1 sierpień...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 01 sie 2007, 10:37

Wszyscy się skupiamy na tym, że dziś - 1-go sierpnia odnawiamy na całym świecie nasze Przyrzeczenie... Wszyscy są tym strasznie podekscytowani.. Może nawet za bardzo.. A czy nie zapominamy - o czym jeszcze nam mówi ta data?? Czy pamiętamy pewną ważną rocznicę?? Wchodząc dziś na GG zobaczyłam opisy znajomych.. Większość mówi o odnowieniu Przyrzeczenia, 100 leciu skautingu, Jednym Świecie - Jednym Przyrzeczeniu.. A ja ustawiłam co innego.. >> 1 VIII rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego >> PAMIęTAM! a Ty??<< .. Nie zapominajmy o naszej przeszłości.. (Hmm.. Może to moje studenckie zboczenie - Historia..) .. Kiedyś się to może zemścić...
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 01 sie 2007, 12:22

a ja wywiesiłem flagę i mi wystarczy. czuwaj!
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 01 sie 2007, 12:43

Wiesz druhu.. Czasem wystarczy i taki gest :)
phm. Gracja Bober HR

Carla-pwd
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Carla-pwd » 01 sie 2007, 12:43

Druhno wydaje mi się, że warto pamiętać i o jendym i o drugim. Dlaczego tak wiele osób jest podekscytowanych odnowieniem przyczeczenia? ponieważ dotyczy to ich bezpośrednio i namacalnie z resztą sami w tym uczestniczyli i osobiście to przezywali, a Powstanie Warszawskie jest równie ważne choć dla większosci spada na dalszy plan nie dla tego ze zapomnieli, lecz dla tego ze nie dotkneło ich to bezpośrednio. Niestety druhno.
... Składam się z kropelek wspomnień, okruchów marzeń i pierwiastka nadzieji, szczypty uśmiechu i garści słonecznych promieni ...

Inspektorat HSG i HSRD WS GK ZHP-
pwd. Karolina Narolska

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 01 sie 2007, 12:51

Mrożek w "Monizie Clavier" przedstawił grupę która, wdziera się na salony z okrzykiem:
"O tu, wybili, Panie, za wolność wybili!"
Jak co roku 1 sierpnia przychodzi mi do głowy ta scena.

Ja wiem, że uwielbiamy się nurzać w tym patriotyczno-narodowym sosie. I nie neguje obchodów rocznicy wybuchu Powstania (jak co roku pojawie się ze Szczepem na Powązkach, a w sobotę wezmę udział w grze fotograficznej sladami Powstania).

Ale to 100 lat od powstania skautingu. Wydarzenia bez którego nie byłoby ani Harcerstwa, ani ZHP, ani nawet Szarych Szeregów (przynajmniej w formie jaką znamy).
Wprowdźmy więc do życia trochę radości z tego faktu.

Aha. Współczesny patriotyzm, to także dbanie o czystość języka polskiego: 1 sierpnia.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2007, 12:56 przez s00hy, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 01 sie 2007, 13:45

Prawdę mówiąc jestem trochę zmęczona tymi całymi pseudo obchodami. Podoba mi się ta akcja promocyjna- Powstanie Warszawskie- to również twoja historia. Ale co wspólnego ma z powstaniem kolejny raz puszczany film o dzieciach po wojnie? Jak dla mnie w nich jest za dużo monumentalizmu, a za mało próby dialogu z młodszymi pokoleniami. Czy ma rozbudzić mój patriotyzm widok staruszków w mundurach oblepionych orderami, którzy na co dzień nie mają na podstawowe potrzeby? Czy mój patriotyzm ma się karmić kolejnym wystąpieniem prezydenta, który z tej okazji postanowi kolejny raz skorzystać jako z możliwości promocji siebie i swojej partii? Czy stanie na baczność tego dnia stanowi o mojej wartości jako człowieka, Polaka, harcerza?

Szacunek wczoraj, dziś, jutro. Ale to chyba za mało.

Przepraszam, że tak mało pozytywnie, ale dzisiejsze odnowienie zmusza też do refleksji nad sobą, Ojczyzną, nad życiem.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 01 sie 2007, 13:58

A ja i tak wolę pamiętać " o tych staruszkach oblepionych orderami"... A dlaczego?? Bo zdobyli się na coś wielkiego.. Spójrzmy prawdzie w oczy - kto z nas by obecnie poszedł "w śmierć ot tak- Na Krótką Koszulę" (Lao Che - "Godzina "W")..
phm. Gracja Bober HR

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 01 sie 2007, 14:39

Tego się właśnie obawiałem. Czarno-białego widzenia świata. To, iż świętujemy 100-lecie skautingu, nie oznacza wcale, iż pamiętamy o powstańcach.
Choć osobiście wolałbym aby Warszawa miała najpierw drugą linię metra (o moście Północnym nie wspominając), a zaraz potem Muzeum Powstania, to nie odbieram należnego szacunku Powstańcom.
Zgodze się też z magheru. Nasz patriotyzm jest powierzchowny, akcyjny. Od rocznicy do rocznicy. Od obchodów do obchodów. Na 3 maja wywiesić flagę. 1 sierpnia stanąć na baczność o godz. 17.00.
Jeśli jest się harcerze dochodzi jeszcze stanie pod pomnikiem.
Odbębnione.

Każde głebsza refleksja budzi wątpliwości. Również takie, o których pisze Magheru.

Przy czym z chlubnym wyjątkiem bitwy pod Grunwaldem, mamy tendecje do obchodzenia rocznic bitw przegranych.
Kompensujemy sobie za to politycznymi tyradami o "moralnym zwycięstwie".
Nie da się tez ukryć, iż na tych obchodach okreslona partia zbija potężny kapitał polityczny (i Bóg z nimi).

I doprawdy obchodom tym nie zaszkodzi odrobina radości z okazji 100 lecia skautingu.

--
s00
Fan Lao Che (jeszcze z czasów jak nagrali fenomenalne językowo "Gusła")
www.natropie.zhp.pl

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 01 sie 2007, 15:36

Dziękuję za tą wypowiedź... Jeśli chodzi o nasze zrywy narodowe to niestety prawie wszystkie skończyły się dla nas na tarczy...
phm. Gracja Bober HR

Rolek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rolek » 01 sie 2007, 16:31

Druhny i druhowie mamy 1 sierpnia od godziny "W" minęło pół godziny, przyjmijcie moje serdeczne CZUWAJ!

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 01 sie 2007, 16:49

W ramach skautowego wschodu słońca w nocy malowaliśmy na chodnikach Polskę Walczącą a ze 100-lecie był drugi szablon z logo ZHP.
Można połączyć nowoczesność i tradycyjność dzisiejszej daty:)
phm. Adam Zawadzki - rzecznik prasowy ZHP
&#8222;stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem&#8221;

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 01 sie 2007, 19:06

W ramach centralnych obchodów 63 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego na Cm. Powązkowskim NIE ZOSTAŁY ZŁOŻONE ŻADNE KWIATY ANI WIENIEC OD ZHP. Był ZHR, FSE, ZAWISZA, byli kibice Legii i Polonii, był IPN, a nawet Stowarzyszenie Miłośników Księdza Popiełuszki czy jakoś tak, a nie było ZHP (jedynie wieniec od Szczepu 208 WDHiGZ z Mokotowa).

Stojąc tam w poczcie sztandarowym, poczułem się tak, jakby ktoś dał mi w mordę!

KTO ZA TO ODPOWIADA?

Czy myśli o nadchodzącym Zjeździe Nadzwyczajnym, albo "Jeden Świat Jedno Przyrzeczenie" zasłoniły całkowicie to wydarzenie "oficjelom" naszej wspaniałej organizacji?

WSTYD, ŻENADA, to wszystko co można na ten temat powiedzieć.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 sie 2007, 20:12

Po prostu kibole Legii i Poloni są bardziej patriotyczni niz ZHP. Taka z nas organizacja wychowawczo - patriotyczna. Deklaracje swoje a czyny swoje.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 01 sie 2007, 20:29

Ja zawiesiłem flagę i rozkręciłem syrenę o godzinie 17 :) Też mnie to dotknęło żeby nawet kwiatów od władz nie było to coś złego dzieje się z naszą organizację :(

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 01 sie 2007, 20:32

magister_71 pisze:Czy myśli o nadchodzącym Zjeździe Nadzwyczajnym, albo "Jeden Świat Jedno Przyrzeczenie" zasłoniły całkowicie to wydarzenie "oficjelom" naszej wspaniałej organizacji?

WSTYD, ŻENADA, to wszystko co można na ten temat powiedzieć.
Oczywiście że wstyd i żenada. Jednak znów unikałbym stawiania rocznicy Powstania i "Jednego Świata, Jednego Przyrzeczenia" na szalach dwóch przeciwstawnych wag.

Przy okazji, jeśli kogoś interesuje jak bylo na Powązkach:

http://picasaweb.google.com/suchy206/PowZki2007
www.natropie.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”