Życie bez alkoholu...

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
lessa15
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: lessa15 » 16 mar 2007, 21:30

Ale tylko troszeczke :)

grevil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grevil » 27 mar 2007, 23:07

Zdecydowałem się napisać kilka słów akurat w tym wątku, gdyż jest on jednym z "gorętszych", poruszających wielu harcerzy i zdecydowanie kontrowersyjnym. I nie chciałbym tutaj mielić tego samego ale zadać proste i konkretne pytanie, zarówno do zwolenników liberalizacji PH jak i przeciwników:

Jak Związek (chodzi mi o całość harcerek i harcerzy a nie tylko formalne instytucje) powinien traktować Instruktorów nie przestrzegających w sposób wyraźny 10 punktu?

Bo nie ukrywam, że w aktualnie często mamy do czynienia z hipokryzją - co innego się mówi i deklaruję a co innego się robi. W dodatku, pewnie podniosą się głosy, że to "wyjątki - patologiczne jednostki" w morzu prawych i cnotliwych - oby była to prawda; jednak nawet postawa pojedyńczych Instruktorów wpływa na wizerunek całego Związku, czyli na nas wszystkich.

A co do narzekań, że temat jest już nudny, ciągle się wałkuje to samo już od lat, to myślę, że to oznacza jedno: alkohol jest realnym problemem Związku. Problemem znacząco wpływającym na cały wizerunek organizacji. Przede wszystkim jest zaś zagadnieniem, które samo się nie rozwiąże. Zatem trzeba działać - działać realnie, a rozmawiać i dyskutować.

Uważam, że potrzeba jasnego określenia, w którym kierunku powinno zmierzać harcerstwo.

Czuwaj!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 mar 2007, 12:31

kowal230 pisze:Jeżeli chcecie coś z tym zrobić to wywalcie z organizacji wszystkich , którzy nie chcą przestrzegać Prawa Harcerskiego i będziecie mieli jasną i klarowną sytuację. Jeżeli się nie zdecydujecie to dalej będziecie największą organizacją - tylko co z tego???
Kowal, krótko:

Mam instruktora, phm. Dawniej druzynowy, potem komendant kręgu akademickiego. PLANUJE rzucić palenie.

Mam go wywalić?

A tak z innej beczki - jesteś z ZHR, że piszesz w drugiej osobie o ZHP?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 29 mar 2007, 12:58

lessa15 pisze:Ciekawi mnie jedna sprawa - wiele osób wypowiedziało się tutaj, że nie uważają wypicia niewielkich ilości alkoholu za coś złego, ale równocześnie są za utrzymaniem 10pkt. Tylko, że w ten sposób tworzymy sobie nienajlepszy wizerunek. Przecież sformułowanie jest jasne - NIE PIJE. Wykazujemy się większym relatywizmem moralnym niż przy ewentualnym wprowadzeniu oficjalnych zmian. Oczywiście, sprawa nie jest prosta. Wydaje mi się, że przede wszystkim powinniśmy byc konsekwentni - w jedną lub drugą stronę. A jeśli już stworzymy stanowisko w tym fragmencie 10 pkt, to tak samo traktujmy wszystkie pozostałe. Nie stosujmy półprawd i dziwnych ujęc, w których Prawo sprowadzone jest do picia alkoholu.
Można do tego podejść też z innej strony... Na próbie na HO miałam pkt. "Na podstawie PH buduję swój system wartości i potrafię otwarcie i konsekwentnie go bronić." I tu wywiązała się moja dyskusja z osobą zaliczająco mi to zadanie, gdzie doszłyśmy do wniosku, że niektórym 10 pkt. PH nie pozwala być harcerzem/harcerka, tak jak to, że nie zachowanie czystości do ślubu nie pozwala innym być katolokami...

Nigdy w tym temacie nie dojdziemy do porozumienia, bo każdy ma inną hierarchię wartości i inaczej rozumie Prawo Harcerskie...Właściwie inaczej w tym kontekście oznacza "wygodniej" dla siebie, tak żebyśmy mieli "czyste sumienie"...

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 29 mar 2007, 15:41

No tak, tylko, że to sumienie nie jest faktycznie czyste i w podświadomości gryzie. Więc "trzeba" zmienić prawo harcerskie, żeby nie gryzło. Szkoda tylko, że chcący TAKIEJ zmiany nie trybią, że to nie zadziała... Bo skaut nie jest idiotą żeby pić albo palić ... Zmiana Prawa tego nie zmieni...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 mar 2007, 15:50

Januszu, ale może u nas nie ma skautów, tylko są idioci?

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

grevil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grevil » 29 mar 2007, 16:53

Jak Związek (chodzi mi o całość harcerek i harcerzy a nie tylko formalne instytucje) powinien traktować Instruktorów nie przestrzegających w sposób wyraźny 10 punktu?
Zatem, raz jeszcze zapytam: co robić z takimi "idiotami" ??
Ostatnio zmieniony 29 mar 2007, 16:53 przez grevil, łącznie zmieniany 1 raz.

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 29 mar 2007, 21:27

Protestuje!
Protestuje ze względu na nadużywanie terminów, które z ust harcerza padać nie powinny!

Idiota - według dawnej terminologii psychiatycznej, jest to osoba o głębokim upośledzeniu umysłowym (tak się mówi teraz - ech, poprawność polityczna), charakteryzująca się IQ od 0 do 19, i jest niemożliwe, aby taka osoba została instruktorem, ani nawet harcerzem (nie byłaby w stanie spełnić warunków próby).

Zaś stosowanie z premedytacją tego terminu jako obelżywego wobec bliźnych łamie punkt 10, tak jak i picie (czystość w mowie).

Insturktorzy nie postępujący zgodnie z prawem, nie w wyniku własnych ułomności, ale z premedytowaną podłością, powinni przenieść się do koła przyjaciół.

Ktoś kto walczy ze swoimi słabościami zasługuje na pomoc i wsparcie.
Ktoś kto ma to gdzieś... i jest niereformowalny... i nie rokuje nadziei... i pogłębia patologię, może wspierać harcerstwo, jeśli chce i zależy mu na tym, ale jako przyjaciel hacerstwa, nie harcerz.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 mar 2007, 05:36

Michał... Zażalenie o słownictwo wnieś do... Bi-Pi ;) To Jego słowa...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 30 mar 2007, 11:19

grevil pisze:
Zatem, raz jeszcze zapytam: co robić z takimi "idiotami" ??
Mam instruktora, phm. Dawniej druzynowy, potem komendant kręgu akademickiego. PLANUJE rzucić palenie.

Mam go wywalić?

Hufiec ZHP Toruń

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 30 mar 2007, 14:25

Kochani,
Rozwodzicie się, chyba, nad najbardziej kontrowersyjnym punktem z prawa harcerskiego, sądzę, że i tak nigdy nikt nie ustali wersji takiej, aby każda ze stron była zadowolona.

Nie uważam Dominiku, abyś miał "wywalać" swojego instruktora, za to że pali. Ja osobiście jestem zdania, że harcerz nigdy w 100% nie będzie idealny, ale przynajmiej stara się dążyć do ideału, i to jest fajne :)

A osoby, które bardzo postulują o zmianę 10 pkt-u Prawa Harcerskiego odsyłam do zapoznania się z historią harcerstwa, dlaczego właśnie taki zapis się w nim znalazł.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2007, 14:27 przez eni_a, łącznie zmieniany 1 raz.

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 01 kwie 2007, 23:56

dominik jan domin pisze:Mam instruktora, phm. Dawniej druzynowy, potem komendant kręgu akademickiego. PLANUJE rzucić palenie.
Mam go wywalić?
JeD odpowiedział Ci na pytanie.
JeD pisze:Hufiec->Chorągiew->Naczelnictwo
Zwróć uwagę Dominiku również na przykład, który JeD opisuje. Instruktora, który powtórnie się żeni. Nie ma możliwości naprawienia błędu (nawet jak chodzi na pielgrzymkę) Rozgrzeszenia brak. Harcerz widocznie nie ma dążyć do ideału tylko nim być.

Coś źle zrozumiałem?
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 02 kwie 2007, 01:22

jimmmm pisze:Harcerz widocznie nie ma dążyć do ideału tylko nim być.
Coś źle zrozumiałem?
nie, no ba. Harcerz nie tylko ma być ideałem, on ma się taki rodzić. Już zuchy musimy oduczyć nałogowego spożywania alkoholu. Dzięki naszej abstynencji - od urodzenia i po grobową deskę - nasz Związek, sic! nasz Ruch, będzie lepszy, będzie najlepszy, będzie wychowywał w duchu patriotyzmu i normalności! Chwała Abstynentom, śmierć alkoholowi!

1% procent tak, ale tylko na konto!

MSPANC :]
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”