Ogólnopolski RPM Krąg Płaskiego Węzła

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Mariusz.TBG
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mariusz.TBG » 05 kwie 2007, 19:10

Czy nie jest tak, że większość podziałów (żeby nie pisać wojen) następuje z powodu ignorancji, wywyższania się i nieposzanowanie prawa do odmienności? I to najczęściej w imię jakiejś ideologii (żeby nie napisać ideałów).

Nie posądzam oczywiście o to osób wypowiadających się powyżej... tak dla ostudzenia atmosfery wrzucam Wam pod rozwagę... Braterstwo ponad wszystko :) ...

I niech właśnie Braterstwo będzie takim słowem kluczem dla wszyskich instruktorów walczących o zmiany ... i dla tych co zmian nie chcą też.

Po lekturze materiałów przytoczonych na początku tego tematu, nasówa mi się pytanie. Jaką formę działania przyjmie Krąg Płaskiego Węzła, aby osiągnąć wytyczone cele?
Chciałbym to wiedzieć, bo życzliwie przyglądam się KPW odkąd Kuba mi żekł o nim conieco... może i sam bym się tam dołączył, ale muszę wcześniej wiedzieć czy to nie doprowadzi do jakiejś bójki (żeby nie pisać krucjaty). A niestety jakoś mi to tak zaczyna wyglądać...

Proszę Was żebyście tego postu nie odebrali negatywnie... że Was atakuje czy coś jeszcze gorszego... Braterstwo i życzliwość ku KPW jedynie mną kieruje.
hm. Mariusz Bezdzietny HR
Środowiskowy Szczep 6TDH "KNIEJA" im. Szarych Szeregów
Hufiec Tarnobrzeg
www.knieja.org

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 kwie 2007, 19:29

Mariusz.TBG pisze:Jaką formę działania przyjmie Krąg Płaskiego Węzła, aby osiągnąć wytyczone cele?
Co rozumiesz przez "... formę działania ..." ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Mariusz.TBG
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mariusz.TBG » 05 kwie 2007, 21:30

19kldh pisze:
Mariusz.TBG pisze:Jaką formę działania przyjmie Krąg Płaskiego Węzła, aby osiągnąć wytyczone cele?
Co rozumiesz przez "... formę działania ..." ?
Zbiórka założycielska KPW wyznaczyła cytowane na początku tego tematu cele i efekty jakie ma przynieść działalność Kręgu. Jak chcecie je osiągnąć?

Rozumiem, że poszczególne środowiska, które zechcą włączyć się do Kręgu, będą miały stosować się do tych wyznaczonych przez Was zasad. No i oczywiście jest X takich środowisk, które tak działają i bez KPW.

Jak chcecie aby to upowszechnić, bo żeby np. zmienić długość kadencji hufcowych trzeba to zmienić w statucie (jak zresztą wiele z założonych efektów KPW). No a wtedy trzeba mieć pewną siłę na Zjeździe. A przecież nie tak dawno zmieniono to w drugą stronę. Albo przykład obozów drużyn. Trzeba przeszkolić drużynowych pod kątem organizacji obozów, a nie tylko realizowania programu na obozie przecież. No macie przecież jakiś pomysł na to wszystko. No nie wiem, będziecie pisać książki instruktażowe i reklamować je w prasie harcerskiej, zrobicie spis książek poprawnych, na internecie będziecie publikować pewne materiały… Jak chcecie to wykonać, że będzie miało to oddźwięk ogólnozwiązkowy.

Czy wyznaczone efekty działania KPW chcielibyście aby objęły całe ZHP czy tylko 100 drużyn? Moim zdaniem działalność KPW to wielka sprawa, porusza wiele aspektów, a żeby to wprowadzić w życie wymaga poparcia dużej liczby instruktorów. Jak chcecie ich pozyskać dla tej słusznej przecież sprawy. Czy zakładacie ile czasu ma to potrwać aby Wasze podejście do tych efektów trafiło pod strzechy? Pytam serio.

Bo na pewno są środowiska, które działają tak jak działają, bo nie umieją inaczej. I wtedy wystarczy ich nauczyć. Ale są też środowiska, które działają w jakiś sposób, bo chcą tak działać. Jak takich przekonać?
hm. Mariusz Bezdzietny HR
Środowiskowy Szczep 6TDH "KNIEJA" im. Szarych Szeregów
Hufiec Tarnobrzeg
www.knieja.org

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 06 kwie 2007, 07:39

Mariuszu,
Ważną sprawę poruszyłeś.
Jak będzie działać Krąg, żeby rozpropagowac swoje idee - założenie jest takie, żeby po pierwsze przede wszystkim pokazywac drużynowym i drużynom jak działać, pokazywać poprzez swój przykład, wspólne zbiórki, obozy, zloty, harce - to wszystko otawrte dla wszystkich chętnych, poprzez kursy zastępowych, warsztaty, jeszcze inne formy kształecenia, jakie działanie przynosi efekty w bezposredniej pracy z zastępem, drużyną. Po drugie, upowrzechnic (wznowić drukiem) pozycje harcerskiej literatury, które mogą być pomocne w pracy z zastępem, drużyną. Stąd pomysł Biblioteczki Płaskiego Węzła. Pierwsze wznowienia już w przygotowaniu ;). Po trzecie, chcemu upowrzechniać swoje opinie i poglądy - w tym celu uruchomilismy Forum Płaskiego Węzła - chcemy tam wypowiadać się i promować swoje poglądy. Poza tym w planach mamy organizację ogólnopolskich warszatatów instruktorkich, dyskusji na ważne tematy, konferencji na których chcemy wypracowywac wspólne zdanie z instruktorami spoza Kręgu, jak to ma miejsce (mam taką nadzieję) na naszym forum.

Trochę się rozpisałem i pewnie coś pominąłem :), ale z grubsza chyba udzieliłem jakiś wyjaśnień. Oczywiście intensyfikacja naszych działań nastapi po zarejestrowaniu RPM "Krąg Płaskiego Węzła" :) - na razie trwamy na posterunku, wyczekując decyzji Druhny Naczelnik, ale też organizujemy pierwsze warsztaty, na razie dla wędrowników. Na przełomie kwietnia i maja ruszymy z kursami zastepowych - oczywiście bez względu na decyzje w sparwie rejestarcji KPW ;)

Czuwajcie, a dobrze ...
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2007, 07:42 przez Garbol, łącznie zmieniany 1 raz.
hm Jacek Garboliński HR
62 WDHy im. Ks. Bp. Władysława Bandurskiego
Mazowiecka Choragiew Harcerzy

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 kwie 2007, 08:34

Garbol pisze:Po drugie, upowrzechnic (wznowić drukiem) pozycje harcerskiej literatury, które mogą być pomocne w pracy z zastępem, drużyną. Stąd pomysł Biblioteczki Płaskiego Węzła. Pierwsze wznowienia już w przygotowaniu .
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4756

Garbol pisze:Po trzecie, chcemu upowrzechniać swoje opinie i poglądy - w tym celu uruchomilismy Forum Płaskiego Węzła - chcemy tam wypowiadać się i promować swoje poglądy.
http://www.kragplaskiegowezla.harc.pl/index.php

Garbol pisze:Poza tym w planach mamy organizację ogólnopolskich warszatatów instruktorkich, dyskusji na ważne tematy, konferencji na których chcemy wypracowywac wspólne zdanie z instruktorami spoza Kręgu, jak to ma miejsce (mam taką nadzieję) na naszym forum.

Trochę się rozpisałem i pewnie coś pominąłem :), ale z grubsza chyba udzieliłem jakiś wyjaśnień. Oczywiście intensyfikacja naszych działań nastapi po zarejestrowaniu RPM "Krąg Płaskiego Węzła" :) - na razie trwamy na posterunku, wyczekując decyzji Druhny Naczelnik, ale też organizujemy pierwsze warsztaty, na razie dla wędrowników.
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4902
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2007, 08:35 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 06 kwie 2007, 09:28

Czesław to jak zwykle - same konkrety :)
hm Jacek Garboliński HR
62 WDHy im. Ks. Bp. Władysława Bandurskiego
Mazowiecka Choragiew Harcerzy

damiannelus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: damiannelus » 12 lip 2007, 00:20

No dobra. Mamy środek lipca. Założenia fajne, metody słuszne, zakochałem się. Kiedy delegat KPW przyjedzie do moich Siemiatycz i przyniesie jeśli nie 'Prawdy' to choć oświaty kaganek?
A tak serio i całkiem poważnie.
Podoba mi się idea i jestem tego zwolennikiem.
Konkretne pytania:
III. KADRA
1) Osiągnięcie stanu, w którym każdy instruktor jest przykładem postępowania zgodnego z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim.
Co oznacza jest przykładem? Dąży do doskonałości, czy też jest herosem ze złota wykutym?
2) Przywrócenie, jako kardynalnej zasady, społecznego charakteru władz ZHP.
Cóż znacz społecznego?

Jak mam rozumieć, gdy zaplanuję w hufcu Kurs Zastępowych mogę dogadywać się z dh. Czesławem i 'załatwimy' kadrę z KPW?
Jak mam ochotę na zorganizowanie dyskusji, ba! może nawet konferencji w hufcu na temat ZHP to również mogę liczyć na merytoryczną pomoc KPW?
/Te ostattnie pytania to nie ironia. To raczej badanie praktycznej możliwości działąnia KPW/
phm. Damian Drewulski - wieczny Adept

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 lip 2007, 09:46

damiannelus pisze:No dobra. Mamy środek lipca. Założenia fajne, metody słuszne, zakochałem się. Kiedy delegat KPW przyjedzie do moich Siemiatycz i przyniesie jeśli nie 'Prawdy' to choć oświaty kaganek?
Zauważyłeś że póki co nie ma jeszcze rozkazu Naczelnika ZHP rejestrującego KPW ?
Oczywiście nie oznacza to że "śpimy" ale nie chcemy dawać powodów do "awantur".
Ale prawdopodobnie w najbliższych dniach sprawa się wyjaśni.
damiannelus pisze:A tak serio i całkiem poważnie.
Konkretne pytania:
III. KADRA
1) Osiągnięcie stanu, w którym każdy instruktor jest przykładem postępowania zgodnego z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim.
Co oznacza jest przykładem? Dąży do doskonałości, czy też jest herosem ze złota wykutym?
Jak rozumiesz to "dąży do doskonałości" w przypadku instruktora ?
damiannelus pisze:
Cóż znacz społecznego?
Czyżby obecnie, wg Ciebie, wszystkie władze były w 100% społeczne ?
damiannelus pisze:Jak mam rozumieć, gdy zaplanuję w hufcu Kurs Zastępowych mogę dogadywać się z dh. Czesławem i 'załatwimy' kadrę z KPW?
Jak mam ochotę na zorganizowanie dyskusji, ba! może nawet konferencji w hufcu na temat ZHP to również mogę liczyć na merytoryczną pomoc KPW?
/Te ostattnie pytania to nie ironia. To raczej badanie praktycznej możliwości działąnia KPW/
Praktyczne możliwosci działania zostaną określone przez Zbiórkę KPH która odbędzie się w końcu września lub na początku października.

A w organizacji kursu zastepowych z pewnoscią przydadzą Ci się wydawnictwa Biblioteczki KPW które będą gotowe na XXXV Zjazd ZHP w tym całkowicie nowe wydania "Obrzędowego Pieca" i "Vademecum Zastępowego".

Zapraszam na:
http://www.kragplaskiegowezla.harc.pl/index.php
Ostatnio zmieniony 12 lip 2007, 10:03 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 12 lip 2007, 10:03

damiannelus pisze:No dobra. Mamy środek lipca. Założenia fajne, metody słuszne, zakochałem się. Kiedy delegat KPW przyjedzie do moich Siemiatycz i przyniesie jeśli nie 'Prawdy' to choć oświaty kaganek?
A tak serio i całkiem poważnie.
Konkretne pytania:
III. KADRA
Skoro ironizujesz, to chyba sam znasz odpowiedź :-)
Cóż znacz społecznego?
To znaczy, że osoby sprawujące władze pochodzące z wyboru nie powinny być zatrudniane na etatach ani w żaden inny sposób wynagradzane materialnie (żadne umowy o dzieło "prowadzenie hufca") itd. Komendanci hufców i chorągwi powinni sprawować swą funkcję społecznie. Zupełnie czym innym są zaś etatowi pracownicy ZHP wykonujący funkcje administracyjno-biurowe. Nie mamy nic przeciwko etatowym szefom biur, księgowym itd.
Jak mam rozumieć, gdy zaplanuję w hufcu Kurs Zastępowych mogę dogadywać się z dh. Czesławem i 'załatwimy' kadrę z KPW?
Tak, możesz liczyć na merytoryczną pomoc, ale to nie znaczy, że na to że KPW obstawi ci kurs. Nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie, nie jesteśmy ekipą Batmanów która ma możliwość pojawienia się zawsze i wszędzie w każdym miejscu Polski i naprawiania zła ;-) KPW to nie jest jakaś instytucja świadcząca usługi w zakresie organizacji konferencji, firma szkoleniowa itd. - KPW to przede wszystkim wspólnota instruktorów, to po prostu kilkanaście osób w Polsce, może już kilkadziesiąt, które łączy podobny sposób myślenia o harcerstwie. Jeżeli Twoje poglądy są zbliżone, możesz się przyłączyć i razem możemy omówić konkretne projekty. Ale tak jak napisal Czesiu, niestety wciąż nie jesteśmy oficjalnie zarejestrowani przez GK i nie w związku z tym nie możemy w tej chwili rzucać jakichś wiążących deklaracji.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 lip 2007, 10:11

19kldh pisze:A w organizacji kursu zastepowych z pewnoscią przydadzą Ci się wydawnictwa Biblioteczki KPW które będą gotowe na XXXV Zjazd ZHP w tym całkowicie nowe wydania "Obrzędowego Pieca" i "Vademecum Zastępowego".
Jest już "reklamówka" wydawnictw:

http://www.hr.bci.pl/ulotkaA.jpg

http://www.hr.bci.pl/ulotkaB.jpg
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

damiannelus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: damiannelus » 12 lip 2007, 19:02

19kldh pisze:Jak rozumiesz to "dąży do doskonałości" w przypadku instruktora ?
Rozumiem to przez ciągłą pracę nad własnym charakterem i nad własnymi słabościami. Zwłaszcza w obliczu harcerskich ideałów.
19kldh pisze:Czyżby obecnie, wg Ciebie, wszystkie władze były w 100% społeczne ?
Nie rozstrzygam tego zupełnie. Chcę się dowiedzieć co to znaczy 'społeczne' w tym momencie :-).
Lucumon pisze:To znaczy, że osoby sprawujące władze pochodzące z wyboru nie powinny być zatrudniane na etatach ani w żaden inny sposób wynagradzane materialnie (żadne umowy o dzieło "prowadzenie hufca") itd. Komendanci hufców i chorągwi powinni sprawować swą funkcję społecznie. Zupełnie czym innym są zaś etatowi pracownicy ZHP wykonujący funkcje administracyjno-biurowe. Nie mamy nic przeciwko etatowym szefom biur, księgowym itd.
No właśnie o takie wytłmaczenie mi chodziło. Uważam, że jest to swojego rodzaju krok do przodu, ale nie dotarcie do celu. Z całym szacunkiem, ale nie widzę się w roli instruktora na tym samym poziomie co teraz (oceniam pracę w hufcu, w naturalnym środowisku) za lat 10, gdy założę rodzinę. Nie widzę dla siebie możliwości poświęcania takiej ilości czasu, podejrzewam, że wielu insturktorów również. Dlatego jestem za utrzymaniem częściowego finansowania pracowników harcerskich, ale na jasnych warunkach oceny ich pracy. Może błądzę, bijcie mnie, ale tak uważam.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 lip 2007, 19:22

damiannelus pisze:
19kldh pisze:Jak rozumiesz to "dąży do doskonałości" w przypadku instruktora ?
Rozumiem to przez ciągłą pracę nad własnym charakterem i nad własnymi słabościami. Zwłaszcza w obliczu harcerskich ideałów.
Gdyby dotyczyła ta odpowiedź "tylko" harcerza ....
Ale czy jest to wystarczająca odpowiedż w przypadku harcerza-instruktora ?
damiannelus pisze:Z całym szacunkiem, ale nie widzę się w roli instruktora na tym samym poziomie co teraz (oceniam pracę w hufcu, w naturalnym środowisku) za lat 10, gdy założę rodzinę. Nie widzę dla siebie możliwości poświęcania takiej ilości czasu, podejrzewam, że wielu insturktorów również. Dlatego jestem za utrzymaniem częściowego finansowania pracowników harcerskich, ale na jasnych warunkach oceny ich pracy. Może błądzę, bijcie mnie, ale tak uważam.
Co rozumiesz poprzez "pracowników harcerskich" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

damiannelus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: damiannelus » 12 lip 2007, 20:55

Oba wątki dotyczą innego tematu, więc na razie je zamknijmy. Ewentualnie kontynuujmy w innych wątkach. Osobiście idea KPW mi się podoba. Pełnej oceny będziemy mogli dokonać po 'owocach', a wierzę, żę wkrótce takie się pojawią. ;-)
Sam jestem chętny do promocji KPW we własnym środowisku.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 31 lip 2007, 15:39

Warszawa, 20.07.2007 r.
Naczelnik
Związku Harcerstwa Polskiego

Rozkaz L. 8/2007

(.....)

5. Ruchy programowo-metodyczne
5.1. Rozwiązania i powołania
5.1.1 Wpisuję "Krąg Płaskiego Węzła" do rejestru ruchów programowo-metodycznych ZHP
z numerem 11
.
Cele i zasady ruchu:
a) doskonalenie programu i metodyki ZHP
b) wymiana doświadczeń i upowszechnianie inicjatyw programowych i metodycznych
c) podnoszenie poziomu instruktorów i podstawowych jednostek organizacyjnych ZHP w sferze moralnej, ideowej, programowej i metodycznej.

Dla osiągnięcia powyższych celów ruch:
a) zrzesza jednostki organizacyjne i kadrę ZHP,
b) tworzy i upowszechnia harcerski dorobek- programowo metodyczny
c) szkoli kadrę i funkcyjnych drużyn
d) integruje jednostki harcerskie oraz kadrę harcerską, którym bliskie są tradycyjne Ideały Harcerskie

Siedzibą ruchu jest siedziba Komendy Hufca Kraków- Krowodrza.

(.....)
http://dokumenty.zhp.pl/download_07/rozkaz_0708.doc
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 23 sie 2007, 21:23

Poczytałem sobie i stwierdzam, że cele i założenia KPM są mi bliskie, choć w pewnych kwestiach pewnie będziemy optowali za różnymi rozwiązaniami. Niemniej deklaruję współpracę.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”