Harcerskie ideały po kujawsko - pomorsku

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 mar 2006, 11:36

Nie wiem, Elu, co miało miejsce. Była zapowiedź zbadania wszystkiego przez SH. I na to czekam. Jest wiele ostrych acz anonimowych oskarżeń - które ja traktuje jak wszystkie anonimy - do kosza.

Z drugiej strony - osoba z Twojego szczepu była tam. Widziała pijaństwo czy nie?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 12 mar 2006, 12:21

Rozkaz Naczelniczki ZHP L3/2006 z dn. 28.02.2006 roku:
10. Kary organizacyjne
Działając na podstawie § 27 pkt 2 ust. 2 statutu ZHP udzielam upomnienia dh. hm. Lucynie ANDRYSIAK – Komendantce Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej za brak właściwego nadzoru nad zachowaniem kadry instruktorskiej chorągwi podczas pobytu w schronisku Głódówka.
Czyli jednak coś było, nic sie nie dzieje bez przyczyny ;)
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 13 mar 2006, 12:28

Tak. Potwierdza to opinię, że był brak nadzoru. Najprawdopodniej dh. Komendant poszła spać nie wystawiwszy warty na korytarzach ośrodka. A fee...

Zaś nadal nie wiadomo, co się działo.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 13 mar 2006, 17:09

Powiem tylko tyle ze plotka wyrwala sie i w mgnieniu oka obiegla caly ZHP, tak ze predkosc przeplywu informacji kilkusetkrotnie przekroczyla predkosc przeplywu informacji dotyczacych niedawnych zmian meotdycznych.

Slyszalem tez wersjie o instruktorach GK(jak zwykle przekrecona, jak to plotka, bo jak sie okazuje chodzi o zupelnie kogo innego). Nie bylo mnie tam, ale w polaczeniu z ostatnimi "wycieczkami personalnymi" na forum poczulem sie troche nieswojo.

Powiem tylko tyle - chyba najwyzsza pora powaznie rozwazyc zmiane swojego statusu w tej organizacji, bo na prawde odechciewa sie wszystkiego.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 15 mar 2006, 12:04

orcus pisze:Powiem tylko tyle - chyba najwyzsza pora powaznie rozwazyc zmiane swojego statusu w tej organizacji, bo na prawde odechciewa sie wszystkiego.
Popieram w 100%. Zwłaszcza, ze gangrena dotyka władz naczelnych. Jesli komendant ma odpowiadac za wybryki DOROSŁYCH INSTRUKTORÓW, o których nic nie wiedział (więc nie zachodzi zdarzenie "braku reakcji") - to to jest organizacja harcerska? Toż to strach zorganizować teraz jakikolwiek kurs dla dorosłych.

Hufiec ZHP Toruń

Ewa Gąsiorowska
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ewa Gąsiorowska » 17 mar 2006, 07:28

Witam,
Proszę nie mówić o anonimowych plotkach.
Przekazałam swoje oświadczenie w przedmiotowej sprawie na piśmie Komendantce Choragwi. Podpisane imieniem i nazwiskiem.
Pozdrawiam
Ewa Gąsiorowska
External Representatives Pool - WAGGGS Europe Region

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 17 mar 2006, 11:26

Tak, Ewo, Twoje informacje są jednymi z nielicznych, podpisanych imieniem i nazwiskiem, i pochodzących od osoby, która w tym czasie była na Głodówce. Niestety, nie wszystkie spełniają ten standard.

W dalszym ciągu wolę poczekać na orzeczenie sądu harcerskiego, najpewniej NSH. Ciekaw jestem wyniku.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 17 mar 2006, 13:10

dominik jan domin pisze:W dalszym ciągu wolę poczekać na orzeczenie sądu harcerskiego, najpewniej NSH. Ciekaw jestem wyniku.
Sąd będzie orzekać o ile ktoś zgłosi stosowny wniosek.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2006, 13:27 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 17 mar 2006, 15:04

Zdaję sobie sprawę. Mam nadzieję, że zgłosi ktoś ten wniosek. Że cała sprawa nie została wywołana li tylko biciu piany i grze przedwyborczej. Bo jak było, co było i kto jest za co odpowiedzialny, to winien ocenić SH.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2006, 15:05 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 kwie 2006, 11:04

W chwili obecnej (wg rozmowy telefonicznej) Przewodniczacy NSH nie ma wiedzy o jakimkolwiek wniosku w tej sprawie.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dh edek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh edek » 21 kwie 2006, 12:01

Czy była libacja czy nie to i tak należy ze śpiewami postrzymać się jeśli nie jest się samemu. Należy uczanować czas na wypoczynek gdy inni tego potrzebują. Zwykłe ludzkie zrozumienie. Może będziemy uczyć savoir-vivr`u władz harcerskich?
dh Edek

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 30 kwie 2006, 22:24

rozważania prawno - polityczne :)

z punktu widzenia prawnego:
- nie ma świadków, którzy powiedzą - tak, Druhna X i Druh Y pili alkohol na Głodówce, a ja nazywam się Jaś Kowalski i jestem tego pewny, bo rozmawiając z nimi - bardzo dobrze odczuwałem woń alkoholu
- nie ma wniosku o rozpatrzenie sprawy i ukaranie winnych
- proszę pamiętać o karalności pomówienia z art. 212§1 Kodeksu Karnego
- proszę pamiętać o starej łacińskiej paremii: in dubio pro reo, czyli w razie wątpliwości orzeka się na korzyść oskarżonego ( u nas obwinionego )
- nie stosuje się w sądach polubownych, a taki mają charakter sądy harcerskie instytucji świadka incognito i świadka koronnego
- proszę nie tworzyć sądów kapturowych
- sprawy dotyczące naruszenia jakiś norm etycznych należą do najtrudniejszych w sądownictwie i są rozpatrywane od razu przez sąd okręgowy - np. z prawa prasowego

z punktu widzenia politycznego:
- sprawa została zakończona
- komendantka została upomniana za brak nadzoru
w tym miejscu pragnę przypomnieć, że w standartach demokratycznych przełożeni biorą odpowiedzialność moralną za swoich podwładnych i w najwyższym tonie branym za wzór jest podanie się do dymisji premiera Holandii za to, że poprzedni premier będący z innego ugrupowania nie zareagował na masakrę dokonaną w Srebrenicy, a jego żołnierze 'ochraniali' to miasto - ochraniali, bo tylko tam byli, ale nie mieli nic ponad broń osobistą i braku prawa do jej użycia - oczywiście dymisji nie trzeba przyjmować jeżeli nie dopatrzy się winy (międzynarodowa odpowiedzialność za postępowanie rządu holenderskego) - patrz: etyka
- poszedł sygnał na przyszłość, że na takie incydenty brać harcerska będzie szczególnie wyczulona
- powinno się stosować gradację kar, a nie od razu wykluczenie z ZHP
- skoro stara gwardia ( ale nie tylko ) jest na bakier z alkoholem, ale są specjalistami w tym co robią, np. sprawy kwatermistrzowskie - to najgorszą rzeczą jest pozbyć się ich zupełnie, tylko należy doprowadzić do stopniowej zmiany ich postaw,
rozmawiać, upominać, jeżeli się powtarza to udzielać nagany, może porozmawiać, aby przeszli na 'etat cywilny' - czyli działali jako członkowie wspierający
tutaj za wzór stawia się Polskę za sposób przejścia z epoki 'komunizmu' do III RP i nieizolowaniu ludzi tylko za to, że mieli legitymację PZPR, a po przeciwnej stronie stawia się rozwiązanie irackie, gdzie odizolowano ludzi - członków partii Bass od życia politycznego, a człowiek wykluczony jest pozbawiony godności - nie należy wykluczać wszystkich tylko dlatego, że należeli do jakiejś organizacji

pragnę podkreślić, iż:
- nie jestem z chorągwi kujawsko - pomorskiej
- nie znam osób pokrzywdzonych z GK-i
- nie znam osób z tej 'imprezy'
- nie byłem wtedy na Głodówce

podsumowując:
- nie ma podstaw do skierowania sprawy do sądu harcerskiego
- sprawa została zamknięta - osoba będąca przełożonym została upomniana i poszedł sygnał na przyszłość
- pamiętajmy o godności człowieka i prawie do obrony

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 kwie 2006, 23:07

dalkow pisze:http://listy.czuwaj.net/pipermail/czuwa ... 05765.html
- nie ma świadków, którzy powiedzą - tak, Druhna X i Druh Y pili alkohol na Głodówce, a ja nazywam się Jaś Kowalski i jestem tego pewny, bo rozmawiając z nimi - bardzo dobrze odczuwałem woń alkoholu
?
http://listy.czuwaj.net/pipermail/czuwa ... 05765.html
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 30 kwie 2006, 23:45

dziękuję za link - teraz wiemy jak to było

jednak osobami uprawnionymi do stosowania kar są również właściwi komendanci, a nie musi to być od razu sąd harcerski

dla mnie list druhny Ewy jest wiarygodny - brawo za odwagę, której niestety niektórym brakuje

poza moim stwierdzeniem : "sprawa została zakończona" i że "nie ma świadków" reszta jest jak najbardziej aktualna

poczekajmy na reakcję Druhny Andrysiak

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 01 maja 2006, 10:38

"Stara gwardia kwatermistrzowska" , jeśli jest "na bakier z alkoholem", to dobrze Tomku !
Widać, że jeśli nie jest, to...... jedzie na Głodówkę. Ciekawe, jaką starą gwardią były te dwie druhny, co to "mimozką" obdarzyły bladym świtem Druhnę Ewę G.
Na moje "proste pytania" nikt nie potrafi odpowiedzieć prosto i po harcersku, ani w sprawie zaniedbań pewnej Chorągwi wobec pedofila - byłego instruktora, ani w tej sprawie. To, że komendantka Choragwi dostała naganę, i że jak napisałeś, poszedł "wyrazny sygnał" - znaczy tyle, że do dziś autorzy tej nieharcerskiej historii mogą powiedzieć : "kowal ukradł a cygana powiesili". I jeszcze jedno, im wyższe szarże, tym większy stopień 'wodoszczelności" na krytykę, i to słuszną. Odnosisz się do polityki. Cóż, Bi Pi powiedział, ze tam , gdzie zaczynają się pieniądze i polityka tam kończy się skauting. Polskie harcerstwo tym bardziej.
Ps. Są jeszcze Prawe Harcerki.....Brawo Ewo !!!!!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”