Krzyż obowiązkowy...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 cze 2006, 08:46

asabe pisze:
19kldh pisze:
asabe pisze:Krzyż nie jest odznaką stopnia rozwoju emocjonalnego.
Rozwoju emocjonalnego raczej nie,
za to na pewno jest oznaką poziomu rozwoju harcerskiego.
Jeśli chodzi o to, co powiedziałam - Krzyż nie jest odznaką rozwoju emocjonalnego - miałam na myśli, to że mimo tego że dziecko rozumie inaczej niż my tekst Przyrzeczenia nie znaczy ,ze powinno go złożyć w naszym wieku. Ono rozumie jego treść na sposób jaki może rozumieć a naszym zadaniem jest mu wskazać ten tok rozumowania i odczuwania.
No to i ja sie "poprawię" ;) Napisałem "raczej nie" ale własciwsze byłoby "raczej nie wyłącznie".
Bo stopień rozwoju emocjonalnego jest istotnie związany ze stopniem/poziomem rozwoju harcerskiego.
Stopień "rozumienia" Prawa i Przyrzeczenia jest istotny.
Tak samo jak nie zamkniesz próby HO komuś kto jest na "poziomie harcerskim" wywiadowcy, tak samo nie dopuścisz do Przyrzeczenia kogoś kto jest na poziomie zucha 2 czy nawet 3 gwiazdki.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 cze 2006, 09:53

Oczywiście że stopień zrozumienia PH jest kluczowy. Zanim pozwolimy komuś wypowiedzieć słowa Przyrzeczenia, musimy być pewni że ten ktoś rozumie co robi. Ale właśnie temu zrozumieniu służy próba harcerza. Sądzę że naprawdę w większości przypadków okres pół roku wystarcza na porządne zrealizowanie próby. Przynajmniej u mnie w drużynie. Wiem że to jest brutalne, ale mam możliwość pracy tylko z określoną liczbą dzieci, więcej nie dam rady, i jeśli swój czas poświęcam jednej osobie to zabieram go innym. Jeśli ktoś, przez pół roku nie zrozumie czym jest PH i czego od niego wymaga Przyrzeczenie, to należy mu dać czas na zastanowienie się czy na pewno chce być harcerzem, ale poza drużyną. W tym czasie przygotuję do złożenia przyrzeczenia (a właściwie zrobią to Zastępowi) następne osoby. Aby być harcerzem trzeba tego chcieć. Jak ktoś chce to pół roku mu wystarczy.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 cze 2006, 09:54 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

harcerka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka » 23 cze 2006, 12:42

więc...nie chodzi o to że jeśli ktoś ma 12 lat to nie rozumie przyrzeczenia...to nie zależy od wieku, to zalezy od człowieka...ktoś może mieć 15 lat i nie rozumieć przyrzeczenia...tylko żeby harcerz/harcerka która składa przyrzeczenie rozumiała to przyżeczenie i miała "szczerą wole" go dotrzymać! a co do znajomości PH...ci jeszcze nieukrzyzowani gdy pytam czy znają PH odpowiadają: po co? jeszcze nie mam krzyża!
a gdy pewien druh sprawdzał znajomośc PH ukrzyżowanych...to była massakra! tylko jeden znał PH na pamieć!!
i nie oszukujmy sie takich harcerzy jest duuzo wiecej!
a co do Próby harcerza...to troche dziwne...bo przez harcerzy może to być odbierane tak, że zrealizuja to próbe i dostaną krzyż. Nic wielkiego! a to ma być najważniejsza chwila w życiu harcerza/harcerki!

marzanna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marzanna » 23 cze 2006, 17:48

bardzo mi się podobała wypowiedź asabe. wyraziłaś chyba to wsztstko co ja czuję. nie powinniśmy nikogo karać za to, że ktoś kiedyś zrobił coś nie tak jak byśmy chcieli... w takiej sytuacji powinniśmy wyciągać wnioski i postępować lepiej! jeśli uważam, że czekanie było bezowocne - mogę to w swojej drużynie zmienić, jeśłi nie było to przygotowane - ucząc się na błędach - przygotowuję się. jakiś czas temu zrobiłam przyżeczenie dla chłopca ze swojej drużyny po to aby go ośmielić, pokazać, że nie jest on jedyną osobą, która krzyża wciąż nie dostaje... mimo, że nie wypełnił wszystkich zadazoność (dlatego ludzie mogą też odchodzić - bo nic nie mogą zrobić, nawet "podstawowego" krzyża zdobyć...)
życzę wszystkim instrukrorom i przyszłym instruktorom aby ich decyzje byłłły najlepsze dla ich podopiecznych, bo to przecież dla nich jesteśmy w ZHP
phm. Marzanna Rzepka

akhsi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: akhsi » 23 cze 2006, 20:37

Nie jest to najwyżze odznaczenie, aczkolwiek Krzyż wyamga swoistego przygotowania. Jest to związane ze złożeniem obietnicy na całe życie - i mimo wszystko nie mozna go wciskać na zasadzie "naści talara".
pwd. Igor Sikora
50 Harcerska Drużyna Wodna
Hufiec Chorzów

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 23 cze 2006, 20:49

akhsi pisze:Jest to związane ze złożeniem obietnicy na całe życie
i tu pojawia się pytanie które słyszałem od niejednej osoby (na tym forum także) - czy "całym życiem" równa się "przez całe życie"? Może nie wdajmy się w długą dyskusję jak to jest, bo na ten temat niejedna dyskusja sie odbyła. Faktem jest, że utarło się traktowanie krzyża jako świętości. Oznacza on przynależność do organizacji, nie "staż". Ile lat ma czekać OMC Harcerz, by mógł zacząć choćby rozpisywać próby na pierwsze belki? Aż wyjdzie ze swej grupy wiekowej?
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 25 cze 2006, 11:38

Młody pisze:Faktem jest, że utarło się traktowanie krzyża jako świętości.
Jakie "utarło się"?? Krzyż powinnien być traktowany z szacunkiem, to symbol naszej przynależności i ideałów harcerskich. I tak jest od zawsze, nie ma żadnego "utarło się"!
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 25 cze 2006, 12:57

Tak. Jest symbolem przynależności. I chęci dążenia do ideałów. I powinien być traktowany z szacunkiem, owszem. Ale nie z namaszczeniem. Spotkałem się kilka razy z opinią, że pretendent na harcerza na dobrą sprawę powinien zaangażowaniem, wiedzą i harcerskim doświadczeniem sięgać już krokiewek... bo jak inaczej potraktować kilkuletnie czekanie na przyjęcie do Związku? To jest niemal wegetacja.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 25 cze 2006, 13:34

nie do Związku Piotrze, bo w ZHP jest już de facto na 2 zbiórce

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 25 cze 2006, 16:50

Co rozumiesz przez "jest w ZHP"? Bo ja mam na myśli członkostwo. Może zacytuję paragraf 17 rozdziału 4 Statutu ZHP...
Członkami zwyczajnymi są w szczególności: zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy.
i dalej...
Harcerzem zostaje się po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2006, 16:52 przez Czytacz, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 25 cze 2006, 18:18

Piotrze,

obawiam się, że masz stary statut :(

ja czytam ten ze stron Zjazdu ZHP - wersja 3 poprawiona - tekst ujednolicony
§17
1. Członkami zwyczajnymi są: zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, starszyzna i instruktorzy.
2. Zuchy składają Obietnicę Zucha, a pozostali członkowie zwyczajni składają Przyrzeczenie Harcerskie.
a to zupełnie co innego ;)
poza tym w poprzednim statucie członkiem ZHP również było się na 2 zbiórce
§15
2. Członkowstwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego.
a pominąłeś bardzo ważne wyrażenie w §17
§17
1. Członkami zwyczajnymi są w szczególności: zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy.
w nauce prawa stwierdza się, że wyrażenie w szczególności oznacza niezamknięty katalog przypadków - w sensie językowym a nie prawniczym również

jak byli nazywani Ci bez przyrzeczenia - nie wiem :( ale na pewno oni byli członkami ZHP i musieli płacić składki

poza tym, może przeoczyłem, ale nie znalazłem nigdzie łatwo dostępnego statutu ZHP :/

ani na stronie ZHP, ani na podstronie Informacje o ZHP jak również w Dla dziennikarzy ani w serwisie Dokumenty wewnętrzne
czyżbyśmy coś ukrywali :/

powiadomię druha Czesława oraz Wydział Informacji, czyli druhnę Iwonę

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 25 cze 2006, 20:34

Owy statut znalazłem na stronie 33 zjazdu ZHP.
http://zjazd.zhp.pl/index.php/content/category/8/24/48/

Ten, o którym mówisz również widziałem, ale nie zwróciłem uwagi na różnicę (a w paru punktach jest zasadnicza, trzeba przyznać) - cóż... obóz jutro a ja zabiegany :)

Z dostępnościoą statutu faktycznie jest kiepsko. Zawsze muszę grzebać po goglach a chyba nie o to chodzi. Tym bardziej że minima internetowe - o ile pamiętam - wymagają podania przynajmniej odnośnika do statutu. A ten w formie PDF jest "dość" niewygodny jeśli chciałoby się go czytać na komputerze. I długo się program ładuje. I nie każdy musi go mieć. I nie każdy ma dobre łącze.
no, koniec OT :)
jak byli nazywani Ci bez przyrzeczenia - nie wiem
No i właśnie brak takiego zapisu, który jednoznacznie by naświetlał, jest problemem. Bo dla mnie dopiero po złożeniu przyrzeczeniea jest się Harcerzem (takim przez duże H, żeby uniknąć nieścisłości). To pewnie kwestia podejścia.
słoneczko pisze:
Młody pisze:Faktem jest, że utarło się traktowanie krzyża jako świętości.
Jakie "utarło się"?? Krzyż powinnien być traktowany z szacunkiem, to symbol naszej przynależności i ideałów harcerskich. I tak jest od zawsze, nie ma żadnego "utarło się"!
Nie sądzę żeby od zawsze panował trend na dopuszczanie do Przyrzeczenia dopiero po kilku latach działania w drużynie.

Załóżmy że do drużyny przychodzi gimnazjalista. Ile ma czekać na krzyż? (przyjmując że działa i wyraża chęć należenia do ZHP) Po 3 latach?

A wracając do tematu z postu #1... Na obozach odbiera/składa się wiele przyrzeczeń. Na szczęście nie spotkałem się osobiście z sytuacją kiedy krzyże otrzymywali WSZYSCY obozowicze. Choć znam parę "ofiar" takiego "rozdawania". Oni na szczęście wczuli się w "temat" i teraz działają :)
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 cze 2006, 08:55

dalkow pisze:poza tym, może przeoczyłem, ale nie znalazłem nigdzie łatwo dostępnego statutu ZHP :/

ani na stronie ZHP, ani na podstronie Informacje o ZHP jak również w Dla dziennikarzy ani w serwisie Dokumenty wewnętrzne
czyżbyśmy coś ukrywali :/

powiadomię druha Czesława oraz Wydział Informacji, czyli druhnę Iwonę
Młody pisze:Z dostępnościoą statutu faktycznie jest kiepsko. Zawsze muszę grzebać po goglach a chyba nie o to chodzi. Tym bardziej że minima internetowe - o ile pamiętam - wymagają podania przynajmniej odnośnika do statutu. A ten w formie PDF jest "dość" niewygodny jeśli chciałoby się go czytać na komputerze. I długo się program ładuje. I nie każdy musi go mieć. I nie każdy ma dobre łącze.
no, koniec OT :)
???????????

http://dokumenty.zhp.pl/
Serwis Zastępczy dodano: 11-11-2005
--------------------------------------------------------------------------------
Do czasu przeniesienia wszystkich danych do nowego serwisu obowiązujące dokumenty wewnętrzne są dostępne także na starej stronie Dokumentów
Po klinięciu w Dokumenty , przechodzimy na stary "pod-serwis"
http://dokumenty.zhp.pl/org/
a tam klikamy w SPIS SERII lub w przyciski,
itd, itd..

A bezpośredni link do Statutu to:
http://dokumenty.zhp.pl/download.php?id=724
Ostatnio zmieniony 26 cze 2006, 08:56 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 26 cze 2006, 10:01

bez przesady ;)
jeżeli ktoś szuka regulaminu stopni instruktorskich, to może się bawić w grzebanie, ale podstawowy dokument ZHP szukać w ten sposób

Druhu Czesławie,
ten statut jest tak głęboko ukryty, że praktycznie nieużywany, gdyż nie wyskakuje na pierwszych pozycjach w Google, więc po co go tak chować?

mam nadzieję, że Druh przyzna, że powinien być bardziej dostępny, szczególnie dla osoby z zewnątrz jak i dla osoby niekoniecznie obytej z Internetem

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”