dyskusji mogą przegrać nawet, gdy są przekonani, że mają rację.
:)

Spokojnie, to tylko dyskusja.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 11 lut 2008, 13:49

Droga siostro tofika

widzisz sprawa nie rozchodzi sie o to czy ktos cie uwaza za instruktora lecz czy ty sama sie za niego uwazasz...
Cytujac twoje slowa od dwóch lat prowadzisz druzyne (jak to robisz to juz twoja prywatna sprawa) ale bedac druzynowym wychowawca musisz tez popatrzec na caly zwiazek ,
mowisz ze pijesz wino do obiady, szampan do toastu rum do herbaty... a co mowisz harcerzom na zbiorce o prawie harcerskim??
"Harcerz nie pije ... ale wiecie ja czasem pije wino ale to przeciez nie jest zlamanie prawa?"
czy moze mowisz :
harcerz nie pije , ja tez nie pije - i jestes obludna przed nimi i soba samą??

nie oceniam jakim jestes wychowawca ale moge oceniac zachowania i to nie przystoji instruktorowi ZHP...

zawsze mozna sprobowac inaczej , pytanie tylko czy ma sie na to az tyle odwagi...
Wymagasz od innych wpierw zacznij od siebie

ps. co do tego przykladu twojej kolerzanki i piwa to slaby argument, studiuje medycyne i niewierze ze nie bylo innego substytutu ktorym mogla zamienic piwo ...
Ostatnio zmieniony 11 lut 2008, 13:53 przez kalu, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 11 lut 2008, 13:57

...za brata każdego innego harcerza....

właśnie w tym rzecz - gdyby to pisał harcerz to mógłbym zrozumieć....ale nie jesli pisze to instruktor bo instruktor odpowiada za Związek a nie tylko za siebie
Per Concordia Ad Victoria

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 11 lut 2008, 14:09

a ja (ja a nie siostra) po raz kolejny widzę, że średnie dziecko zazwyczaj posiada najwiekszy talent dyplomatyczny :)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2008, 14:09 przez Tofik, łącznie zmieniany 1 raz.

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 11 lut 2008, 14:42

/siostra tofika/
kalu pisze:Cytujac twoje slowa od dwóch lat prowadzisz druzyne (jak to robisz to juz twoja prywatna sprawa) ale bedac druzynowym wychowawca musisz tez popatrzec na caly zwiazek ,
mowisz ze pijesz wino do obiady, szampan do toastu rum do herbaty... a co mowisz harcerzom na zbiorce o prawie harcerskim??
"Harcerz nie pije ... ale wiecie ja czasem pije wino ale to przeciez nie jest zlamanie prawa?"
czy moze mowisz :
Nie. Mówię im, że nie pilam do 18 roku życia, a teraz piję okazjonalnie. I, że do 18 roku życia nie powinni pić,a potem mogą robić co chcą.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2008, 15:39 przez Tofik, łącznie zmieniany 1 raz.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 11 lut 2008, 17:40

Tofik - siostra Tofika - może jednak załóźcie osobne konta bo źle się to czyta. Ja mogę zmienić później autorów wypowiedzi. Tak dla porządku.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 11 lut 2008, 19:42

Tofik pisze:piszę z konta Tofika, bo, z niewiadomych dla mnie przyczyn drugi miesiąc czekam na aktywację konta a żaden z administratorów nie odpowiedział na moje maila
to tak dla wyjaśnienia. Chciała, ale nie wyszło.

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 11 lut 2008, 20:55

sikor pisze:Nie są harcerzami jeśli piją.
To mam pytanie to kim są a) prawie harcerzami b) dziećmi bawiącymi się w harcerstwo c) inna inteligentna odpowiedz ?

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 11 lut 2008, 21:15

Harcerz to taki ktoś kto przyrzekł:
Mirowski pisze:MAM SZCZERĄ WOLę, to znaczy dobrowolnie, bez niczyjego nakazu, bez żadnego przymusu, CAŁYM ŻYCIEM, ze wszystkich sił mego ducha, z całego serca, wykorzystując wszystkie dane mi możliwości PEŁNIć SŁUŻBę BOGU, który stanowi uosobienie najwyższych ideałów, takich jak miłość, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, piękno, przyjaźń i braterstwo, wiara, nadzieja. Ideały te łączą wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, wywodzą się z norm moralnych opartych na uniwersalnych, etycznych i kulturowych tradycjach chrześcijaństwa. Wyznawany przeze mnie system wartości kształtuję samodzielnie podążając w kierunku wskazanym przez Prawo Harcerskie.

Pragnę służyć POLSCE, ojczyźnie moich przodków, o której honor, niepodległy byt, tradycje i kulturę walczyli czynem i słowem, którą otrzymałem w spadku jako bezcenną wartość mego pokolenia, którą z całym jej bogactwem duchowym i materialnym mam przekazać moim następcom. Stale poszerzam świat mych myśli i uczuć, wierny zasadzie, że więcej wiedzieć, to głębiej pokochać. Szanuję prawa innych państw i narodów.
Chcę NIEŚć CHęTNĄ POMOC BLI¬NIM nie tylko wtedy, gdy o pomoc proszą, ale zawsze wtedy, gdy czujnym okiem dostrzegę, że na drodze mego życia stanął ktoś, kto potrzebuje pomocy, opieki, wsparcia, pocieszenia.
Mam BYć POSŁUSZNYM PRAWU HARCERSKIEMU, chcę, by Ono było zawsze wskazówką mego postępowania, by ono decydowało zawsze o zgodności moich myśli, słów i uczynków.
to może jeszcze raz
Mam BYć POSŁUSZNYM PRAWU HARCERSKIEMU, chcę, by Ono było zawsze wskazówką mego postępowania, by ono decydowało zawsze o zgodności moich myśli, słów i uczynków.

A więc harcerz to taki ktoś kto postępuje zgodnie z wyżej opisanymi zasadami. Kim jest Instruktor ? To taki super harcerz :p

Kim sa ci którzy pomimo tego co powyżej napisano piją uważając się jednocześnie za harcerskich wychowawców ? Nie wiem. Nie interesuje mnie to. To sprawa Ich sumienia.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 12 lut 2008, 02:36

Tofik pisze:/siostra tofika/
kalu pisze:Cytujac twoje slowa od dwóch lat prowadzisz druzyne (jak to robisz to juz twoja prywatna sprawa) ale bedac druzynowym wychowawca musisz tez popatrzec na caly zwiazek ,
czy moze mowisz :
Nie. Mówię im, że nie pilam do 18 roku życia, a teraz piję okazjonalnie. I, że do 18 roku życia nie powinni pić,a potem mogą robić co chcą.
Czyli po 18 roku zycia przestaje mnie dotyczyc prawo harcerskie i przyzeczenie na które przyżekałem??

po raz kolejny mojej siostrze < bo za brata uważam kazdego innego harcerza> powtórze pewne zdanie

To chyba troche obłuda pachnie i dwulicowościa...
" Tak jestem harcerka ale mam 18 lat wiec bede piła bo do tej pory nie piłam "
dziecinne podejscie...
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

dziadekwiechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziadekwiechu » 12 lut 2008, 06:24

przeczytałem kilka wypowiedzi i zaraz przypomina mi się sytuacja po pewnej aferze (kradzież) na PZHS-ie we Fromborku, gdzie padły słowa: "zobacz, widzę tu kilku harcerzy a reszta też w mundurach". Dyskusja nad Prawem Harcerskim jest tak odwieczna jak samo Harcerstwo. Zawsze są tacy co wątpią, moją inne (swoje) zdanie. Mnie osobiście wydaje się, że albo coś jest białe albo czarne. Szukanie czegoś pośrodku (szarości) jest jak polityka w naszym kraju (brudna). Oczywiście każdy ma prawo wyboru: ale niech go wreszcie dokona!
Pozdrawiam serdecznie harcerskim -Czuwaj!-
Z błękitnym niebem!
"Dziadek Wiechu"

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 12 lut 2008, 09:31

Wiesz, Wiesławie, cogito ergo sum. Człowiek, który nie wątpi, nie myśli. Wątpliwości co do swoich wyborów i decyzji mieli najwięksi. Nie czuję się lepszy od nich, żeby wątpliwości nie mieć.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

dziadekwiechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziadekwiechu » 12 lut 2008, 09:57

też tego prawa Ci nie odmawiam

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”