Odznaczenia czy tak naprawde są przyznawane za zaslugi?

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
dh.Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.Lukas » 17 lis 2007, 10:49

Czuwaj Druhny i Druhowie

Napisalem ten wątek ponieważ jest mi niezmiernie przykro z sytuacji ,która panuje w niektórych srodowiskach harcerskich.
Jak zapewne sie domyslacie znajduje sie w takim srodowisku
Mianowicie u nas w Chorągwi Wielkopolskiej(jak i w innych)istnieje honorowe odznaczenie"Harcerska Służba Wielkopolsce''to odznaczenie jest przyznawane przez komendanta chorągwi na wniosek komendanta hufca lub szczepu lub drużynowego.
moze przytoczę tutaj regulamin tego odznaczenia
a raczej najwazniejsze fragmety tego regulaminu

1. Odznaka Honorowa "HARCERSKA SŁUŻBA WIELKOPOLSCE" jest najwyższym wyróżnieniem Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

3. Odznakę Honorową "HARCERSKA SŁUŻBA WIELKOPOLSCE" można nadać harcerskim instruktorkom i instruktorom za szczególnie aktywną służbę instruktorską uwieńczoną konkretnymi osiągnięciami wychowawczymi lub organizacyjnymi.
Odznaka może zostać również przyznana harcerkom i harcerzom za szczególne osiągnięcia lub bohaterskie czyny.

4. Odznakę Honorową "HARCERSKA SŁUŻBA WIELKOPOLSCE" nadaje Komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

5. Wnioski o nadanie Odznaki Honorowej "HARCERSKA SŁUŻBA WIELKOPOLSCE" mogą składać wraz z uzasadnieniem:
- drużynowi, komendanci szczepów i ośrodków - z obowiązkiem uzyskania akceptującej opinii właściwej dla ich działania komendy hufca,
- komendantki i komendanci hufców ZHP,
- kierownicy zespołów merytorycznych i innych jednostek organizacyjnych komendy chorągwi.
Wszystkie wnioski przesyłane są drogą służbową.

Mianowice zauważylem iż takei odznaczenie juz traci na znaczeniu lecz jest dawane ze wzgledów politycznych lub znajomosciowych.
Czytam ostatnio rozkaz naszego hufca dochodze do ostatniej czesco czyli pochwał i patrze a tam osoby dostaly odznaczenie ,które tak naprawde nie zasluzyły sobie na takie odznaczenie.
Jedna z tcyh osob na obozie pila lakochol w mundurze(jestem tego naocznym swiadkiem,druga wątpie czy sobie zasluzyła słuzbą Wielkopolsce.
Nie chodzi mi o to aby ich krytykowac lecz wydaje mi sie iz taka odznake powinny dostawac osoby ,które naprawde na to zasluzyły(patrz 3 punkt regulaminu.
Powtarzam poraz kolejny jest mi niezmiernie przykro, iż harcerstwo zamienia sie w grę polityczną a nasza ideologia zanika....

Czuwaj
Odkr.Lukas Grzesiak
"Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest."

ks. Kazimierz Lutosławski

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 lis 2007, 10:54

Kubeł zimnej wody: tak po prostu jest, było i będzie. Niestety. Tego typu odznaki mają charakter uznaniowy i służą dowartościowaniu ludzi, których nie można dowartościować inaczej.
Nie tylko harcerstwa to dotyczy.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

dh.Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.Lukas » 17 lis 2007, 12:42

rozumiem ale w ten sposob nas harcerzy to zniecheca

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 17 lis 2007, 13:18

Jeśli liczyłeś na to, że dostaniesz blaszkę, to może zniechęca. Ale jak działasz nie dla blaszki, a dla harcerzy, to najwspanialszą nagrodą jest ich radość.

Widywałem instruktorów, którzy wyglądali jak rosyjscy generałowie obwieszeni medalami. Ale żadnemu z nich nie powierzyłbym harcerzy nawet na kilka godzin, bo by harcerzy po prostu zanudzili. Potrafiliby tylko opowiadać o dawnych czasach, których tak naprawdę nie tworzyli. Potrafiliby się tylko chwalić cudzymi zasługami. Instruktorzy teoretycy, którzy gdzieś w tym harcerstwie się zagubili i stało się ono dla nich pracą, często jedynym źródłem utrzymania, bo przecież nie mają ani wykształcenia, ani innego doświadczenia zawodowego.

Tak więc czy naprawdę chcesz dołączyć do ich grona? Czy Twoich harcerzy będzie obchodzić jeszcze jedna blaszka na Twoim mundurze?
Ostatnio zmieniony 17 lis 2007, 13:21 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 lis 2007, 13:23

Może nie tak brutalnie, jak Mariusz, ale chciałem powiedzieć mniej więcej to samo. To, co my nosimy na mundurach to dowód naszej pracy, widoczne dowody na to, że coś osiągnęliśmy. Na każda naszywkę, odznakę musieliśmy wykonać jakieś zadanie, poświęcić czas, myśli, czyny.
Takie odznaki honorowe są dla tych, którzy inaczej niczego już nie osiągną. "Zasuszonych" emerytów.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 17 lis 2007, 13:27

Zresztą podobnie jest ze zdobywaniem stopnia harcmistrza. Ludzie się zniechęcają widząc "harcmistrzów" na co dzień. Często żadni z nich mistrzowie. Poza tym czemu osoba mająca wyższe wykształcenie pedagogiczne ma iść do komisji złożonej z takich "mistrzów", aby oni oceniali jej kompetencje jako wychowawcy?

Jednak to, że tak jest, wcale nie przeszkadza w tym, aby być dobrym instruktorem i prawdziwym wychowawcą dla swoich harcerzy. Wbrew pozorom to nie mundur, nie krzyż i nie blaszki oraz naszywki są w tym całym harcerstwie najważniejsze.
phm. Mariusz Milka

dh.Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.Lukas » 17 lis 2007, 13:33

tak ja rowniez mam takie poglądy lecz poprostu boli mnie to co zaczyna sie dziac w tym harcerstwie.chodzi o to ze zamnienia sie to w jedna wielka polityke.Nie robi etego dla blaszki albo czegos.Ale wiesz fakt jest taki że hufiec mamy jaki mamy i takze prawdą jest to iz te osoby ''co mają znajomosci'' przewodnika dostana od tak a ja gdy bede chial sporobowac to albo dostane negatywa albo wogule mnie nie dopuszcza bo za duzo sie odzywam na ten temat

jalipska
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jalipska » 17 lis 2007, 14:28

To się nie zaczyna teraz dziać. Tak niestety zawsze albo prawie zawsze było jest i bedzie. Ludzie są różni. Pewnie teraz zaczynasz widzieć inne strony naszej organizacji i dostrzegasz, że nie wszyscy są kryształowi i wierni idei harcerstwa. Od Ciebie zależy, co z tymi spostrzeżeniami zrobisz, jak bardzo dasz się zniechęcić i po której stronie staniesz :)
phm. Katarzyna Leszczyńska (Tylipska) HR

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 17 lis 2007, 14:37

Lukas... I tu jest różnica. Jeden dostanie inny zdobędzie. Czym jest stopień czy odznaka ?
W przypadku tego który ją zdobył jest nagrodą, w przypadku tego co dostał... blaszką od której śmierdzi kolesiostwem. Harcerstwo to miejsce w którym każdy z nas wybiera swoją drogę, można być harcerzem dla pracy nad sobą i służby innym a można dla pokrywania własnych problemów psychicznych i łatania dziur w osobowości kolejna blaszka czy podkładką.
Ostateczną nagrodą dla każdego jest jakość naszego charakteru i ducha a te wszystkie gwiazdki, blaszki czy plakietki to tylko drobne znaczki na drodze. I teraz zgadnij jaki będzie duch któremu po drodze przypina się "zgnite" blaszki ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dh.Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.Lukas » 17 lis 2007, 16:04

wiecie teraz niedlugo bedzie zjazd mojego hufca na ,który ide jako obserwator chce tam powiedziec na forum swoje zdanie i jestem ciekaw jaka bedzie reakcja komendanta.Zakonczy sie na tym iz stopien mi obnizą albo cos lecz co mi tam ciesze sie ze jest pare osob ,które myslą tak jak ja i to w sumie jest budujace

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 17 lis 2007, 16:40

O ile wiem, nie ma możliwości obniżenia stopnia.

A mówić głośno trzeba, bez względu na konsekwencje.

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 17 lis 2007, 16:50

W naszym hufcu takich odznak jest kilka, wręczane są raz na kilka lat i są, w moim odczuciu, przede wszystkim uznaniem dla instruktorów pracujących z harcerzami, poświęcających swój czas w służbie Wielkopolsce - kształtowaniu młodych charakterów na dobrych Wielkopolan. To nie jest wymierny efekt, zgodzę się.

Rozumiem Twoją gorycz, zgodzę się, że czasem dzieje się tak, że osoba nie zasługuje, ale większość tych Odznak jest chyba zasłużona. :)
Ostatnio zmieniony 17 lis 2007, 16:52 przez kiubik, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 17 lis 2007, 17:26

Maciek P pisze:A mówić głośno trzeba, bez względu na konsekwencje.
Maćku tak głośno trzeba mówić w sytuacjach które są do rozwiązania a nie walczyć z wiatrakami. Ja miałem taką sytuacja kilka lat temu gdy powiedziałem głośno co myślę i co mi to dało to że teraz mam problemy z załatwieniem drobnych spraw w hufcu... Łukasz mówię ci usuń wątek bo jeszcze bardziej się pogrążysz. Nie warto walczyć z wiatrakami bo jest to syzyfowa praca. Życzę rozwiązania problemu :)

Bonawentura
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bonawentura » 17 lis 2007, 20:26

mariuszm pisze:Zresztą podobnie jest ze zdobywaniem stopnia harcmistrza. Ludzie się zniechęcają widząc "harcmistrzów" na co dzień. Często żadni z nich mistrzowie. Poza tym czemu osoba mająca wyższe wykształcenie pedagogiczne ma iść do komisji złożonej z takich "mistrzów", aby oni oceniali jej kompetencje jako wychowawcy?
Idea jest chyba taka, aby ocenić kompetencje do wychowania HARCERSKIEGO?
"Państwowy pedagog" a harcmistrz to niebo a ziemia.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 17 lis 2007, 21:09

Ale jakie kompetencje do oceniania instruktora harcerskiego, który jest pedagogiem, mają takie "dziady" ?
Ostatnio zmieniony 17 lis 2007, 21:10 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”