Życie bez alkoholu...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 28 kwie 2007, 09:55

Popatrzcie ile zamieszania wywołuje ten głupi alkohol...
Przecież tak naprawdę w gronie harcerskim dyskusji w tym temacie nie powinno być.
Jesteśmy Harcerzami no nie ?? A jeśli jesteśmy do do zjazdu obowiązuje nas aktualne Prawo Harcerskie , Chyba tak ??
Co będzie potem zobaczymy ... Więc zastanawiam się czy Ci którzy tak bardzo bronią tego "alkoholu" wiedzą do jakiego związku dotychczas należeli ??
Pozdrawiam Wszystkich :)
phm. Szymon Piątek (szy_mcio)
Komendant Szczepu "Strażnicy Watry" - Świątniki Górne
Zespół Internetowy Chorągwi Krakowskiej
----------------------------
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 28 kwie 2007, 11:13

Dlaczego właściwie nie powinno byc dyskusji nt alkoholu? Jak widac - jest to dla nas ważny temat. Jesteśmy harcerzami. 10p PH mówi o tym, że harcerz (harcerka :P) nie pije alkoholu, a nie że nie wypowiada słowa "alkohol".

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 kwie 2007, 11:13

Przewodniku Szymonie!

Zapis Prawa jedną drogą, a prawo DYSKUSJI MUSI być zawsze. Inaczej jest to DYKTATURA niegodna harcerstwa.

WINNA BYC DYSKUSJA w tym temacie! Nie można każdej wątpliwości każdego człowieka kwitować: PRAWO TAK MÓWI, ZAMKNIJ MORDE ALBO WYPAD Z ZHP!
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

szy_mcio
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szy_mcio » 28 kwie 2007, 11:58

No dobra :) nie o to mi chodziło ... :)
Sam jestem za wolnością słowa :) Tylko że z Tych dyskusji wynika że alkohol to największy problem Harcerzy :)
I sorki że tak to zrozumiałeś ...
phm. Szymon Piątek (szy_mcio)
Komendant Szczepu "Strażnicy Watry" - Świątniki Górne
Zespół Internetowy Chorągwi Krakowskiej
----------------------------
"... Z Praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko Kodeks, którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy HARCERZA..."

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 kwie 2007, 12:20

Nie zamierzam rozsądzać, co jest NAJWIęKSZYM problemem jakiś mitycznych Harcerzy.

Natomiast zauważam, ze dla pojedynczego Harcerza moze to być największy problem. Albo najtrudniejszy.

Nie kazdy też musi wywodzić się z rodziny alkoholików lub mieszkac wśród takowych i widzieć na własne oczy dane problemy. Dlatego warto jest rozmawiać, przy zachowaniu oczywiście pewnych standardów rozmowy czy dyskusji.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 29 kwie 2007, 14:19

Rozmawiamy zwykle o tym, co dla nas ważne. Jeśli akurat w tym wątku jest tyle postów, ten temat wywołał tyle emocji, to o czymś to świadczy.

marco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marco » 11 maja 2007, 22:32

Ja powiem tak zapraszam do dzału INNE/ TEMAT: władcy móch ... bla bla bla .... ja za sam pomysł zmiany prawa zostałem tam objechany jak ostatnia szmata, z tego co wiem to nie jestem już nawet harcerzem w mniemaniu tamtych druhów... :D zapraszam serdecznie
Dh.Marek Zajkowski
Drużynowy 5 Harcerskiej Drużyny Turystyczno-Ekologicznej "Zawieja"
im.prof Alberta Schwitzera
p.o. szefa Harcerskiego Klubu Ratowniczego "EZRA"

-------------------------- WWW.ZAWIEJA.ZA.PL -----------------------------

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 12 maja 2007, 08:58

marco pisze:Ja powiem tak zapraszam do dzału INNE/ TEMAT: władcy móch ... bla bla bla .... ja za sam pomysł zmiany prawa zostałem tam objechany jak ostatnia szmata, z tego co wiem to nie jestem już nawet harcerzem w mniemaniu tamtych druhów... :D zapraszam serdecznie
Marek objechany zostałeś nie za pomysł zmiany prawa i dyskusję tylko za formę w jakiej to zrobiłeś.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 12 maja 2007, 09:07

Uzupełnie to co napisał Tomasz - nie za pomysł zmiany prawa tylko za to że zasugerowałeś że masz gdzieś obecne nadal aktualne.

I przy okazji Marku - sygnaturka mi się nie spodobała.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

marco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marco » 13 maja 2007, 09:44

Nie wiem jak wyście to oderali ... w każdym razie ja chyba dosyć jasno się w mioch postach wyraziłem. Nie były ani nie racjonalne, ani nie starały się kogoś przegadać, czy tez obrazić.Pije tutaj do postów WILka :| wszyspółczuje ci ze masz za sobą tak duży bagaż negatywnych doświadczeń ... może napisał byś książkę ?

OD SUGESTI DO PRAWDY DALEKO !
Ostatnio zmieniony 13 maja 2007, 09:53 przez marco, łącznie zmieniany 1 raz.
Dh.Marek Zajkowski

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 13 maja 2007, 10:08

Marku, ja już parę książek ....napisałem :D w tym kilka harcerskich.
Ostatnio dotłumaczyłem trzy rozdziały do "Wędrówki do Sukcesu" pewnego znanego Skauta. Aktualnie tłumaczę "Pokłosie Wędrówki"...

marco
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marco » 13 maja 2007, 10:33

No to wiele tłumaczy :) myśle ze dyskusja na temat alkoholu jeszcze długo nie znajdzie zakończenia ,bo to są dopiero jej początki...

Jeszcze tylko kilka słów do tego co napisał Szy_Mcio:
Moim skromnym zdaniem nie ma rzeczy o ktrórej porozmawiać i dyskutować nie wolno :) a jesli ktoś poprostu sie rozmowy boi, bede się modlił o odwagę ;) JP2 powiedział: "Nie strajcie się czynić życia zbyt łatwym, stawiajcie wyzwania." Napewno ta dyskusja i problem alkoholu (o ile takowy istnieje -w samym sensie słowa problem) jest wyzwaniem które trzeba podjąć a nie od niego uciekać. Uważam, że każdy harcerz (pełnoletni) powinien wyrazić swoje zdanie na ten temat.
Dh.Marek Zajkowski

Asiula
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Asiula » 19 maja 2007, 16:26

Tak sobie czytam to forum i postanowiłam sie w końcu odezwać. Uważam że rozmowa zarówno nt alkoholu jak i na każdy inny temat który JEST PROBLEMEM dla WSZYSTKICH Harcerzy jest potrzebna. Otóż moim zdaniem problem alkoholu zarówno w ZHP jak i wśród młodzieży był zawsze i jest nadal. To ze wielu harcerzy i instuktorów przymyka na niego oko, to nie znaczy, że on znika. Osobiście z czystym sumieniem moge powiedzieć że nie piję, natomiast moje zdanie odnośnie 10pkt PH jest takie, że nalezy go zmienić na coś w stylu: "Harcerz walczy z nałogami, nie upija sie, nie pije alkoholu na imprezach harcerskich". Bardzo czesto spotykam sie ze stwierdzeniem że ktoś, kto nie przestrzega 10 pkt PH nie jest dla kogoś innego harcerzem.Dla mnie to bzdura. Bo czy 10pkt jest ważniejszy od któregokolwiek innego? I nie wmówicie mi ze nigdy nie sprzeciwiliście sie rodzicom (złamanie 7pkt), że nigdy nikogo nie okłamaliście, lub nie przeinaczyliście faktów (złamanie 2pkt)(swoją droga zastanawiające ze tych punktów nikt zmienić nie chce).Tak często zdarza sie nam przecież oceniać innych (znajomych, przełożonych), a przecież sami zwykle nie jesteśmy nic lepsi. Także proponuje aby kazdy z nas zastanowił sie nad tym w jakim stopniu przestrzega PH, a zmiany niech rozpocznie od siebie. Pozdrawiam Was serdecznie :)
"Czuwaj- kiedy światło na górach daje znak- wstań i idź"

lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 19 maja 2007, 21:43

Bo podobno jest 9 postulatów i jeden wyraźny zakaz. Ale myślę, że jakaś zmiana tu powinna się znalezc. Musimy jako związek się zdecydowac, w którą stronę idziemy, a nie stac w połowie drogi, pokrzykując na siebie z bezradnie rozłożonymi rękoma.
Osobiście, mam problem, kiedy harcerz (prawie pełnoletni wędrownik) zabiera mnie na bok, żeby mi opowiedziec jak fajnie się piło na imprezie u kolegi i opowiada o "11 PRAWIE HARCERSKIM" (TAK!!). Co mam mu powiedziec, co mam zrobic, skoro wokół starsi instruktorzy ze stażem, prestiżem, dużym autorytetem itd itd nie tylko nie potępiają picia, ale dają jeszcze "przykład". A oni są tacy fajni, tacy luźni, cool... Aż nie chce się wszczynac dyskusji, która nic nie wniesie :( To jak walka z wiatrakami :]

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 20 maja 2007, 10:15

No to co że jak z wiatrakami. Stawiajmy wyzwania ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”