Życie bez alkoholu...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 28 wrz 2007, 16:10

StaryWilk pisze:Jednak Prawo to narzędzie, punkt odniesienia do oceny tych postaw, lub efektów naszych działań wobec podopiecznych, jak i naszego przykładu osobistego. Z Prawem nie wiąże się żaden sztywny wzornik z Sevres :)
Elastyczność i indywidualne podejście do każdego, a nie sztywny i nadęty Kodeks !
:) Lepiej wyrazić się nie dało :)

Mam odczucie, że bardzo często stosujemy sztywne kryteria. Jeśli odbiega od tego wzoru, choć o krok, to juz nie jest "Prawdziwym Harcerzem". Z harcerza zrobiliśmy platońską ideę. A jesteśmy ludźmi.

Pieczar
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pieczar » 28 wrz 2007, 18:34

.... prawdziwi harcerze.... zależy jak kto definiują daną definicje słowa prawdziwi harcerz... szacunek i zrozumienie należy się dla tych co przestrzegają prawa , a dla tych co łamią też przyda się zrozumienie ich sposobu myślenia i działania , gdy łamią punkty prawa.... tu nie chodzi o wytykanie palcami kto jest gorszy a kto jest lepszy ale przyrzeczenie zobowiązuje do wielu rzeczy, wiec powinno się jego przestrzegać. Najbardziej obrazuje to 2 i 5 puknt prawa harcerskiergo..... dla rycerza przysiegą wiązała się z przestrzeganiem słów , które wypowiedział i wierność tym słowom do końca życia... cos o tym wiem bo jestem w Bractwie Rycerskim od 3 lat i na nie jednym Turnieju Rycerskim krzyżowałem miecze z innymi rycerzami.... Przestrzeganie zasad zależy od naszego zaangażowania tzw" wczuwania się w słowa" łatwo jest rzucać słowa na wiatr a trudniej przestrzegać ich.... ale rzeczy piękne wymagają trudu.... nikt nie powiedział , że będzie łatwo
"Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”