Co sądzicie o tym,aby ZHP i ZHR znów były wspólną

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
Zablokowany
Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 05 gru 2006, 00:46

sikor pisze:
Portal_Jedrusie pisze:Moze wyraże to zbyt jednoznacznie, ale inaczej nie mogę bo mnie nerwa szarpie.
ZHR to HARCERSTWO inaczej...
Taaaa ? A ja mam wrażenie że bardziej w ZHP to "harcerstwo inaczej" niestety :/
Portal_Jedrusie pisze:W ZHP nawet w latach komuny bylo miejsce na msze i Modlitwe harcerska po ognisku, nikt nikomu nie zabraniał iśc do Koscioła. NIE ZABRANIAL a NIE NAKAZYWAŁ. Tym się róznia dwie organizacje, podejsciem do swego harcerza. Sadzę że zjednoczenie nastąpi, bo inaczej sie nie da, ale na dziń dzisiejszy jestem jego zażartym przeciwnikiem. Harcerz jak chce niech Boga nosi w sercu, a nie jako odznakę na mundurze. To nie uchodzi.
Chyba żyłeś na księżycu, bo ja pamiętam coś zupełnie innego. Dobrze pamiętam popłoch w komendzie zgrupowania, jak wszyscy wiali aby móc powiedzieć że "ich tam nie było" gdy zorganizowaliśmy mszę polową. Niby nik nie zakazywał ale spróbuj iść na mszę zwartą drużyną... (wiem bo zdarzało mi sie chodzić...)

Nie wiesz co piszesz...
No niestety wiem co piszę. Dla informacji Obozy w Struznicy w latach 1982-1095 - cięzka komuna, a do Karpnik niektorzy chodzili do Koscióla co niedzielę W MUNDURACH. Rajd w Gorce 1984. Nabozeństwo majowe w Kapliczce Papieskiej na Trbaczu. Byłem widziałem. Acha i drobiazg. Nadanie imienia Jędrusiów w srodku stanu wojennego i ponad 40 partyzantów AK jako gosci. To jak krakow taki odwazny to ŁOdź chyba desperado była.

Dowody na www.szczep.jedrusie.org
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 05 gru 2006, 00:53

Portal_Jedrusie pisze:
sikor pisze:
Portal_Jedrusie pisze:Moze wyraże to zbyt jednoznacznie, ale inaczej nie mogę bo mnie nerwa szarpie.
Taaaa ? A ja mam wrażenie że bardziej w ZHP to "harcerstwo inaczej" niestety :/
Portal_Jedrusie pisze:W ZHP nawet w latach komuny bylo miejsce na msze i Modlitwe harcerska po ognisku, nikt nikomu nie zabraniał iśc do Koscioła. NIE ZABRANIAL a NIE NAKAZYWAŁ. Tym się róznia dwie organizacje, podejsciem do swego harcerza. Sadzę że zjednoczenie nastąpi, bo inaczej sie nie da, ale na dziń dzisiejszy jestem jego zażartym przeciwnikiem. Harcerz jak chce niech Boga nosi w sercu, a nie jako odznakę na mundurze. To nie uchodzi.
Chyba żyłeś na księżycu, bo ja pamiętam coś zupełnie innego. Dobrze pamiętam popłoch w komendzie zgrupowania, jak wszyscy wiali aby móc powiedzieć że "ich tam nie było" gdy zorganizowaliśmy mszę polową. Niby nik nie zakazywał ale spróbuj iść na mszę zwartą drużyną... (wiem bo zdarzało mi sie chodzić...)

Nie wiesz co piszesz...
No niestety wiem co piszę. Dla informacji Obozy w Struznicy w latach 1982-1095 - cięzka komuna, a do Karpnik niektorzy chodzili do Koscióla co niedzielę W MUNDURACH. Rajd w Gorce 1984. Nabozeństwo majowe w Kapliczce Papieskiej na Trbaczu. Byłem widziałem. Acha i drobiazg. Nadanie imienia Jędrusiów w srodku stanu wojennego i ponad 40 partyzantów AK jako gosci. To jak krakow taki odwazny to ŁOdź chyba desperado była.

Dowody na www.szczep.jedrusie.org
Oczywiscie poprawka w datach lata 1982-1985 i aneks Hufiec Łódź -Polesie im. Powstańczej Poczty Harcerskiej
Jarosław Dybowski pwd
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 gru 2006, 00:58

Portal_Jedrusie pisze:Nie wiem czy nakazuja czy nie, ale z tego co slyszalem i widziałem na Wykusie to tak mozna sadzic.
Proponuje lepiej zapoznać się z organizacją przed wysnuwaniem winosków. Tam jest bardzo dużo środowisk.

BTW: Nie traktuj tego jakoś osobiście ale na forum są opcje "Usuń post", "Edytuj post" i warto ich używać - zwyczajnie cięzko się to powyżej czyta.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 05 gru 2006, 01:14

StaryWilk pisze:

W ZHP nawet w latach komuny bylo miejsce na msze i Modlitwe harcerska po ognisku, nikt nikomu nie zabraniał iśc do Koscioła. NIE ZABRANIAL a NIE NAKAZYWAŁ. Tym się róznia dwie organizacje, podejsciem do swego harcerza. Sadzę że zjednoczenie nastąpi, bo inaczej sie nie da, ale na dziń dzisiejszy jestem jego zażartym przeciwnikiem. Harcerz jak chce niech Boga nosi w sercu, a nie jako odznakę na mundurze. To nie uchodzi.
Nowicjuszowi można wiele wybaczyć....ale, dwa razy pomyśl, raz napisz, a nie odworotnie.
W latach komuny w ZHP nie było miejsca na Msze, nawet w najbardziej tolerancyjnej Chorągwi, jak Krakowska. Parę wybranych przykładów:
- w 1960 r, za udział ze sztandarem w Mszy, w Zubrzycy na obozie, 6KDH otrzymuje zakaz występowania ze sztandarem.
- w książkach pracy obozów, zgodnie z instrukcją wypisywaliśmy bzdury w niedziele "czas wolny, zorganizowany pod opieką instruktorów", to był najbardziej ryzykowny wpis, bo ewidentnie w/g władz sugerował wyjście do Kościoła /i tak oczywiście było /.
- wizytacje, bywało że interesowały się tylko Niedzielami. Doświadczyłem tego na własnej skórze.
- wszelkie msze rocznicowe, za Małkowskich, pamięci Byłych Harcerzy miały zawsze dwa serwisy - własny i bezpieki. Zdjęcia z obu tych serwisów róznią sie nieco :)
- mieliśmy poważne nieprzyjemności za "Cieszmy się w Panu" przed posiłkami.
- a sztandary były święcone w głębokiej konspiracji.
A w innych Chorągwiach ? Może coś z lat 80 - tych, gdy, jak piszesz w innym poście "wszystko było proste" . Cóż, przypadek likwidacji Hufca Trzebinia, donosy komendy chorągwi i usuwanie Instruktorów w Katowicach.....Rozwiazane KIHAMy....
Mam kontynuować? To tylko wyrywki.
A w ZHR nikt nie tworzy regulaminowego "kościółkowego" obowiązku. Dyskusje w Ich kręgach na temat Wiary toczone, są takie same jak u nas.....
Moze tylko trochę "przeginają"....
Zgadzam sie z druhem.
Bywały przypadki, zapewne i nagminne, ale generalizowac nie mozna, wszystko zależało od układów na górze, my mielismy dość dobre. A może trafilismy w jakis dobry czas. Niestey problem nie polega na tym co było i dlaczego sie rozpadło, osobiscie uważam że to bardziej ambicje Orszy i company doprowadziły do rozpadu, niz kwestie ideologiczne. Przeciez komuna padła jak Pan Bóg przykazał,. a ZHR nadal nas traktuje jak zadzumionych socjalizmem i robi z nas sowieckich pionierów. To jest wlasnie chore. Nie mamy wsolnego języka opartego na tolerancji rozbiezności, a tylko jakies zacietrzewienie zupełnie sprzeczne z ideą harcerskiego Kręgu. Mnie to osobiscie boli, bo pamietam tamte czasy, kiedy stanowilismy jakis odbój dla ZSMP w szkole, gdy spotykalismy sie co rok na harcerskiej Wigilii z partyzantami Jędrusie, a na rajdach w Górach Świetokrzyskich nie raz nocowalo sie na plebaniach i rozmawiało z księżmi.

Jestem przeciwnikiem łączenia sie organizacji na pozimie związków, nie uda sie to, ale współpracy i nawiazywania kontaktów na dole, miedzy druzynami ZHP i ZHR. To chyba jedyna droga by zjednoczenie wymusić na szczeblach najwyższych. Caly czas jednak, a wielokrotnie pisalem do ZHR, głównie na Wykus.zhr.pl (z racji Bohtera) z propozycjami współpracy. Cisza, spokój. Ale sie rusza. W tym roku 15 SHDH ze Starchowic im. Jedrusiów została poproszona o organizację ogniska na Wykusie, rzecz to niebywała. nawet Środowisko Ponury-Nurt znow patrzy przychylnie na ZHP, wiem bo rozmawialem z Prezesem "Halnym" osobiscie. Rodzi sie nadzieja, ale to nie gora sie połączy ale dół druzyn. I my jako instruktorzy i ZHP i ZHR mamy tu najwiecej o zrobienia. Przeciez Krąg harcerski jest jeden i otwarty. Tego zdania nie zamierzałem nigdy zmieniac. A że zwiazki maja do siebie takie podejscie, to bedzie to trwało dłuzej, ale mam nadzieje, ze jest nieuniknione. Nie przecze, jestem wsciekły, ze się harcerstwo podzielilo, ze ciagali sie po sądach. Tu nie chodzi o walkę o dsze, a o wychowanie młodego pokolenia, tak by chciał życ w tym Kraju, pracowac dla Niego a nie uciekac do Angli. Bo jak tak ich nauczymy, to w razie cieższych, byc moze wojennych czasów będziemy mieli wielu tchórzy i dezerterów.

Bo uciec , odejśc jest najłatwiej, a pracowac i potrafic się dogadac bardzo trudno, dlatego mam żal do Orszy za rozłam

Czuwaj
Jarosław Dybowski pwd
>>Jędrusie<< z Łodzi
Jarosław Dybowski pwd

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 05 gru 2006, 02:07

orcus pisze:
Portal_Jedrusie pisze:Nie wiem czy nakazuja czy nie, ale z tego co slyszalem i widziałem na Wykusie to tak mozna sadzic.
Proponuje lepiej zapoznać się z organizacją przed wysnuwaniem winosków. Tam jest bardzo dużo środowisk.

BTW: Nie traktuj tego jakoś osobiście ale na forum są opcje "Usuń post", "Edytuj post" i warto ich używać - zwyczajnie cięzko się to powyżej czyta.
Proszę o wybaczenie, ale mam nieco zdezelowaną klawiaturę i muszę w nią walić jak w bęben, by działała jak należy. Ale już zamówiłem nowego Logitecha.

Odnośnie ZHR-u chetnie bym ich poznał, ale to jakieś niechętne towarzystwo. Przynajmniej z takim się spotkałem.
Jarosław Dybowski pwd

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 gru 2006, 02:16

Portal_Jedrusie pisze:Odnośnie ZHR-u chetnie bym ich poznał, ale to jakieś niechętne towarzystwo. Przynajmniej z takim się spotkałem.
Widzisz i tu własnie się totalnie rozchodzimy. Bo ja w swoim rodzimym mieście poznałem ich bardzo dobrze i to nie tylko "służbowo". Odniosłem zupełnie odwrotnie wrażenie. Mi wydali się otwarci, a przede wszystkim o zgrozo bardziej tolerancyjni, nawet w kwestiach religinych niz Ci "nasi". Wrażenie po sobie pozostawili w moim umyśle niesamowite do tej pory. Dlatego nie zniose zaszufladkowania ich.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 05 gru 2006, 02:25

orcus pisze:
Portal_Jedrusie pisze:Odnośnie ZHR-u chetnie bym ich poznał, ale to jakieś niechętne towarzystwo. Przynajmniej z takim się spotkałem.
Widzisz i tu własnie się totalnie rozchodzimy. Bo ja w swoim rodzimym mieście poznałem ich bardzo dobrze i to nie tylko "służbowo". Odniosłem zupełnie odwrotnie wrażenie. Mi wydali się otwarci, a przede wszystkim o zgrozo bardziej tolerancyjni, nawet w kwestiach religinych niz Ci "nasi". Wrażenie po sobie pozostawili w moim umyśle niesamowite do tej pory. Dlatego nie zniose zaszufladkowania ich.
Cóż zle doswiadczenia mogły mi sie trafić. Gratuluję dobrych. Sądzę druhu Orcus, że mamy sobie sporo do dyskusji w wielu sprawach. Chętnie stanowisko druha poznam bliżej
nie tylko w tej jednej kwestii. Jakby co administrator@jedrusie.org
Jarosław Dybowski pwd

kamilek7
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamilek7 » 06 gru 2006, 13:08

niektórzy ludzie są bardzo fajni z zhr...
ja niedługo idę właśnie na zbiórkę zhr i chcę ich zaprosić na biwak...
poprostu zhp i zhr mogą byś zaprzyjaźnieni to przecierz nie przeszkadza
ludzie pozostaną w mej pamięci...;/

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 06 gru 2006, 19:09

kamilek7 pisze:niektórzy ludzie są bardzo fajni z zhr...
ja niedługo idę właśnie na zbiórkę zhr i chcę ich zaprosić na biwak...
poprostu zhp i zhr mogą byś zaprzyjaźnieni to przecierz nie przeszkadza
I bardzo dobrze, taka współpraca na dole organizacji to w zasadzie jedyna droga do zjednoczenia, nawiąne przyjaźnie przetrwają niezgodności swiatopoglądowe hierachii. A dzieciaki niech sie razem bawią i odbudowuja to co staruszkowie zdemontowali,
Gorace życzenia na tej drodze druhu Kamilu
Ostatnio zmieniony 06 gru 2006, 19:11 przez Portal_Jedrusie, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Dybowski pwd

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 22 gru 2006, 21:27

Wtrąca się do dyskusji moim zdaniem zhp jest za bardzo tolerancyjny dla swoich harcerzy jestem katolikiem i nie wstydzę się tego a jeśli drużynę otworze to podstawowym warunkiem wstąpienia to będzie czynny udział w życiu kościoła czyli czynny katolik

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 22 gru 2006, 21:31

A tak poza tym to moja babcia była drużynową w 60 i 70 latach i raz zaprowadziła drużynę na msze świętą to wieczorem był komitet powitalny sb w domu jej ale się nie podała i dalej dalej mówiła o prawdziwej historii polski i o bogu

mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 22 gru 2006, 23:03

orcus pisze:Jesteś pewny że ZHR nakazuje sowim członkom uczestnictwo w maszach?".
ZHR jest organizacją opartą na wartościach chrześcijańskich, ale bez przesad.Nie ma nakazów chodzenia do kościoła.Wiadomo, że środowiska się od siebie różnią tak samo zresztą jak w ZHP, ale przymusu chyba się nie stosuje.Ja wychowałam się w ZHR, i tam nauczyłam się brać udział w uroczystościach kościelnych, tam poznałam księży którzy przyciągają młodych do kościoła, i tam też co roku jeździłam na Pielgrzymki ZHR.
Z ZHR wyniosłam wraz ze swoim środowiskiem np powitania i pożegniania dnia, które nie polegają tylko na "odbębnieniu" jakiejś modlitwy czy też zaśpiewaniu Naszej, ale również na refleksjach i jest to szczególny moment (ok15-20 dni, kiedy człowiek się wycisza, i chce być myślami albo u Tego u góry, albo gdziekolwiek indziej
Wstępując już do ZHP, miałam możliwość przedstawienia Naszego ZHRowskiego podejścia do sprawy, i jakoś się nie spotkałam z oburzeniem, a wręcz przeciwnie z zainteresowaniem tego obrzędu
Nie przesadzajmy z tymi hasłami co do religijności ZHR.
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 23 gru 2006, 10:37

Zgadzam się z mania bo mam znajomych z gdańska którzy są a zhr i muszą chodzić na msze a to taki nasz zhpowski stereotyp :)

kamilek7
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamilek7 » 10 sty 2007, 12:08

ja byłem na zbiórcę ZHR-u i było nawet fajnie
ludzie pozostaną w mej pamięci...;/

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”