Prawdy i mity o ZHR.

O idei harcerskiej, naszych zasadach, Prawie...
kowal230

Post autor: kowal230 » 24 kwie 2004, 13:50

Jestem członkiem ZHR-u. Z ciekawością przeczytałem to co pisze się tutaj o naszej organizacji . Miałem okazję również rozmawiać z ludźmi z ZHP i nie ukrywam , że stan wiadomości o ZHR jest co najmniej niewielki . Jako człowiek , który już z niejednego zhr-owskiego pieca chleb jadł proponuje swoje usługi w dziedzinie obalania mitów o zhr. Pytajcie , a ja odpowiem jak potrafię najlepiej .:) Kowal

warblade
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: warblade » 24 kwie 2004, 17:17

to nie będzie pytanie typu "mit"
ale raczej organizacyjne
jak wygląda u was podział organizacyjny w drużynie??

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 24 kwie 2004, 20:55

Kowal a jesteś w stanie udzielić takich odpowiedzi? Bo prawdę mówiąc takie generalne pytania z założenia są błędne... Bo generalizują i utrwalają stereotypy. Sam znam harcerzy z ZHR pijących i niepijących. Przyjaznych i wrogo nastawionych do świata. Miłych i chamskich. O otwartych umysłach i o zaściankowym podejściu do życia. W ZHP tak samo.

:)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 24 kwie 2004, 20:58

Ja też mam pytanko. Tzn. żadnych mitów nie słyszałam, a jak już to szybko wyjaśniałam, bo mam dużo znajomych z ZHRu...
Jak to jest z waszym 'narzuceniem' wiary...
Pytam, bo różne rzeczy słyszałam i dokońca nie wiem w co mam wierzyć, więc może druh jest w stanie rozwiać moje wątpliwości....

POZDRAWIAM
P.
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...
Tak iść do celów wielkich."

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 25 kwie 2004, 09:30

Tak ZHR miesza się do wiary:(. Instruktorem może zostać tylko chrześcijanin a do ZHR może przyjść tylko osoba szukającą wiary lub chrześcijanin tz zdeklarowany ateista już nie:p. Nie wiem czy się mylę ale chyba tak to tam u nich w statucie jest. Mam pytanie tylko co do tego jak dotąd nie usłyszałem żadnego normalnego wytłumaczenia takich postanowień na tegorocznym waszym zjeździe, poza tak ma być bo wychowujemy w "wartościach chrześcijańskich". Ale to do mnie nie przemawia
ps mi pomógł kiedyś moją wiarę zrozumieć Druh który jest ateistą, nauczył mię ją szanować i cenić wic jak widać nie trzeba być katolikiem aby pomagać młodszym rozumieć ich wiarę.
:D
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 25 kwie 2004, 10:05

Kochani to nie tak, że "ZHR miesza się do wiary". To tak jakbyś powiedział, że "partia łysych miesza się do twojej fryzury" :) Bo nie chce owłosionych.

ZHR jak każda inna organizacja ma swój profil i program. I ich profil jest przesunięty trochę bardziej na prawo niż profil ZHP. To nic zdrożnego. We Włoszech istnieje kilka organizacji skautowych, z czego największa jest katolicka, druga świecka. Kto chce idzie tu, kto chce tam. Często jest to decyzja rodziców, któzy chcą wychować dziecko w świetle takich a takich wartości. Ja bym bardzo chciał, żeby ZHR różnił się od ZHP jak najbardziej. Żebyśmy razem pokryli inne nisze i zaspokoili inne potrzeby. Oczywiście we wzajemnej przyjaźni i braterstwie.

Skauci z AGESCI i CNEI żyją w zgodzie i nawzajem się szanują...

Swoją drogą, wszystkie organizacje z WOSMu dziwią się, że u nas można być skautem (czyli u nas harcerzem) i być ateistą. Na całym świecie jest miejsce dla wierzących, lub poszukujących. Nie wazne jakiego wyznania. Natomiast jeśli ktoś odmawia świadomie poszukiwania "wyższej siły twórczej" i prezentuje ateizm, czy agnostycyzm raczej tam miejsca nie zagrzeje.

Nie nazywajcie tego wtrącaniem się. Jeśli jesteśmy jedną organizacją to powinniśmy mieć zdefiniowane pewne poglądy. U nas sprawę komplikuje nasza historia, która wyglądała tak a nie inaczej i przez pewien czas niemalże otwarcie negowała Baden Powella... :(
I love BP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 kwie 2004, 08:49

Bardzo dobry wątek, tyle że poszerzyłbym go nieco - "prawdy i mity o harcerstwie".

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 26 kwie 2004, 15:30

Dzięki za wszystko! :D

Pozdrawiam i czuwaj!

--
ćwik Mateusz Grzyb,11 KDH Kajman hufiec Kłodzko chorągiew Dolnośląska

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 26 kwie 2004, 15:39

PO to nie jest prawica, tylko centroprawica :) To spora różnica.

Pozatym chyba nie ma sensu wchodzenia w ten wątek z dwóch powodów:

w Polsce pojęcie lewicy i prawicy jest mocno zaburzone. Na przykłąd w Hiszpanii lewica to coś dla młodych ludzi chwalebnego (mają dość prawicy po dyktaturze generała Franco), to ruchy antyglobalistyczne, itd, a nie postkomunistyczny beton. A prawica i związki zawodowe to też niezły śmiech - przecież to program lewicowy. Także bez sensu sa takie porównania.

Drugą przeszkodą w takiej dyskusji jest fakt, że ZHP jest bardzo "rozlany" ideowo i trudno określić gdzie się znajduje. Na pewno bardziej w kierunku liberalizmu niż ZHR, szczególnie po ostatnim zjeździe ZHR. Dla mnie to akurat lepiej.

I jeszcze jedno - podział lewo-prawo to zbyt prosty podział sceny politycznej. Potrzebne są co najmniej dwie osie. Bo np gdzie jest LPR? Na prawo jeśli chodzi o wartości, ale program mają raczej mocno socjalny.

Nie wchodźmy tu w te dywagacje :)
I love BP

kowal230

Post autor: kowal230 » 26 kwie 2004, 16:11

Postaram się odpowiadać na pytania po kolei:
Pracujemy oczywiście systemem zastępowym . Z tą różnicą, że nie mamy problemu z rozgraniczaniem płci gdyż drużyny są monopłciowe.
Kowal:)

kowal230

Post autor: kowal230 » 26 kwie 2004, 16:16

Nigdy nie twierdziłem , że w ZHR są same świętoszki . Zdarzają się różne cuda... Z tym , że u nas ludzie decydujący sie na łamanie zasad od początku wiedza , że to jest nieakceptowalne przez Organizację i poniosą tego konsekwencje . Kowal:)

kowal230

Post autor: kowal230 » 26 kwie 2004, 16:18

NASTęPNE ODPOWIEDZI JUTRO.K:)OWAL

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 26 kwie 2004, 16:25

Dzięki za wszystko! :D

Pozdrawiam i czuwaj!

--
ćwik Mateusz Grzyb,11 KDH Kajman hufiec Kłodzko chorągiew Dolnośląska

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 27 kwie 2004, 14:41

Co jakie SLD i Po ??????????????????
O co chodzi??? Toi są dopiero mity :lol
Nierozumiem ich a co powiedziec o naszym harcmistrzu jesli jest Z UW???
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

kowal230

Post autor: kowal230 » 28 kwie 2004, 16:21

Jeżeli chodzi o kwestię wiary w zhr to na pewno nie jest tak , że jest coś siłą narzucane . Oczywiście są tacy , którzy chcieliby zrobić z nas organizację wyznaniową, ale na szczęście są w mniejszości. Sam znam kapelanów , którzy oficjalnie wypowiadają się przeciwko takim próbom.
Nic związanego z wiarą nie dzieje się bez zgody większości . Może to dziwne , ale po prostu harcerze chcą ,aby ich harcerzowanie było z Bogiem . Oczywiście bierzemy udział w imprezach religijnych , ale nie oznacza to , że jesteśmy prokościelni . Czy takie formy jak modlitwa przed jedzeniem, pożegnanie dnia czy jego powitanie to jest objaw klerykalizmu i dewocji???
Jacek Kowalski:)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie ideały”