Próba Harcerza u... Niemca

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
akhsi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: akhsi » 21 lip 2007, 13:30

Niedawno u nas na obozie powstał pewien zgryz - Niemiec, który jeździ już od lat z nami na obozy chciałby realizować próbę harcerza. Nie ma on jednak możliwości uczestniczenia w zbiórkach, gdyż jest on w Polsce tylko w wakacje. I tu się rodzi pytanie - zezwalać, czy nie zezwalać? Co by Szanowne Druhowieństwo zrobiło w takim wypadku?
pwd. Igor Sikora
50 Harcerska Drużyna Wodna
Hufiec Chorzów

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 21 lip 2007, 14:52

Myślę, że to nie ma sensu. Próba jest początkiem pewnej drogi, którą ta osoba raczej nie jest w stanie podążać. Nie ze względu na narodowość, lecz na miejsce stałego zamieszkania. W ZHP nie ma "lone skautów", nie ma dla nich programu. Zdecydowanie lepiej przekonać go aby wstąpił do jednaj z niemieckich organizacji skautowych.
Tomasz Rojek

damiannelus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: damiannelus » 21 lip 2007, 18:02

Nie zgodzę się z royasem.
Bycie harcerzem to dla mnie nie należenie do organizacji i uzależnienie od programów. To właśnie 'droga'. W moim przekonaniu o wiele cieżej jest ją zrealizować będąc w sytuacji tego Niemca, ale nie jest to niemożliwe.
Ze względów praktycznych wygodniej pewnie byłoby, gdyby wybrał niemiecką organizację skautową, a wyjazdy z Wami na obozy stałyby sie dobrą tradycją.
phm. Damian Drewulski - wieczny Adept

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 21 lip 2007, 19:20

Jeśli Ruch(harcerstwo/skauting) to droga to poszczególne organizacje określają różne systemy kamieni milowych. Jeśli nie ma się styczności z organizacją bardzo trudno używać jej kamieni milowych. I dlatego uważam, że dla kogoś mieszkającego w Niemczech mierzenie drogi systemem zhpowskim, jest bez sensu jeśli ma się pod ręką kilka innych. Bardzo łatwo o pomyłki, przestoje, chodzenie w kółko. Nawet jeśli wzorek na tych kamieniach bardziej nam się podoba to ryzyko pobłądzenia jest zbyt duże.

Styczność ze środowiskiem ok. 3 tygodnie w roku to trochę za mało żeby metoda harcerska dobrze zadziałała.

Nie twierdze ze jest to niemożliwe (choć realizowanie tego w ZHP wymagałoby bardzo wielu nagięć i wyjątków) ale że nie ma to sensu.
Tomasz Rojek

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 lip 2007, 19:56

royas pisze:mierzenie drogi systemem zhpowskim
Prośba.
Staraj się pisać:
"systemem ZHP", systemem ZHP-owskim"
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 21 lip 2007, 20:03

Postaram się. Jestem pewien, że mi się uda. :)
Tomasz Rojek

michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 02 sie 2007, 11:57

U mnie w druzynie jest podobnie Mamy druhne która na stałe meiszka w USA przyjeżdza na wakacje ale normalnie funkcjonuje zadania na próbe wykonuje w USA a o zbiórkach co było wysyłamy jej emaile lub na skype sie porozumiewamy
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 02 sie 2007, 15:00

No i dożyłam czasów internetowego harcerstwa.... A obiecywali mi, że się nie doczekam:x
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Carla-pwd
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Carla-pwd » 02 sie 2007, 16:41

Również uważam, że Harcerstwo to nie tylko organizacja co przede wszystkim sztuka życia, sztuka zdobywania wiedzy, a nie tylko spotykanie sie na zbiórkach. Także moim zdaniem AKHSI warto spróbować ;)
... Składam się z kropelek wspomnień, okruchów marzeń i pierwiastka nadzieji, szczypty uśmiechu i garści słonecznych promieni ...

Inspektorat HSG i HSRD WS GK ZHP-
pwd. Karolina Narolska

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 02 sie 2007, 17:20

Ale czy nie lepiej spróbować jednak w niemieckiej organizacji skautowej? Rozumiem, że polski skauting różni się od skautingu niemieckiego ale ideały są takie same. A lepiej chyba być na zbiórce raz w tygodniu niż dostawać maile z treścią zbiórki? (Chociaż z tej metody chyba sam będę musiał skorzystać - studia we Wrocławiu, drużyna w Rybniku :) )
pwd. Piotr Grabowski
przyboczny 34 DH "Watra" im. Braci Buchalików

Carla-pwd
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Carla-pwd » 02 sie 2007, 18:00

grapox pisze:Ale czy nie lepiej spróbować jednak w niemieckiej organizacji skautowej?
Pewnie i lepiej ale tu są już znajome twarz(ż)yczki ;)*

* z góry przepraszam za błąd :(
Ostatnio zmieniony 02 sie 2007, 18:01 przez Carla-pwd, łącznie zmieniany 1 raz.
... Składam się z kropelek wspomnień, okruchów marzeń i pierwiastka nadzieji, szczypty uśmiechu i garści słonecznych promieni ...

Inspektorat HSG i HSRD WS GK ZHP-
pwd. Karolina Narolska

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 02 sie 2007, 21:38

Myślę, że ta osoba powinna znaleźć sobie jakąś jednostkę u siebie w Niemczech.. Skoro jest u Was tak rzadko to był by trochę sztuczny twór.. Próba Harcerza w jaki sposób jest realizowana?? Zadania wysyła ta osoba mailem?? Wiedzę prezentuje na Skype?? Hmm.. Gorsze.. Piszesz, że jesteście znajomymi twarzami.. Ale skauting ma to do siebie, że ma umożliwiać kontakty z innymi, pomagać nawiązywać więzi.. Nie widzę tu przeszkody by mogła ta osoba to wykorzystać u siebie.. Jeśli chodzi o internetowe zbiórki to nie jestem ich zwolenniczką.. Co z pracą w zespole, realizacją zadań zespołowych czy projektów. Co z biwakami, kominkami i innymi formami pracy, które wymagają spotkania twarzą w twarz?? Czy zastąpi to gapienie się w monitor?? Mówienie do mikrofonu?? Aż tak nowoczesna nie jestem..
Ostatnio zmieniony 02 sie 2007, 21:38 przez kowalska, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 03 sie 2007, 10:42

Niewiem jak to jest w niemczech ale w USA skauting jest płatny
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 03 sie 2007, 11:44

No u nas też jest płatny - 2zł na miesiąc
Nie wiem jak to wygląda w USA, ale nie wydaje mi się żeby było tam aż tak drogo, bo przecież skauting jest dla wszystkich
pwd. Piotr Grabowski
przyboczny 34 DH "Watra" im. Braci Buchalików

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 03 sie 2007, 12:36

No mi też sie wydaje że dużo więcej nie jest "płatny" przecież my ze składek opłacamy członkowstwo w światowych organizacjach skautowych.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”