homosexualizm w ZHP

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 15 lip 2007, 20:42

przez wiele lat w harcerstwie duzo razy rozmaialismy na tematy tolerancji, m.in. tez wobec gejow, ale nigdy rozmowa nie poszla w strone tego czy geje maja prawo egzystencji w ZHP? nigdy nikt nawet o tym nie mowil - tak jakby gejow/lezbijek/biseksualistow w ZHP nie bylo.
czcialbym poruszyc dwa watki:

1. czy osoba homoseksualna moze byc druznowym/druzynowa? czy moze wszyscy geje to dewianci i 'spedala' nasze dzieci i powinni byc odsunieci od wychowywania w duchu patriotyzmu i wartosci chrzescijanskich?

2. co z mlodym harcerzem/harcerka gdy przed nami odkryja swoja orientacje? czy pownnismy ich wspierac? a moze nie robic z tego zupenie zamieszania - bo przeciez jest tyle innych sposobow przez ktore mozna definiowac czlowieka. a moze powiedziec tej osobie ze jest chora i powinna sie leczyc i ze nie ma miejsca dla niej w harcerstiwe dopoki sie nie wyleczy?

jak to jest w naszej organizacji? dlaczego to jest caly czas temat tabu? nigdy chyba na forum ani w dokumentach nie widzalem wzmianki o stanowisku wobec homosexualizmu. czy jest oficialne stanowisko?

inne organizacje skautowe - w zaleznosci od kraju - albo sa tolerancyjne albo nie.
jak to jest u nas?

czuwaj!
pwd. Dominik Siwinski HO
pelnomocnik komendanta hufca ds. zagranicznych
Hufiec ZHP Konin im Szarych Szeregow
Assistant Scout Leader, 24th Northampton Abington Church Scout Group

mima
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mima » 15 lip 2007, 20:52

O kurczę. :|

W zasadzie przychodzi mi do głowy tylko jedna myśl: pytanie ciekawe, ale ja sama go sobie nigdy nie zadałam, bo nie wpadłam. Ani chwili się nad tym nie zastanawiałam. :|

A jak jest?
funkcyjna 81 Bydgoskiej Drużyny Wędrowniczej "Sztorm"

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 15 lip 2007, 21:07

Jakoś tak nie mogę uwierzyć w nietolerancyjne organizacje skautowe. Możesz podać przykład bo chętnie zobaczyłbym jak to wygląda. Dla mnie to oksymoron.

Nawet Kościół jest tolerancyjny mimo iż nie uważa homoseksualizmu za rzecz dobrą to jakoś specjalnie nie piętnuje i nie odmawia im tego że mogą być dobrymi ludźmi.

A to że temat nie jet poruszany to chyba taka asekuracyjna poprawność polityczna, bo w którą stronę ZHP się przechyli to i tak będzie źle...
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 15 lip 2007, 21:09

Dominiku, a nie jesteś trolem??
Widać, że jesteś z poza ZHP, a piszesz "w naszej organizacji". A może oczekujesz na niezły temat do jakiegoś tabloidu?
Zapraszam po komentarz oficjalny do rzecznika prasowego ZHP. Będzie to najlepsze miejsce na tak trudne pytania. Bo obojętnie, kto się nie wypowie na forum - prawdopodobnie będzie to jego w 100% osobista opinia.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 15 lip 2007, 21:36

trolem? ojej - ja nawet nie wiem co to znaczy. ale chyba nic dobrego - dziwna ta nieufnosc z ust harcerza.
podalem ze 'poza zhp' - bo w zadnym hufcu juz nie sprawuje funkcji. ale czy to ma w ogole znaczenie? napisalem 'naszej organizacji" bo tak sie czuje - 10 lat w ZHP spedzilem. nawet na tym forum ejstem dluzej zarejsetrowany niz ty Pelikanie.
no ale chyba dobry pomysl z tym rzecznikiem ZHP - pozstaram sie z nim skontatowac - ale chcialbym tez zeby dyskusja toczyla sie dalej

a moze rzecznik ZHP udziela sie na forum?
Ostatnio zmieniony 15 lip 2007, 21:39 przez dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Dominik Siwinski HO

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 lip 2007, 06:42

dominik pisze:podalem ze 'poza zhp' - bo w zadnym hufcu juz nie sprawuje funkcji. ale czy to ma w ogole znaczenie? napisalem 'naszej organizacji" bo tak sie czuje - 10 lat w ZHP spedzilem.
Pewnie w jakiejś konkretnej drużynie, w konkretnym hufcu ?
Chyba że się tej drużyny wstydzisz ?
Ostatnio zmieniony 16 lip 2007, 06:43 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 16 lip 2007, 09:18

oczywiscie ze sie nie wstydze. ale juz w zadnej jednostce ogranziacyjnej nie jestem. a poza tym ten post dotyczy homosexulizmu a nie mojej przynaleznosci organizacyjnej. wiec prosze trzymac sie tematu.
pwd. Dominik Siwinski HO

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 lip 2007, 10:44

Aby dyskutować na tym forum trzeba spełnić wymogi jego regulaminu.

Jeśli jesteś członkiem ZHP to musisz mieć określony podstawowy przydział służbowy.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 16 lip 2007, 11:08

wybacz 19kldh ale ja nie lamie postanowien regulaminu forum. jezeli masz watpliwosci to udaj sie do administratora. sprawe mojej przynaleznosci juz wyjasnilem. i jescze raz prosze o pwrot do tematu - chyba ze to jest takie wielkie tabu ze wolisz zrzucic dyskusje na inne tory. nie ma sprawy - juz wyslalem maila do rzeczniczki prasowej ZHP i dostane odpowiedz.
pwd. Dominik Siwinski HO

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 16 lip 2007, 11:29

19kldh pisze:Aby dyskutować na tym forum trzeba spełnić wymogi jego regulaminu.
Jeśli jesteś członkiem ZHP to musisz mieć określony podstawowy przydział służbowy.
To co na górze ktoś mądry pisze:UWAGA UŻYTKOWNICY FORUM !
Planujemy zmiany ZASAD obowiązujących na forum.ZHP.pl, prosimy wszystkich o zapoznanie się z propozycja nowego REGULAMINU FORUM.
http://forum.zhp.pl/misc.php?action=rules
Z tego co wiedzę, to jest to PROJEKT Regulaminu, czyli coś co, jak dla mnie, jeszcze nie obowiązuje, gdyż gdyby obowiązywało, nie było by projektem Regulaminu a Regulaminem. Więc nie do końca zgadzam sie z twierdzeniem, że trzeba przestrzegać tych zasad, gdyż nie są one jeszcze zasadami obowiązującymi, a jedynie ich projektem.

A poza tym może wrócicie do tematu wątku? :)

P.S. Ja bym na miejscu moderatorów usuną ten wpis, i wszystkie jemu podobne, jako zupełnie nie trzymające się tematu wątku.. no ale to ja.

Pozdrawiam. :)
Ostatnio zmieniony 16 lip 2007, 11:35 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

dominik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik » 16 lip 2007, 11:43

Dzieki Kuba :) no to rzeczywiscie moze wrocimy do tematu?
pwd. Dominik Siwinski HO

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 16 lip 2007, 12:01

Temat jest bardzo skomplikowany...
dominik pisze:1. czy osoba homoseksualna moze byc druznowym/druzynowa? czy moze wszyscy geje to dewianci i 'spedala' nasze dzieci i powinni byc odsunieci od wychowywania w duchu patriotyzmu i wartosci chrzescijanskich?
Uważam, że może być drużynowym/drużynową. :) Nie uważam aby bycie gejem było w sprzeczność z duchem patriotyzmu i wartości chrześcijańskich. Jeśli wyjdziemy z założenia (prawidłowego według mnie), że homoseksualizm nie jest żadną chorobą czy dewiacją, to uważam, że taki drużynowy (instruktor) nie powinien się z tym ukrywać, co wcale nie znaczy, że ma sie z tym obnosić.
dominik pisze:2. co z mlodym harcerzem/harcerka gdy przed nami odkryja swoja orientacje? czy pownnismy ich wspierac? a moze nie robic z tego zupenie zamieszania - bo przeciez jest tyle innych sposobow przez ktore mozna definiowac czlowieka.
Nie wiem co ja bym zrobił a takiej konkretnej sytuacji.
dominik pisze:a moze powiedziec tej osobie ze jest chora i powinna sie leczyc i ze nie ma miejsca dla niej w harcerstiwe dopoki sie nie wyleczy?
Ktoś kto tak odpowie swojemu podopiecznemu, powinien szybko odejść z organizacji!
dominik pisze:jak to jest w naszej organizacji? dlaczego to jest caly czas temat tabu? nigdy chyba na forum ani w dokumentach nie widzalem wzmianki o stanowisku wobec homosexualizmu. czy jest oficialne stanowisko?
Oficjalnego stanowiska nie ma, i nie będzie. Popatrzmy w jakim kraju żyjemy. Rząd mamy zacofany w tych tematach o 100 lat, więc i sama organizacja jakoś nie chętnie będzie oficjalnie się wypowiadała w tej kwestii... po części ją rozumie, ale tylko po części.

Pozdrawiam. :)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 16 lip 2007, 12:09

Choć zdaję sobie sprawę, że może wystąpić opór "środowiska lokalnego", przeważnie rodziców, szczególnie w pionie zuchowym. Więc taki instruktor musi wiedzieć, że łatwo mieć nie będzie, i na pewno przydało by mu się wsparcie Komendanta Szczepu oraz Komendanta Hufca w rozmowach z rodzicami.

P.S. Pisząc o drużynowych i instruktorach mam na myśli oczywiście osoby obu płci! :)

szatek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szatek » 16 lip 2007, 15:16

KubaM pisze:Nie uważam aby bycie gejem było w sprzeczność z duchem patriotyzmu i wartości chrześcijańskich. Jeśli wyjdziemy z założenia (prawidłowego według mnie), że homoseksualizm nie jest żadną chorobą czy dewiacją
To jest Twoje zdanie, jakkolwiek by ono dziwne nie było, masz do niego prawo. Ilu jest nas każdy ma inne zdanie, więc jedyna konkretną opowiedź uzyskasz od wyższych władz organizacji.
odkr. Jakub Szatkowski
Drużynowy 5 DH "Czarne Stopy"
Harcerski Klub Ratowniczy Hufca Toruń

"Trzeba bardzo chcieć, by wolę marzeń w czyn zamienić"
Gen. S. Sosabowski

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 16 lip 2007, 15:40

Dla porównania , Boy Scouts Of America (BSA) zabrania wstępowania w swoje szeregi homoseksualistów , a także obejmowania przez nich funkcji instruktorskich...
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”