„Postulaty mam tylko dwa”

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 22 paź 2006, 08:03

„Postulaty mam tylko dwa: z przyrzeczenia wyrzućmy Boga, z dziesiątego punktu alkohol”

Takie coś da się słyszeć od niektórych postępowych, oświeconych etc. instruktorów naszego Związku, a jednak trzeba powiedzieć wyraźnie: nic z tego, bo jak tacy mądrzy jesteście to zobaczcie tylko co na to statut; a tam jak byk jest napisane czarno na białym:

„Zjazd nadzwyczajny ZHP obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których został zwołany.”

A nad jakimi sprawami obradować będzie nasz zjazd nadzwyczajny? To określiła Ustawa XXXIII ZJAZDU ZHP w sprawie „Podstaw wychowawczych ZHP”. A w niej ani słowa o zmianie prawa, roty czy innym takim przebiegom. Zjazd w 2007 będzie obradował tylko w sprawie „aktualnego rozumienia Prawa Harcerskiego”. Reszta rewolucji będzie wiec praktycznie niemożliwa. Nawet jeśli 99% delegatów powie: „Postulaty mam tylko dwa: z przyrzeczenia wyrzućmy Boga, z dziesiątego punktu alkohol”. To i tak na szczęście (lub kto woli na nieszczęście) krótko mówiąc: nici.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2006, 08:04 przez skaut5, łącznie zmieniany 1 raz.
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 22 paź 2006, 09:42

Nie będę się wgłębiał ani w wyrzucanie Boga ani alkoholu. Powiem tylko, że nie masz racji. Bo Zjazd będzie albo już jest zwołany (jak to piszę to nie wiem czy RN przyjęła już uchwałę) przez RN podczas dzisiejszego posiedzenia. Uchwała a nie ustawa XXXIII Zjazdu ZHP nie zwołuje zjazdu.
A więc rewolucja jest możliwa jak najbardziej o ile tej rewolucji będzie pragnęła Rada Naczelna i potem delegaci.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 paź 2006, 10:20

Jak donosza jaskółki z RN, zwołany Zjazd na dni czerwcowe (HURRA) 2007 roku ma mozliwość dokonania zmiany Przyrzeczenia i Prawa. Tak, że "skaucie5", Twoja radość przedwczesna - ale na moje to dobrze, ze dojdzie do dyskusji, która ma szanse nie zakończyć się tylko na powiedzeniu, co który pan uważa, ale na podjęciu wreszcie konkretnych decyzji. W prawo lub w lewo.

"Bądźcie gorący albo zimni, letnich wyrzygam z ust moich". Jak na razie, to Związek jest letni - "nie-za-bardzo" w którąkolwiek stronę.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 23 paź 2006, 12:00

"Przedsiębiorczy ludzie to tacy, którzy w innowcjach widzą szansę, nie zagrożenie" :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 paź 2006, 12:28

dominik jan domin pisze:Jak donosza jaskółki z RN, zwołany Zjazd na dni czerwcowe (HURRA) 2007 roku ma mozliwość dokonania zmiany Przyrzeczenia i Prawa. Tak, że "skaucie5", Twoja radość przedwczesna - ale na moje to dobrze, ze dojdzie do dyskusji, która ma szanse nie zakończyć się tylko na powiedzeniu, co który pan uważa, ale na podjęciu wreszcie konkretnych decyzji. W prawo lub w lewo.
Znasz już tekst uchwały ? Bo z listu Rafała wcale nie wynikała możliwość zmian w PiPH:
http://listy.czuwaj.net/pipermail/czuwa ... 08867.html
Witam wszystkich,

> Rada Naczelna wlasnie przyjela uchwale o zwolaniu
> Nadzwyczajnego Zjazdu ZHP w dniach 1-3 czerwca 2007 roku.

wazne jest jednak po co ten zjazd nadzwyczajny ma byc.
Otoz udal sie przekonac czlonkow Rady Naczelnej,
ze aby odnowic przyrzeczenie 1 sierpnia w ramach 100-lecia
skautingu trzeba najpierw zastanowic sie jak maja wygladac
nasze podstawy ideowe w przyrzeczeniu tym zawarte.

Dlatego wlasnie zjazd ma dotyczyc ewentualnych zmian
w Podstawach wychowawczych ZHP oraz wyboru Naczelnego
Sadu Harcerskiego ZHP.

Sledzacych uwaznie nasze ostatnie dyskusje na liscie
o sprawe Naczelnego Sadu pewnie ucieszy druga czesc
powodu zadzwyczajnego sadu.

pozdrawiam z Sali obrad Rady Naczelnej w Perkozie

R. Bednarczyk
-----------------------------------------------
hm Rafal Bednarczyk
komendant kontyngentu
www.jamboree2007.zhp.pl
Ostatnio zmieniony 23 paź 2006, 12:29 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 paź 2006, 12:45

g00rek pisze:"Przedsiębiorczy ludzie to tacy, którzy w innowcjach widzą szansę, nie zagrożenie" :)
Twierdzenie nie do końca właściwe bo uwarunkowane kierunkiem innowacji.
Jeśli w piekarni jest samochód do przewozu chleba i w ramach innowacji zrezygnuje sie z kół (bo nie trzeba będzie wydawać na opony, a jak nie będzie jeździł to nie będzie wypadku no i kierowcy też nie trzeba) to jak widać szanse oszczędności są ale jakoś wolę widzieć że sprzedaży chleba też nie będzie. W związku z tym możemy sięgnąć po inne innowacje np. Zmienimy recepturę i wymagania co do kwalifikacji piekarzy, będzie więcej chętnych do pracy, i chleb tańszy i więcej go, a że będzie z zakalcem i czasem któryś naprany piekarz na...... do ciasta, to szczegół.
Jak już wcześniej pisałem obawy są uzasadnione. Ale fakt, potrzebny jest impuls który spowoduje że dam sobie spokój z ZHP lub w końcu coś drgnie w organizacji i zacznie sie proces ustawiania wartości moralnych na właściwym, wysokim poziomie bez którego ZHP nie będzie organizacją wychowawczą.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 paź 2006, 12:46 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 paź 2006, 14:26

Dla mnie "ewentualne zmiany w Podstawach wychowawczych ZHP" oznaczają właśnie to. Bo wszytsko inne, bez zmiany Statutu (Prawo i Przyrzeczenie, cele, itd.), to pic na wodę fotomontaż, jak się u mnie mawiało.

No, chyba, ze Zjazd zamierza uchwalić nową wykładnię słów z języka polskiego na język harcerski, ale to byłoby juz totalne zakłamanie.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 23 paź 2006, 14:46

Czekanie na impuls, cóż może być ciekawe, nie wiem jakie będzie po zjeździe ZHP i nie wiem czy będzie to moje ZHP ale na Boga niech będzie określone. Niech dokona zmian, niech zjadz coś zrobi by było inaczej niż jest obecnie. Gdzie przegrywamy tym, że nie jesteśmy wstanie określić wpełni swojego wizerunku i miejsca jakie chcemy zajmować w społeczeństwie.
czasem przypomina mi to stwierdzenie
...chciałabym ale boję się...
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 paź 2006, 15:05

dominik jan domin pisze:Dla mnie "ewentualne zmiany w Podstawach wychowawczych ZHP" oznaczają właśnie to. Bo wszytsko inne, bez zmiany Statutu (Prawo i Przyrzeczenie, cele, itd.), to pic na wodę fotomontaż, jak się u mnie mawiało.
Nie znam jeszcze tekstu uchwały RN ZHP ale zwróć uwagę na uchwałę XXXIII Zjazdu ZHP wprowadzającą Podstawy Wychowawcze
http://dokumenty.zhp.pl/download.php?id=720
1. XXXIII Zjazd ZHP przyjmuje Podstawy wychowawcze ZHP, stanowiące załącznik do uchwały, jako opis najważniejszych dla nas wartości oraz postaw kształtowanych w ich duchu.
2. Podstawy wychowawcze ZHP stanowią integralną część Strategii rozwoju ZHP do roku 2009.
3. XXXIII Zjazd ZHP zaleca kadrze Związku kierowanie się treścią Podstaw wychowawczych ZHP w codziennej pracy wychowawczej.
4. Główna Kwatera ZHP oraz harcerskie komendy zobowiązane są do upowszechnienia Podstaw wychowawczych ZHP wśród członków ZHP.
5. Wszystkie środowiska instruktorskie zobowiązane są do przeprowadzenia dyskusji na temat aktualnego rozumienia Prawa Harcerskiego. Za koordynację dyskusji na szczeblu ogólnopolskim i jej podsumowanie w roku 2007 odpowiada Główna Kwatera ZHP.
oraz na to one co zawierają.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 paź 2006, 15:43

Czyli puste gadanie... komenda musi mnie z tym zapoznać (a masz, poczytaj sobie) a ja mam zalecone kierowanie sie tym czymś. No i moje środowisko zostało zobowiązane do dyskusji - melduje, ze ten obowiązek w kręgu wykonaliśmy!

I co z tego wynika?

Jeśli mam interpretacje jak dh Mirowskiego, po której zupełnie nie wiem, co znaczy i kim jest "Bóg" - to ja dziekuję, wolę swoją, fanatyczną, malo tolerancyjną, nie europejską, ale prostą i zrozumiałą.

Hufiec ZHP Toruń

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 23 paź 2006, 15:51

dominik jan domin pisze:Jeśli mam interpretacje jak dh Mirowskiego, po której zupełnie nie wiem, co znaczy i kim jest "Bóg" - to ja dziekuję, wolę swoją, fanatyczną, malo tolerancyjną, nie europejską, ale prostą i zrozumiałą.
Dominiku jak tak możesz :) wszak harcerstwo ma nas uczyć tolerancji a nie fanatyzmu. Ale widać nie Ty jeden jesteś harcerskim fundamentalistą który Boga widzi w sposób prosty i zrozumiały.
Fajnie, że jest nas trochę :)
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 24 paź 2006, 09:11

Uchwała nr 27/XXXIII Rady Naczelnej ZHP
z dnia 22 października 2006 r.
w sprawie zwołania Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP,
zwanego Zjazdem Programowym ZHP

1. Na podstawie § 65 Statutu ZHP Rada Naczelna ZHP zwołuje Zjazd Nadzwyczajny ZHP w terminie 1-3 czerwca 2007 r.
2. Celem Zjazdu jest podsumowanie ogólnopolskiej dyskusji dotyczącej wychowania w ZHP, dokonanie ewentualnych zmian w „Podstawach wychowawczych ZHP” i rozdzia-le 2 Statutu ZHP oraz wybór Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP.
3. Zobowiązuje się Główną Kwaterę ZHP do zmiany harmonogramu wszystkich działań mających związek ze Zjazdem Programowym.
4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący
Związku Harcerstwa Polskiego
hm. Andrzej Borodzik

Czyli już wiemy czym będzie zajmował się Zjazd Programowy.
Więc zmiany mogą nastąpić a jakie zobaczymy po 3 czerwca :)
Ostatnio zmieniony 24 paź 2006, 09:12 przez nazgul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Sławek Andryszewski

Andrzej Małkowski

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 02 gru 2006, 00:48

Co do alkoholu się nie zgadzam, Bóg powinien być opcjonalny, nie każdy harcerz wierzy w Boga, a taka Rota Przyrzeczenia, wymusza na Nim juz w momencie jego składania sprzeniewierzenie sie temu Przyrzeczeniu. Poza tym co 12-13 latek wie o Bogu,?
Umieszczenie Boga w Przyrzeczeniu to taki sam pic jak w tym ktore ja skladalem w 1978 roku .... byc wierny sprawie socjalizmu.... tam stało. Ale jak mawiał nieodzałowanej pamięci towarzysz Decymber "tyraz to taki trynd" Takie samo wymuszanie na nieswiadomym dziecku religijnej mentalności, jak kiedyś socjalistycznej. A harcerz i tak zrobi swoje. Więc po co na siłe mieszac w to Boga?
Jaroslaw Dybowski pwd
Były Szczep >>Jędrusie<< w Łodzi
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 gru 2006, 10:19

"Gdyby wasz skauting miał byc bez Boga, lepiej aby go w ogóle nie było" Robert Baden=-Powell.

Hufiec ZHP Toruń

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 04 gru 2006, 12:34

http://pl.wikiquote.org/wiki/Robert_Baden-Powell

Druhu phm. Dominiku Janie Dominie HR Bi-Pi wymyslil skauting tylko dla chlopcow - czy w zwiazku z tym trzeba usunac z ZHP wszytkie dziewczeta i kobiety ?
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”