a co jeśli?

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
anusiak16^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: anusiak16^ » 05 mar 2008, 17:48

na stronie Zespołu Starszoharcerskiego GK jest

"Zorganizowanie drużyny starszoharcerskiej

Jak się organizuje drużyna starszoharcerska – czyli pierwszy rok działania
Hm Anna Peterko

Kończy się rok harcerski coraz częściej po głowie przybocznego jednej z drużyn , świeżo upieczonego przewodnika, krążą myśli o założeniu swojej drużyny. Jest już pełnoletni, pod jego Krzyżem Harcerskim znajduje się już granatowa podkładka, ukończył Kurs Drużynowych , ma za sobą kilka obozów, wiele biwaków i rajdów, łatwo też udaje mu się nawiązać kontakt z młodszymi od siebie. Jego drużynowy zachęca go do tego , aby usamodzielnił się , deklaruje mu też swoją pomoc.
Trochę chciałby lecz boi się…
No i od czego tu zacząć ?"

Moje pytanie polega na tym co jeśli przyboczny nie ma stopnia instruktorskiego brakuje mu 4 miesięcy do ukończenia 16 lat (w lipcu je skończy i od razu chce zacząć zdobywać HO i pwd). Moja koleżanka ma taką sytuację. Wraz z proboszczem parafii chcą założyć drużynę starszoharcerską. Po przedstawieniu pomysłu komendantce uzyskali zgodę. Opiekunem drużyny ma być osoba dorosła która w młodości miała styczność z harcerstwem była przyboczną drużyny starszohracerskiej jednak nie posiada stopnia instruktorskiego. Haczyk polega na tym ze koleżanka może być tzw. p.o. drużynowego o ile opiekun będzie miał otwartą próbę na pwd i tu kolejny haczyk przy rozmowach z tą osobą padły słowa ze ona może nas wspierać (bo ja będę tam przyboczną) jednak chyba otwarcie jej próby na pwd było by dużym wyzwaniem dla niej ponieważ od dawna nie zajmowała się sprawami harcerstwa i musiałaby się na nowo uczyć. Niestety nie ma raczej możliwości aby inna osoba nam pomogła bo w naszej miejscowości nie ma instruktorów tzn jest drużynowa drużyny młodszoharcerskiej ale powiedziała ze ma za dużo spraw związanych ze swoją drużyną i nie będzie miała czasu nam pomóc. Tak więc chciałabym sie dowiedzieć co radzicie w takiej sprawie.

Daniel Parra-Poklewski
Nowicjusz
imię i nazwisko: --- ---
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP

Post autor: Daniel Parra-Poklewski » 05 mar 2008, 20:21

Formalnie obowiązku, żeby opiekun drużyny musiał być instruktorem, chyba nie ma. Niestety wtedy tak naprawdę raczej nie można liczyć na pomoc w pracy biezącej - opiekun będzie tylko osobą biorącą odpowiedzialność.
A może (jeżeli teren działania drużyny młodszej i starszej byłby zbliżony) nie tworzyć na razie nowej drużyny, tylko rozszerzyć działalność drużyny istniejącej i po jakimś czasie je podzielić?

anusiak16^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: anusiak16^ » 05 mar 2008, 21:31

podczas rozmowy z komendantką wyszło ze opiekun wystarczy żeby miał otworzoną próbę i wyraziła się jasno. Hmm co do tworzenia na pewien czas drużyny wielopoziomowej owszem może było by to rozwiązanie ale jednak chcemy zmienić barwy i działać samodzielnie wynika to przede wszystkim z tego ze zarówno my obecne przyboczne w drożynę młodszoharcerskiej mamy inny sposób pojmowania rzeczywistości niż drużynowa my chcemy przenosić góry robić wiele rzeczy po swojemu jednak jesteśmy wciąż ograniczane a jeśli już coś się udaje to najpierw przez ok miesiąc trwają rozmowy żeby do takiego czegoś doszło a potem jesteśmy kontrolowane. Właśnie głównie dlatego chcemy mieć inną drużynę ale także dlatego ze harcerze kończący szkołę podstawową właściwie kończą przygodę z harcerstwem a my chcemy żeby to nadal trwało żeby z nami wędrowali nauczyli się podejmować decyzje nierzadko ryzykować. Do tego nasz ksiądz proboszcz popiera nasze inicjatywy jakie do tej pory mu proponowałyśmy.

Cieszyłybyśmy się gdyby właśnie przy kolejnej rozmowie jaka będzie z komendantką padły słowa ze jednak nie trzeba opiekunowi otwierać próby.

DaMa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: DaMa » 05 mar 2008, 21:36

ja jestem w podobnej sytuacji.. tzn mam oyworzony stopien HO kurs druzynoeych zaczynam w wakacje i moi przyboczni rowniez maja 16 lat jak ja i komendant zezwolil na otwarceokresu probnego w kwietniu tego roku.. a moim zdaniem opiekun musi tylko miec ukonczone 18 i musi byc jego zobowiazanie

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 mar 2008, 21:45

Hmm troche dziwne to wymaganie dla opiekuna. Opiekun... to opiekun. Pewnie, że dobrze jak jest to instruktor ale nie musi nim wcale być. Sytuacja opisana na stronie wydziału starszoharcerskiego jest sytuacją bardzo dobrą jednak w życiu rzadko się tak układa.
Zupełnie inną sprawą jest wsparcie dla tak młodej drużynowej. I nie chodzi wcale o to czy ktoś ma stopień czy też nie. Chodzi raczej o znajomość metodyki pracy harcerskiej, o rozwiązywanie codziennych problemów w harcerskim duchu, umiejętność stawiania sobie celów wychowawczych i ich realizacja. Niestety kurs drużynowych jest tylko przydatny jednak na 100% nie zapewni wystarczającejwiedzy i umiejętności. Potrzebujecie jeszcze kogoś. Kogoś do kogo będziecie mogły zawsze iść po radę, kogoś kto będzie dla Was instruktorskim autorytetem. Potrzebujecie wsparcie. Szukajcie...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 05 mar 2008, 21:59

Wsparcie się znajdzie jak będzie szukane, jednak Januszu to trochę nagnę to co napisałeś:

Najwięcej się człowiek uczy, jak już drużynowym zostaje. Bo po prostu nie ma innego wyjścia. To nie zawsze się spełnia, bo różni są ludzie.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

anusiak16^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: anusiak16^ » 05 mar 2008, 22:28

co racja to racja ale jeśli chodzi o zwracanie się o pomoc to z pewnością drużynowa młodszoharcerskiej nam doradzi (jest namiestniczą harcerska w naszym hufcu) zawsze też można bezpośrednio poprosić komendantkę która wiele lat była drużynową i jej drużyna była tą najlepszą legendarną sławną z której wszyscy brali przykład. Sądzę ze jeśli o to chodzi to damy sobie radę. Ale myślę ze jeśli ona czuje sie na silach ze sprosta temu wyzwaniu i tym ze już zaczyna rozmowy o zdobywaniu pwd zaraz po ukończeniu 16 lat nie dla samego "szpanu" czy pokazania że potrafi tylko dlatego żeby móc być instruktorem i normalnie pracować z harcerzami to myślę ze jednak nam się uda a ja pomogę bo również zależy mi żeby to sie udało

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 05 mar 2008, 22:36

Ja tylko napomknę, że opiekun drużyny musi być instruktorem. Jest to wymóg dla kawału statutowy. Chyba, że coś przeoczyłem w ostatnim statucie, ale wydaje mi się, że nie :)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 mar 2008, 10:04

mariuszm pisze:Ja tylko napomknę, że opiekun drużyny musi być instruktorem. Jest to wymóg dla kawału statutowy. Chyba, że coś przeoczyłem w ostatnim statucie, ale wydaje mi się, że nie :)
A możesz wskazać jaki zapis w Statucie ZHP precyzuje ten wymóg ?
Ostatnio zmieniony 06 mar 2008, 10:05 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

DaMa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: DaMa » 06 mar 2008, 11:02

a jakim instuktorem?? hufca czy takim ktory ma np stopien pwd. bo oamketajmy ze instruktorem hufca sa rowniez przyboczni, czyli np ktos na funkcji przybocznego moze byc opiekunem innej druzyny :D
Ostatnio zmieniony 06 mar 2008, 11:03 przez DaMa, łącznie zmieniany 1 raz.

anusiak16^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: anusiak16^ » 06 mar 2008, 13:31

w instrukcji drużyny nie widziałam nic o tym żeby instruktor musiał być instruktorem i właśnie zastanawia mnie jak to jest

DaMa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: DaMa » 06 mar 2008, 14:09

anusiak16^ pisze:w instrukcji drużyny nie widziałam nic o tym żeby instruktor musiał być instruktorem i właśnie zastanawia mnie jak to jest
nie kumam??

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 06 mar 2008, 14:18

Damianie z tego co mi wiadomo instruktorem staje sie po złożeniu zobowiązania instruktorskiego. pojęciem instruktora hufca określamy instruktora, który działa na poziomie hufca. Zauważ, że druzynowy w rozumieniu przepisów nie jest instruktorem a jedynie osoba na funkcji instruktorskiej. Anusiakowi chodzi oczywiście o opiekuna, który rzeczywiscie nie musi byc instruktorem a jedynie osoba pełnoletnią.
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

anusiak16^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: anusiak16^ » 06 mar 2008, 16:19

no chodziło mi o opiekuna ;) szybko pisałam i sie pomyliłam

DaMa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: DaMa » 06 mar 2008, 16:36

no fakt sie zgadzam opiekun nie musi byc instruktorem..

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”