Przyboczni?

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
Kasiiia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kasiiia » 06 lis 2007, 20:59

Mam pytanie czy ktoś może się dokładnie orientuje w sprawach przybocznych? W sensie czy oni są w zastępie w drużynie w której są przybocznymi?

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 06 lis 2007, 21:10

Przyboczni nie należa do zastępu, lecz do druzyny i wraz z drużynowym prowadza drużyne
Kto nie ceni życia, ten nie wart go...

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 06 lis 2007, 23:07

chyba że powołasz ich również na zastępowych.
Jeżeli masz Zastęp zastępowych to przyboczny również powinien do niego należeć.
Jeżeli masz patrol wędrowniczy to przyboczny również może sie w nim znaleźć:)
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

kkasiulaa

Post autor: kkasiulaa » 07 lis 2007, 17:33

Przyboczny jest w drużynie, chyba że jest jednocześnie zastępowym i przybocznym wtedy powinien być i w zastępie i w drużynie, ale moim zdaniem przyboczny nie powinien mieć zastępu, gdyż przyboczny to pomocnik drużynowego , a jak ma swój zastęp to więcej czasu poświęca na zastęp ;))

człowiek z Wędrowców
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: człowiek z Wędrowców » 07 lis 2007, 18:24

Chyba że drużyna liczy mało osób i nie ma ludzi żeby sprawowac jedna funkcje, ja np. sprawuje funkcje przybocznego i pod zastępowego.:)
CZUWAJ!!!
Przyboczny 21 KDSH "Wędrowcy" im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Hufiec Kozienice
http://21kdsh.blog.onet.pl/

gabi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gabi » 30 kwie 2008, 17:25

to jak jest zastępowym i przybocznym to kim w końcu jest nie powinno się łączyć funkcji przybocznego i zastępowego i powierzać jej jednej osobie, zastępowy prowadzi zastęp a przyboczny pomaga drużynowemu prowadzić drużynę czyli kieruje i koordynuje pracę zastępowych gdy niema drużynowego. Co do wejścia w skład Zastępu zastępowych to zgoda patrole zadaniowe też zgoda przyboczny może nawet powinien brać udział w takich formach

Isabell
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Isabell » 30 kwie 2008, 22:44

gabi pisze:to jak jest zastępowym i przybocznym to kim w końcu jest nie powinno się łączyć funkcji przybocznego i zastępowego i powierzać jej jednej osobie.
A jeśli chwilowo nie ma w drużynie odpowiedniego kandydata?? Bo drużyna ledwo co powstała i kadra nie jest dostatecznie wyszkolona?? Ktoś musi być w końcu zastępowym, a jeżeli nie ma nikogo innego to niech to robi przyboczny.
Ja jestem jednocześnie zastępową i przyboczną i jakoś mi nie sprawia kłopotów połączenie tych dwóch funkcji..
25 Mniska Drużyna Harcerska "OGIEń"
Hufiec Ziemi Cieszyńskiej
Chorągiew Śląska

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 01 maja 2008, 11:43

Jeśli jest to młoda drużyna, to może jeszcze nie jest czas by myśleć o zastępach? U mnie po roku zaczęły wyłaniać sie zastępy. Co sprawiło, że przez ten czas mogłem ich przygotować do pełnienia takiej funkcji. Co do pełnienia kilku funkcji na raz, powiem tak różnie to bywa. Mam takich harcerzy którzy godzą je bo chcą, a są i tacy korzy nie godzą nawet jednej funkcji.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

Isabell
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Isabell » 22 maja 2008, 18:48

[quote=""Stary Wedrowiec""]Jeśli jest to młoda drużyna, to może jeszcze nie jest czas by myśleć o zastępach? U mnie po roku zaczęły wyłaniać sie zastępy. Co sprawiło, że przez ten czas mogłem ich przygotować do pełnienia takiej funkcji.[/quote]
Cóż z przygotowania, kiedy czasem gimnazjaliści zachowują się jak nauczanie początkowe? :/ Do pełnienia funkcji potrzebne jest nie tylko wykształcenie w tym kierunku, ale również odpowiedzialność...
Stary Wedrowiec pisze:Mam takich harcerzy którzy godzą je bo chcą, a są i tacy korzy nie godzą nawet jednej funkcji.
Chcieć to móc ;)
25 Mniska Drużyna Harcerska "OGIEń"
Hufiec Ziemi Cieszyńskiej
Chorągiew Śląska

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 22 maja 2008, 23:17

Dla Ciebie odpowiedzialność jest rzeczą nabytą czy wrodzoną? Jak chcesz ją kształtować jak nie po przez dawanie odpowiedzialnych zadań? Czym jest dla Ciebie zastęp?
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

Maja28
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maja28 » 08 cze 2008, 18:24

Osobiście uważam, że przyboczny powinien być tylko przybocznym. Ja sama kiedyś miałam dwie funkcje i czasem trudno je pogodzić.
Obecnie u mnie jest tak, że przyboczni mogą być "opiekunami" zastępów czyli, że pomagają, nadzorują ich pracę.

Kiedy my zakładaliśmy drużynę stworzyliśmy zastępy od razu.
Nie umiem określić czy to był błąd ale pamiętam, że wkurzało mnie to, że "biszkopty" ciągle przechodziły z jednego do drugiego (byłam wtedy zastępową).
Ale jednak mieli zbiórki co dało im podstawy wiedzy.

Ale jakoś zawsze były problemy z tymi zastępami...
sam. Maja
Hufiec Bytom

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 09 cze 2008, 22:33

Isabell pisze:Cóż z przygotowania, kiedy czasem gimnazjaliści zachowują się jak nauczanie początkowe? :/ Do pełnienia funkcji potrzebne jest nie tylko wykształcenie w tym kierunku, ale również odpowiedzialność...
Gdzieś wyżej padło, że najlepiej wykształcając poprzez dawanie zadań. To właśnie to. Nawet w młodej drużynie da się wprowadzić podział na zastępy i wybrać zastępowych. Podział może wystąpić naturalnie, podobnie z zastępowymi.
Ludzie się do siebie zgarną, a na zastępowego wybiorą osobę, którą będą uważać za swojego lidera.

Tak zresztą powinno być, zgodnie z zasadą, że harcerstwo powinno być naturalne. Kiedy ktoś nie sprawdza się na funkcji to wtedy można pomagać zastępowi, rozmawiać z zastępowym, szukać innych rozwiązań... ale na miłość boską, dajmy im działać :>

Baden Powell na Brownsea nie czekał żeby sprawdzić kto do kogo i na kogo, tylko dał się chłopakom zorganizować. Tyle.

Co do zastępowego i przybocznego. Może najlepiej wypisać sobie obowiązki dla jednego i drugiego? Wtedy można zauważyć jak różnią się w pewnych momentach od siebie. Moim zdaniem nie powinno łączyć się tych funkcji jako takich. Kiedy drużyna działa w porządku mając przybocznych oraz działające zastępy to taka sytuacja raczej nie byłaby zdrowa.
Komendant Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk-Portowa

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 30 cze 2008, 14:58

jesli jest zastep kadrowy /zazwyczaj sa w nim podzastepowi, zastepowi, przyboczni i druzynowy/ to jak najbardziej przyboczny moze byc jego czlonkiem a nawet zastepowym jesli zastep kadrowy tak zadecyduje
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 cze 2008, 15:56

24Olaa pisze:jesli jest zastep kadrowy /zazwyczaj sa w nim podzastepowi, zastepowi, przyboczni i druzynowy/ to jak najbardziej przyboczny moze byc jego czlonkiem a nawet zastepowym jesli zastep kadrowy tak zadecyduje
Jak ten "zastęp kadrowy" ma się do Zastępu Zastępowych ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 30 cze 2008, 19:06

nie wiem czy to przypadkiem nie jest to samo.. :)
tylko po prostu uzylam takiej nazwy bo w moim srodowisku sie jej uzywa
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”