„Postulaty mam tylko dwa”

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 17 gru 2006, 22:51

bzyku pisze:. Jaj sobie nie robię ale rozum jeszcze mam. Ksiądz do kielicha wlewa wino. Tak ? Symbol, powtarzam SYMBOL przemiany odbywa się podczas mszy św. Oczywiście to jest moje zdanie i nie musisz się z nim zgadzać.
Ale po konsekracji staje sie winem. I chodź trudno w to uwierzyć, nie chodzi tu o symbol sesnus stricte, tylko o realną krew Chrystusa.

Zresztą sięgnijmy do KKK:

1413 Przez konsekrację dokonuje się przeistoczenie (transsubstantiatio) chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Pod konsekrowanymi postaciami chleba i wina jest obecny żywy i chwalebny Chrystus w sposób PRAWDZIWY, rzeczywisty i SUBSTANCJONALNY, z Ciałem, KRWIĄ, Duszą i Bóstwem (Por. Sobór Trydencki: DS 1640; 1651).
(podkreślenia moje)

EOT - jeśli ktoć chęće kontynuuować ten wątek zapraszam na priv.
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

bzyku
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 17 gru 2006, 23:43

OK. Nie jestem fachwcem w tej dziedzinie więc mi to wystarczy.
Powiem inaczej:
Napój alkoholowy - każdy napój zawierający więcej niż 2% (wedle definicji ustawowej) alkoholu etylowego.

10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i NIE PIJE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH.
Krąg Instruktorski SZANIEC
www.szaniec.org.pl
przyboczny 13 CDH - JENOTY

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 gru 2006, 08:21

No więc proste nie ? ;)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 18 gru 2006, 09:14

bzyku pisze:OK. Nie jestem fachwcem w tej dziedzinie więc mi to wystarczy.
Powiem inaczej:
Napój alkoholowy - każdy napój zawierający więcej niż 2% (wedle definicji ustawowej) alkoholu etylowego.

10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i NIE PIJE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH.
[ROTFL MODE ON]

To jak - uważasz, że łamię 10 pPH i deprawuję swoich harcerzy, przystępując do Komunii pod Obiema Postaciami - i co gorsza, dopuszczając doń nieletnich harcerzy?

To moze jeszcze złóż doniesienie do prokuratora o rozpijanie małoletnich - bo tak czynilismy na obozach, i tak czynić będziemy!

PS. Te słowa własnie napisałem po spozyciu NAPOJU ALKOHOLOWEGO dziś rano, w okolicach godz. 7.00. Ach, jaki fajny jest swiat po tym!

[ROTFL MODE OFF]
Ostatnio zmieniony 18 gru 2006, 09:16 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 gru 2006, 10:00

Ejjj Dominik, chyba niepotrzebnie sie zaperzasz ;)
Przecież ustaliliśmy czym staje sie wino po przemianie...

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 18 gru 2006, 11:17

Januszu, nie zaperzam się.

JA wiem, czym sie staje wino, Ty to wiesz. Wyjaśniono na forum. A zaraz potem znów jazda z 2% i "napojem alkoholowym". Nie wytrzymałem, ogarnęła mnie głupawka. Stąd włączony tryb ROTFL.

No i niektórzy tutaj dyskutanci mogą mnie posądzić o przebywanie w stanie upojenia alkoholowego...

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 18 gru 2006, 11:57

Ponawiam apel, by nie wracać w dyskusji do:
-cukierków nadziewanych likierem
-imienin u Cioci
-wina mszalnego
-lekarstw "z udziałem" alkoholu
-presji otoczenia
-zmian obyczajowych w "nowych czasach"

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 18 gru 2006, 12:39

StaryWilk pisze:Ponawiam apel, by nie wracać w dyskusji do:
-presji otoczenia
-zmian obyczajowych w "nowych czasach"
No cóż... W tej kwestii, nowoczesny miesięcznik dla facetów, Men's Health, wprost pisze w rubryce o savoir vivre: namawianie do picia alkoholu jest w złym tonie!!

Tyle, jesli chodzi oprzemiany obyczajowe i presje otoczenia...

Hufiec ZHP Toruń

Meszuga
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Meszuga » 08 mar 2007, 15:49

Ojjjjjj za te kombinacje z Bogiem nie będziemy mieli państwowych dotacji, a i niemały czambuł wiadamo jakich beretów nasłanych przez wiadomo jakie radio ścigać nas będzie...jesteści gorsi niż TVN! :)

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 28 maja 2007, 10:55

Odnosze nieodparte wrażenie, że nastepuje znów zjawisko "bicia piany", Prawo harcerskie to nie przepis Kodeksu karnego, który ma byc egzekwowany DOSŁOWNIE, to zbiór zasad jaki powinien sie podporządkować ktos kto mieni sie w swym wlasnym zdaniu harcerzem.
A bycie harcerzem, to głownie bycie człekiem myslącym, Bóg dał nam wolna wole i sumienie, kazdy postepuje według swego pojęcia PH , a nawet Wiary jaka wyznaje. narzucanie "jedynie słusznych zasad moralnych" pozostawmy ludziom pokroju Giertycha i tego drugiego od Sieg Heil, Dzielenie wlosa na czworo w dyskusji jaka sledzę tutaj mija sie z celem, pozostanie z tego wlasnie ubita piana. Porównam to do przykładu Kodeksu Drogowego, czy druhowie tak bezwzglednie jak walcza o bezalkoholizm walcza również w swoich samochodach o przestrzeganie ograniczenia prędkości? Wątpię. A przecież jak na drodze stoi znak "ograniczenie do 40 km/h" to powinno sie jechać max. 39, czyż nie? I niewazne jest, ze droga piekna nowa, a ktoś z Zarządu Dróg zapomniał zdemontować znak. Lekceważenie tego znaku jest wykroczeniem drogowym karanym prawnie. A policjanta nie będzie interesowac, ze powiecie że taka piekna nowa bezpieczna droga , tylko ze jest 40-tka i koniec, kasa i punkty karne ... Więc moze Ci ortodoksi spojrzą w swe sumienia również na drodze, a nie tylko na Sylwestrowej imprezie. Wiele razy powtarzałem w mych postach i powtórzę po raz kolejny - MYSLEć, MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,MYSLEć,
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 maja 2007, 11:29

Czy druha tekst mam rozumieć jako nawoływanie do łamania przepisów o ruchu drogowym?

Jak dla mnie - to jest wystarczający powód, aby się pożegnac z organizacja wychowawczą, jaka podobno jest ZHP.

Hufiec ZHP Toruń

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 28 maja 2007, 11:34

W żadnym wypadku nie nawołuję do łamania ŻADNYCH przepisów, jedynie zapytalem, czy Ci ortodoksi co do alkoholu są równie bezwzgledni do swego prowadzenia pojazdu po drogach publicznych. Tekst ironiczny, widzę ze druh nie załapal ironii. A wyrażanie oceny mej osoby i propozycji zaniechania dzialalności bez zrozumienia mojego zdania jest nieco hmm... krzywdzące
Wydaje mi się, że kiedys dh Czesław Przybytek pisywał coś o czytaniu ze zrozumieniem... Polecam pomysł ;-)))
Ostatnio zmieniony 28 maja 2007, 11:39 przez Portal_Jedrusie, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Dybowski pwd
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 maja 2007, 11:58

Nie załapałem ironi, ale znalazłem "MYŚLEć MYSLEć" w kontekscie przestrzegania (lub nie) ograniczenia prędkości.

Nie umiem odpowiedzieć na twoje zapytanie, bo swym rowerkiem raczje nie wyciągam prędkości takich, aby znaki zakau je łapały :)

Hufiec ZHP Toruń

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 28 maja 2007, 12:04

dominik jan domin pisze:Nie załapałem ironi, ale znalazłem "MYŚLEć MYSLEć" w kontekscie przestrzegania (lub nie) ograniczenia prędkości.
Myślenie jest przydatne nie tylko w przypadku przestrzegania wymaganej prędkości.
Jarosław Dybowski pwd

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 maja 2007, 12:06

PS. Nie oceniam druha osoby, której nie znam. Wyrażnoe zdanie odnosi się do czynności, sklasyfikowanej przeze mnie jako "nawoływanie do łamania przeisów o ruchu drogowym" i tutaj podtrzymuje swoje zdanie w calej rozciągłości.

Druha tekst powyżej był na tyle niejasny dla mnie, ze wolałeś się upewnić, co do intencji w sprawie łamania zasad ruchu drogowego.

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”